Ειδήσεις Εργατικά Ασφαλιστικά

Από την περίοδο Ιουλίου θα ισχύσει τελικά το νέο σύστημα πληρωμής εισφορών του ΙΚΑ

Το κείμενο τη απόφασης:

Σας κοινοποιούμε τις διατάξεις του άρθρου 20, του Ν.4075/2012(ΦΕΚ 89/τ.Α’/11-4-2012) « Θέματα Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ-ΕΤΑΜ , Ασφαλιστικών Φορέων , προσαρμογή της νομοθεσίας στην Οδηγία 2010/18/ΕΕ και λοιπές διατάξεις» και σας παρέχουμε τις ακόλουθες οδηγίες για την εφαρμογή τους:

Σύμφωνα με τις ανωτέρω διατάξεις αντικαθίστανται oι διατάξεις της παρ.3 του άρθρου 26 του ΑΝ.1846/51 , όπως αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 13 του Ν.2972/2001 και συμπληρώθηκαν με την παρ.4 του άρθρου 33 του Ν.3232/2004 και την παρ. 1 του άρθρου 32 του Ν.3518/2006, ως ακολούθως:

« Ως χρόνος υπολογισμού των εισφορών ορίζεται ο ημερολογιακός μήνας εντός του οποίου παρασχέθηκε η εργασία ή η υπηρεσία. Δεν μεταβάλλει τον παραπάνω χρόνο η καθυστέρηση , από οποιαδήποτε αιτία, της πληρωμής του μισθού πέραν του μηνός, όπως επίσης δεν μεταβάλλει αυτόν η καταβολή των πάσης φύσεως αποδοχών σε μακρότερα ή βραχύτερα χρονικά διαστήματα.
Ο υπόχρεος οφείλει να καταβάλλει τις εισφορές στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέχρι την πέμπτη ( 5η) για τις δημόσιες υπηρεσίες εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από τον παραπάνω οριζόμενο χρόνο.
Η προθεσμία αυτή δεν ισχύει για το Δημόσιο , τα ΝΠΔΔ και τους ΟΤΑ πρώτου και δεύτερου βαθμού.
Η προθεσμία καταβολής των εισφορών επί των επιδομάτων εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα από όλους τους υπόχρεους λήγει την τελευταία εργάσιμη ημέρα του Ιανουαρίου και Μαϊου αντίστοιχα.»

Κατά συνέπεια, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 20 του Ν.4075/2012, από 11-4-2012 ημερομηνία ισχύος του εν λόγω νόμου και εφεξής, ο υπόχρεος εργοδότης οφείλει να καταβάλλει τις εισφορές στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ μέχρι την πέμπτη (5η) για τις δημόσιες υπηρεσίες εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από τον μήνα εντός του οποίου παρασχέθηκε η εργασία ή η υπηρεσία .

Ωστόσο , προκειμένου να παρασχεθεί ο απαιτούμενος χρόνος στους εργοδότες για ενημέρωσή τους και προσαρμογή των μηχανογραφικών συστημάτων μισθοδοσίας η Διοίκηση του ΙΚΑ- ΕΤΑΜ, κρίνει αναγκαίο η εφαρμογή του μέτρου να λάβει χώρα από την μισθολογική περίοδο Ιουλίου 2012 και μετέπειτα . Συνεπώς , οι ασφαλιστικές εισφορές μηνός Ιουλίου 2012 πρέπει να καταβληθούν στις Τράπεζες το αργότερο μέχρι την 5η εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα δηλ. έως 7 Αυγούστου ( Σημ.: επί του θέματος θα ακολουθήσει νομοθετική ρύθμιση ).

Κατόπιν των ανωτέρω , οι καταβολές των εισφορών που αφορούν μισθολογικές περιόδους Απριλίου 2012, Δώρου Πάσχα 2012, Μαϊου 2012 και Ιουνίου 2012 θα πρέπει να πραγματοποιηθούν με βάση τις προθεσμίες του προισχύοντος νομικού πλαισίου κατά τα γνωστά.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΧΡΗΣΤΟΣ | Απριλίου 23, 2012 4:19 μ.μ. | Reply
XAXAXAXAXA... ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟΙ... ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ... ΚΑΤΑΚΑΛΟΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΑ ΣΕ ΑΔΕΙΑ, ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ, ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ... ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΝΕΑ ΑΝΑΒΟΛΗ ΤΟ ΒΛΕΠΩ... ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ...
image description Your Name | Απριλίου 23, 2012 4:10 μ.μ. | Reply
ΘΕΛΩ ..... ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΚΛΟΓΕΣ !!!
image description ΥΙΑΝΝΙΣ | Απριλίου 23, 2012 4:35 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΑΣ ΓΙΝΕΤΕ !!!!!!!!!!!!!!!!ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ !!ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΣ ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ (ΥΠΕΥΘΗΝΟΥΣ-ΑΝΕΥΘΗΝΟΥΣ ) ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ!!!!!!! ΤΙ ΝΑ ΠΩ ?
image description Αντώνης | Απριλίου 23, 2012 4:52 μ.μ. | Reply
Λογιστές, διακοπές τέλος.
image description Your Name | Απριλίου 23, 2012 5:14 μ.μ. | Reply
Διοίκηση του ΙΚΑ- ΕΤΑΜ, κρίνει αναγκαίο η εφαρμογή του μέτρου .............ΧΑΧΑΧΑΧΑ Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΟΥΣΤ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description ΕΝΤΟΣ | Απριλίου 23, 2012 5:11 μ.μ. | Reply
ΒΡΕ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ,ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΛΙΓΟ.ΚΑΛΑ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ????ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΒΛΑΚΕΙΕΣ......ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.......ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ.....ΤΙ 5 ΤΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Α;Ν ΘΑΧΕΙ ΛΕΦΤΑ Ο ΚΟΣΜΑΚΗΣ....ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΝΑΤΑΡΑΧΕΣ...ΑΝΕΥ ΟΥΣΙΑΣ ΜΑΛΙΣΤΑ
image description ΓΙΑΝΝΗΣ | Απριλίου 23, 2012 5:13 μ.μ. | Reply
ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΕΣ
ΕΝΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΕΙΜΑΣΤΕ
image description VASILIKI-HER | Απριλίου 23, 2012 5:12 μ.μ. | Reply
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ!!!!!!!
image description Your Name | Απριλίου 23, 2012 6:56 μ.μ. | Reply
eimaste i xora tis kolotoumpas se ola genikos pantote kai eis ton aiona ton aionon amin.
image description NIKOS | Απριλίου 23, 2012 6:06 μ.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΛΗΤΙΚΗ ΑΝΥΠΑΚΟΗ. ΑΝ ΕΞΗΓΗΣΗΣ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.
image description Επισκέπτης | Απριλίου 23, 2012 6:36 μ.μ. | Reply
ΨΕΥΤΟΜΠΛΟΥΚΙΑ......
image description Your Name | Απριλίου 23, 2012 7:46 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΣΘΟΔΙΣΙΑ ΤΟΥ, ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΜΕΡΑ. ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ 31/07/2012, ΤΙ ΚΑΛΑ...
image description Your Name | Απριλίου 23, 2012 8:29 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΑ ΤΙ ΜΥΑΛΟ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ?ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥ ΙΚΑ?
ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΦΑΜΟΣΤΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΨΑΧΝΟΥ Ν Α ΒΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ
ΑΠΛΑ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΗΜΙΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΙΚΑ 500€ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.
image description ΝΙΚΟΣ___52 | Απριλίου 23, 2012 8:41 μ.μ. | Reply
το ξερετε οτι αν απλοποιηθουν τα πραγματα οι μισοι υπαλληλοι θα πανε σπιτι τους?
image description Your Name | Απριλίου 23, 2012 8:02 μ.μ. | Reply
TELEIWS A S X E T O I & ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ
image description Your Name | Απριλίου 23, 2012 8:36 μ.μ. | Reply
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ!!! ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΟΡΟΙΔΑ !! Ο ΟΓΚΟΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΜΗΔΕΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ!!!! ΚΟΡΟΙΔΑ !!!! ΑΝΑΘΕΜΑ ΣΤΟ ΟΕΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ! ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ !!!!
image description ΠΑΤΡΑ 57 | Απριλίου 23, 2012 11:31 μ.μ. | Reply
ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΟΥ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΣΑΙ?
image description Your Name | Απριλίου 23, 2012 11:11 μ.μ. | Reply
na agiasei to stoma sou....
image description Your Name | Απριλίου 24, 2012 8:56 π.μ. | Reply
Λεω κατι και να το θυμαστε... Λιγες μερες πριν τις εκλογες θα δωθει παραταση στις δηλωσεις μεχρι 31/07
image description Your Name | Απριλίου 24, 2012 9:33 π.μ. | Reply
είστε επικύνδυνοι και τραγικά ανίκανοι! να κάτι ακόμη που θα πάρει παράταση διαρκείας... και όταν εφαρμοστεί δεν θα υπάρχουν επιχειρήσεις να το εφαρμόσουν, ούτε εργαζόμενοι να δουλεύουν!!! μας καταστρέψατε, γιαυτό στις εκλογές ΠΡΕΠΕΙ να πάρετε μαύρο δαγκωτό!!!!
image description Your Name | Απριλίου 24, 2012 9:46 π.μ. | Reply
ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΠΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΑΛΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΑ ΣΥΜΨΗΦΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ Ή ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΜΗΝΑ.
image description Your Name | Απριλίου 24, 2012 10:09 π.μ. | Reply
Το ταμειακό είναι σημαντικό για τις επιχειρήσεις , όμως το βασικό πρόβλημα για μας είναι η μηνιαία υποβολή απο 1/7/12 της ΑΠΔ και των επιδοτήσεων εργοδοτικων εισφορών στο ΟΑΕΔ (εξαρτώνται απο την υποβολή της ΑΠΔ). τον Αυγουστο οποιος λείψει θα πρέπει να εχει μαζι τα αρχεία της ΑΠΔ για αποστολή , ενω του χρόνου θα πρέπει να εχει προκάτ τα χαρτια των επιδοτήσεων και ανθρωπο στην δουλειά του να τα καταθεσει κατα την απουσία του. Επίσης απο δω και περα οι αυτοαπασχολούμενοι λογιστές απαγορεύεται να ασθενούν . Για εγχείριση ή κατι σοβαρό φυσικά ούτε λόγος..Νομίζω οτι όλα αυτά δεν τα σκαφίστηκε το ΙΚΑ ούτε οι τράπεζες , αλλά οι γνωστοι άγνωστοι έμποροι δήθεν συνάδελφοι , (οι οποίοι ελεγχουν όλα τα σωματεία)
image description Your Name | Απριλίου 24, 2012 5:02 μ.μ. | Reply
Καλά κάτσε μεχρι τότε αν θα ισχύσει...είμαστε νο1 κολοτούμπες!!!
image description Your Name | Απριλίου 25, 2012 7:38 μ.μ. | Reply
****************************************************************