Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Παράταση στις προθεσμίες φορολογικών δηλώσεων

Προθεσμίες υποβολής φορολογικών δηλώσεων

Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών κ. Γεωργίου Ζανιά στο πλαίσιο της διευκόλυνσης των φορολογουμένων, καθορίζονται οι προθεσμίες υποβολής των φορολογικών δηλώσεων των παρακάτω υπόχρεων ως εξής:

1. Η προθεσμία υποβολής των ετήσιων δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος για τους υπόχρεους της παραγράφου 4 του άρθρου 2 του ΚΦΕ, (Ο.Ε., Ε.Ε., κοινωνίες, κοινοπραξίες, κλπ.), που προβλέπεται από τις διατάξεις του άρθρου 64 του ΚΦΕ, ανεξάρτητα από το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους, η οποία λήγει στις 18 Μαΐου 2012, παρατείνεται έως και τις 25 Μαΐου 2012 για τις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος:

α. των παραπάνω υπόχρεων, που η υποβολή τους γίνεται με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου και
β. των περιπτώσεων που αναφέρονται στην παράγραφο 3 του άρθρου 1 της ΑΥΟ ΠΟΛ.1116/3.5.2012, οι οποίες υποβάλλονται υποχρεωτικά στην Δ.Ο.Υ., λόγω αδυναμίας της ηλεκτρονικής υποβολής τους.

2. Η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2012 για όλα τα υπόχρεα νομικά πρόσωπα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα της παραγράφου 2 του άρθρου 101 του Κ.Φ.Ε, παρατείνεται έως και τις 25 Μαΐου 2012.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΑΝΤΕ ΝΤΕΕΕΕΕΕ | Μαΐου 18, 2012 1:37 μ.μ. | Reply
ΓΙΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΠΙ
ΛΥΤΡΩΣΗ
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 1:55 μ.μ. | Reply
popo mas esose.....ti xalia einai ayta reeeee
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:36 μ.μ. | Reply
ειχατε 3 λεπτα ακομα για να παει 2.....γιατι βιαζεστε ετσι???????
image description Game over.... | Μαΐου 18, 2012 2:14 μ.μ. | Reply
Γιατί στις 2.00' λήγει το ωράριο και θα έπερεπε να πάνε σπίτι....
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:15 μ.μ. | Reply
2 κλεινουν οι τραπεζες βρε....
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:59 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
image description AssesWickMoore | Μαΐου 18, 2012 2:24 μ.μ. | Reply
PSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description AssesWickMoore | Μαΐου 18, 2012 2:17 μ.μ. | Reply
ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ...ΤΙ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ?? ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ??
image description AssesWickMoore | Μαΐου 18, 2012 2:26 μ.μ. | Reply
ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ...ΤΙ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ?? ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ??
image description Εύα | Μαΐου 18, 2012 2:46 μ.μ. | Reply
Γιατί τόσο νωρίς καλέ??? Δεν είχαμε πάθει όλοι υπερκόπωση, εγκεφαλικό κλπ κλπ κλπ...
image description ανωνυμος Ρεθυμνο | Μαΐου 18, 2012 2:13 μ.μ. | Reply
Μεγαλη παράταση Ας μην ξεχνάμε και τις εκκ/κες που ληγουν στις 25 τα τρέχοντα ΦΠΑ μηνός τα ΦΜΥ κλπ που πέφτουν παλι όλα εκει απάνω .Νομίζω ότι πάλι ΔΕΝ προλαβαίνουμε. Και το ξενύχτι συνεχίζεται.....
Καλή υπομονή σε όλους και πιο πολύ στις οικογένειες μας.
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:00 μ.μ. | Reply
25/5?Μας κάνουν πλάκα,έτσι?Παρηγοριά στον άρρωστο...
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:06 μ.μ. | Reply
β. των περιπτώσεων που αναφέρονται στην παράγραφο 3 του άρθρου 1 της ΑΥΟ ΠΟΛ.1116/3.5.12, οι οποίες υποβάλλονται υποχρεωτικά στην Δ.Ο.Υ., λόγω αδυναμίας της ηλεκτρονικής υποβολής τους.

Τι εννοεί ο ποιητής βρε παιδιά Καταρχάς πρέπει να είναι λάθος η ΠΟΛ. εννοεί μάλλον την 1112/3-5-2012.Τώρα σε ποιές περιπτώσεις αναφέρεται είναι άγνωστο
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:12 μ.μ. | Reply
ΠΟΛ 1116

3. Επίσης, η δήλωση υποβάλλεται υποχρεωτικά στην Δ.Ο.Υ. όταν το νομικό πρόσωπο:

α. έχει κάνει διακοπή εργασιών .

β. ζητάει συμψηφισμό του χρεωστικού υπολοίπου, εν όλω ή εν μέρει, με απαιτήσεις κατά του δημοσίου σύμφωνα με το άρθρο 11 του ν. 3943/2011.

γ. έχει τεθεί σε εκκαθάριση ή υποβάλλει με επιφύλαξη.

δ. είναι εταιρίες που ασχολούνται με την ανέγερση και πώληση ανεγειρόμενων οικοδομών ή την εκτέλεση δημοσίων ή ιδιωτικών έργων και προσδιορίζουν τεκμαρτά κέρδη (κωδ.100 της δήλωσης Ε5).

ε. κάνει χρήση του μειωμένου συντελεστή που προβλέπεται από τις διατάξεις του άρθρου 118 του Κ.Φ.Ε. και συμπεριλαμβάνονται κέρδη από υποκαταστήματα που δεν υπόκεινται στις διατάξεις του άρθρου αυτού.

στ. προέρχονται από μετατροπή ή μετασχηματισμό ή συγχώνευση ή απορρόφηση στο έτος της διαχειριστικής περιόδου.

ζ. είναι εταιρείες εκτελωνιστών στις οποίες συμμετέχουν περισσότερα των 3 μελών.
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:13 μ.μ. | Reply
ΕΝΝΟΟΥΝ ΠΧ ΤΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΕΚΜΑΡΤΑ....ΚΑΙ ΚΑΠΟΙ8ΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΣΤΙΣ ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ....
image description PORTO LEONE | Μαΐου 18, 2012 2:13 μ.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ ΧΑΡΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ.
image description εεε οοο | Μαΐου 18, 2012 2:08 μ.μ. | Reply
ΕΕΕ ΟΟΟ το πηραμε το πηραμε το καταληκτικο!!!
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:55 μ.μ. | Reply
ΠΩΣ ΑΜΕ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΚΑΤΟΣΤΑΡΙΚΟ ΕΝΑΝΤΙ
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:42 μ.μ. | Reply
ΤΕΛΙΚΑ ΚΕΡΔΙΣΕ 7-5 ΣΤΟ ΤΑΒΛΙ Ο ΖΑΝΙΑΣ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΗΡΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!! ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΥΠΟΥΡΓΕΕΕΕ!!!! ΕΙΣΑΙ ΜΑΣΤΟΡΑΣ!!!!!!
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:12 μ.μ. | Reply
Ο ΖΑΝΙΑΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΟ ΦΕΥΓΑ!ΦΕΥΓΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!
image description EFTHIMIOY | Μαΐου 18, 2012 2:21 μ.μ. | Reply
Εχω υποβαλλει Ε5 αλλά δεν μπορεί να πληρωθεί η δόση σήμερα ενώ βγήκε ταυτότητα πληρωμής. Αν πληρωθεί μέχρι 25/5 θα είναι εντάξει?
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:48 μ.μ. | Reply
EFTHIMIOY ΑΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΔΩΣΕΙΣ ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ. ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ?
image description PORTO LEONE | Μαΐου 18, 2012 2:12 μ.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΜΗ ΠΑΡΑΦΕΡΕΣΤΕ.
image description ΕΛΛΗ | Μαΐου 18, 2012 2:20 μ.μ. | Reply
ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ..............ΚΑΛΟ ΤΟΣΟ ΔΟΥΛΕΜΑ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:48 μ.μ. | Reply
ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΣ ΑΛΛΑ ΤΗ ΑΜΟΙΒΗ ΣΑΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΣΤΙΣ 17/6 ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΛΟΓΩ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑΣ
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:47 μ.μ. | Reply
PRTO LEONE MALLON EISA YPOYRGIKOS
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:54 μ.μ. | Reply
φολα σε ολα τα κοπροσκυλα στις εκλογες
image description YEM | Μαΐου 18, 2012 2:33 μ.μ. | Reply
ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΣ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑΒΟΛΟ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ (ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ,ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΣΑΙΟΙ)
image description ανωνυμος Ρεθυμνο | Μαΐου 18, 2012 2:30 μ.μ. | Reply
Παλικάρια ασχετο αλλά οποιος του έτυχε να μου δωσει τα φωτα του. Ετστειλα Ε3-Ε5 οριστικά στις 3/5 (μη φοβαστε μια πεθαμενη χωρις κινηση για να τσεκαρω το συστημα) ΔΕΝ τυπωσε όμως ο μερακλης αποδείξεις κλπ .Τώρα την βλεπω καταχωρημενη αλλά δεν μπορώ ούτε να προβαλω τιποτα , ούτε να τυπώσω Το error 500 σας λεει κάτι ????
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:24 μ.μ. | Reply
τωρα ημουνα στην εφορια και ο εφοριακος μου λεει τα αφηνετε ολα τελευταια ωρα και μετα φταιει το κρατος τα πηρα στο κρανιο και του λεω αν θελετε ταχις κυριε να κανετε ενα συστημα που να μπορει να ανταποκριθει μια οι προκαταβολες λαθος μια εκτος λειτουργιας και του λεω το facebook εχει δις χρηστες ακουσατε να επεσε μετα φυσικα δεν ειπε τιποτα
image description PORTO LEONE | Μαΐου 18, 2012 2:08 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟΣ ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΧΑΝΩ ΤΟ ΔΑΣΟΣ. ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ.
image description MARW | Μαΐου 18, 2012 2:44 μ.μ. | Reply
EΕΕΕΕ BEBAIAΑΑΑΑΑ!!!! AΦΟΥ ΞΕΝΥΧΤΗΣΑ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΠΙΤΙ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕ 2 ΩΡΕΣ ΥΠΝΟ, ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑ ΑΠ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ, ΠΑΡΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ!!!!!!!! ΚΑΙ ΤΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ!!!! ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΣΚΕΤΗ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ!!!!! ΗΤΑΝ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΤΑ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑΜΕΙΑ. ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.....ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΙΣ "ΚΑΘΑΡΙΣΑ" ΟΛΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΡΕΕΕΕΕΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΣΩΩΩΩΩ
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:45 μ.μ. | Reply
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ????????
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:55 μ.μ. | Reply
