Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Γ. Κουτρουμάνης: Δεν υπάρχει θέμα περικοπής 13ου και 14ου μισθού

 «Δεν έχουμε συμφωνήσει τίποτα γιατί δεν υπάρχει θέμα περικοπής 13ου και 14ου μισθού, μείωσης ή κατάργησης των αποζημιώσεων, ή μείωσης του χρόνου αδείας. Επομένως, είναι σαφές ότι αυτά τα θέματα δεν είναι ανοιχτά για συζήτηση» ξεκαθάρισε από του βήματος της Βουλής ο υπουργός Εργασίας, Γιώργος Κουτρουμάνης, κατά την τελευταία του ομιλία στην τρέχουσα κοινοβουλευτική περίοδο. Ο κ. Κουτρουμάνης επισήμανε ότι η επόμενη κυβέρνηση θα κληθεί να πάρει αποφάσεις για τα 11 δισ. ευρώ προκειμένου να ενταχθούν στο μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα (2013 – 2014). Επανέλαβε ότι είναι δυνατό να αποτραπεί η μείωση των συντάξεων και των κοινωνικών παροχών, με την προϋπόθεση όμως ότι θα συνεχιστεί απρόσκοπτα ο εξορθολογισμός των δαπανών. Αναφερόμενος στο θέμα των υπερχρεωμένων δανειοληπτών, ο υπουργός Εργασίας ενημέρωσε ότι αυτή τη στιγμή εξελίσσεται τηλεδιάσκεψη με εκπροσώπους της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και της τρόικας και ως εκ τούτου φαίνεται να μην είναι δυνατή η ένταξη σε αυτό το νομοσχέδιο. Όμως έχει γίνει μία πολύ καλή προετοιμασία με δέσμη ρυθμίσεων, τόνισε, προσθέτοντας πως η επόμενη κυβέρνηση μπορεί να εντάξει τις ήδη έτοιμες ρυθμίσεις που πραγματικά θα ανακουφίσουν τα νοικοκυριά.

Σε ό,τι αφορά το θέμα της αύξησης της ανεργίας, για το οποίο του ασκήθηκε έντονη κριτική, ο κ. Κουτρουμάνης είπε πως πράγματι διπλασιάστηκε η ανεργία, αλλά ανέφερε ότι μέχρι το 2009 το πρόβλημα, που ήταν και τότε μεγάλο, αντιμετωπίστηκε με ανορθόδοξο τρόπο, προσλαμβάνοντας η κυβέρνηση της ΝΔ, με κάθε λογής εργασιακή σχέση, στο Δημόσιο, είτε με «σταζ» (stage) είτε με συμβάσεις εργασίας και παίρνοντας δανεικά. «Το υπουργείο Εργασίας δεν παράγει ανεργία, η ύφεση την παράγει» σημείωσε και συμπλήρωσε ότι το υπουργείο Εργασίας μόνο με ενεργητικές πολιτικές μπορεί να θέσει ανάχωμα στην αύξηση της ανεργίας, αλλιώς θα είχε ξεπεράσει το 25%. Ο κ. Κουτρουμάνης, τέλος, διεμήνυσε πως οριστική λύση θα δοθεί μέσα από την επάνοδο της χώρας σε τροχιά ανάπτυξης.
 
Πηγή Express




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description gkazan | Απριλίου 11, 2012 7:31 π.μ. | Reply
Πάλι τις ίδιες π@παριές Κουτρουμάνη; Τεστ κάνεις να δεις αν τα ζώα ξυπνησαν; Για να δούμε τι έχουν να πουν και τα ζώα....εκτός από ΜΠΕΕΕ ΜΠΕΕΕ
image description Your Name | Απριλίου 11, 2012 8:49 π.μ. | Reply
Ναι σε πιστεψαμε
image description Your Name | Απριλίου 11, 2012 8:00 π.μ. | Reply
Για να βεβαιώνουν ότι δεν υπάρχει θέμα, σημαίνει ότι τους έχουν κόψει ήδη.
image description Your Name | Απριλίου 11, 2012 9:36 π.μ. | Reply
ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΥΝ ΤΟΝ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ
ΚΑΝΕΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΘΑ ΑΠΟΛΥΣΕΤΕ Η ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΔΙΩΤΕΣ ΑΝΕΡΓΟΙ
image description ASMANIDIS | Απριλίου 11, 2012 10:19 π.μ. | Reply
AYTOI EXOYN KOΠΕΙ ΕΔΩ Κ ΚΑΙΡΟ Κ. ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗ...
ΤΟΥΣ ΦΑΓΑΤΕ ΜΕΣΩ ΧΑΡΑΤΣΙΩΝ, ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΚΤΛ.....
image description trapezokomos | Απριλίου 11, 2012 10:29 π.μ. | Reply
ποιον 13 κ 14ο μισθό λέει.στο σύνολο κοψανε 5 μισθους..τα 3/5 της ελλαδας κανουν νηστεία από τον περασμένο Μάιο
image description ουφ | Απριλίου 11, 2012 11:13 π.μ. | Reply
Σωστά αφού λεφτά υπάρχουν!!!!!!!!!Για στείλτε κανένα βιογραφικό δεξιά και αριστερά , γιατί μετά τις εκλογές θα ψάχνεται για κανένα μεροκάματο!!!!
image description Your Name | Απριλίου 11, 2012 11:53 π.μ. | Reply
Γ. Κουτρουμάνης: Δεν υπάρχει θέμα περικοπής 13ου και 14ου μισθού πριν τις εκλογές.
image description Your Name | Απριλίου 11, 2012 11:28 π.μ. | Reply
Α Ρ Χ Ι Ζ Ο Υ Μ Ε
image description Ε.ΑΝΤΕ | Απριλίου 11, 2012 1:44 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. ΔΕΔΟΜΕΝΟ.
image description Your Name | Απριλίου 11, 2012 1:33 μ.μ. | Reply
Ο ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΧΤΙΖΕΙ ΑΝΩΓΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩΓΙΑ......ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΔΕ, ΕΧΕΙ ΓΚΡΕΜΙΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!
image description E.ANTE | Απριλίου 11, 2012 1:21 μ.μ. | Reply
Όπως είπε και ο μακαρίτης που αυτοκτόνησε - κρεμάλα ανάποδα όπως τον Μουσολίνι ! Αυτό τους αξίζει ! Για κάθε λέξη που έχουν πεί και για κάθε πράξη που έχουν κάνει ! Και γι αυτές που θα πούν τώρα στις εκλογές ! "Πατρίδα" λένε συνέχεια και γεμίζει το στόμα τους ! Ο βιαστής παρηγορεί το κοριτσάκι που βίασε και αναλαμβάνει την ψυχολογική του υποστήριξη !
image description Ναι Σε Ολα | Απριλίου 11, 2012 2:21 μ.μ. | Reply
ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗ και πετρέλαιο θα βρεις τώρα προεκλογικά........
image description Your Name | Απριλίου 11, 2012 2:07 μ.μ. | Reply
ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑ ΣΗΜΕΡΑ !!!!!!!!!
image description Your Name | Απριλίου 11, 2012 5:49 μ.μ. | Reply
προεκλογικά όλα γίνονται... αλλά θα πάρετε κάρβουνο στις εκλογές!!! ξυπνήσαμε...
image description ΑΛΕΞ-ΠΑΤΡΑ | Απριλίου 11, 2012 7:54 μ.μ. | Reply
ΤΩΡΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑΤΕ ΚΥΡΙΕ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗ ΤΟ 13ο ΚΑΙ 14ο ΜΙΣΘΟ?ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΥΜΗΘΗΚΑΤΕ ΑΦΟΥ ΣΤΙΣ 6 ΜΑΙΟΥ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ.....ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΝΔ.....Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΞΥΠΝΗΣΕ.....ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ...............
image description Your Name | Απριλίου 12, 2012 8:50 π.μ. | Reply
χαχαχα τρομερο ανεκδοτο...
image description Your Name | Απριλίου 12, 2012 8:19 π.μ. | Reply
Ποιος τους ψηφίζει αυτούς για να πρέπει εμείς ν ακούμε τις μ......... τους κ να εξαρτίομαστε από τα γούστα τους. Βρε ουστ όλοι στα χωριά σας να βόσκετε πρόβατα. Εμάς αρκετά μας αρμέξατε.
image description babisad | Απριλίου 13, 2012 9:16 π.μ. | Reply
ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΞΕΣΤΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΑΠΑΡΙΑ, ΣΑΣ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗ.ΓΙΑ ΤΟΝ 12ο,11ο,10ο...ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΝ, ΛΟΓΩ ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΥ,ΧΑΡΑΤΣΙΩΝ,ΕΚΤΑΚΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΠΟΛΛΩΝ,ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ? Ή ΙΣΧΥΕΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΣΟΥ ΣΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ: "...οι μισθοί θα μειωθούν κι άλλο, όπου αυτό δεν έγινε...". Ο ΤΟΜΣΕΝ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΘΑΡΆ, ΟΤΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΜΙΣΘΩΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ Ο ΑΚΗΣ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑ.ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΠΟΡΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΞΕΠΛΥΜΑ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΑΝΕΤΑ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΟΙ 300 ΝΥΝ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ, ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ....ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ ΠΡΟΣΕΧΩΣ 6/5/12 !!!!!
image description jannis | Απριλίου 13, 2012 11:05 π.μ. | Reply
Καλα ΚΑΠΟΤΕ δεν υπήρχε και θεμα να γινεις εσυ υπουργός!1
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο