Ειδήσεις Εργατικά Ασφαλιστικά

Ξεκινάει από το ΣΕΠΕ η καταπολέμηση της ανασφάλιστης εργασίας.

Εγκύκλιο με τον καθορισμό των στόχων για το 2012 εξέδωσε το υπουργείο εργασίας.

Στην εγκύκλιο αναφέρονται οι στρατηγικοί στόχοι του ΣΕΠΕ για την χρονιά που διανύουμε .

Αναλυτικά:

αποφασίζουμε:

Α. 1. Την εφαρμογή για το έτος 2012 του Ν. 3230/2004 «Καθιέρωση συστήματος διοίκησης με στόχους, μέτρηση της αποδοτικότητας και άλλες διατάξεις» στο ΣΕΠΕ.

2. Τον καθορισμό των ακόλουθων στρατηγικών στόχων του ΣΕΠΕ:

− Αντιμετώπιση της παραβατικότητας στον τομέα εφαρμογής της εργατικής νομοθεσίας.

− Καταπολέμηση της ανασφάλιστης εργασίας.

− Καθιέρωση του συμφιλιωτικού και συμβουλευτικού ρόλου του στη σύγχρονη αγορά εργασία.

3. Τον προσδιορισμό των ειδικότερων στόχων του ΣΕΠΕ για το έτος 2012, λαμβάνοντας υπόψη τις ακόλουθες κύριες αρμοδιότητές του:

− Επίβλεψη και έλεγχος εφαρμογής της εργατικής νομοθεσίας.

− Έρευνα της ασφαλιστικής κάλυψης και της παράνομης απασχόλησης των εργαζομένων.

− Συμφιλίωση και επίλυση των εργατικών διαφορών και

− Παροχή πληροφοριών σε εργαζόμενους και εργοδότες σχετικά με τα πλέον αποτελεσματικά μέσα για την τήρηση των κείμενων διατάξεων.

Β. Ο Ειδικός Γραμματέας του ΣΕΠΕ και τα αρμόδια όργανα διοίκησης να μεριμνήσουν για την υλοποίηση των καθοριζόμενων στόχων.

Γ. Ο Ειδικός Γραμματέας του ΣΕΠΕ και οι Προϊστάμενοι των επιμέρους οργανικών μονάδων να ελέγχουν την πορεία υλοποίησης των στόχων ανά τρίμηνο.

Δ. Επισυνάπτονται οι πίνακες ανά Διεύθυνση και Τμήμα στους οποίους εξειδικεύονται οι καθοριζόμενοι με την παρούσα απόφαση στόχοι του ΣΕΠΕ για το έτος 2012.






Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ALONE^^ | Μαΐου 4, 2012 9:48 π.μ. | Reply
Ωρα και μέρα δεν είπατε να βγούμε στο πεζοδρόμιο να σας δούμε....
image description Your Name | Μαΐου 4, 2012 10:29 π.μ. | Reply
ΑΣ ΒΑΛΟΥΝΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΞ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΑΛΩΣΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΗ
image description mhtsaras | Μαΐου 4, 2012 10:36 π.μ. | Reply
Αχαχαχαχαχαχαχαχααααααααααααααχαχαχαχαχα!!!
Ναι παιδιά τα πράγματα είναι σοβαρά, μετα απο αυτή την ανακοίνωση τέρμα η ανασφάλιστη-απλήρωτη εργασία...
Αχαχαχαααααα!γελάσαμε και σήμερα.
image description ΤΑΣΟΣ | Μαΐου 4, 2012 10:52 π.μ. | Reply
ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΙΣΗ ΤΗΣ ΑΔΗΛΩΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΛΟΓΩ ΚΑΛΠΑΖΟΥΣΑΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥΣ.. ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΦΩΤΕΙΝΟΥΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΠΙΑΖΟΥΝ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ
image description Your Name | Μαΐου 4, 2012 10:14 π.μ. | Reply
ΓΕΛΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΜΕΝΤΑ
image description Your Name | Μαΐου 4, 2012 11:20 π.μ. | Reply
Ξεκινάει από το ΣΕΠΕ η καταπολέμηση της εργασίας.
ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΘΕΙ Η ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΛΙΓΑ ΜΕΙΝΑΝΕ ΚΙ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ....ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ....
image description Your Name | Μαΐου 4, 2012 11:13 π.μ. | Reply
σιγα σιγα παιδια μη σκισουνε κανενα καλσον....το δουλεμα προεκλογικα παει συννεφο...εγω παντως δεν ειδα τους εργαζομενους στον εποπτη εργασιας να σκανε και πολυ...μια χαρα τους ψαχνουμε στις καφετεριες που πινουνε το καφεδακι τους..και το αστειο ειναι πως η πλειοψηφια των παιδιων που εργαζονται στις καφετεριες και τους σερβιρουνε τον καφε τους ειναι ανασφαλιστοι...αλλα ξεχασα ξεκιναμε δουλιτσα κατα τις 8 και μετα τις 12 σχολαμε..οτι και να πω ειναι λιγο..ψηφιστε λοιπον ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.Οτι δεν καταφερανε 30 χρονια τωρα..θα το καταφερουνε σε 4...ζητω...
image description Your Name | Μαΐου 4, 2012 12:57 μ.μ. | Reply
Εάν δεν κάτσουν στις διευθυντικές θέσεις πιο "μοντέρνοι" υπάλληλοι -όχι απαραίτητα και νεότεροι- με κύριο γνώρισμα την μόρφωση και την καλλιέργεια που απαιτείται για να κρίνεις και αποφασίζεις άμεσα και όσο το δυνατόν δικαιότερα την κάθε περίπτωση που σου 'ρχεται στο γραφείο, θα λέμε πως έχουμε ΣΕΠΕ ίσα-ίσα για την εξασφάλιση υπαλλήλων - ψήφων. Μια γραφειοκρατεία με ατέλειωτες ουρές κατά περίπτωση, με υφάκι "επιθεωρητή" του οποίου αν του πάρεις τις σφραγίδες και τα πρωτόκολλα πιθανόν να μην ξέρει να ανοίξει ένα PC. Ας πάνε επιτέλους οι θειάδες να φτιάξουν κανά μπακλαβά, να γλυκάνει και η συμπεριφορά τους, δεν κάνουν για διοικητικές θέσεις. Βγάζουν τόσα χρόνια πολλά κόμπλεξ με την "εξουσία" που τους δίνεται και στο τέλος δεν γίνεται δουλειά.
image description Your Name | Μαΐου 4, 2012 12:18 μ.μ. | Reply
ΑΜΕΣΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΥ
image description Your Name | Μαΐου 4, 2012 12:35 μ.μ. | Reply
ΟΝΤΩΣ,ΜΠΑΣ ΚΙ ΑΝΑΣΑΝΟΥΜΕ ΟΛΙΓΟΝ
image description Your Name | Μαΐου 4, 2012 12:18 μ.μ. | Reply
ΑΡΚΕΤΑ ΤΟΥΣ ΠΛΕΡΩΣΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙΣ ΞΥΝΕΣ ΤΟΥΣ ΦΑΤΣΕΣ ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ
image description Your Name | Μαΐου 4, 2012 12:55 μ.μ. | Reply
Καλοί είμαστε και εμείς οι φοροτεχνικοί. Με τα δωράκια μας στους εφοριακούς για να να γλιτώσουμε προσαυξήσεις και ένα κάρο εξυπηρετήσεις. Πόσο σάπιος είναι εσωτερικά ο Έλληνας τελικά? Έχει χαθεί το μέτρο...
image description Your Name | Μαΐου 7, 2012 11:23 μ.μ. | Reply
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ΜΑΣ!ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΑΚΙ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ!
image description Your Name | Μαΐου 4, 2012 12:50 μ.μ. | Reply
ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΤΙ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΛΕΟΝ;
image description adistaktos | Μαΐου 4, 2012 2:39 μ.μ. | Reply
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΝΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΣΚΙΣΕΤΕ ΚΑΝΑ ΚΑΛΤΣΟΝ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ, ΠΟΙΑ Η ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΙΔΙΩΣ , ΤΕΜΠΕΛΗΔΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ, ΕΠΙ ΚΑΡΑΜΑΝ-ΑΛΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΒΗΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ.
ΣΙΓΑ ΤΑ ΚΑΛΤΣΟΝ ΣΑΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
image description Your Name | Μαΐου 4, 2012 6:37 μ.μ. | Reply
Ε ΠΩΣ ΤΩΡΑ.ΣΕΠΕ ΚΑΙ ΟΑΕΔ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ ΖΑ.ΞΕΣΚΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ..ΟΙ ΚΑΜΜΕΝΟΙ...ΒΡΕ ΟΥΣΤ ΑΠΟΔΩ ΤΕΜΠΕΛΟΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ ΠΟΥ ΠΛΕΡΟΝΕΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΧΘΟ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΑΜΕΣΕΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ.ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ...ΕΜΠΕΛΧΑΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΤΕ ΚΑΙ ΜΟΥΡΗ ΠΑΝΑΘΕΜΑ ΣΑΣ..