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΑΣ ΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ 7 ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΑΞΙΟΘΗΚΑΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ... ΠΟΙΟΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ? ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΤΡΕΛΛΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΟΧΙ ΡΕ ΔΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗ ΓΑΜ...ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΛΩΣΗ ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΣΟΥ...ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΟΧΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ... ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΟΥΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΧΑΘΟΥΜΕ...!!!
image description ΑΡΗΣ ΚΑΡΕΑΣ | Μαΐου 18, 2012 2:59 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΟ Π Σ Κ
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 3:56 μ.μ. | Reply
καλα που πηγα βολτα με το κοριτσι σημερα και δεν περιμενα αυτο που εγινε τελικα
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 3:23 μ.μ. | Reply
τωρα την παραταση τι να την κάνω??? εκατσα 3 μέρες σερί ολο το βράδυ για να τις στείλω μέχρι σήμερα το πρωί.. Αντε γεια!!!!!
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 3:29 μ.μ. | Reply
ΟΥΣΤ ΡΕ ΞΕΦΤΙΛΕΣ , ΑΝΕΠΡΟΚΟΠΟΙ, ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΙ !!!!!
image description PORTO LEONE | Μαΐου 18, 2012 3:59 μ.μ. | Reply
ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ!!!!
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 3:54 μ.μ. | Reply
ΧΘΕΣ ΕΙΧΕ ΓΕΝΝΕΘΛΙΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ & ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΔΑ, ΕΔΩ!!!!! ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΔΗΛΩΣΕΙΣ. ΝΤΡΟΠΗ !!!!! ΕΧΟΥΜΕ & ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ!!!!!!!!
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 3:54 μ.μ. | Reply
kai giati 25 kai oxi 31 re palikaria toy ypourgeiou....mias kai to systhma sas doyleyei roloi...ti na pei kaneis...ta idia kai ta idia kath xrono...pos na alaxei afth h xwra.....!!!
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 3:00 μ.μ. | Reply
γιατι στις 31 ειναι ΑΕ ΕΠΕ και αν βαζαν κ αυτες τοτε θα πλακωναμε ολοι μαζι, το τελειο taxis θα κολαγε error 500 και θα ζηταγαμε παλι παραταση. κατα βαθος ειναι εξυπνα τα μπουμπουκια του υπουργειου.
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 3:51 μ.μ. | Reply
ΕΣΕΝΑ ΕΙΧΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ,ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΑ ΤΗΣ ΕΥΧΗΘΩ;
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 5:55 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ . ΝΑ ΤΡΕΞΕΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΕΤΕ. ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ .
ΑΣ ΒΓΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ.ΘΑ ΕΧΩ ΗΣΥΧΗ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΗ.
image description ΚΩΣΤΑΣ | Μαΐου 18, 2012 5:16 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΜΙΑ ΨΗΦΟΣ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΟΤΕΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΜΑΣ ΚΥΡΙΟΙ.
ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ?
1)ΑΠΕΡΓΙΑ ΑΠΟ 21-5-2012 ΕΩΣ 31-7-2012 ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ
2)ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΝΟΜΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΑΛΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ ΚΑΙ Η ΜΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΕΣ.
3)ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ Δ.Ο.Υ ΟΛΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.
4)ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΚΑΘΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ.
5)ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΠΑΤΑΧΤΣΙΔΩΝ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΑΣ.
ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΚΥΡΙΟΙ ?
ΑΛΛΙΩΣ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΑΠΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΠΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ.
image description NIKOS PATELIS | Μαΐου 18, 2012 5:52 μ.μ. | Reply
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΓΟΝΤΑΙ (σε αντίθεση με κάποια που λέγονται αλλά ΔΕΝ γίνονται). Το Προεδρείο της ΠΟΦΕΕ όλες αυτές τις ημέρες και πολλές φορές την ίδια ημέρα επικοινωνούσε με Πολιτικά Πρόσωπα και Υπηρεσιακούς παράγοντες προκειμένου να τους πείσει για την αναγκαιότητα της παράτασης. Το ίδιο γίνεται κάθε φορά αλλά θα ήταν ΛΑΘΟΣ να βγαίνουμε κάθε φορά να ανακοινώνουμε όλα τα αυτονόητα για τα οποία μας εξέλεξαν οι Συνάδελφοι.
ΠΡΕΠΕΙ επίσης να κατανοήσουμε ότι στο πρόσωπο του Προέδρου ή του Αντιπροέδρου της ΠΟΦΕΕ οι συνομιλητές μας πρέπει να αισθάνονται ότι "βλέπουν" ή "ακούν" έναν ολόκληρο Κλάδο. Έναν Κλάδο που πρέπει να ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΘΕΙ "εξ ανάγκης" και όχι "υποχρεωτικά". Η εκάστοτε Πολιτική Ηγεσία ρωτάει για τον αριθμό των Μελών μας. Αυτή είναι η μικρή μας δύναμη γιατί το 40% είναι μικρότερο από το 80% ή το 95% των ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ σε όλη την Ελλάδα.
ΝΑΙ ο Κλάδος μπορεί ΕΝΩΜΕΝΟΣ να κάνει πολλά, ακόμη και να κατεβάσει τα μολύβια. Απλά σκεφτείτε το σαν "ΟΝΕΙΡΟ" και τότε θα πείτε μαζί μου "ΜΟΝΟΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΜΑΣ"

Με Συναδελφικούς και αγωνιστικούς χαιρετισμούς Νίκος Πατέλης - Γεν. Γραμματέας της ΠΟΦΕΕ.
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 8:56 μ.μ. | Reply
ΝΑΙ ΑΠΕΡΓΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΑΥΤΟ
image description ΚΩΣΤΑΣ ΣΤΟΥΠΟΣ | Μαΐου 19, 2012 9:48 π.μ. | Reply
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2011 ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΣΥΛΟΓΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ.ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΘΟΥΜΕ ΚΑΠΟΤΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑ ΜΗ ΜΑΣ.ΠΟΤΕ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΑΝ ΣΕ ΚΑΤΙ? ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΗΜΑΣΤΕ ΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΩΝ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ. ΑΛΛΑ ΤΙ ΗΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ? ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΛΟΓΙΣΤΑΚΙΑ.
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ. Η 17 ΙΟΥΝΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ.ΘΑ ΔΟΥΝ ΠΟΣΟΙ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΠΙΤΑΚΙΑ ΤΟΥΣ. ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΝ.ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΦΤΑΙΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ. ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ.
image description KALASTY | Μαΐου 19, 2012 3:53 μ.μ. | Reply
Ναι...το διαβάσαμε κάποιοι...
μόλις πήραμε την παράταση ηρεμήσαμε,χαλαρώσαμε,ησυχάσαμε
για λίγο...και μετά "φτού"από την αρχή!
Γι'αυτό και δεν πέφτουν και τα σχόλια "βροχή"
image description SARAKINOS | Μαΐου 19, 2012 9:33 μ.μ. | Reply
Το διάβασα συνάδελφε και έχω να πώ ότι εμείς δεν είμαστε μεταξύ κράτος και πολιτών. Εμείς είμαστε το καύσιμο με το οποίο δουλεύει η μηχανή του κράτους. Αν το καύσιμο στερέψει σταματά η μηχανή να δουλεύει. Να, λοιπόν, το όπλο μας, αλλά ποιοι θα βοηθήσουν να το χειριστούμε; Οχι τα "λογιστάκια¨" που αναφέρεις, αλλά οι Λογιστές ! Εδώ απεργούν οι χορεύτριες του CRAZY HORSE , εμείς θα μείνουμε άπραγοι; Ας μας καλύψει η Ομοσποσνδία με την κήρυξη πανελλαδικής απεργίας για να μην έχουμε τις συνέπειες της μη υποβολής δηλώσεων και ας μη μας ενδιαφέρει το ότι δεν θα πληρωθούμε. Γιατί τώρα πληρωνόμαστε;
image description Your Name | Μαΐου 21, 2012 12:47 μ.μ. | Reply
ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΓΟΝΟΜΕΤΡΟ. ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΠΟΥ ΦΕΤΟΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΑΡΤΙΟ ΩΣ ΜΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΙΟ ΩΣ ΙΟΥΝΙΟ ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ.ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ?
ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΙΣ 15/6/ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ? ΜΗΠΩΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΕΖΟΥΜΕ?
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο