Ειδήσεις Ανακοινώσεις ΥΠ.ΟΙΚ. - ΙΚΑ - ΟΑΕΔ

Παράταση προθεσμίας υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος νομικών προσώπων οικονομικού έτους 2012

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
Νίκης 5-7
10180 Αθήνα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
Τηλ.: 210-3332551/2
Fax: 210-3332559

Δευτέρα, 7 Μαΐου 2012

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Οικονομικών κ. Παντελή Οικονόμου, παρατείνεται έως και τις 31 Μαΐου, η προθεσμία υποβολής των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2012 για όλα τα υπόχρεα νομικά πρόσωπα της παρ. 1 του άρθρου 101 (Α.Ε., Ε.Π.Ε., Κ.Λ.Π.) του Κ.Φ.Ε.. Η προθεσμία αυτή ισχύει για όλα τα νομικά πρόσωπα, ανεξαρτήτως από το τελευταίο ψηφίο του ΑΦΜ τους.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 3:45 μ.μ. | Reply
ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 5:51 μ.μ. | Reply
σήμερα μίλησα με γγπσ και μου είπαν για εκκαθαριστικές φπα δεν έχει ακουστεί κάτι για παράταση.
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 3:08 μ.μ. | Reply
................ειπε και εκλεισε την πορτα του Υπουργειου πισω του....................
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 4:13 μ.μ. | Reply
AN ........ΛΕΜΕ ΑΝ.......ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ....ΡΗΜΑΔΙ ΤΟΤΕ ΣΕ ΕΙΚΟΣΙ ΜΕΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΛΥΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???
ΕΙΔΩΜΕΝ ....
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 4:49 μ.μ. | Reply
Τι έγινε ρε παιδιά; βγήκε παράταση πριν λήξει η προθεσμία; Άλλαξε η Ελλάδα τελικά;
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 5:08 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ Ο.Ε ΚΑΙ Ε.Ε?
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 5:00 μ.μ. | Reply
Ο.Ε και Ε.Ε είναι μέχρι 18/5
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 5:20 μ.μ. | Reply
ΜΑΘΑΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΕΚΚΑΘ. ΦΠΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ???
image description nay | Μαΐου 7, 2012 6:55 μ.μ. | Reply
ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ Γ ?ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ?
image description ΑΛΕΞ-ΠΑΤΡΑ | Μαΐου 7, 2012 6:58 μ.μ. | Reply
ΑΦΟΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Β' - Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ....ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ 31/05/2012....ΟΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΦΠΑ ΛΗΓΟΥΝ 10/05 ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ....ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 6:37 μ.μ. | Reply
ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ Ο.Ε. - Ε.Ε. ΜΕ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ?? ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ....
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 7:23 μ.μ. | Reply
φυσικα......................
image description αγγελα | Μαΐου 7, 2012 7:56 μ.μ. | Reply
παιδια μην κάνετε λανθασμένες εικασίες αν δεν γνωριζετε.
Φυσικά και δεν εννοει ΤΙΣ Ο.Ε. - Ε.Ε. ΜΕ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.
αφορα μονο τα νομικα προσωπα που αναφερονται της παρ. 1 του άρθρου 101 (Α.Ε., Ε.Π.Ε., Κ.Λ.Π.) του Ν,2238 δηλ.
Άρθρο 101
Υποκείµενο του φόρου
1. Στο φόρο υπόκεινται:
α) Οι ηµεδαπές ανώνυµες εταιρίες.
β) Οι δηµόσιες, δηµοτικές και κοινοτικές επιχειρήσεις και εκµεταλλεύσεις κερδοσκοπικού
χαρακτήρα ανεξάρτητα αν αποτελούν ή όχι ίδια νοµικά πρόσωπα.
γ) Οι συνεταιρισµοί που έχουν συσταθεί νόµιµα και οι ενώσεις τους.
δ) Οι αλλοδαπές επιχειρήσεις που λειτουργούν µε οποιονδήποτε τύπο εταιρίας, καθώς και οι
κάθε είδους αλλοδαποί οργανισµοί που αποβλέπουν στην απόκτηση οικονοµικών
ωφεληµάτων.
ε) Οι ηµεδαπές εταιρίες περιορισµένης ευθύνης.
2. Επίσης, στο φόρο αυτόν υπόκεινται και τα µη κερδοσκοπικού χαρακτήρα ηµεδαπά ή
αλλοδαπά νοµικά πρόσωπα δηµόσιου ή ιδιωτικού δικαίου, στα οποία περιλαµβάνονται και τα
κάθε είδους ιδρύµατα.
image description ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ.Β | Μαΐου 7, 2012 11:41 μ.μ. | Reply
Ερώτημα απο συνάδελφο : Οι κοινωφελείς δημοτικές επιχειρήσεις ΝΠΙΔ μή κερδοσκοπικού χαρακτήρα που έχουν υποχρέωση συμπλήρωσης Φ01.010 (ΠΟΛ. 1128/1.11.2007) συμπεριλαμβάνονται στην παράταση μέχρι 31.5.2012

image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 8:16 μ.μ. | Reply
ΑΓΓΕΛΑ ΤΙΣ ΑΦΟΡΑ ΟΛΕΣ......ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΛΕΣ ΕΝΝΟΟΥΜΕ.....................ΟΛΕΣ.........ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΚΛΠ.....
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 8:32 μ.μ. | Reply
ρε παιδιά οργανωθείτε λιγο μπας και συνενοηθούμε .......και βρουμε τι παίρνει παραταση .
οταν λεμε παρ. 1 του άρθρου 101 (Α.Ε., Ε.Π.Ε., Κ.Λ.Π.) του Ν,2238 .... εννοούμε αυτές που αναφέρει το γ....νο το αρθρο 101 παρ. 1 , οχι οοοολεεες
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 8:58 μ.μ. | Reply
φορολογικη αμαμορφωση 2010?πηγα να στειλω κ μου εβγαλε για 2011?εκλεισε η πυλη για το 2010?
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 8:04 μ.μ. | Reply
ΣΩΣΤΑ ΣΟΥ ΕΒΓΑΛΕ....ΟΙΚΟΝ.ΕΤΟΣ 2011...ΧΡΗΣΗ 2010
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 8:23 μ.μ. | Reply
σε ευχαριστω παρα πολυ...κολησα απο το αγχος μου!
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 8:03 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΟΕ-ΕΕ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Β-Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΗΡΑΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ?GUS ΑΠΑΝΤΑ......
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 8:08 μ.μ. | Reply
ΠΗΡΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗ?ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΤΕ
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 8:32 μ.μ. | Reply
ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ...ΠΗΡΑΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ....TAXHEVEN ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΣΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.....
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 8:27 μ.μ. | Reply
ΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΗΡΑΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ?ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΚΛΠ....
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 8:25 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΠΗΡΑΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΧΡΙ 31/05/2012 ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ???????

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟ ΦΑΠ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ 2012 ΘΑ ΠΑΡΕΙ????
image description TEO | Μαΐου 7, 2012 8:42 μ.μ. | Reply
Ρε παιδια γιατί μπερδεύεστε ;
ΑΕ-ΕΠΕ πήγαν μέχρι 31/05/12.
ΟΕ-ΕΕ μέχρι 18/5/12 (ηλεκτρονικά)
ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ 18/5/12 (ηλεκτρονικά και μη)
image description gus | Μαΐου 7, 2012 8:10 μ.μ. | Reply
Ολες οι νέες ημερομηνίες βρίσκονται όπως πάντα στην κεντρική σελίδα "Ημερομηνίες δηλώσεων -ε9 -ΦΠΑ" Η σελίδα αυτή περιέχει όλες τις προθεσμίες μαζί με τις παρατάσεις, και είναι πλήρης οδηγός δηλώσεων.
Δείτε τη και σταματήστε να ρωτάτε εδώ. Χάνετε χρόνο.
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 8:51 μ.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΟΕ-ΕΕ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Γ'ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ?ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ Ν.Π. ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 101?
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 8:42 μ.μ. | Reply
GUS ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΚΑΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ....ΔΕΝ ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΖΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟ Υ.Ο. ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ
image description gus | Μαΐου 7, 2012 9:55 μ.μ. | Reply
Μιλάει για τα πρόσωπα που αναφέρονται στην παρ. 1 του άρθρου 101 του ΚΦΕ .
Εχουμε βάλει και το σχετικό link στην ανακοίνωση για να δείτε την παράγραφο.
Τώρα εάν εκεί βλέπετε ΟΕ - ΕΕ η μη κερδοσκοπικές , πείτε μου το και εμένα.
image description aggela | Μαΐου 7, 2012 9:53 μ.μ. | Reply
συμφωνώ με τον GUS , ειναι ξεκαθαρο , μαθετε να διαβαζετε σωστα τις ανακοινωσεις και αν δεν ειστε σίγουροι τι αναφερει το καθε αρθρο .... ψαξτε το πριν αρχισετε να κανετε εικασιες
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 9:11 μ.μ. | Reply
GUS ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ Β ΚΑΤ
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 9:32 μ.μ. | Reply
ΟΚ ΑΓΓΕΛΑ....ΤΟ ΒΟΥΛΩΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΟΡΦΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ Υ.Ο. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ...ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ...
image description ΒΛΑΧΑΒΑ Α. | Μαΐου 7, 2012 9:41 μ.μ. | Reply
1.Στο φόρο υπόκεινται:
α) Οι ημεδαπές ανώνυμες εταιρίες.
β) Οι δημόσιες, δημοτικές και κοινοτικές επιχειρήσεις και εκμεταλλεύσεις κερδοσκοπικού χαρακτήρα ανεξάρτητα αν αποτελούν ή όχι ίδια νομικά πρόσωπα.
γ) Οι συνεταιρισμοί που έχουν συσταθεί νόμιμα και οι ενώσεις τους.
δ) Οι αλλοδαπές επιχειρήσεις που λειτουργούν με οποιονδήποτε τύπο εταιρίας, καθώς και οι κάθε είδους αλλοδαποί οργανισμοί που αποβλέπουν στην απόκτηση οικονομικών ωφελημάτων.
ε) Οι ημεδαπές εταιρίες περιορισμένης ευθύνης.
στ) Οι ιδιωτικές κεφαλαιουχικές εταιρίες
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 11:15 μ.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description tsarlly | Μαΐου 8, 2012 7:24 π.μ. | Reply
Νόμος 2238/1994 - Άρθρο 101

Κωδικοποιημένος σύμφωνα με το Ν. 4072/2012.


1. Στο φόρο υπόκεινται:

α) Οι ημεδαπές ανώνυμες εταιρίες.

β)Οι δημόσιες, δημοτικές και κοινοτικές επιχειρήσεις και εκμεταλλεύσεις κερδοσκοπικού χαρακτήρα ανεξάρτητα αν αποτελούν ή όχι ίδια νομικά πρόσωπα.

γ) Οι συνεταιρισμοί που έχουν συσταθεί νόμιμα και οι ενώσεις τους.

δ) Οι αλλοδαπές επιχειρήσεις που λειτουργούν με οποιονδήποτε τύπο εταιρίας, καθώς και οι κάθε είδους αλλοδαποί οργανισμοί που αποβλέπουν στην απόκτηση οικονομικών ωφελημάτων.

ε) Οι ημεδαπές εταιρίες περιορισμένης ευθύνης.

στ) Οι ιδιωτικές κεφαλαιουχικές εταιρίες.
image description [email protected] | Μαΐου 8, 2012 10:00 π.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description ΗΛΙΑΣ | Μαΐου 8, 2012 11:28 π.μ. | Reply
Υ.Ο ΔΩΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Κ ΓΙΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ, ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΡΕΛΟΣ
image description ΗΛΙΑΣ | Μαΐου 8, 2012 11:05 π.μ. | Reply
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ
image description ΛΕΝΑ | Μαΐου 14, 2012 12:07 μ.μ. | Reply
gia na katalabw e5 Ε.Ε 31/05/2012??????
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο