Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Στη "δαγκάνα" του Υπ. Οικονομικών τα ανασφάλιστα αυτοκίνητα

Στη "δαγκάνα" του Υπ. Οικονομικών τα ανασφάλιστα αυτοκίνητα              
 
 Αμεσα αναμένεται να υλοποιηθεί το σχέδιο εντοπισμού των ανασφάλιστων αυτοκινήτων, καθώς η επιτροπή που συγκροτήθηκε, στο υπουργείο Οικονομικών μετά από παρεμβάσεις της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδος και του προέδρου του Επικουρικού Κεφαλαίου Δ. Ζορμπά, ολοκλήρωσε το έργο της και σύντομα αναμένεται να σταλεί στους πρώτους ανασφάλιστους οδηγούς επιστολή που θα τους καλεί να ασφαλίσουν το αυτοκίνητό τους.
Αυτό αποκαλύφθηκε στην εκπομπή "Ώρα Ασφάλισης" που προβλήθηκε στον τηλεοπτικό σταθμό Extra3 με καλεσμένους τη Μαρία Φαράντου, νομικό σύμβουλο της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιρειών Ελλάδας και τον Ν. Παυλόπουλο διευθυντή πωλήσεων της International Life.

Αντικείμενο της εκπομπής ήταν η ασφάλιση αστικής ευθύνης αυτοκινήτου, με αφορμή και την άνοδο των ελάχιστων ορίων ασφαλιστικής κάλυψης στο 1 εκατ. ευρώ ανά θύμα για τις σωματικές βλάβες και στο 1 εκατ.
ευρώ για τις υλικές ζημιές. Οπως τονίσθηκε, σε ό,τι αφορά στα ανασφάλιστα οχήματα, σε περίπτωση που μέσα σε ένα εύλογο διάστημα όσοι λάβουν τη σχετική επιστολή, δεν προσκομίσουν το ασφαλιστήριο, θα κληθούν να υποστούν τις διοικητικές και ποινικές κυρώσεις. Στην προσπάθεια εντοπισμού των ανασφάλιστων οχημάτων (όλων των τύπων και κατηγοριών) συμμετέχουν το Κέντρο Πληροφοριών του Επικουρικού Κεφαλαίου και η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων του υπουργείου Οικονομικών, ενώ όπως αναφέρθηκε, υπολογίζεται ότι τα ανασφάλιστα αυτοκίνητα μπορεί να προσεγγίζουν και το 1 εκατομμύριο.
 
Πηγή: ΑΠΕ




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 3:13 π.μ. | Reply
Δεν μας παρατάτε μωρέ λέω γώ.
image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 9:08 π.μ. | Reply
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΝΑ ΜΑΣ ΕΣΩΚΛΕΙΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ 300αρι ΕΥΡΩΝΙΑ ΜΑΖΙ .... ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΑΝ ΕΡΧΟΜΑΙ
image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 9:46 π.μ. | Reply
Όταν θα μας έλθει η κλήση από την τροχαία μαζί με το ποινικό, πιθανόν ν' αλλάξουμε γνώμη.
image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 9:49 π.μ. | Reply
Θα μας κάνουν μείωση στα ασφάλιστρα οι εταιρείες αφού θα εισπράξουν με τον τρόπο αυτό τουλάχιστον 30% περισσότερα ασφάλιστρα; Το διαπραγματεύτηκε κανείς αυτό; Θα μου πείτε σε ποια χώρα νομίζω ότι ζω.
image description panicd7 | Μαΐου 11, 2012 9:09 π.μ. | Reply
Δεν θυμάμαι να αποζημιώσανε αυτούς της ασφαλιστικης που έκλεισε .
Μόνο να ζητάνε ξέρουν .
Μήπως να πάμε μια Βουλγαρία κ να ασφαλίσουμε τ'αυτοκίνητα εκεί αλλάζοντας κ πινακίδες ?
Σήμερα πλήρωσα για το εξάμηνο 245 ευρώπουλα αλλα δυστυχώς δεν μου περίσεψαν για ελαστικά . Μήπως ούτε αυτοκίνητα επιτρέπεται να'χουμε σ'αυτή τη χώρα ;
Το επόμενο εξάμηνο το βλέπω στο γκαράζ χωρίς πινακίδες, λάστιχα κ' ασφάλεια .
image description DimitrisD | Μαΐου 11, 2012 9:13 π.μ. | Reply
Αδερφέ, ένα καλό ποδηλατάκι θες και είσαι αρχηγός. Ούτε ασφάλεια θέλει,ούτε βετζίνη,ούτε τίποτα...Άσε που θα φτιάξεις και κορμί για το καλοκαίρι....
image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 10:30 π.μ. | Reply
ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΦΑΝΕΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ "ΔΟΥΛΕΥΕΙ"......

image description ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ | Μαΐου 11, 2012 1:38 μ.μ. | Reply
Αυτοι οι απαραδεκτοι πηγαν το οριο για προκληση υλικων ζημιων στο 1000000
και ακριβηναν τα ασφαλιστρα.Μπορει κάποιος να μου πει που πρέπει να πέσω με το μηχανάκι για να προκαλεσω τέτοια ζημια σε υλικες βλάβες?Ημαρτων!!!
image description gkazan | Μαΐου 11, 2012 2:47 μ.μ. | Reply
Σημείωνε: Nissan GT-R 159.000 ευρώ, Ferrari California (μεταχ) 200.000, Ferrari 599 GTB (μεταχ) 175.000, Porsche Panamera (μεταχ) 198.000, Bentley Continental GTC (μεταχ) 189.000, Corvette Z06 (μεταχ) 90.000.... 1.011.000, να το αφήσω; Εναλλακτικά βρες 2 Maybach, μπες μπροστά τους και τράβα χειρόφρενο lol
image description Telis | Μαΐου 11, 2012 1:11 μ.μ. | Reply
Καλά το 1 εκατ ευρώ για σωματικές βλάβες, το καταλαβαίνω... Το 1 εκατ ευρώ για υλικές ζημιές που αποσκοπεί? Εκτός αν το αυτοκίνητο μπορεί να ρίξει ουρανοξύστη με τη σύγκρουση...
image description stauros | Μαΐου 11, 2012 2:18 μ.μ. | Reply
εγω θελω να το εχω ανασφαλιστο εξω απο το σπιτι μου και να το βλεπω.απο τη στιγμη που ειναι πληρωμενο το σημα τι τον ενδιαφερει
image description ΤάκηςΑ | Μαΐου 11, 2012 6:33 μ.μ. | Reply
Και εγω όπως ο Σταυρος εχω πληρωμένα τέλη και το έχω παρκάρει.Απαγορευεται; Επίσης περιμένω την απόφαση για τα 3 συμβόλαια Ζωής που είχα με την ΑΣΠΙΣ ΠΡΟΝΟΙΑ και έληγαν φέτος (το πιάσατε το υπονοούμενο)
image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 7:39 μ.μ. | Reply
Οτι να ναι, εμείς έχουμε ακινητοποιημένο εδώ και 10 χρόνια το αμάξι χωρίς πληρωμένα τέλη και δεν έστειλαν ούτε ειδοποίηση για αυτό και τώρα μιλάνε για ασφαλισμένα και μή..... σιγά μην κάνουν τίποτα, απλά να φοβίσουν τον κόσμο να πληρώνει τις ασφαλιστικές θέλουν.
image description ΠΑΝΟΣ | Μαΐου 14, 2012 5:48 μ.μ. | Reply
Δεν βλέπω καμιά απολυτως ευαισθησία για τα αυτοκίνητα των Πολυτέκνων που για λόγους ασφαλείας αγόρασαν ενα μεσαίο αυτοκίνητο, αλλά 2000 κυβικά και είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν 660€ τελη και αλλα 300+ σε έκτακτη εισφορά τα δυο τελευταία χρόνια λές και είναι πολυτελείας!....επιτέλους!ΜΑΖΕΥΤΗΤΕ!!!!
image description ΚΩΣΤΑΣ | Μαΐου 16, 2012 1:28 μ.μ. | Reply
Ας μας δώσουνε πρώτα οι ασφαλιστικές τα λεφτά που μας φάγανε οι συναδελφοί τους "aspis-commercial vlaue" και μετά θα τους πληρώσουμε. 'Οταν είναι να τα πάρουν ισχύει ο νόμος, όταν είναι να πληρώσουν τρία πουλάκια κάθονται.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο