Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Η Γερμανία φέρνει τον ενιαίο κατώτατο μισθό στην Ευρώπη

Οι πιέσεις των συνδικάτων του Βερολίνου οδήγησαν στην πρόταση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

Με τα ποσοστά φτώχειας να αυξάνονται σε ανησυχητικό βαθμό σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση, η Επιτροπή επιχειρεί να δημιουργήσει ένα κοινωνικό δίχτυ ασφαλείας, ώστε να υπάρχει πρόνοια για τους μη έχοντες και τις κοινωνικές ομάδες, που αδυνατούν να τα βγάλουν πέρα.

Σε αυτό το πλαίσιο, έχει αρχίσει η συζήτηση για την καθιέρωση ενός ενιαίου κατώτατου μισθού στις 27 χώρες – μέλη. Αξίζει να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη πρόταση, που βρίσκεται εν μέσω διασταυρούμενων πυρών μεταξύ συνδικάτων και εργοδοτικών οργανώσεων, ξεκίνησε – μεταξύ άλλων – και υποστηρίζεται θερμά από το Βερολίνο. Συγκεκριμένα, από τους εκπροσώπους των Γερμανών εργαζομένων, οι οποίοι επιχειρούν να περιορίσουν το εκτεταμένο φαινόμενο της ελαστικής απασχόλησης με αποδοχές 400 ευρώ.

Άλλωστε, στη Γερμανία, δεν υπάρχει κατώτατος μισθός. Συνολικά, από τις 27 χώρες – μέλη, κατώτατος μισθός είναι θεσπισμένος στις 20. Ας δούμε, λοιπόν, ποια είναι τα επίπεδα των συγκεκριμένων αποδοχών, αλλά και τα ποσοστά ανεργίας σε όλη την Ένωση.

ΧΩΡΑ

ΚΑΤΩΤΑΤΟΣ ΜΙΣΘΟΣ

ΑΝΕΡΓΙΑ

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ

1.801

5,2%

ΙΡΛΑΝΔΙΑ

1.461

14,7%

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

1.446

4,9%

ΒΕΛΓΙΟ

1.443

7,2%

ΓΑΛΛΙΑ

1.398

10%

ΗΝΩΜ. ΒΑΣΙΛΕΙΟ

1.201

8,3%

ΣΛΟΒΕΝΙΑ

763

8,7%

ΙΣΠΑΝΙΑ

748

23,6%

ΜΑΛΤΑ

679

6,8%

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

565

15%

ΕΛΛΑΔΑ

511

21,8%

ΠΟΛΩΝΙΑ

336

10,2%

ΣΛΟΒΑΚΙΑ

327

14%

ΤΣΕΧΙΑ

310

6,8%

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

295

11%

ΕΣΘΟΝΙΑ

290

11,7%

ΛΕΤΟΝΙΑ

286

14,6%

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ

231

14,3%

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

162

7,1%

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

138

12,4%

Πηγή 24h.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | Απριλίου 19, 2012 10:56 π.μ. | Reply
ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ Ο ΧΑΜΗΛΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ; ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
image description GOERGE | Απριλίου 19, 2012 10:45 π.μ. | Reply
ΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟΣ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΨΗΦΙΟ Η ΑΝΕΡΓΙΑ ....ΤΥΧΑΙΟ????
image description Your Name | Απριλίου 19, 2012 11:49 π.μ. | Reply
new world order!
image description ethos | Απριλίου 19, 2012 12:23 μ.μ. | Reply
ο μισθός επηρεάζει την ανεργία?
η η ανεργία το μισθό?
μήπως είναι και άλλοι οι παράγοντες που επηρεάζουν αυτά τα δυο?
είναι εύκολο να βγάλουμε βιαστικά συμπεράσματα όταν κάτι μας συμφέρει..
άποψη μου.. ο μισθός εξαρτάται της παραγωγής... και ο μισθός είναι άσχετος της ανεργίας όπως δείχνουν Ρουμανία-Τσεχία-Μάλτα... ιδιαίτερα ενδιαφέρων είναι το ίδιο ποσοστό ανεργίας ΗΒ με Σλοβενία με 500 ευρώ διαφορά
image description ethos | Απριλίου 19, 2012 12:14 μ.μ. | Reply
επίσης δεν είναι τυχαίο που οι χαμηλοί μισθοί υπάρχουν στο πρώην ανατολικό μπλοκ
προφανώς το ''πρώην'' είναι ατυχείς χαρακτηρισμός
image description ARKAS | Απριλίου 19, 2012 6:58 μ.μ. | Reply
Ω πεδίο δόξης λαμπρό για το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ, στη σχετική λίστα είμαστε στην 10η θέση από το τέλος δηλαδή απέχουμε πολύ από τον πάτο στον οποίο επιθυμούν αμφότεροι να μας φτάσουνε. Kouragio Μr Βενιζέλος and Mr Σαμαράς θα τα καταφέρεται!!!!
image description Your Name | Απριλίου 19, 2012 6:40 μ.μ. | Reply
ethos βεβαίως και ο μισθός επηρεάζει την ανεργία (ειδικά οταν αυξανονται οι φοροι και δεν μειωνονται οι τιμες των αγαθων), επειδή έτσι μειώνεται η κατανάλωση και αυτό επιφέρει κλεισιμο κι άλλων επιχειρησεων και συρρικνωση του κυκλου της οικονομίας προς μια καθοδική πορεία. Μείωση του ΑΕΠ με αποτέλεσμα της διογκωσης του δημοσιου χρεους σε ποσοστό επί του ΑΕΠ. Επίσης για καθε 1% ανεργίας, έχουμε επιπλεον κρατικό ετησιο κόστος 400 εκατομμυριων ευρω.
image description mk83 | Απριλίου 19, 2012 6:46 μ.μ. | Reply
Το θέμα της Γερμανίας (Άρια φυλή) είναι να συνδέσει τους κατώτερους μισθούς της ΕΕ σε ένα σύστημα ισοτιμιών (βλέπε νομισματικές ισοτιμίες) πχ ο Γερμανός θα παίρνει 1000 ευρώ, ο 'Ελληνας 200. Αν τώρα ο μισθός του Γερμανού πέσει στα 900 θα πρέπει να πέσει και του Έλληνα στα 180. Επίσης για να ανέβει ο μισθός του Έλληνα θα πρέπει και να έχει ήδη ανέβει αντίστοιχα ο μισθός του Γερμανού, το ΑΕΠ της Ελλάδας να έχει ρυθμό ανάπτυξης +κάτι% ή το δημόσιο χρέος να μην ξεπερνά το +κάτι% κλπ κλπ κλπ
Σας κούρασα εεεεεε ?????
image description ethos | Απριλίου 20, 2012 12:10 μ.μ. | Reply
αγαπητε/η πρεπει να καταλαβετε οτι δεν μπορεις να αμοιβεσαι περισσοτερο απο οσο παραγεις
και η αξια αυτου που παραγεις ειναι σχετικη με αλλους ποσους παραγοντες.
η απαντηση στο παραπανω σχολιο μου ειναι απολυτα μονοπλευρη και λανθασμενη. υποψιαζομαι ειναι απαντηση δημοσιου υπαλληλου .. (η μη μειωση τιμων αγαθων ειναι σημαδια λομπυ, κλπ-μειωση καταναλωσης δεν σημαινει απαραιτητα κλεισιμο επιχειρησεων κλπ κλπ κλπ) δεν φτανει ο χωρος ουτε ο χρονος
image description Your Name | Απριλίου 20, 2012 3:04 μ.μ. | Reply
ethos δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζι σας, αλλά θα σεβαστώ την άποψη σας.
Δεν ειμαι δημόσιος υπαλληλος. Ειμαι λογιστής και φαινεται ότι τα οικονομικά που γνωρίζω είναι διαφορετικά απο τα οικονομικά που γνωρίζετε εσεις.
Δεν διεκδικώ το αλάνθαστο, ωστόσο θα παραμεινω στην άποψη μου.
Να είστε καλά.
image description vaso | Απριλίου 20, 2012 5:00 μ.μ. | Reply
afoy loipon stoxos mas einai i voulgaria ...giati aytoi exoyn akoma anergeia 12,4% ???
image description Θ Σφέτσας | Απριλίου 23, 2012 2:13 μ.μ. | Reply
Φοβέριζαν τους Ελληνες να μην γίνουμε ....σοσιαλιστικό κράτος, ...κομμουνιστικό !!! Χαχαχα Μην γίνουμε ...Βουλγαρία!
Και τώρα μας λένε τι καλά θα ΄ταν να πέσουμε σε επίπεδα Βουλγαρίας!
Μα τότε γιατί να μην έχουμε πάει απευθείας εκεί από την αρχή; Ηταν ανάγκη να περάσουμε εμφυλίους (με ευθύνες εκατέρωθεν), μετεμφυλιακές καταστάσεις (διώξεις, εξορίες, χούντες κλπ), Αττίλες, ΠΑΣΟΚες κλπ, γιά να πάμε πάλι εκεί που μας έλεγαν αρχικά ότι κάνει ΤΖΙΖ! :)
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

    Up
    Close
    Close
    Κλείσιμο