Ειδήσεις Εργατικά Ασφαλιστικά

Έρχεται νέος φόρος στις επιχειρήσεις για στήριξη του ασφαλιστικού.

Τα έσοδα των ταμείων θα αποτελέσουν καθοριστικό παράγοντα και για τη διατήρηση του 13ου και 14ου μισθού

Έρχεται νέος φόρος στις επιχειρήσεις, για την στήριξη του ασφαλιστικού, καθώς η βιωσιμότητα των ταμείων δοκιμάζεται από την υψηλή ανεργία και την δραματική μείωση μισθών.

Τα έσοδα των ταμείων θα αποτελέσουν καθοριστικό παράγοντα και για τη διατήρηση του 13ου και 14ου μισθού, η περικοπή των οποίων πάντως, σύμφωνα με τον Γιώργο Κουτρουμάνη, δεν θα είναι στην ατζέντα των διαβουλεύσεων με την τρόικα.

Ο υπουργός Εργασίας είχε πει λίγες ημέρες πριν ότι «απαιτείται η μετατόπιση του βάρους, για ένα μέρος των εισφορών, στη φορολογία με τρόπο δικαιότερο σε σχέση με την κατανομή των βαρών, πιο αποτελεσματικό για τη διασφάλιση των εσόδων και πιο φιλικό στην ανάπτυξη και τη βελτίωση της ανταγωνιστικότητας των επιχειρήσεων με τη μείωση του μη μισθολογικού κόστους».

Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ | Απριλίου 17, 2012 10:40 π.μ. | Reply
ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝΕ ΑΜΑ ΤΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΡΙΜΑΔΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ .
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 10:51 π.μ. | Reply
Ερασιτέχνες, πρόχειροι … αφού εκδήλωσαν μίσος προς τους επιχειρηματίες και την επιχειρηματικότητα , αδιαφορώντας για την διάλυση του οικονομικού ιστού, τάχα βοηθούν τώρα τους εργαζομένους και τους συνταξιούχους τους οποίους η πολιτική τους με επανωτά λάθη τους εξασθένισαν .. ντροπή
image description Ναι Σε Ολα | Απριλίου 17, 2012 1:07 μ.μ. | Reply
Με τη μείωση των μισθών δεν αυξήθηκαν οι προσλήψεις?? Αρα και τα έσοδα των ταμείων??? Η μαλλον δεν εφάρμοσαν σωστά οι έλληνες??? ή μήπως είναι νωρις για να φανούν τα αποτελέσματα???ΕΙΝΑΙ ΟΙ SOS ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΣΤΟ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ!
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 5:56 μ.μ. | Reply
Παιδια είναι ΑΣΧΕΤΟΙ οι ανθρωποι.
Πρέπει να τους διώξουμε πριν μας καταστρέψουν.
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 9:02 μ.μ. | Reply
ξαναπεστοοοο!
image description GEORGE | Απριλίου 17, 2012 5:15 μ.μ. | Reply
ΑΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΜΥΑΛΟ.
ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠ.ΟΙΚ. ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΦΟΡΙΕΣ
(ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ) ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΟ ΚΟΛΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΕΣΟΔΑ 40-50 ΔΙΣ ΕΥΡΩ/ΕΤΟΣ. ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΧΗΜΑ. ΤΑ ΤΣΙΜΠΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΟΙ, ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ. ΚΑΙ Ο ΜΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΝΕΑ. ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ. ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ 3.000.000 ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ ΦΤΩΧΕΙΑ. ΤΙ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΠΙΧ/ΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ. ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΦΟΡΩΝ. ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ. ΜΗΠΩΣ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΠΑΠΑΡΗΓΑΣ, ΤΟΥ ΤΣΙΠΡΑ, ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ, ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ, ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΑ, ΤΗΣ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ, ΤΟΥ ΚΑΜΜΕΝΟΥ, ΤΟΥ ΚΑΖΑΚΗ, ΤΟΥ ΜΙΧΑΛΟΛΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΟΥ ΒΟΘΡΟΥ? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. ΕΣΥ ΚΑΙ ΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΝΥΦΗ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ. 40-50 ΔΙΣ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΚΙ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ. ΛΑΟΣ ΒΛΑΜΜΕΝΟΣ-ΛΑΟΣ ΦΑΓΩΜΕΝΟΣ. ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟ-ΚΟΡΟΙΔΟΥ.

image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 9:37 μ.μ. | Reply
ΚΑΠΟΥ 2.000.000 ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ... ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΔΕ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΤΕΣ ΜΕ ΚΛΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΨΕΥΤΙΚΑ ΕΝΣΗΜΑ, ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΜΑΣ ΘΑ ΤΑ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΟΛΑ? Ε, ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ. ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ.
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 9:42 μ.μ. | Reply
Ψαράδικο στα βόρεια προάστεια.... αφεντικό, έλλην. υπαρχηγός, αλβανός. εργάτες, δύο πακιστανοί. στο ΤΕΒΕ ΕΝΑΣ, στο ΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ.
Σουβλατζίδικο με τραγουδιστό όνομα στα βόρεια προάστεια... ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΙΣ αλβανοί με στολή του μαγαζιού ντελιβεράδες, τέσσερις μέσα στο ψήσιμο και ένας στο ταμείο. 2,5 ευρώ το σουβλάκι, ΕΝΑΣ στο ΤΕΒΕ, ΚΑΝΕΝΑΣ στο ΙΚΑ.
Στριπτιζάδικο προς Μεταμόρφωση... είκοσι με τριάντα αλλοδαπές χορεύτριες, πακιστανός ....εισπράκτορας tips, πεντ' εξη σερβιτόροι αγνώστου προελεύσεως, ΕΝΑΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ κι όλοι οι άλλοι στο money wire transfer κάθε βδομάδα.
ΑΛΛΑ Ο ΜΑ&&&ΑΚΑΣ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΓΛΟΥ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΕΙ. ΕΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΑΛΙΑ.
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 9:17 μ.μ. | Reply
Πρεπει να γινουμε ανταγωνιστικοί. Χαρτόκουτο, laptop με wifi και στο πεζοδρόμιο. "Φίλο γκράφει μπιμπλία σου με ντεκαπέντε ευρώ και ντόρο το αναμόρφοτσι και το επσιλον ενιά"