Ειδήσεις Εργατικά Ασφαλιστικά

Κατάργηση 14ου μισθού και μείωση ημερών αδείας ζητά η τρόικα για τον ιδιωτικό τομέα

Την περαιτέρω μείωση των αποδοχών στον ιδιωτικό τομέα, μέσω της κατάργησης του 14ου μισθού και τη μείωση κατά 10 ημέρες της άδειας, περιλαμβάνει μεταξύ άλλων η δέσμη μέτρων που ζητά η τρόικα για την αγορά εργασίας.
Όπως αναφέρει σε δημοσίευμά της η εφημερίδα «ΤΟ ΒΗΜΑ» το νέο πακέτο μέτρων θα τεθεί επί τάπητος μετά τις εκλογές, με στόχο την περαιτέρω μείωση του κόστους εργασίας στον ιδιωτικό τομέα.

Οι εκπρόσωποι των δανειστών εκτιμούν ότι οι μισθοί δεν έχουν φθάσει ακόμη στο επιθυμητό επίπεδο ώστε να «λειτουργήσουν» θετικά στην τόνωση της ανταγωνιστικότητας της εθνικής οικονομίας.

Στη λήψη επιπρόσθετων μέτρων οι δανειστές συνεπικουρούνται από μερίδα εργοδοτικών οργανώσεων της χώρας, οι οποίες - ανεπισήμως - έχουν δημιουργήσει την «ατζέντα» των επόμενων επώδυνων αλλαγών.

Τα 5 νέα μέτρα

Σε αυτές περιλαμβάνονται μέτρα όπως:

Η περικοπή ενός επιπλέον μισθού ετησίως, πιθανότατα 14ου (δώρο Πάσχα και επίδομα αδείας)
Η μείωση κατά 10 ημέρες της ετήσιας αδείας που δικαιούται ο μισθωτός.
Η μείωση των προσαυξήσεων (από 75% σε 50% ή και 25%) με τις οποίες αμείβεται η απασχόληση σε Κυριακές και αργίες
Η εφαρμογή «σπαστού οκταώρου» (4 + 4 ώρες) εντός του 24ώρου
Η εφαρμογή του πενθημέρου με τρόπο ώστε η διήμερη ανάπαυση να μην είναι συνεχόμενη κ.λπ.
Μεγάλο μέρος από τα μέτρα αυτά αποτελούν αιτήματα των επιχειρηματιών που δραστηριοποιούνται στον τουρισμό, οι οποίοι εκτιμούν ότι με την εφαρμογή τους θα μειωθεί περαιτέρω το εργατικό κόστος και θα καταστεί ανταγωνιστικότερο το τελικό παραγόμενο προϊόν.

Πηγή moneyonline.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 7:35 π.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ !!!!
Α Ρ Χ Ι Ζ Ο Υ Μ Ε !!!!
image description aris1980 | Απριλίου 17, 2012 8:27 π.μ. | Reply
ypomoni liges meres mexri tis ekloges!!! tha steiloume to DNT apo kei pou eirthe kai as valoun ta metra tous ekei pou kseroun....!!!
image description GEORGE | Απριλίου 17, 2012 8:47 π.μ. | Reply
καλα να παθουμε αφου τους ανεχομαστε....
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 9:31 π.μ. | Reply
καλά προχθές δεν βγήκε ο υπουργός εργασίας και είπε ότι δεν θα γίνουν άλλες αλλαγές?
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 7:21 μ.μ. | Reply
Την Πρωταπριλιά θα ήταν και δεν το προσέξαμε...
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 10:18 π.μ. | Reply
ETΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΔΩΡΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ! ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΜΑΤΙΑ ΑΦΟΥ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΜΗΝ ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ! ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ!!!! ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΓΙΟΡΤΑΣΟΥΜΕ????ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ????
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 10:37 π.μ. | Reply
pws ginetai na kanoun ola auta kai na kathomaste apragoi? poso mazoxistis prepei na einai pleon kapoios ergazomenos gia na psifisei kapoio apo ta 2 kommata pou eixan erthei prwta stis proigoumenes ekloges?
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 11:18 π.μ. | Reply
ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να περάσουν αυτά τα μέτρα....και η γνώμη μου (Μπορεί να κάνω και λάθος) είναι ότι δεν έχουν ζητηθεί ποτέ. Καλό είναι να προσέχει και το TaxHeaven και οποιοδήποτε ΜΜΕ τι δημοσιεύει και ας κρατήσουμε την ψυχραιμία μας...
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 11:40 π.μ. | Reply
ΝΑΙ ΘΑ ΚΟΨΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.... ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΞΗΣΕΙΣ!!!! ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΑΥΡΗ ΠΕΙΝΑ!!! Α Ρ Χ Ι Ζ Ο Υ Μ Ε !!!!!!!!!!!
image description doctor | Απριλίου 17, 2012 11:51 π.μ. | Reply
Άιντε τρεχάτε να ψηφίσετε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ για να σωθείτε. Δώστε τους άλλοθι να σας λιώσουν μετεκλογικά.
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 11:39 π.μ. | Reply
ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ? ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΑΔΕΙΕΣ, ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ 20 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ Η ΝΥΧΤΑ ΟΤΙ ΠΡΟΤΙΜΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, (ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ 4 ΩΡΕΣ ΥΠΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΕΣ) ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΤΑ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΡΓΙΕΣ. ΟΚ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ Η ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΔΕΗ, ΤΟΝ ΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΚΟΨΩ, ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ, ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ, ΤΟ ΙΚΑ ΤΗΝ ΕΝΔΥΣΗ (ΦΟΡΜΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΪΚΗ Η ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΚΙΝΕΖΙΚΟ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΉ ΜΟΥ (ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ, ΕΛΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΜΙΑ ΝΤΟΜΑΤΑ) .
ΚΟΙΝΟΣ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΤΑ 34 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΚΕΦΑΛΗ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ΣΤΗΝ ΨΑΘΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΕΔΩ.
ΝΤΡΟΠΗ, ΝΤΡΟΠΗ, ΝΤΡΟΠΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΦΤΑΝΕΙ.
image description koan | Απριλίου 17, 2012 10:46 μ.μ. | Reply
ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙΣ ΙΔΕΕΣ!!!
image description Ναι Σε Ολα | Απριλίου 17, 2012 12:27 μ.μ. | Reply
ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΟΙ ΤΣΑΚ ΝΟΡΙΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ!!!!
image description mk83 | Απριλίου 17, 2012 12:33 μ.μ. | Reply
Ως πότε παλικάρια θα ζούμε στη σκλαβιά ????????????
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 1:27 μ.μ. | Reply
Όσοι με το Χάρο γίναν φίλοι με
τσιγάρο φεύγουνε στα χείλη
στα τρελά τους όνειρα δοσμένοι
πάντα γελαστοί, πάντα γελαστοί
πάντα γελαστοί και γελασμένοι...
image description Giorgos_Kriti | Απριλίου 17, 2012 1:43 μ.μ. | Reply
Mipos prepei na ksesikothoume na tous stiloume apo ekei pou irthan oloi mazi??? Arketa pia den antexei o laos allo ksepoulima... Ekso apo tin Ellada oloi oi poulimenoi....
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 3:46 μ.μ. | Reply
εγώ ΘΕΛΩ να πιστεύω ότι απο δω και πέρα θα ακούσουμε πολλά τέτοια για λόγους ψηφοθηρικούς. Γιατί κακά τα ψέμματα πολύς κόσμος πάλι πασοκ κ νδ θα ψηφίσει(τέτοια ζώα που είμαστε). πάντως αν κάτι τέτοιο συμβεί κ μειώσουν τον μισθό μου σε τέτοια επίπεδα και θα έχω και 12 μέρες άδεια μόνο την έκανα για έξω.χίλιες φορές να πλένω πιάτα 8 ώρες την ημέρα και να ζω αξιοπρεπώς παρά να είμαι κ καλά στέλεχος σε εταιρία ή επιχείρηση και να δουλεύω 12 ώρες την ημέρα και να κάνω τρελή οικονομία για να τα βγάλω πέρα με τα χίλια ζόρια.τι να την κάνω την καλή ζωή στην ελλάδα (ταβέρνες,καφετέριες,παραλίες κτλ.)??έτσι κ αλλιώς πλέον ούτε έξω βγαίνουμε ούτε τίποτα. εδώ φτάσαμε...
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 4:21 μ.μ. | Reply
αρχισαμε παλι!. παιδια εργοδοτης ειμαι και λεω οτι φτανει πια, δεν παει αλλο. τι περικοπες ρε χαιβανια δεν αντεχει αλλες περικοπες ο λαος. αλλα το μαθαμε πια το παραμυθι. Θα αρχισουν εν χορω ολα τα ΜΜΕ, πολιτικοι, τροικα, ΔΝΤ, γερμανοι να μας φοβεριζουν οτι αν δεν κοπει ο 14ος δεν θα παρουμε αλλα δανεικα και θα χρεοκοπησουμε και θα γυρισουμε στο σκοτεινο Μεσαιωνα και αφου μας τας πρηξουν κανενα 2μηνο και μας βγαλουν την ψυχη και μετα απο επικες διαπραγματευσεις θα βγει ο αρμοδιος υπουργος εργασιας και θα μας ανακοινωσει με καμαρι οτι μετα απο μαχη τελικα θα κοπει μονο ο μισος 14ος μισθος και θα ειμαστε παλι ολοι ευτυχισμενοι με τα παλικαρια πολιτιικους που εχουμε
image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 5:39 μ.μ. | Reply
Μια φορά και ένα καιρό ήταν μια ταβέρνα "Η Ψωροκώσταινα",
Ηρθε μια παρέα,και ζητήσαν από τα "γκαρσόνια" το MENU.
Ως τώρα παραγγείλανε (ή τους προτείνανε):

1)8ΩΡΟ
2)ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ
3)ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ
4)ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ
5)ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ
6)ΕΦΑΠΑΞ
7)ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΓΑΜΟΥ
8)ΒΑΡΕΑ ΚΑΙ ΑΝΥΓΕΙΙΝΑ
9)ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ (πρότειναν να μη βάλει επιδόμα ΠΑΙΔΙΩΝ - ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ -ΑΝΘΥΓΕΙΙΝΟ, γιατί θα έπεφτε βαρύ για αρχή)


ΛΙΓΗ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΑ
ΛΙΓΗ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ
ΛΙΓΗ ΑΠΟ ΜΙΣΘΟ (ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΤΑΙ ΣΕ ΣΣΕ)
ΛΙΓΗ ΑΠΟ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ (ΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ)

Δεν χωρτάσανε και είπαν να ρωτήσουν τι άλλο έχει το menu,
τα "γκαρσόνια" τους είπαν ότι ο "SEF" μπορεί να τους δώσει ακόμα :

ΑΔΕΙΑ
ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ
ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΥ
ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΚΥΡΙΑΚΩΝ
ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΥΠΕΡΩΡΙΩΝ
ΔΩΡΟ ΠΑΣΧΑ
ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ
ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ
ΑΥΞΗΣΗ 8ΩΡΟΥ
ΟΤΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΜΙΣΘΟ
και ότι άλλο μπορεί να εμπνευστεί...

...αλλά ο SEF σχόλασε, πρέπει να ρωτήσω το αφεντικό αν υπάρχει η δυνατότητα να συνεχίσει λίγο ακόμα.
Η παρέα περιμένει ...
...εσύ αποφασίζεις "αφεντικό".


image description Your Name | Απριλίου 17, 2012 11:14 μ.μ. | Reply
ante na doume ti tha minei telikaaaa
image description george | Απριλίου 18, 2012 1:05 μ.μ. | Reply
αφήστε τα μοιρολόγια και ψηφίστε σωστά επιτέλους για μια φορά μόνο... Ερευνήστε τα προγράμματα των υπολοίπων κομμάτων (δε διανοούμαι οτι θα ψηφίσει κανείς νοήμων τα 2 γνωστά) και ψηφίστε με προσδοκία ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ έργο και όχι αερολογίες. Και αν δεν παραδώσει η νέα κυβέρνηση, ειδικά τους προδότες στη "δικαιοσύνη", ντου στη βουλή. Παλιά έκαιγαν τις μάγισσες στην πυρά και τώρα λέμε και ευχαριστώ στους κλέφτες...
image description KOSTAS | Απριλίου 18, 2012 3:26 μ.μ. | Reply
φίλε george μπορει εμεις οι 10-15 που ημαστε εδω μεσα να σε ακουσουμε.... με τους αλλους τι κανουμε? οσο για το ντου στη βουλη..... ασε εχω προσπαθησει και εχω βρεθει στο νοσοκομειο. . . αν αποφασιστει γενικοτερο ντου, πιστευω θα εχουμε νεκρους! τα ματ ειναι χαπακωμενα και δεν νοιωθουν!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο