Ειδήσεις Εργατικά Ασφαλιστικά

Κίνδυνος για τις συντάξεις το Μάιο, ισχυρίζεται ο κ.Κουτρουμάνης

Σήμα κινδύνου από το Γ. Κουτρουμάνη, καθώς ο δανεισμός του Δημοσίου καλύπτει το 45% των δαπανών για πληρωμές συντάξεων

Σήμα κινδύνου για την ομαλή πληρωμή των συντάξεων, των επιδομάτων και των παροχών αν δεν προκύψει κυβέρνηση, αμέσως μετά τις εκλογές της 6ης Μαΐου και διαταραχθεί η ομαλή συνέχιση της δανειοδότησης της χώρας, εξέπεμψε χθες ο υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Γ. Κουτρουμάνης.

Ο υπουργός αποκάλυψε ότι μέσα στο Μάιο τα Ταμεία χρειάζονται κρατική επιχορήγηση 3 δισ. ευρώ για να εκπληρώσουν τις υποχρεώσεις τους (πληρωμές συντάξεων, επιδομάτων και οφειλών σε παρόχους Υγείας). «Δεν πρέπει να χαθεί ούτε μια ημέρα - η χώρα χρειάζεται κυβέρνηση μετά τις εκλογές που θα διασφαλίσει τη συνέχιση της δανειοδότησης και την εφαρμογή ενός σχεδίου άμεσης εφαρμογής όλων των διαρθρωτικών αλλαγών», δήλωσε, εξηγώντας ότι κάθε μήνα τα Ταμεία χρειάζονται κρατική επιχορήγηση 1,5 δισ. ευρώ (1,2 δισ. ευρώ για τις συντάξεις και τα επιδόματα) η οποία διασφαλίζεται από το δανεισμό του Δημοσίου, ενώ το Μάιο πρέπει να καταβληθεί και άλλο 1,5 δισ. ευρώ σε νοσοκομεία, κλινικές και άλλους παρόχους υγείας.

«Τα Ταμεία όπως και η χώρα είναι εξαρτημένα από το δανεισμό του Δημοσίου το οποίο καλύπτει το 45% των δαπανών για τις πληρωμές συντάξεων», εξήγησε ο υπουργός λέγοντας ότι «δεν υπάρχει η πολυτέλεια να μείνει ο τόπος χωρίς κυβέρνηση». «Αν σταματήσει για ένα μήνα το έργο που καθημερινά γίνεται για τα Ταμεία και την εξοικονόμηση δαπανών, θα βρεθούμε σε πολύ δύσκολη θέση», υπογράμμισε.

Αποφάσεις -«κλειδιά»
Με δεδομένες τις απώλειες των 6 δισ. ευρώ από την ύφεση και τη μείωση της κρατικής επιχορήγησης στο πλαίσιο της δημοσιονομικής προσαρμογής, οι αλλαγές που έχουν γίνει στο Ασφαλιστικό έχουν οδηγήσει στην εξοικονόμηση 3,2 δισ. ευρώ έως σήμερα. Οπως είπε ο υπουργός με βάση όσα έχουν σχεδιαστεί, θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να συνεχιστεί η περιστολή δαπανών (ο στόχος είναι για 4,5 δισ. ευρώ έως το τέλος του 2012), να ενοποιηθούν οι μηχανισμοί είσπραξης εισφορών και φόρων και να χτυπηθεί η εισφοροδιαφυγή που στερεί έσοδα έως 10 δισ. ευρώ το χρόνο από τα Ταμεία.

Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Μαρία | Απριλίου 25, 2012 9:19 π.μ. | Reply
ξεκινήσαμε τις απειλές πάλι
image description Your Name | Απριλίου 25, 2012 10:17 π.μ. | Reply
μας φοβεριζουν για να τους ψηφίσουμε.ως ποτε θα κρατήσει αυτο το βιολι?θα περνουμε δανεια για να πληρώνονται συνταξεις?θα παρουν κανένα ευρώ πισω απο αυτους που ληστέβανε τα ταμεία τόσα χρόνια?με το ΙΚΑ Καλλιθέας τι έγινε?σα δε ντρέπονται
image description Νατάσσα | Απριλίου 25, 2012 10:57 π.μ. | Reply
Αρχίσαμε πάλι την τρομοκρατία? Κάθε μήνα τα ίδια μας λένε, δεν βαρέθηκαν?
image description Your Name | Απριλίου 25, 2012 10:49 π.μ. | Reply
ΕΝΑΙ ΒΛΑΚΕΣ !!!!! Ο ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗΣ Ο ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ....
ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΕΣ....ΜΕ ΤΙΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΚΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΟΥ ΛΑΟΥ , ΤΩΡΑ ΨΗΦΙΖΕΤΑΙ ΜΝΗΜΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΚΟΡΠΑΤΕ ΑΠΕΙΛΕΣ....ΜΑΥΡΟ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!!
image description AlexanderRS | Απριλίου 25, 2012 11:33 π.μ. | Reply
Αφού πιάνει το κόλπο μαλάκες είναι να το αφήσουν?!
image description SCORPIOS | Απριλίου 25, 2012 11:58 π.μ. | Reply
Ο ισχυρος, μπορει να εκβιάζει. Ενα διαλυμενο κράτος, μπορει να εκβιάζει, τους χρεοκοπημενους πολίτες??? Απο τι ??? Απο τη χρεοκοπία που ηδη έχουμε??? Εδώ δεν εχουμε λεφτά για χαρτί ψηφοδελτιων....
image description Ναι Σε Ολα | Απριλίου 25, 2012 11:34 π.μ. | Reply
Αφού δεν θα έχετε να πληρώσετε μισθούς και συντάξεις εμεις γιατί να έχουμε να πληρώσουμε εισφορες ΙΚΑ ,ΦΠΑ,ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ,ΧΑΡΑΤΣΙΑ,1,5ΕΥΡΩ ΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΛΙΤΡΟ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ,ΔΙΟΔΙΑ,ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ,ΦΟΡΟ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ,ΤΕΛΗ ΤΑΞΙΝΟΜΙΣΗΣ,ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ,Κ.Τ.Λ.Ολα τα παραπάνω τι τα κάνετε???.επιδοτισεις κομάτων ή μόνο μίζες και μεγάλα έργα???
Να κόψετε το λαιμό σας να τα βρείτε τα λεφτα των συντάξεων.
image description fidel | Απριλίου 25, 2012 12:10 μ.μ. | Reply
επιτελους το taxheavean ας μην λειτουργει ως πομπος των απειλων των μεγαλων κομματων
image description doctor | Απριλίου 25, 2012 12:17 μ.μ. | Reply
Παιδιά του Taxheaven. Για λόγους τήρησης στοιχειώδους δεοντολογίας θεωρώ ότι οι δηλώσεις ενός Υπουργού δεν αποτελούν θέσφατο, αξίωμα ή πραγματικότητα. Ο τίτλος λοιπόν θα έπρεπε να είναι "Κίνδυνος για τις συντάξεις το Μάιο, ισχυρίζεται ο κ.Κουτρουμάνης".
Αποτελεί μία γνώμη και τίποτα άλλο. Μία αισχρή και τρισάθλια απειλή. Δόξα τω Θεώ, λογιστές είμαστε και κατέχουμε κάποια πράγματα. Δείτε στα στοιχεία και του Υπουργείου Οικονομικών αλλά και της Τραπέζης της Ελλάδος και παντού ότι τα έσοδα του κράτους είναι κατά πολύ υψηλότερα από το κόστος μισθοδοσίας των δημοσίων υπαλλήλων και των συνταξιούχων. Άρα, ο κ.Κουτρουμάνης απλώς εκβιάζει. Μόνο που οι μέρες τους τελειώνουν. Το κουτόχορτο δεν το τρώνε ούτε οι γιαγιάδες πλέον...
image description gus | Απριλίου 25, 2012 12:04 μ.μ. | Reply
Εχεις δίκιο Γιατρέ μου .
Αλλάζουμε τον τίτλο.
Ετσι κι αλλιώς εμείς δεν κάνουμε πολιτική , Ενημέρωση κάνουμε.
image description doctor | Απριλίου 25, 2012 12:34 μ.μ. | Reply
Αλίμονο! Δεν νομίζω κανείς να είπε ποτέ κάτι τέτοιο. Απλώς το βλέπω στα διαπλεκόμενα κανάλια και εκνευρίζομαι! Δηλαδή τα 17 δις σε τόκους που δίνει η Ελλάδα κάθε χρόνο για το χρέος είναι ιερά, ενώ οι μισθοί και οι συντάξεις του κόσμου είναι υπό αίρεση. Το διεθνές δίκαιο είναι ξεκάθαρο και υπάρχουν πολλές αποφάσεις υπέρ κρατών που ετέθησαν σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Προηγείται η στοιχειώδης λειτουργία του κράτους με βάση το διεθνές δίκαιο και όχι η αποπληρωμή του χρέους. Αλλά τα μπλε και τα πράσινα λαμόγια δεν φτάνει που κατέστρεψαν την χώρα, υποθήκευσαν και ό,τι απέμεινε...
image description Ένας | Απριλίου 25, 2012 12:13 μ.μ. | Reply
Στ' αρ...α μου και αυτά θα πάρετε και στις εκλογές οι συγκυβερνόντες. Αρκετά πια με τις απειλές.
Ο ΒΡΕΓΜΕΝΟΣ ΤΗ ΒΡΟΧΗ ΔΕΝ ΤΗ ΦΟΒΑΤΑΙ
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Απριλίου 25, 2012 1:03 μ.μ. | Reply
Το οτι θα εκανε καποιος πολιτικος δηλωση οτι σε ενα μηνα δεν θα εχουμε να σας πληρωσουμε και να θεωρει οτι αυτη του η δήλωση θα του δωσει πλεονέκτημα στις εκλογες ,καταλαβενουμε τη άτομα διαχειρίζονται την χώρα μας.ΑΙΣΧΟΣ
image description Your Name | Απριλίου 25, 2012 2:03 μ.μ. | Reply
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ , ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟΝ.ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ
image description basilas | Απριλίου 25, 2012 2:12 μ.μ. | Reply
Επίσης να αναφέρω ότι με βάση επίσημες πηγές, το Μάιο θα πέσει και ο ουρανός στο κεφάλι μας. Μπορεί και στο κεφάλι τους...........
image description ΛΕΥΤΕΡΗΣ | Απριλίου 25, 2012 2:16 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΛΟΓΙΚΑ .....ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ
ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ....... ΟΙ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ - ΕΘΝΙΚΟΦΡΩΝΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 350 ΔΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΚΑΙ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΝ ΧΑΜΗΛΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΙΤΟΚΙΟΥ . ΝΟΜΙΖΩ ΜΙΑ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥ ΠΟΣΟΣΤΟΥ ... 50% ΣΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ - ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ -
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ
ΣΤΟΥΣ 10000-20000 ΥΠΟΦΕΡΟΝΤΕΣ ΕΘΝΙΚΟΦΡΩΝΕΣ .... ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ ΤΩΝ ΕΛΒΕΤΙΚΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ .... ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ
ΣΚΛΗΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΡΟΕΔΡΟ..... ΤΟΥ ΣΕΒ, ΤΟΝ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ...
ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΚΗ .
image description Tom | Απριλίου 25, 2012 2:17 μ.μ. | Reply
Για τον δικο του το μισθό έχει λεφτα το ταμείο?
Μια απο τα ιδια για πολλοστή φορά.
Μου αρέσει η δήλωση "δεν υπάρχει η πολυτέλεια να μείνει ο τόπος χωρίς κυβέρνηση".
Λλες και τόσο καιρο που "υπάρχει κυβερνηση" αλλαζε κατι καθε μήνα σχετικα με το αν εχουν να πληρώσουν.
image description agamemnon | Απριλίου 25, 2012 5:19 μ.μ. | Reply
Οικτρός και βαθύτατα παραπλανητικός εκβιασμός, καθώς τα δάνεια του μνημονίου πλέον αφορούν τοκοχρεωλύσια και μόνο
image description Your Name | Απριλίου 25, 2012 5:21 μ.μ. | Reply
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ....Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ..
image description Your Name | Απριλίου 25, 2012 6:12 μ.μ. | Reply
Μας θεωρούν ηλίθιους??
Οι ίδιοι δημοσίευσαν οτι το δάνειο πάει σε ειδικό λογαριασμό , αποκλειστικά για αποπληρωμή των τόκων .Εναντίον τους είναι αυτές οι δηλώσεις , καλύτερα ακυβερνησία παρά αυτοί στον σβέρκο μας. Θα διαχειριστούμε ΜΟΝΟΙ μας τις εισφορές μας που τις καταλήστευσαν πλουτίζοντας εις βάρος μας.
image description Your Name | Απριλίου 26, 2012 11:50 π.μ. | Reply
1.O υπεύθυνος-υπόλογος γιατί ίέδινε παρανομώντας 200.000 συντάξεις σε μη δικαιούχους που κόστιζαν 4,5 δισ ετησίως.
2.Τα επίσημα στοιχεία του προυπολογισμού α τριμήνου 2012 δείχνουν ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΣ ΕΛΕΙΜΜΑ ΜΟΝΟ 345 ΕΚΑΤΟΜΜ ΕΥΡΏ.
3.Άρα δεν προπκύπει από πουθενά ανάγκη δανεισμού για 1,5 δις συμπλήρωση για συντάξεις ή οτιδήποτε άλλο από τον προυπ[ολογισμό τον Μάιο.
4.Τα ασφαλιστικά ταμεία ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑ έχουν αποθεματικά στην Τράπεζα της Ελλάδας ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΟΥΡΕΜΑ-ΚΛΕΨΙΜΟ 13-15 δις ευρώ με την παράνομη και παράτυπη σε όφελός της τράπεζας της ελλάδας και των ΙΔΙΩΤΩΝ ΜΕΤΟΧΩΝ της εφαρμογή του PSI για την οποία θα λογοδοτήσουν όλοι οι εμπλεκόμενοι, ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΑ 13 ΔΙΣ ΕΥΡΏ. που επαρκούν για αρκετά χρόνια συντάξεων όπως είναι ΤΩΡΑ.
Είναι ένας άθλιος ψεύτης και εκβιαστής ,όπως και όλοι οι ελεεινοί κινδυνολόγοι και τρομοκράστες των καναλιών και του διαδικτύου και πρέπει να εξαφανισθούν από την πολιτική σκηνή μέχρι να λογοδοτήσουν στη δικαιοσύνη.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο