Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Διορία 24 ωρών για να αναιρέσουν τις υπογραφές τους στην ΕΕ έδωσε ο Τσίπρας σε Βενιζέλο - Σαμαρά

Διορία 24 ωρών για να αναιρέσουν τις υπογραφές τους στην ΕΕ έδωσε ο Τσίπρας σε Βενιζέλο - Σαμαρά

 Οδεύουμε προς νέες εκλογές, εκτός συγκλονηστικού απροόπτου, μετά τις δηλώσεις του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ, που ζήτησε από τις ηγεσίες της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ να απαρνηθούν τις υπογραφές τους για το μνημόνιο.
Συγκεκριμένα, έδωσε έδωσε διορία 24 ωρών στους επικεφαλής Νέας Δημοκρατίας και ΠΑΣΟΚ, Αντώνη Σαμαρά και Ευάγγελο Βενιζέλο αντίστοιχα, για να στείλουν επιστολή προς τους ευρωπαίους εταίρους και το ΔΝΤ προκειμένου να ακυρωθούν οι γραπτές δεσμεύσεις τους για την εφαρμογή του Μνημονίου.

«Διαφορετικά να σταματήσουν να κοροϊδεύουν τον κόσμο. Δεν θέλουμε κυβέρνηση σωτηρίας του Μνημονίου» τόνισε χαρακτηριστικά ο κ. Τσίπρας.

Επιπλέον, χαρακτήρισε το αποτέλεσμα των εκλογών «ώριμη και συνειδητή επιλογή» και όχι έκφραση οργής, επισημαίνοντας ότι «τα κόμματα του Μνημονίου πλέον δεν έχουν πλειοψηφία στη Βουλή για να ψηφίζουν μέτρα-λαίλαπα».

Οι πέντε άξονες του ΣΥΡΙΖΑ

Σύμφωνα με τον επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ, οι πέντε άξονες της κυβερνητικής πρότασής του είναι οι εξής:

- Η άμεση ακύρωση της εφαρμογής των μέτρων του Μνημονίου και ιδίως των περικοπών σε μισθούς και συντάξεις.

- Η ακύρωση των νόμων για την κατάργηση των εργασιακών δικαιωμάτων και ιδίως της μετενέργειας και τις συλλογικές συμβάσεις από τη 15η Μαΐου.

- Άμεσες αλλαγές στο πολιτικό σύστημα, με πρώτη την καθιέρωση απλής αναλογικής και την κατάργηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών.

- Ο δημόσιος έλεγχος των τραπεζών και η άμεση δημοσιοποίηση της έκθεσης της BlackRock για τις επισφάλειες.

- Η δημιουργία διεθνούς επιτροπής λογιστικού ελέγχου για το δημόσιο χρέος, με παράλληλο μορατόριουμ στην αποπληρωμή του και «η διεκδίκηση ευρωπαϊκής λύσης, διότι η κρίση δεν είναι ελληνική, αλλά ευρωπαϊκή και με ευρωπαϊκούς όρους πρέπει να λυθεί», είπε χαρακτηριστικά.
 
Πηγή Moneyonline.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description antonis | Μαΐου 9, 2012 3:51 π.μ. | Reply
ΑΥΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΣ ,ΠΡΟΧΩΡΑ ΚΑΙ ΞΕΣΚΕΠΑΣΕ ΤΟΥΣ ΝΕΑΡΕ ΑΛΕΞΗ, ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΥΨΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟΥς ΦΕΥΓΑΤΟΥΣ ΚΙ ΑΠΟΝΗΡΕΥΤΟΥΣ 2,--- ΔΩΣΤΕ ΦΙΛΟΙ ΟΡΜΗ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΜΑΣ.........
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 11:30 π.μ. | Reply
Τόσα χρόνια οι ψηφοφόροι σκίβανε στα 2 κόμματα της διαφθοράς και τώρα θυμήθηκαν την υπερηφάνεια και την ηθική. Η παράνοια είναι ότι τα 2 κόμματα της διαφθοράς σήμερα δείχνουν λίιιιιγη περισσότερη σοβαρότητα από τα κόμματα που είναι η ντροπή της αριστεράς. Τώρα μας το παίζουν και "αριστεροί" οι αριστερούληδες και έχουν ανάγει τον τσάμπα μάγκα Αλέξη σε "μάγκα" και τον λαϊκισμό σε αριστερή ιδεολογία. Το προσωπικό συμφέρον, σε κοινό καλό.. Υποκριτές, ξεφτίλες...
image description G | Μαΐου 9, 2012 8:11 π.μ. | Reply
Με την ασφαλεια οτι δεν θα κυβερνησω θα εστελνα κι εγω ολους τους ελληνες ενα ταξιδι σε εξωτικο μερος.
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 8:54 π.μ. | Reply
ΕΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ...
image description STRIGKLA | Μαΐου 9, 2012 8:31 π.μ. | Reply
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΙΡΕΣΟΥΝ! ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΤΑΝΤΑ Η ΜΑΜΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ!!!!!!!!!!! ΑΥΤΑ ΟΛΑ (ΠΑΠΑΡΗΓΑ, ΣΑΜΑΡΑΣ ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΣ ΚΛΠ) ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ!
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 9:17 π.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description Μάνθος | Μαΐου 9, 2012 9:25 π.μ. | Reply
Εμείς τρωγόμαστε μεταξύ μας και οι εχθροί μας χαίρονται.Το χειρότερο όμως ξέρετε ποιο είναι: ότι το απολαμβάνουμε χωρίς να καταλαβαίνουμε τους κινδύνους που υπάρχουν για την πατρίδα.
image description ASMANIDIS | Μαΐου 9, 2012 9:06 π.μ. | Reply
έχουμε ένα τεράστιο χαρτί εναντίον της τρόικας κτλ....την απειλή αποχώρησής μας από το ευρώ...σε περίπτωση που γίνει κάτι τέτοιο θα πάθει μεγάλη ζημιά το ευρώ, το όλο σύστημα κ ο θεσμός....δεν θα το επιτρέψουν εύκολα κ στην τελική θα μας κάνουν τα χατίρια...αρκεί να μας κυβερνήσει κάποιος με κότσια....να τους στήσει στον τοίχο κ να τους δείξει τι θα πει "Ελλάδα"...κ όχι Ελλαδίτσα...
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 11:44 π.μ. | Reply
κ μετά ξύπνησες... κουτοπόνηρε βλάχε Έλληνα. Που όλο μαμας, τρως και πίνεις και θες να πληρώνουν οι άλλοι ευρω-λαοί για σένα.. Εσύ είσαι ο μάγκας, είσαι ο greek lover με τρίχα για πουλόβερ, κ οι άλλοι είναι οι κουτόφραγκοι.. Τα ψέμματα τελείωσαν όμως..
image description 123 | Μαΐου 9, 2012 5:35 μ.μ. | Reply
Ναί ρε βολεμένε και μετά ξύπνησα εγώ ο μαμάτος έλληνας που θέλω να τρώω και να πίνω, δεν θα πληρώσω εγώ τα σπασμένα των πολιτικών, άμα θέλεις πλήρωσε εσύ.
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 9:42 π.μ. | Reply
ΕΤΣΙ,ΕΤΣΙ...
Ε ΡΕ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΚΛΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΣΕ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ...
ΕΠΙΣΗΣ,ΜΙΑ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ...
ΑΥΤΕΣ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Ή ΑΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΛΙΓΕΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ...ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΝ ΔΟΘΕΙ ΩΣ ΔΑΝΕΙΑ...ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝ..ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 9:26 π.μ. | Reply
Ας μην ξεχνάμε και τιν μηδενισμό των μετοχών σε ενδεχόμενη κρατικοποίηση..Μάλλον κάποιες αρνητικές συνέπειες θάχει.
ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ..
image description ASMANIDIS | Μαΐου 9, 2012 9:42 π.μ. | Reply
κ στην τελική....με τα ηλιθιότατα μέτρα τους οδεύουμε καρφί προς την πτώχευση...ένα 10χρονό παιδί το καταλαβαίνει....τι χειρότερο να πάθει κανείς...αλλιώς...στάση πληρωμών των δανείων....κ όταν έχουμε κ περισσεύουν...σας δίνουμε κ κάνα ψιλό...
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 9:46 π.μ. | Reply
ΧΑΡΑ ΣΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΝΕ....ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΧΘΟΥΝ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΠΟΙ ΤΟΥΣ???
image description ΙΑΝΟΣ | Μαΐου 9, 2012 10:35 π.μ. | Reply
ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΧΘΗΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑΝ.......................ΜΕ ΕΝΑ ΦΕΡΕΤΡΟ ΑΠΟ ΔΡΑΧΜΕΣ !!!! ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ " ΖΕΣΤΟ ΧΡΗΜΑ" ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΕΞΗ, ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΔΙΚΟΥ ΣΑΣ ΤΟΝ ΕΧΕΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ...
THINK ABOUT IT...!!
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 10:28 π.μ. | Reply
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΑΛΕΞΗ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΑΡΑ
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 10:05 π.μ. | Reply
ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ ΓΛΥΚΑ...ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΣΑΝ ΠΟΛΥ ΜΕΛΑΝΟ ΦΑΝΤΑΖΕΙ....
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 10:44 π.μ. | Reply
Διορία 24 ωρών για να αναιρέσουν τις υπογραφές τους στην ΕΕ έδωσε ο Τσίπρας σε Βενιζέλο - Σαμαρά ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΜΕΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΣΣΟΜΕΝ.ΕΓΕΡΘΗΤΗ.
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 10:55 π.μ. | Reply
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟΥΜΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ???ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΗΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ???ΜΑ ΕΝΤΕΛΩΣ???
image description Game over.... | Μαΐου 9, 2012 10:29 π.μ. | Reply
Στρατούλη Αρχοντα, πάρε τα Υπάρχοντα!!!!!!!!!
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 11:10 π.μ. | Reply
ΟΣΑ ΘΑΧΟΥΝ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ..ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΔΩ ΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΠΗΔΗΜΑΤΑΚΙΑ...
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 11:33 π.μ. | Reply
ΗΔΗ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ..
image description MANOS CRETE | Μαΐου 9, 2012 11:17 π.μ. | Reply
1ο θέμα: Δεν μπορούν πράγματι να σώσουν τη χώρα όσοι την ξεπούλησαν. Το μνημόνιο δεν βγαίνει. ΤΕΛΟΣ!! Το πρόβλημα πλέον είναι ΕυρωπαΪκό. Τι μπορεί να γίνει;
Για να κυβερνήσει η αριστερά χρειάζεται πράγματι ευρύτερη κοινοβουλευτική αλλά και λαϊκή πλειοψηφία που θα ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. Έπειτα απαιτείται επαφές με Ισπανούς, Ιταλούς, Πορτογάλους και Ολάν για κοινή γραμμή απέναντι στο γερμανικό φασισμό. Πρακτικά ένα χρέος πέρα από το να κουρεύεται μπορεί να χρηματοδοτηθεί και με επεκτατική Νομισματική Πολιτική. ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΗΠΑ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ; Η μηπως είστε ακόμη στην εποχή του κανόνα του χρυσού. Απλά πρέπει η ΕΚΤ να ελέγχεται από πολιτικούς παράγοντες και όχι από μονεταριστές τεχνοκράτες. Ποτέ ο Μονεταρισμός δεν έδωσε λύσεις στις κρίσεις του καπιταλιστικού συστήματος μόνο ο Keynes.
2. Δεν κατάλαβα δηλαδή γιατί όλοι φωνάζουν για την πρόταση κρατικοποίησης των τραπεζών. Εσείς δηλαδή θα βάζατε λεφτά να στηρίξετε μια εταιρεία χωρίς να πάρετε μετοχές της και να ασκείται διοίκηση. ΧΑ ΧΑ ΑΣ ΓΕΛΑΣΩ. Αλέξη προχώρα τέλειωνε με τους παλαιοκομματικούς!!
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 12:14 μ.μ. | Reply
ΑΠΟ ΕΥΘΥΝΟΦΟΒΗ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΗ. Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ .ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ , ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ , ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ , ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ , ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ, ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΔΙΩΞΕΙ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ , ΜΑΛΛΟΝ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΝΕΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 1:37 μ.μ. | Reply
Α ΡΕ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΚΛΑΜΑΤΑ ΣΕ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ.....
Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟ ΣΩΘΗΤΟ...ΔΙΟΤΙ,ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΣΤΟ ΕΓΓΥΣ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΣΟ ΜΑ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑΣ ΚΟΙΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΡΕΙΑΣ....ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΑΨΕΥΤΩ...
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 1:50 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΛΟΓΕΡΜΑΝΑΡΑΔΕΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΚΛΕΒΑΝΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΦΑΖΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝΕ ΤΟΝ ΤΡΕΛΟ ΤΟΝ ΜΗΧΑΛΟΛΙΑΚΟ....Α ΡΕ ΕΛΛΗΝΑ!!!ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΡΕ!!!!ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΕΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΤΠΤ Ε????ΗΡΘΑΝΕ ΟΙ ΚΩΛΟΓΕΡΜΑΝΑΡΑΔΕΣ ΣΚΟΤΩΣΑΝΕ,ΒΙΑΣΑΝΕ ΚΛΕΨΑΝΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΜΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΟΥΜΠΕΚΙ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΟ!!!!ΡΕ ΟΥΣΤ ΑΠΟ ΕΔΩ!!!ΑΦΟΥ ΟΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΤΟΤΕ ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ!!!ΜΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΣΒΗΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΡΤΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΕΚΤΡΟΠΑ ΤΟΥ 40!!!!ΟΧΙ ΕΞΩ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ!!!ΕΞΩ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ!!ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!!!!
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 1:28 μ.μ. | Reply
ΟΛΟΙ ΤΩΡΑ ΕΓΕΡΘΗΤΗ,ΜΠΑΙΝ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ...ΟΡΘΙΟΙ....
ΡΕΖΙΛΙΑ....ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ
image description Ελενη | Μαΐου 9, 2012 3:19 μ.μ. | Reply
Οι πέντε άξονες του ΣΥΡΙΖΑ

Σύμφωνα με τον επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ, οι πέντε άξονες της κυβερνητικής πρότασής του είναι οι εξής:

- Η άμεση ακύρωση της εφαρμογής των μέτρων του Μνημονίου και ιδίως των περικοπών σε μισθούς και συντάξεις.(που το λεει αυτο στο μνημονιο βρε Αλεξη?)

- Η ακύρωση των νόμων για την κατάργηση των εργασιακών δικαιωμάτων και ιδίως της μετενέργειας και τις συλλογικές συμβάσεις από τη 15η Μαΐου.

- Άμεσες αλλαγές στο πολιτικό σύστημα, με πρώτη την καθιέρωση απλής αναλογικής και την κατάργηση του νόμου περί ευθύνης υπουργών.(δεν προλαβαινεις βρε αλεξη μεχρι τον Ιουνιο ασε να παρεις το δωρακι σου 50εδρες...και τον αλλαζεις μετα)

- Ο δημόσιος έλεγχος των τραπεζών και η άμεση δημοσιοποίηση της έκθεσης της BlackRock για τις επισφάλειες.(Παρε πισω τα 126δις που πηραν το 2009 και θα τις βρεις τις επισφαλειες)

- Η δημιουργία διεθνούς επιτροπής λογιστικού ελέγχου για το δημόσιο χρέος, με παράλληλο μορατόριουμ στην αποπληρωμή του και «η διεκδίκηση ευρωπαϊκής λύσης, διότι η κρίση δεν είναι ελληνική, αλλά ευρωπαϊκή και με ευρωπαϊκούς όρους πρέπει να λυθεί», είπε χαρακτηριστικά.
(αυτο δεν υφιστατε??????????Αλεξη με μπερδευεις.....)
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 4:24 μ.μ. | Reply
Από δεκαετίας τουλάχιστον, υφίσταται ανηλεής αφαίμαξη της ρευστότητας των ασφαλιστικών και μη ταμείων, με συνεργασία των "πετυχημένων" τραπεζιτών και χρηματιστών , μαζί με τους απίθανους ,"σοβαρούς" και "υπεύθυνους" κυβερνήσαντες και κυβερνόντες (ειδικοί και λάτρεις της μίζας),υπό το άγρυπνο και «ενήμερο» μάτι των ευρωπαικών και μη κορακιών πολιτικών και οίκων αξιολόγησης.
Αφού ξεπουλούν εθνικό πλούτο και κερδοφόρες επιχειρήσεις ,προ πολλού(βλέπε ΑΓΕΤ ΗΡΑΚΛΗΣ και εντεύθεν), (τελευταία επικαιροποιημένη εκδοχή αυτού του ξεπουλήματος ακούει στο όνομα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΛΙΟΣ) και εδώ και δύο χρόνια τρώνε τις καρπαζιές τους στα ίσα ,από τα ευρωπαικά κοράκια ,μπροστά στα έκπληκτα μάτια μας, χωρίς καν «ευρωπαικό» τακτ, επιχειρούν να στίψουν ότι έχει απομείνει και από τον τελευταίο Έλληνα, στρεφόμενοι σε απίστευτη εσωτερική φορολόγηση.
Έρχεται η ώρα λοιπόν ,όπου χωρίς άλλη διέξοδο και επιλογή το κράτος θα ζητάει τα πάντα από τους πολίτες, γιατί από την μία δεν θα έχει την παραμικρή άλλη πηγή εσόδου και από την άλλη θα δίνει γη και ύδωρ στους «πολιτισμένους» τοκογλύφους δανειστές μας .
Πως είναι δυνατόν να μας ενοχλεί η κοινοποίηση ,έστω ως πολιτική ντρίπλα ,επιστολής ακύρωσης, μιας επαχθούς δανειακής σύμβασης οι τόκοι της οποίας απλά μας εξοντώνουν ; Ο Ευρωπαικός νότος συν τους Γάλλους πρέπει να αντισταθεί για την δημιουργία νέας πορείας.
Γιατί να μην είναι αυτή η Αριστερά φορέας αυτής της αλλαγής και πως γίνεται να πιστέψει ο καθένας από εμάς , αυτούς που σχεδόν σαράντα χρόνια, ποτίζουν ψέματα τους πάντες και κυνικά σχεδόν, «αναλαμβάνουν» πάντα την πολιτική ευθύνη και προχωρούν ακάθεκτοι ,για νέες «Εθνικές σωτηρίες» .
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 9:21 μ.μ. | Reply
; Ο Ευρωπαικός νότος συν τους Γάλλους πρέπει να αντισταθεί για την δημιουργία νέας πορείας.
(Μιλας για τον Ολαντ? αν ναι εμενα μου κανει το ΄"Εδω και τωρα αλλαγη του 1981, "ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ" )

Γιατί να μην είναι αυτή η Αριστερά φορέας αυτής της αλλαγής και πως γίνεται να πιστέψει ο καθένας από εμάς , αυτούς που σχεδόν σαράντα χρόνια, ποτίζουν ψέματα τους πάντες και κυνικά σχεδόν, «αναλαμβάνουν» πάντα την πολιτική ευθύνη και προχωρούν ακάθεκτοι ,για νέες «Εθνικές σωτηρίες» .
(Αν μιλας για το Συριζα η για οποιοδηποτε αλλο κομμα που θα φερει την τομη δεν με ενδιαφερει το ονομα του θα πρεπει για να με πεισει τα μαγαζακια να τα κλεισει και οι πελατες παντως ειδους να ξερουν οτι η ψηφος ειναι για το κοινο συμφερον μεχρι εδω ηταν οτι κερδισα κερδισα ,επαιξα και εχασα. .Πολυ εξυπνα ο Αλεξης στισ θεσεις του αναφερει μονο τους μισθους κατσε να πει οτι οι απολυσεις στο δημοσιο θα γινουν σε βαθος 3τιας και θα πρεπει να αναθεωρηση το συνταγμα για τις εκλογες οχι σε απλη αναλογικη αλλα και το πρωτο κομα να περνει μπονους 150 εδρες .Με λυπη μου ακουσα ανθρωπους ΒΑΜΕΝΟΥΣ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ να μου λενε οτι θα ψηφισω αριστερα γιατι κοψανε του παιδιου μου το επιδομα μεταφορασ φακελων η αλλους να μου λενε οτι "τι θα με διωξουν και εγω θα τους ψηφισω".........ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΓΙΑΣΕΝΑ ΜΑΛΑΚΑ ΕΛΕΝΗ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΥΤΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΤΟΥ ΤΗΝ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΑ ΤΗΝ .

Ας βγει ΕΝΑΣ να μου πει την αληθεια και εγω θα ξανα παω στο χωριο μου να τον ψηφισω εστω κι αν ειναι κατω του 3% εστω κι αν παρει την δικη μου μονο ψηφο.

Ευχαριστω,
Ελενη
image description Your Name | Μαΐου 9, 2012 5:26 μ.μ. | Reply
Γιατί να μην κερδίσω το τζόκερ;
image description Your Name | Μαΐου 11, 2012 12:57 π.μ. | Reply
Συμφωνώ Ελένη ότι αρκετός κόσμος ψηφίζει κοιτώντας μέχρι την τσέπη του ,ενώ ουσιαστικά υποθηκεύει το μέλλον των απογόνων του ή των όσων έπονται σε αυτή τη ζωή γενικώς. Είμαστε από τα πρώτα κύματα γενιών που «λούζονται» το αποτέλεσμα , αυτού του πελατειακού πολιτικού συστήματος. Άλλοι ευνοήθηκαν περισσότερο ,άλλοι λιγότερο ,άλλοι καθόλου. Το χειρότερο αυτής της εξέλιξης ήταν η απίστευτη αλαζονεία των πολιτικών, που μέχρι πριν λίγες μέρες, ήταν τόσο μεγάλη που δεν υπολόγιζαν το μέγεθος αυτού που έγινε στις κάλπες ,καθώς πίστευαν ότι το ζόμπι -εκλογικό σώμα ,θα συνεχίσει να τους ψηφίζει με ευχαρίστηση ,καθότι μετά από αυτούς το χάος. Πάντως εξακολουθώ να βλέπω με αγωνία το ξεπούλημα - επί της ουσίας της ίδιας της Ελλάδας- που μπορεί να σταματήσει με έναν τρόπο. Αρκεί κανείς να παρατηρήσει ,πως μετά τις εκλογές , «το συζητάνε» τα παιδιά, ότι βεβαίως , «πρέπει να επανεξετάσουμε», να «θέσουμε κάποιους όρους» κλπ. Η ψήφος του κόσμου τους έκανε να τρέμουν και να σκαρφίζονται νέες εκθεσούλες. «ΗΡΘΕΝ Η ΏΡΑΝ ΤΟΥΣ» που λέει και ο Τζίμης.
Ευχαριστώ για τη συζήτηση. Άρης.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο