Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Αίτημα του Λογιστικού Συλλόγου Αθηνών για παράταση των δηλώσεων Ε5 και Ε3

ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΑΘΗΝΩΝ

Σαρπηδόνος 22, 104 42 Αθήνα – Τηλ.: 210 51.38.289, 210 51.57.310-FAX:210 51.32.661
Email: [email protected], [email protected] - Web: www.lsa.gr

ΠΡΟΣ ΤΟΝ
Υπουργό Οικονομικών

κ. ΖΑΝΝΙΑ ΓΕΩΡΓΙΟ

Κοινοποίηση:
1. Γεν. Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων 
κ. ΘΕΟΧΑΡΗ ΧΑΡΗ
2. Γεν. Διευθυντή Φορολογίας
κ. ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ
3. Πανελλήνια Ομοσπονδία Φοροτεχνικών Ελεύθερων Επαγγελματιών (Π.Ο.Φ.Ε.Ε.)
4. TaxHeaven, Κόμβος φορολογικής και λογιστικής ενημέρωσης

Αθήνα, 17 Μαΐου 2012

Θέμα: «ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ»

Με την παρούσα επιστολή θέλουμε να αναφερθούμε στην καταληκτική ημερομηνία των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος των Ο.Ε, Ε.Ε και μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα.

Με αφορμή την αγανάκτηση των συναδέλφων για την υπάρχουσα κατάσταση, τον όγκο εργασιών αλλά και την έλλειψη ρευστότητας στην αγορά

ΖΗΤΑΜΕ

να δοθεί παράταση για την υποβολή των δηλώσεων έως τις 15/06 στην αυριανή προθεσμία.


Με τιμή

Για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος
Κυριακόπουλος Νικόλαος      

Η Γεν. Γραμματέας
Πολίτου Μαρίνα




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | Μαΐου 17, 2012 12:13 μ.μ. | Reply
ΠΑΡΑΤΑΣΗ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.
image description Your Name | Μαΐου 17, 2012 12:01 μ.μ. | Reply
ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑΤΕ.....
image description Your Name | Μαΐου 17, 2012 12:22 μ.μ. | Reply
1,5% δεν ειναι η επιβαρυνση?
εε οκ αν ειναι και σε αλλο νομισμα να τα δωσουμε σε κανα μηνα
μην σκατε
σε καλο μπορει να βγει γιατι δεν εχω αλλαξει ενα σωρο χιλιαρικα σε ευρω
μην μου μεινουν
image description Your Name | Μαΐου 17, 2012 12:23 μ.μ. | Reply
ΖΗΤΗΣΤΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΕ!!!! ΜΑ ΕΙΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ ΠΟΥ ΖΗΤΑΤΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΟΕ ΕΕ???ΠΟΣΟ ΜΥΑΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ?????
image description Your Name | Μαΐου 17, 2012 1:36 μ.μ. | Reply
Τέτοιες ώρες τέτοια λόγια ..... ο άνθρωπος δύο ώρες υπουργός είναι ...
image description Your Name | Μαΐου 17, 2012 1:40 μ.μ. | Reply
gus & KAROLOS ενημερώστε τους στο Υπουργείο τουλάχιστον εσείς για την κατάσταση που επικρατεί. Περισσότερο κύρος έχετε εσείς παρά οι συνδικαλιστές μας .... ΕΛΕΟΣ
image description Your Name | Μαΐου 17, 2012 2:12 μ.μ. | Reply
SOS..SOS...SOS
image description Your Name | Μαΐου 17, 2012 5:51 μ.μ. | Reply
θα δοθει καμια παρατση
image description LOUIS | Μαΐου 17, 2012 9:04 μ.μ. | Reply
MIA OE EMEINE ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ Α ΔΟΣΗ, ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ
image description 35152 | Μαΐου 17, 2012 9:09 μ.μ. | Reply
Ο ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΧΑΛΙ!!! ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.........ΕΧΩ ΕΓΚΥΡΕΣ ΠΗΓΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ ΑΥΤΟ
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 1:15 π.μ. | Reply
ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΤΕ Ο ΑΣΠΙΛΟΣ & ΑΜΟΛΥΝΤΟΣ .....
ΑΠΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑΚΙΑΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ....
image description Your Name | Μαΐου 17, 2012 10:09 μ.μ. | Reply
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΩΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ
image description ΤΑΛΑΙΠΟΡΟΣ | Μαΐου 18, 2012 8:21 π.μ. | Reply
ΣΤΟΝ ΑΝΤ ΜΙΛΗΣΑΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΩΣ 31/5

ΛΑΘΟΣ ,,,, ΣΩΣΤΟ

ΕΙΔΩΜΕΝ
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 8:33 π.μ. | Reply
Μακάρι αλλά που μυαλό, να την δώσουν νωρίς να γλυτώσουμε τον καρδιολόγο ...
image description Your Name | Μαΐου 18, 2012 9:59 π.μ. | Reply
Στην νομοθεσία χρησιμοποιείται ο όρος "ανωτέρα βία" ο οποίος επιχειρεί να δικαιολογήσει παραβάσεις ή παραλήψεις ή υπολειτουργία οι οποίες ήταν αποτέλεσμα εκτάκτων δυσμενών συνθηκών. Εάν δεν είναι η παρούσα κατάσταση έκτακτη και δυσμενής όχι μόνο στην οικονομία, την πολιτική και τα κρατικά εν γένει, αλλά και ειδικά στη δουλειά μας, τότε τι περιμένουμε χειρότερο? Μήπως τα Συλλογικά μας Όργανα αρκούνται στην τυπική παρουσία και παρέμβαση και μάλιστα μονίμως αργοπορημένα ? Μήπως το χιούμορ περί καρδιακών επεισοδίων και εξαιρετικής σωματικής και ψυχολογικής καταπόνησης δεν είναι και τόσο αστείο? Ας γνωμοδοτήσει κάποιος Νομικός (έστω και υποθετικά )κι ας οραματιστούμε σαν κλάδος την μέρα που θα σταματήσουμε να είμαστε "βαράτε με κι ας κλαίω".
image description ΗΛΙΑΣ Κ. | Μαΐου 18, 2012 11:52 π.μ. | Reply
Κάποιο νέο για παράταση στις Δηλώσεις Ο.Ε. , Ε.Ε. , ΜΗ ΚΕΡΔ/ΚΕΣ ; ; ;
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ! ! !
image description LOG | Μαΐου 18, 2012 1:08 μ.μ. | Reply
18/5/2012 ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΟΕ,ΕΕ, ΜΗ ΚΕΡΔ/ΚΩΝ .....ΧΑΧΑΧΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΟΘΕΙ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ? ΣΤΙΣ 15:00? ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ..... ΚΑΙ ΣΤΣ ΜΗ ΚΕΡΔ/ΚΕΣ ΕΠΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ. (ΑΠΟ 5 ΔΗΏΣΕΙΣ ΟΙ 2 ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ) Η ΕΦΟΡΙΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΧΙS ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ? ... ΜΑΛΛΟΝ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ.
ΣΩΣΤΑ?
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο