Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Ανοιχτή επιστολή των Ανεξάρτητων Εφοριακών Δωδεκανήσου

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

Ρόδος, 17 Μαΐου 2012

ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Φίλε φορολογούμενε, 
Με αφορμή τα συνεχιζόμενα περιστατικά λεκτικής ή και φυσικής βίας που ασκούνται σε αρκετές περιοχές της Ελλάδας (αλλά και στη Ρόδο) σε βάρος εφοριακών υπαλλήλων, έχουμε να επισημάνουμε τα εξής:
Οι εφοριακοί είναι ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, που εφαρμόζουν Νόμους. Είμαστε αυτοί που πρώτοι δοκιμάσαμε τα μέτρα του Μνημονίου, με μειώσεις έως και 50% στους μισθούς μας!!!
Δουλεύουμε κάτω από αντίξοες συνθήκες, με το μισό προσωπικό, και με όλη την πίεση των πολιτών από πάνω μας. Έχουμε μετατραπεί σε αποδέκτες της κοινωνικής δυσαρέσκειας για τα χαράτσια, τους φόρους, τις έκτακτες εισφορές και όλη την άδικη φορολογική πολιτική που έχει επιβληθεί σε όλους μας.

ΣΕ ΚΑΛΟΥΜΕ

-Να στρέψεις την οργή σου ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΝΟΜΟΘΕΤΗΣΑΝ και είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ για την κρίση.

-Να πιέσεις κι εσύ οι εφορίες να είναι υπηρεσίες φορολογικής δικαιοσύνης, αναδιανομής του πλούτου, εξυπηρέτησης του πολίτη και πάταξης της φοροδιαφυγής. 

-Να καταργηθούν τα χαράτσια, τα μνημόνια, να υπάρξει δίκαιη φορολογική πολιτική σε όσους κατέχουν και όσους φοροδιαφεύγουν.


ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ενα Λογιστής.... | Μαΐου 18, 2012 10:01 π.μ. | Reply
Οι εφοριακοί είναι ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, που εφαρμόζουν Νόμους (κατ' επιλογήν)

Είμαστε αυτοί που πρώτοι δοκιμάσαμε τα μέτρα του Μνημονίου, με μειώσεις έως και 50% στους μισθούς μας!!! (ακόμη δεν καταλάβατε ότι στον ιδιωτικό τομέα δεν σου μειώνουν τον μισθό αλλά σε απολύουν;

έχω πολλά ακόμη να γράψω για τους εφοριακούς αλλά πιο το νόημα... εμείς τα ξέρουμε κι εσείς .... στον κόσμο σας. λυπάμαι πραγματικά τους λίγους σωστούς συναδέλφους σας οι οποίοι είναι αναγκασμένοι να σας υπομένουν καθημερινά
image description @@ | Μαΐου 18, 2012 10:10 π.μ. | Reply
Ζήτω στην δημοκρατία της ανωνυμίας!
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 10:05 π.μ. | Reply
Παρα πολλα like.......... κυριως για την τελευταια σου προταση!
image description PLAPOUTAS | Μαΐου 18, 2012 12:22 μ.μ. | Reply
ΦΙΛΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΠΙΚΡΟΧΟΛΟΣ? ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΙΚΕΥΕΙΣ? ΓΝΩΡΙΖΩ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ, ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ "ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ". ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΡΑΤΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ. ΛΙΓΟ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΥΛΟΓΗ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΠΟΥ ΚΑΛΙΕΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 2009 ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΟΛΙΤΩΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ, ΠΑΡΑΛΗΨΕΙΣ, ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ, ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ, ΔΙΑΠΛΟΚΗ, ΠΕΛΑΤΙΑΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΛΠ. ΛΙΓΗ ΑΥΤΟΣΥΓΡΑΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ.
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 10:39 π.μ. | Reply
Δυστυχώς και εμείς σαν κλάδος, λογιστές-φοροτεχνικοί ελεύθεροι επαγγελματίες, είμαστε υποχρεωμένοι (και μάλλον σας κλέβουμε την πρωτιά) να δεχόμαστε τα παράπονα των πελατών μας δλδ του ελληνικού λαού, για κάθε απόφαση ή νομοθέτημα της πολιτεέιας που δεν τον βολεύει χρόνια τώρα, και έτσι το πρώτο κύμα ξεσπάει στα γραφεία μας και σε σας έρχεται πολύ λιγότερο θυμωμένος. Βέβαια εμείς δεν έχουμε την ευκαιρία να μειωθεί ο μισθός μας αλλά δυστυχώς να κοπεί και να τον φορολογηθούμε κιόλας. Εχετε ακούσει νομίζω πόσες επιχειρήσεις έκλεισαν και πόσες προβλέπεται να κλείσουν, αυτές όλες έχουν απο ένα λογιστή. Απο την άλλη όμως έχουμε το μειονέκτημα ο κάθε συνάδελφός σας να μας συμπεριφέρεται όπως γουστάρει στην κυριολεξία απο πολύ καλά μέχρι αγενέστατα και ρατσιστικά, μπορώ να σας αναφέρω άπειρα παραδείγματα. Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοί σας (και το ξέρετε πολύ καλά) που δυστυχώς δεν τιμούν την θέση τους. Τα γράφω αυτά όχι για να παραπανεθώ ούτε για να σας επιπλήξω, απλά για να σας υπενθυμίσω ότι γιαυτά που δικαίως παραπονείσθαι για μας είναι η καθημερινότητα μας και δυστυχώς η ζοφερή πραγματικότητα μας.
Κυρίτσης Βαγγέλης
Λογιστής
image description ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΗΣ | Μαΐου 18, 2012 10:23 π.μ. | Reply
ΑΝΩΝΥΜΙΑ,ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ???
ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΕΤΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΑΝΥΠΟΓΡΑΦΕΣ,ΑΝΩΝΥΜΕΣ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗ.
ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ.
image description KAROLOS | Μαΐου 18, 2012 11:25 π.μ. | Reply
Εσείς γιατί γράφετε ανώνυμα αφού είστε υπέρμαχος της επωνυμίας;;
image description Game over.... | Μαΐου 18, 2012 2:05 μ.μ. | Reply
Εφοριακός εισαι????
image description KAROLOS | Μαΐου 18, 2012 5:58 μ.μ. | Reply
Οχι
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 10:59 π.μ. | Reply
οταν τα ζηταγανε κανονικα και χωρις κανενα νομο ηταν ολοι ευχαριστημενοι. τωρα που περιοριστηκαν και σε αλλους κοπηκαν τους χαλασε τωρα ζητανε τη συμπαρασταση του πολιτη. δεν τα φαγαμε μαζι
image description FROZEN | Μαΐου 18, 2012 11:13 π.μ. | Reply
"Οι εφοριακοί είναι ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, που εφαρμόζουν Νόμους."

Ωραία λοιπόν. Ας ξεκινήσουμε από το νόμο που ορίζει το κλείσιμο των εφοριών κάθε Παρασκευή.
image description ΚΕΝΤΡΙ | Μαΐου 18, 2012 11:11 π.μ. | Reply
εισασταν για τοσα πολλα χρονια ευνοούμενοι χωρίς το παραμικρό λόγο και αιτία .
Δεν έχετε τίποτα να δώσετε σαν επαγγελματίες γιατί το επιπεδό σας γνωσιακό και μορφωτικό είναι χαμηλότερο του μέσου όρου. Πρέπει να καταλάβετε κάποια στιγμή ότι οι υπόλοιποι δεν έιναι παιδιά ενός κατώτατου θεού. πρέπει να δουλέψετε να διαβάσετε όχι μόνο το νόμο αλλά και το σύνολο της οικονομικής επιστήμης. ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 11:07 π.μ. | Reply
Αγαπητοί συνάδελφοι Οικονομολόγοι !
Μην τρώγεστε ... Τις ίδιες σπουδές ακολουθήσαμε και το ίδιο σύστημα υπηρετούμε , υποχρεωτικά ή προαιρετικά, όλοι μας.
Το να τσουβαλιάζεις ένα κλάδο αποτελεί ανθρωποφαγία.
Για όσους δεν μπορούν να το καταλάβουν ... :
Λαμόγια δεν είναι όλοι οι πολιτικοί... υπάρχουν και σωστοί!
Λαμόγια δεν είναι όλοι οι λογιστές.. υπάρχουν και σωστοί!
Λαμόγια δεν είναι όλοι οι εφοριακοί ... υπάρχουν και σωστοί!
και ούτω καθεξής για να μην κουράζω.
Ας κάνουμε ο καθένας (κλάδος ή άτομα ) την αυτοκριτική μας και ας πάψουμε να βλέπουμε την "καμπούρα" του άλλου (κλάδου ή ατόμου).
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 12:24 μ.μ. | Reply
φίλε μου εάν εκπροσωπείς τους εφοριακούς θα ξέρεις πολύ καλά ότι δεν έχουμε κάνει τις ίδιες σπουδές. Πολύ μεγάλο ποσοστό των εφοριακών είναι της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης χωρίς όμως αυτό να σημαίνει τίποτα απολύτως.
Η διάθεση για εξυπηρέτηση είναι το παν η οποία δεν φαίνεται να απουσιάζει παντελώς

image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 11:31 π.μ. | Reply
ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΘΡΑΣΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΤΟΥΣ Δ.Υ. ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ. ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΗΝ ΠΑΝΤΕΛΗ ΕΛΛΕΙΨΗ, ΕΣΤΩ ΨΗΓΜΑΤΟΣ, ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗΣ: ΑΓΕΝΕΙΑ, ΔΙΑΦΘΟΡΑ, ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ, ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΥΦΟΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ <<ΔΕ ΜΕ ΚΟΥΝΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΚΟΦΤΕ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΣΑΣ>> ΚΛΠ, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΜΟΝΙΜΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΥΡΙΟΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΒΡΗΚΑΤΕ ΤΩΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΠΡΟΣΤΑΤΗ, ΤΟΝ <<ΝΕΟ ΑΝΤΡΕΑ>>, ΟΠΩΣ ΤΕΧΝΗΕΝΤΩΣ ΑΥΤΟΠΡΟΒΑΛΛΕΤΑΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΤΡΑΒΗΞΤΕ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΤΟΥ ΩΧΑΔΕΡΦΙΣΜΟΥ...ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΨΟΦΗΣΟΥΝ ΤΑ ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΕΡΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ...
image description LOG | Μαΐου 18, 2012 11:48 π.μ. | Reply
Κατανοητή η αντίδρασή των εφοριακών (και για να λέμε και του στραβού το δίκιο είναι από τις υπηρεσίες του δημοσίου που έχουν μπόλικη δουλειά)
Αλλά μήπως δεν θα έπρεπε να απευθύνονται στον Ελληνα φορολογούμενο, αλλά στην οικονομική ηγεσία και να διαμαρτυρηθούν για τα φορολογικά μέτρα? Δεν έβλεπα να διαμαρτύρονται για τα σκληρά μέτρα και να πιέζουν την ηγεσία, παρά μόνο όταν περικόπτονταν και η δική τους μισθοδοσία.
Δεν έβλεπα όταν στέλναν τους οικονομικούς στόχους που πρέπει να πιάσει κάθε εφορία να βγαίνουν οι προιστάμενοι και να καταγγέλνουν ότι είναι απραγματοποιήσιμοι και ανεφάρμοστοι.
Μα και για ποια ηγεσία μιλάμε των εφοριακών, αφού το μόνο που τους νοιάζει είναι να εξαργυρώσουν την προβολή τους με κάποια βουλευτική θεσούλα.
image description SARAKINOS | Μαΐου 19, 2012 9:26 π.μ. | Reply
Σωστά θέτεις το θέμα συνάδελφε και να μη ξεχνάμε ότι πολλοί συνάδελφοι έχουν γίνει εφοριακοί, όπως και το ανίστροφο. Το λάθος αυτής της ανακοίνωσης είναι ότι στρέφονται εναντίον μας, ενώ θα έπρεπε να την στείλουν στην ηγεσία τους, πολιτική και διοικητική. Οχι σε μας.
image description SOULIS | Μαΐου 18, 2012 12:42 μ.μ. | Reply
Άσχετα με το περιεχόμενο..
Τι ανώνυμοι και μαλακίες? Συνδικαλιστική παράταξη είναι..

http://anef12.blogspot.com/
image description POTEMKIN | Μαΐου 18, 2012 12:17 μ.μ. | Reply
20 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΙ ΚΑΙ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟ ΛΑΜΟΓΙΟ ΦΟΥΚΑΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ ΚΛΠ......ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΗΛΙΘΙΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΠΧ ΚΒΣ (ΤΟ ΠΧ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥ) ΖΟΥΣΕ ΕΚΜΕΤ/ΝΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ ΟΣΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΛΑΜΟΓΙΕΣ, ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΚΛΠ....ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ) ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΕΠΕΤΑΙ ΡΑΓΔΑΙΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.....ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙΣ.....
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΟΠΑΔΟΙ ΟΜΑΔΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΝΕΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΠΛΟΙ ΔΙΚΑΙΟΙ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΙ ΓΙΑ ΤΟ "ΠΑΙΧΝΙΔΙ"....
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 12:56 μ.μ. | Reply
εννοειται πως ο κλητηρας της εφοριας που επαιρνε 3800,00 ευρω το μήνα θα εχει μειωση 50% στο μισθό του, και πρέπει και παραπανω!!!! οι περισσοτερες αρμοδιοτητες των εφοριων εχουν ελθει πλεον σε εμας τους λογιστες, και οχι μονο αυξηση στην αμοιβη μας βλεπουμε αλλα ελπιζουμε να κρατηθουμε εστω στα ιδια επιπεδα!!!!! και ποια δικαιη φορολογικη πολιτική σε οσους κατέχουν?????? που το ξεπλημα μαυρου χρηματος γινεται με 1 και 2 και 3 σπίτια???????????
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:02 μ.μ. | Reply
Αν βρεις κλητήρα που έπαιρνε 3.800 και αναρτήσεις το μηνιαίο εκκαθαριστικό του τότε είσαι άρχοντας αν όχι όμως ...... (βάλε τον χαρακτηρισμό μόνος σου)!
image description Ναι Σε Ολα | Μαΐου 18, 2012 12:01 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΓΡΑΦΑΝΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ <<ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΝΔ,ή ΠΑΣΟΚ>>ΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΟΥΡΝΑΤΕ?
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:15 μ.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 2:56 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΝ ΑΘΡΟΑ, ΣΤΡΑΤΙΕΣ Δ.Υ. ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΕΟΣ, ΟΤΑΝ ΔΙΟΓΚΩΝΟΤΑΝ, ΨΕΛΙΣΑΝ ΟΙ ΕΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ ΚΑΤΙ, ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑΝ "ΑΓΩΝΕΣ" ΕΚΒΙΑΖΟΝΤΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΗΝ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΛΕΟΝΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΨΗΦΟΘΗΡΙΚΕΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΤΩΝ Δ.Υ. ΚΑΙ ΕΝΩ Η ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ!
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 3:21 μ.μ. | Reply
ΑΠΛΩΣ: Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΚΦΑΣΙΖΕΙ ΚΑΙ Η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ ΕΚΜΑΥΛΙΖΕΙ.
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 4:57 μ.μ. | Reply
Οι πολίτες είναι θυμωμένοι και με τους εφοριακούς (και γενικά με τους Δ.Υ.), όχι μόνο με τους πολιτικούς, γιατί ήταν τα χαϊδεμένα παιδιά των τελευταίων και γιατί τους έχουν ταλαιπωρήσει αφάνταστα. Οπότε, ας μην κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν για ποιο λόγο ακούνε τα εξ αμάξης από τον κόσμο...
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 6:42 μ.μ. | Reply
ΑΓΕΝΕΙΑ, ΔΙΑΦΘΟΡΑ, ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ, ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΓΛΥΨΙΜΑΤΑ ΜΕΓΑΛΟΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ,ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ,ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ,ΥΨΗΛΗ ΜΥΤΗ,ΒΑΝΑΥΣΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΕΝΑΝΤΙ ΦΤΩΧΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ,ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ,ΜΗ ΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ...ΚΙ ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΤΑ ΖΕΙ Ο ΑΜΟΙΡΟΣ ΚΟΣΜΑΚΗΣ ΠΟΥ ΣΥΝΔΙΑΛΕΓΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΧΑΝΕΙ ΩΡΕΣ ΜΑ ΩΡΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.
ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΛΕΩ ΓΩ.....
image description Γιώργος - Επισκέπτης | Μαΐου 18, 2012 6:18 μ.μ. | Reply
Κοιτάξτε όλοι έχουν δίκιο όταν λένε για κάποια πράγματα και προνόμια στον δημόσιο τομέα που δημιουργούν τεράστιες ανισότητες μεταξύ ΔΥ - ΙΥ, αλλά έχουν και ένα δίκιο οι εφοριακοί, δεν φταίει ο εφοριακός γιατί δεν νομοθετεί αυτός, ο εφοριακός είναι υποχρεωμένος να κάνει οτι λέει ο ΄νομος τον οποίο νόμο τον έχουν ψηφίσει οι πολιτικοί. Βεβαίως λοιπόν και να κατακρίνουμε διεφθαρμένους και αγενείς εφοριακός στις ΔΟΥ αλλά την μεγαλύτερη οργή πρέπει να την εισπράξουν οι πολιτικοί.
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 7:29 μ.μ. | Reply
Κατανόηση υπάρχει μόνο για τους άξιους υπαλλήλους, και αυτοί είναι τα θύματα των ασυνείδητων (γιατί κάνουν όλη τη δουλειά) μαζί με τους πολίτες. Όμως αφήστε τα μανιφέστα περί μνημονίων και εξυπηρετήστε τον κόσμο! Υποτίθεται ότι είστε λειτουργοί, ένας λόγος παραπάνω να είστε πιο υπομονετικοί τώρα με την κρίση. Δηλαδή, αν είχαμε πόλεμο, οι στρατιωτικοί θα έπρεπε να βγάζουν μανιφέστα ή να προστατεύουν την χώρα...
image description Your Name | Μαΐου 19, 2012 8:31 π.μ. | Reply
Κοιτάξτε όλοι έχουν δίκιο ...Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙΤΗΣ ΘΕΣΗΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΙ.ΟΜΩΣ Ο ΚΑΤΑΧΤΥΠΗΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ,ΕΜΠΟΡΟΣ,ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ,ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ???ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΠΛΕΡΩΝΕΙ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ 11 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΠΟΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑΝ ΤΡΕΛΛΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΕ ΩΡΑΡΑΡΙΟ 7 ΩΡΩΝ???ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΛΕΩ(ΔΙΟΙΤΙ ΑΛΛΕΣ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ
).
image description Your Name | Μαΐου 19, 2012 8:00 π.μ. | Reply
ΛΟΙΠΟΝ,ΨΑΞΤΕ ,ΜΑΘΕΤΕ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΤΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΕΛΑΜΒΑΝΕ ΖΕΥΓΑΡΙ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ ΜΕ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ,ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΛΥΚΕΙΟΥ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2008.ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ...ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ...ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΕΙΣ ΥΓΕΙΑΝ ΗΜΩΝ ΤΑ ΕΤΡΩΓΑΝ...
image description ΛΟΓΙΣΤΗΣ | Μαΐου 19, 2012 4:13 μ.μ. | Reply
ΕΛΕΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ........ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ......ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ..ΝΤΡΟΠΗ........ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΚΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΘΗΚΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ.............ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΟΝ ΣΤΟΠ ΓΙΑΤΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ........
image description Your Name | Μαΐου 20, 2012 12:54 μ.μ. | Reply
ΜΟΜΟ ΠΟΥ ΤΑΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΚΙ ΟΧΙ ΓΙΑΥΤΟΥΣ.ΑΥΤΟΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ MINIMUM ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΑΣ,ΑΜΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΕΠΟΜΕΝΩΝ ΜΗΝΩΝ ΕΙΤΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΕΙΤΕ ΟΧΙ.
ΚΙ ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΠΟΛΕΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΤΑΞΕΩΝ.ΕΜΕΙΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΕΠΙ ΩΡΕΣ ΕΝΩ ΑΥΤΟΙ ΜΟΝΟ 5 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΩΡΕΣ ΕΠΙ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟΥ,ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΔΕΙΑ 1 ΜΗΝΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ,ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΣΤΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ ΚΟΠΩΝ,ΤΩΝ ΚΟΠΩΝ ΤΩΝ ΕΜΠΟΡΩΝ,ΤΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΝΑ ΚΑΡΠΩΝΟΝΤΑΙ ΑΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΧΥΛΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΕΚ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΑΣ ΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΩΝ.
image description ΛΟΓΙΣΤΗΣ | Μαΐου 19, 2012 4:14 μ.μ. | Reply
ΕΛΕΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ........ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ......ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ..ΝΤΡΟΠΗ........ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΚΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΘΗΚΕ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ.............ΘΑ ΠΩ ΜΟΝΟΝ ΣΤΟΠ ΓΙΑΤΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ........
image description sotirios | Μαΐου 20, 2012 4:05 π.μ. | Reply
Αν το κεφάλι σου είναι αλλού, άλλοι είναι στο κεφάλι μας. Meaning: ΛΟΓΙΣΤΕΣ "ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ=ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ.PLAPOYTAS. μήπως δεν θα έπρεπε να απευθύνονται στον Ελληνα φορολογούμενο, αλλά στην οικονομική ηγεσία και να διαμαρτυρηθούν για τα φορολογικά μέτρα? Δεν έβλεπα να διαμαρτύρονται για τα σκληρά μέτρα και να πιέζουν την ηγεσία, παρά μόνο όταν περικόπτονταν και η δική τους μισθοδοσία. Δεν έβλεπα όταν στέλναν τους οικονομικούς στόχους που πρέπει να πιάσει κάθε εφορία να βγαίνουν οι προιστάμενοι και να καταγγέλνουν ότι είναι απραγματοποιήσιμοι και ανεφάρμοστοι LOG. ο εφοριακός είναι υποχρεωμένος να κάνει οτι λέει ο ΄νομος τον οποίο νόμο τον έχουν ψηφίσει οι πολιτικοί.Γιώργος - Επισκέπτης . Νομίζω αυτοί οι τρεις τα είπαν περίφημα.
image description Your Name | Μαΐου 20, 2012 12:20 μ.μ. | Reply
Κι εγώ με λυπάμαι αλλά ακόμα περισσότερο λυπάμαι τα εγγόνια μου και τα παιδιά μου που ακόμα και σήμερα δεν μπορούν ναντιληφθούν ποιοι είναι αυτοί οι δαύτοι.
image description SARAKINOS | Μαΐου 20, 2012 12:17 μ.μ. | Reply
Μην είσαι πικρόχολος. Μιλάς για εγγόνια άρα είσαι μεγάλος. Ονόμασε λοιπόν στα ίσα σε ποιούς απευθύνεσαι, γιατί άλλο οι Λογιστές και άλλο οι Εφοριακοί. Αυτοί ελέγχουν και εμείς τρέχουμε για να ξελασπώσουμε εσένα και μερικούς άλλους αγνώμονες....
image description Your Name | Μαΐου 20, 2012 12:08 μ.μ. | Reply
Mα γιε τους εφοριακούς μιλάω.
image description SARAKINOS | Μαΐου 21, 2012 12:16 μ.μ. | Reply
Μα τι λέει ο άνθρωπος !! Ζητάω από τον διαχειριστή να τον σταματήσει. Αυτά που γράφει είναι απαράδεκτα για όλους μας , κρυπτόμενος πίσω από την ανωνυμία του. Αν είναι μέλος ζητώ την διαγραφή του, αλλιώς θα φύγω εγώ...