Ειδήσεις Εργατικά Ασφαλιστικά

871 άνεργοι την ημέρα στην Ελλάδα.

Μέσα σε έναν χρόνο οι άνεργοι αυξήθηκαν κατά 42,3% ή 318.435 άτομα και πλέον ο συνολικός αριθμός τους έφτασε τα 1,7 εκατ. άτομα.

Με αμείωτο ρυθμό συνεχίστηκε και τον Φεβρουάριο ο... καλπασμός της ανεργίας.

Διαμορφώθηκε σε επίπεδα ρεκόρ στο 21,7%, από 21,3% τον αμέσως προηγούμενο μήνα και 15,2% τον Φεβρουάριο του 2011. Στην Αττική η ανεργία ανήλθε στο 23%.

Στους νέους η ανεργία κάνει θραύση, με το ποσοστό να «αγγίζει» το 54%.

Μέσα σε έναν χρόνο οι άνεργοι αυξήθηκαν κατά 42,3% ή 318.435 άτομα και πλέον ο συνολικός αριθμός τους έφτασε τα 1,7 εκατ. άτομα.

Δηλαδή 871 άτομα έμεναν εκτός εργατικού δυναμικού κάθε ημέρα.

Η εικόνα στην αγορά εργασίας είναι εφιαλτική και όλες οι εκτιμήσεις συγκλίνουν πως λόγω βαθύτερης ύφεσης ο αριθμός των ανέργων θα προσεγγίσει μέσα στο έτος τα 1,5 εκατ. άτομα. Πιο αναλυτικά, σύμφωνα με τα στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής, η ανεργία στους νέους έως 24 ετών ανήλθε σε 53,8% (από 40,3% τον Φεβρουάριο του 2011). Πάνω από τον γενικό μέσο όρο ανέρχεται η ανεργία και στις ηλικίες μεταξύ 25 και 34 ετών (29,1% από 20,4%). Ακολουθούν οι ηλικίες 35-44 ετών (17,6% από 12,9%), 45- 54 ετών (16,2% από 10,4%) και 55- 64 ετών (11,2% από 7,5%).

Οι γυναίκες
Η ανεργία δείχνει σαφή προτίμηση στις γυναίκες, με το σχετικό ποσοστό να φτάνει το 25,7% από 18,8% έναν χρόνο πριν. Στους άνδρες το ποσοστό ανήλθε στο 18,6% από 12,5%.

Σε επίπεδο αποκεντρωμένων διοικήσεων (πρώην περιφερειών) της χώρας, πρωταθλήτρια στην ανεργία παρέμεινε η Μακεδονία - Θράκη με 23,3% από 16,9% τον περσινό Φεβρουάριο. Ομως, στη δεύτερη θέση πέρασε η Αττική, στην οποία διαμένουν περίπου τα 2/3 του πληθυσμού της χώρας, με ποσοστό 23% από 14,7% πριν από έναν χρόνο.

Ακολουθούν, Ηπειρος - Δυτική Μακεδονία (22,3% από 18,1%), Θεσσαλία - Στερεά Ελλάδα (21,1% από 15,2%), Κρήτη (20,1% από 12,8%), Πελοπόννησος - Δυτική Ελλάδα - Ιόνιοι Νήσοι (19,8% από 13,6%) και Αιγαίο (14,2% από 15,6%).

Το σύνολο των απασχολουμένων εκτιμάται ότι ανήλθε σε 3.872.243 άτομα και οι απασχολούμενοι μειώθηκαν κατά 336.589 άτομα σε σχέση με τον Φεβρουάριο 2011 (μείωση 8%) και κατά 19.729 άτομα σε σχέση με τον Ιανουάριο 2012 (μείωση 0,5%).

Ο οικονομικά μη ενεργός πληθυσμός ανήλθε σε 3.358.785 άτομα. Οι οικονομικά μη ενεργοί (τα άτομα που δεν εργάζονται, ούτε αναζητούν εργασία) αυξήθηκαν κατά 25.930 άτομα σε σχέση με το 2011.

Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description DimitrisD | Μαΐου 11, 2012 10:48 π.μ. | Reply
Μπράβο παιδιά,άντε να τους χιλιάσουμε! Μπορούμε πιστεύω!!! :-(
image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 10:08 π.μ. | Reply
ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.Οχι 1000 ΑΛΛΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ...ΜΕτΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΟΜΩΣ..ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ.
image description TAS23 | Μαΐου 11, 2012 10:26 π.μ. | Reply
Άντε βρε όλο κακίες. Έρχεται ο Αντώνης τώρα με την οικουμενική του να σώσει την πατρίδα. Για όλους θα υπάρξει μια δουλειά με 500 ευρώ το μήνα.
image description tONI | Μαΐου 11, 2012 11:58 π.μ. | Reply
Εγώ προτιμώ αλέξη το μερκελοφάγο!! 500.000 δρχ/μήνα με ισοτιμία 1€ οι 5.000 δρχ.
image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 11:05 π.μ. | Reply
sou xo kalitero senario.erxetai to tsipridion me megalitero pososto stis epomenes ekloges,ginomaste oloi dimosioi upalliloi kai plironomaste me omologa ellinikou dimosiou.
image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 11:20 π.μ. | Reply
OSO ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΤΟΣΟ ΘΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΑΝΤΕ ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΕΣ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΠΑΡΤΕ ΠΟΔΙ
image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 11:51 π.μ. | Reply
ΝΑ ΒΓΟΥΝΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΑΥΓΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΑ ΜΑΥΡΑ. ΑΠΟΛΥΣΗ...ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ....ΚΑΙ ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ!!! ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ!!!! ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΚΑΝΑΝΕ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!
image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 11:31 π.μ. | Reply
ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕ 8ΩΡΟ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ 6ΩΡΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.ΤΣΙΠΡΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΜΕ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΟΥΣ.ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ...ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΑ....ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΤΑ ΑΝΕΙΣΠΡΑΚΤΑ..
image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 12:54 μ.μ. | Reply
500,00 ευρώ = 170375,00 δραχμές θα γεμίζει το πορτοφόλι !!!

τα δάνεια που είναι σε ευρώ π.χ. ένα στεγαστικό
120000,00 ευρώ = 40.890.000,00 δραχμές τι θα γίνουν;

image description ΠΕΤΡΟΣ | Μαΐου 11, 2012 12:28 μ.μ. | Reply
Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40%. ΤΑ ΥΠΟΠΟΛΟΙΠΑ ΕΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ
image description Your Name | Μαΐου 12, 2012 11:16 μ.μ. | Reply
swstos.
image description Ναι Σε Ολα | Μαΐου 11, 2012 1:28 μ.μ. | Reply
ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΕΡΩΤΗΜΑ:1) Βάζεις 35 φορους στα ακινητα και αποθαρύνεις τις επενδυσεις σε ακινητα,και συμφερει να τα έχεις κλειστα στη τράπεζα.2)Βαζεις μικρο φόρο κατα την μεταβίβαση και φορολογείς μόνο τα ενοίκια 10%.με την στροφη των επενδυσεων σε ακίνητα δουλευουν αλλα 20 επαγγελματα με χαμηλά ποσοστα φόρου και καλο έλεγχο,καινουριες θέσεις εργασίας,αυξηση κατανάλωσης,κτλ. Είναι ένα μόνο απο τα χιλιάδες πράγματα που μπορείς να κάνεις .Διαλέγεις και παίρνεις.
image description ΛΕΥΤΕΡΗΣ | Μαΐου 11, 2012 1:32 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΑΣΥΔΟΤΟΙ- ΑΧΟΡΤΑΓΟΙ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ( 3-4-5 ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΛΠ) ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΡΗ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΗΣ ΕΚΡΗΚΤΙΚΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ Ι Ο ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΣ ΤΥΠΟΣ ΕΚΤΟΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΣΑΤΣΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΖΙΚΗΣ ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΗΣ. (STAR TV ΚΛΠ)
ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΚΑΙ ΗΘΟΣ ΣΤΟΥΣ ΕΧΟΝΤΕΣ
ΕΞΟΥΣΙΑ ΜΙΚΡΗ-ΜΕΣΑΙΑ -ΜΕΓΑΛΗ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΤΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ - ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ -ΗΘΟΣ - ΑΞΙΕΣ -ΑΝΘΡΩΠΙΑ-ΕΥΘΥΝΗ ΣΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΣΤΑΝ , ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΕΛΕΕΙΝΟ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΝΕΟΦΙΛΕΥΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟ - ΕΝΤΟΝΟ ΑΤΟΜΙΚΙΣΜΟ- ΩΧΑΔΕΛΦΙΣΜΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ- ΑΥΤΟΚΟΛΑΚΕΙΑ - ΒΛΑΚΕΙΑ- ΝΑΡΚΙΣΣΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗ ,
image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 4:52 μ.μ. | Reply
ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΕΧΕΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΕΙΔΗΣΗ:
ΚΑΙ "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ΚΑΙ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ (ΝΑ ΤΙΣ ΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΙΣΤΕΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ "ΑΓΩΝΕΣ") ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ, ΠΟΛΟΥΣ, ΝΑ ΠΕΣΕΙ Η ΑΝΕΡΓΙΑ, ΝΑ ΦΑΕΙ ΨΩΜΙ Ο ΚΟΣΜΑΚΗΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΓΙΑ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΑΛΓΗΤΑ. ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΕΟ 1922...
image description Opados tou Alexi | Μαΐου 11, 2012 4:22 μ.μ. | Reply
Ti les re file!! Epiases sto stoma sou ton cool-alexi?!?! O anthrwpos einai theos!! O anthrwpos tha mas swsei!! Xezei xruso leme!!! Einai o neos Kolokotronis me idiotites superman !! Dosulogoi kai merkel tremete! O Alexis tha sas katatropwsei!! K exei apo pisw tou xiliades epanastatimenous proin volemenous (k merikous eukolopistous)!!
image description Your Name | Μαΐου 12, 2012 12:26 μ.μ. | Reply
Κουφάλες Έλληνες 30 χρόνια ψηφίζατε πασοκ κ νδ κ φτάσαμε εδώ που φτάσαμε! Επειδή όμως η κατρακύλα ήταν αργή και σταδιακή, έχετε το θράσος να ρίχνετε το φταίξιμο σε άλλους. Τώρα τον Ιούνιο αν με την ψήφο σας μας οδηγήσετε στη δραχμή και την καταστροφή, να έχετε το θάρρος τουλάχιστον να γυρίσετε στο παιδί σας και να ομολογήσετε ότι εσείς το προκαλέσατε αυτό.
image description Your Name | Μαΐου 14, 2012 2:04 μ.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΛΒΑΝΟΣ?
image description Your Name | Μαΐου 12, 2012 2:51 μ.μ. | Reply
ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ??????????
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο