Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Αίτημα της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. για χειρόγραφη υποβολή του Ε9

Προς τον 
Αναπληρωτή Υπουργό Οικονομικών Κο ΠΑΝΤΕΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

Κοινοποίηση:
· Υπουργό Οικονομικών Κο ΦΙΛΙΠΠΟ ΣΑΧΙΝΙΔΗ
· Υφυπουργό Οικονομικών Κο ΙΩΑΝΝΗ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑ 
· Γενικό Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων κο ΧΑΡΗ ΘΕΟΧΑΡΗ
· Γενικό Διευθυντή Φορολογίας κο ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ

ΑΘΗΝΑ 05-04-2012 

Αρ.Πρωτ. Εξερχομένου 072

ΘΕΜΑ: Παράταση ημερομηνίας ηλεκτρονικής υποβολής του Ε9 με 1/1/11 ή χειρόγραφη υποβολή του στις Δ.Ο.Υ.

Αξιότιμε κε Αναπληρωτή Υπουργέ,

Τις τελευταίες ημέρες είναι κοινά αποδεκτό ότι κάθε προσπάθεια για εύρυθμη ηλεκτρονική υποβολή του Ε9 είναι καταδικασμένη (16 ώρες το 24ωρο).

Δεν εξετάζουμε τους λόγους για τους οποίους, ακόμη και, ηλεκτρονικά υποβληθέντα Ε9 για μεταβολές στις χρήσεις μέχρι και 2009 δεν συμπεριλαμβάνονται στην «εικόνα» που εμφανίζει η σχετική βάση δεδομένων για το «περιουσιόλογιο» των φυσικών προσώπων.

Όμως σας παρακαλούμε και ζητούμε να αποφασίσετε και να ανακοινώσετε άμεσα την δυνατότητα χειρόγραφης υποβολής στις Δ.Ο.Υ. των λίγων Ε9 που αφορούν μεταβολές εντός του 2010 προκειμένου να μπορέσουμε να αποδεσμεύσουμε πολύτιμο χρόνο για την υλοποίηση των υπολοίπων φορολογικών υποχρεώσεων των φορολογούμενων.

Καθώς τα Ε9 είναι έτοιμα αρκεί και το διάστημα των 10 εργάσιμων ημερών από την έκδοση της απόφασης.

ΟΧΙ άλλες «σιωπηρές» παρατάσεις. 

ΔΕΝ ΖΗΤΑΜΕ «ΧΑΡΕΣ» αλλά το δικαίωμα να κάνουμε σωστά την δουλειά μας 

ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ να δουλεύει σωστά το taxis και να είναι προσβάσιμες συνεχώς ΟΛΕΣ οι εφαρμογές ώστε να στέλνουμε όσα έντυπα - δηλώσεις είναι έτοιμα. 

Μέχρι σήμερα αφιερώσαμε χρόνο και χρήμα για την υποστήριξη του σχεδιασμού της πλήρους μηχανογράφησης του Υπουργείου σας, αλλά είναι υπερβολή και κατάχρηση δικαιώματος λήψης αποφάσεων, εκ μέρους τόσο των Υπηρεσιακών παραγόντων όσο και της σημερινής Πολιτικής Ηγεσίας να διεκδικούν και την ψυχική μας υγεία.

Ελπίζουμε και ευχόμαστε να πρυτανεύσει η λογική και οι Άγιες Ημέρες του Πάσχα να μας βρουν ΟΛΟΥΣ υγιείς κοντά στις οικογένειές μας και όχι μπροστά στην οθόνη ενός Η/Υ.


Με εκτίμηση
Για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος 
Πανίδης Αβραάμ

Ο Γενικός Γραμματέας
Πατέλης Γ. Νικόλαος




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 1:25 μ.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description ΠΟΥΦ | Απριλίου 6, 2012 2:00 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ,
ΠΟΣΟ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΕΙΣΤΕ?
ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΤΙ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΡΕ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ
image description gpap | Απριλίου 6, 2012 5:40 μ.μ. | Reply
Καραγκιόζηδες είναι όλοι όσοι γράφουν σχόλια ανώνυμα. ¨οποιος έχει τη άποψη και μπορεί να την τεκμηριώσει όπως πρέπει, να γράψει σχόλια ΕΠΩΝΥΜΑ. αλλιώς να πάει στο σπίτι του και να κλείσει και το Η/Υ. Αρκετά με τις ανώνυμες μαγκιές και τα νευράκια τα ψέυτικα.
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 8:35 μ.μ. | Reply
ΠΟΣΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΡΕΥΜΑ ΟΥΤΕ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Ε9 ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΔΥΝΑΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description Βασίλης | Απριλίου 6, 2012 8:35 μ.μ. | Reply
Έλεος, κλείστε το γαμ___νο να δω τι θα καταλάβετε. Ξυπνάτε ρε και κόφτε τα πρόστιμα τις μαλακίες και τις παρατάσεις. φόρους θέλετε αφήστε τα όλα ανοιχτά μπας και εισπράξετε τίποτα. να και αν τα δηλώσουμε να κι αν δεν!!!! εσείς μας χρειάζεστε όχι εμείς. Ξυπνάτε ρεεεεεεε!!!!!! θα σας πάρουμε με τις πέτρες. ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 1:55 μ.μ. | Reply
δεν πάμε καθόλουυυ καλά...
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 1:32 μ.μ. | Reply
ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ.ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ .ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΜΕΧΡΙ 31/12/2012 ΑΦΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΜΕΣΩ ΚΑΜΠΑΝΙΑΣ ΣΤΑ ΜΜΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΣΩ ΣΩΣΤΗΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ ΤΟΥ Ε9.ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΦΙΑΛΤΗ ΤΟΥ Ε9
image description ΑΧΤΑΡΜΑΣ | Απριλίου 6, 2012 1:52 μ.μ. | Reply
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΟΥΝ Ή ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΡΗΣΑΝ ΠΛΗΜΜΕΛΩΣ.ΣΤΑΜΑΤΕΙΣΤΕ ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΑ ΕΤΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟ.ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΑΙL.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ.ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΑΣ.ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΔΙΟΤΙ ΑΥΡΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΘΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΑ...
image description ΑΧΤΑΡΜΑΣ | Απριλίου 6, 2012 1:37 μ.μ. | Reply
ΜΑ,ΠΑΛΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΖΗΤΑΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ....ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΗΜΑ..ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ..ΑΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ...
ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΣΤΡΑΦΕΙΤΕ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ,ΣΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ,ΣΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ,ΑΝΑΡΤΕΙΣΤΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΔΟΥ,ΕΝΗΡΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΛΕΟΝ ΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ.
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 1:40 μ.μ. | Reply
τι χειρόγραφα ε9 μας τσαμπουνάν? ας πανε αυτοί να στηθούνε έξω απ'το εισόδημα 6 ώρες γιά ένα ε9! αααα, έχις ξεφιγ'?
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 1:40 μ.μ. | Reply
ελεος ρε παιδια ειπαμε να δουλεψει το συστημα οχι να γυρσιουμε 7 χρονια πισω
image description darko77 | Απριλίου 6, 2012 1:09 μ.μ. | Reply
Να τα κάνουν όλα χειρόγραφα να τελειώνουμε αφου δεν μπορούν ηλεκτρονικά
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 3:32 μ.μ. | Reply
βρε darko 77, 77 χρονών είσαι και τα λές αυτά??
image description darko77 | Απριλίου 6, 2012 8:54 μ.μ. | Reply
όχι, απλά απελπισμένος απο το TAXIS!
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 1:54 μ.μ. | Reply
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΔΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΟΙ ΥΠΑΛΗΛΟΙ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΟ Ε9 ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΥΧΗ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΗΔΗ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ.
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 1:36 μ.μ. | Reply
Καλα ποιοι ειναι αυτοι που ζητανε χειρογραφα.Ειναι δυνατον ΕΛΕΟΣ!!!
image description ΜΑΡΙΑΖΑΚ | Απριλίου 6, 2012 1:56 μ.μ. | Reply
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΤΣΙ!!!! ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ Η ΠΟΦΕΕ.
ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΥΠΟΒΟΛΗ??? ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΘΕΙ ΣΤΙΣ ΟΥΡΕΣ???ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΡΩΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΙΣ ΟΘΟΝΕΣ, ΘΑ ΤΟΝ ΤΡΩΜΕ ΣΤΑ ΣΚΑΛΙΑ ΤΗΣ Δ.Ο.Υ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΦΟΡΙΑΚΟ ΠΟΥ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙΞΕΙ, ΘΑ ΜΑΣ ΔΙΩΧΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΑΧΑΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΑ Ε9!!!!
image description SARAKINOS | Απριλίου 6, 2012 9:20 μ.μ. | Reply
Είναι παράλογο να επιστρέφουμε στα χειρόγραφα μετά από το 2005. Δεν καταλαβαίνω πως σκέφτηκαν οι συνάδελφοι της ΠΟΦΕΕ αυτή τη λύση, αφού υπάρχουν ακόμα στα ράφια των ΔΟΥ χειρόγραφα Ε9 που αραχνιάζουν γιατί δεν υπάρχουν υπάλληλοι να τα καταχωρήσουν. Και που είδαν ότι είναι έτοιμα τα Ε9 ; Ας δούνε, λοιπόν την επιστολή των Χανιωτών και ας ζητήσουν να μείνει ανοιχτό το σύστημα. Οχι πια παρατάσεις και σιωπηρή ανοχή από το Υπουργείο και όχι να στέλνουμε (επί αποδείξει) αγρόκτημα στην Αντίπαρο και βλέπουμε στο "περιουσολόγιο' ...βραχονησίδα στην Μήλο !! Και αν προκηρυχθούν εκλογές την Μ.Εβδομάδα, ποιος θα αναλάβει την ευθύνη να κλείσει ή να αφήσεις ανοιχτό το σύστημα ; Εγώ προσωπικά, προτιμώ να στείλω όλα τα Ε9 πάλι, αλλά ηλεκτρονικά και από μηδενική βάση, σε ένα σύστημα που θα "περπατάει" και θα μείνει ανοιχτό, τουλάχιστον ως το τέλος της χρονιάς.
Και συνάδελφοι, ας αποφύγουμε τους χαρακτηρισμούς που δεν συνάδουν με την ποιότητα του κλάδου μας. Δεν είμαστε "βάζελοι" ή "γαύροι". Φτάνει πια...
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 1:15 μ.μ. | Reply
Παραιτηθείτε κύριοι. Είστε εκτός τόπου και χρόνου. Ρίξτε μια ματιά στην επιστολή που έστειλε ο σύλλογος των Χανίων και ενημερωθείτε από συναδέλφους για το τί συμβαίνει στον κλάδο. Λυπάμαι αλλά δείχνετε πιο άσχετοι και απ'τους καρεκλοκένταυρους του ΥΠΟΙΚ !
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 2:49 μ.μ. | Reply
ΦΙΛΕ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΙΟ!!ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΧΑΝΙΩΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ.
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 1:35 μ.μ. | Reply
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ , ΜΑΣ ΕΜΠΑΙΖΕΙ Η ΠΟΦΕΕ? ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΆ ΤΗ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΔΗΛΩΣΗ. ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΧΑΡΗ..ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ, ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ. ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΙΣ ΞΑΝΑΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ??
image description STEFANOS | Απριλίου 6, 2012 1:06 μ.μ. | Reply
Τι πισωγύρισμα είναι αυτό; Δεν θέλουμε χειρόγραφα, αλλά να δουλεύουν σωστά οι υπηρεσίες του TAXIS. Σε λίγο θα μας γυρίσουν στην δεκαετία του 80 . ΕΛΕΟΣ ΚΥΡΙΟΙ ΤΑ ΑΥΤΟΝΟΝΟΗΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
image description Auditor | Απριλίου 6, 2012 1:30 μ.μ. | Reply
Αντί να διορθωθεί η online υποβολή, επιλέγουμε να τα πάμε χειρόγραφα;
image description KITSIOS CHRISTOS | Απριλίου 6, 2012 1:51 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ. ΑΝ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ: ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΕΤΙΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΣΑΣ ΕΙΚΟΝΑ... ΕΤΣΙ ΘΕΩΡΩ ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ... ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟ Ε9 ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΘΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΟΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΤΩΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΠΛΕΟΝ... ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΜΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ... ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ-ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ, ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 1:33 μ.μ. | Reply
αντι να βγει ένας εκπροσωπος όλων μας και να ενημερώσει τον κόσμο για το τι γίνεται, εσείς σκεφτείκατε το χειρόγραφο ε9?
μπράβο μυαλό...
image description gpap | Απριλίου 6, 2012 6:23 μ.μ. | Reply
Ποιος είσαι συ ρε μεγάλε???? κόψε λίγο, γιατί μας έχεις τρομάξει με τις παπ... αντε να μην πω τίποτα...
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 1:31 μ.μ. | Reply
ΠΟΣΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΧΑΝΙΩΝ ΚΑΙ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΙΚΗ
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 1:29 μ.μ. | Reply
ΟΣΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ 2005 ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΟΣ.....ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΖΗΤΑΝΕ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΣΤΗΣΙΜΟ ΞΑΝΑ................ΡΕ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΛΑ?
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 1:51 μ.μ. | Reply
KSDBVDS
image description EVI5 | Απριλίου 6, 2012 1:26 μ.μ. | Reply
ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ ΜΕ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΕΣ ΥΠΟΒΟΛΕΣ!!!!!!!!!!
image description tipota | Απριλίου 6, 2012 1:47 μ.μ. | Reply
ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ Ν.Π ΕΩΣ 30/4.ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ?????ΜΗΠΩΣ ΚΙ ΑΥΤΕΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ????ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΩ ΚΑΙ ΤΑ ΕΤΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΦΥΕΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΜΑΣ.
image description Γιάννης Καψαλάκης | Απριλίου 6, 2012 1:51 μ.μ. | Reply
Κύριοι τις ΠΟΦΕΕ, όσοι θέλετε χειρογραφα Ε9, νομίζω ότι είναι καιρός να πάρετε σύνταξη και να πάτε στα σπίτια σας. Την ώρα που σπαλάμε τόσες ώρες για να φτιάξουμε επιτέλους (και ας ελπίσουμε να είναι η τελευταία φορά) ένα ηλεκτρονικό ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ περιουσιολόγιο θα ξαναγυρίσουμε στο μπαχαλο του χειρόγραφου? Ετσι γιατι κάποια στιγμή αυτό το επάγγελμα πρέπει να ξεκαθαρίσει μήπως και δούμε κάποια αλλαγή.
image description wintax | Απριλίου 6, 2012 4:07 μ.μ. | Reply
Καλα τα λες κ. Καψαλάκη αλλά ποιος σ'ακούει !!! τώρα Ποφεε ΓΓΠΣ κτλ ακόμα δεν έχουν αντιληφθεί την νεα τάξη πραγμάτων.......πραγμάτων????
image description Βασίλης | Απριλίου 6, 2012 8:54 μ.μ. | Reply
Ωραίος ρε καψαλάκη, μπράβο.
image description ThomasTaf | Απριλίου 6, 2012 2:04 μ.μ. | Reply
Ακόμα δεν κατάλαβα γιατί να μην μπορούμε να κατεβάσουμε το πρόγραμμα για το Ε9 στο PC μας και μετά την ολοκλήρωση της καταχώρησης να το ανεβάζουμε γρήγορα εύκολα και απλά με σαφώς λιγώτερο χρόνο αναμονής. Ποιός μπούλης σκέφτηκε το μεγαλοφυές της άμεσης ενημέρωσης της βάσης? Άσε την γνώμη με την χειρόγραφη υποβολή Ε9 δεν την σχολιάζω.
image description ΚΑΛΑΘΙΑ | Απριλίου 6, 2012 2:35 μ.μ. | Reply
ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΝΤΙΛΗΠΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΛΑΚΑΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΤΑΡΙΑ ΜΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ,ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ,ΠΟΥ ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΝ ΣΤΟ ΠΟΔΙ...ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΕΣ...ΘΟΛΩΝΟΥΝ ΤΟ ΒΡΩΜΙΚΟ ΤΟΠΙΟ...
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 2:36 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΑ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΦΕΕ ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ?ΤΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ?ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΞΑΝΑΔΙΟΡΘΩΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ?ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΦΥΣΣΑ Ο ΑΕΡΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ?ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΛΙΚΕΙΣΟΝ ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ?ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΣΤΕ ΤΣΕΚ ΜΑΣΙΝΕ!!!!!!!!!
image description ΧΡΥΣΑ | Απριλίου 6, 2012 2:56 μ.μ. | Reply
ποσο δυσκολο ειναι να ζητησουν την αποδεσμευση της υποβολης του Ε9 απο τη διορθωση της περιουσιακης καταστασης ? Μετα φταιμε εμεις να σκεφτομαστε οτι τα αιτηματα τους ειναι κατευθυνομενα απο το υπουργειο ?
image description stauros | Απριλίου 6, 2012 2:02 μ.μ. | Reply
σωστη
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 6:08 μ.μ. | Reply
Είναι το μόνο που έπρεπε να ζητήσουμε από την αρχή, και δεν καταλαβαίνω γιατί το μόνο που ζητούν όλοι είναι παρατάσεις.
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 2:06 μ.μ. | Reply
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΝ ΤΗΝ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ .ΑΥΤΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΕ ΛΟΓΙΚΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ (ΟΠΩΣ ΣΤΟ FACEBOOK) KAI OXI NA ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΟΠΩΣ ΣΤΟ GOOGLMAPS
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 2:00 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ !!!!!!!!!! ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!!!!!!!!!! ΤΕΤΟΙΟΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ !!!!!!!!! ΣΕ ΛΙΓΟ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΜΑΣ .ΤΕΤΟΙΑ ΗΤΤΟΠΑΘΕΙΑ ! 'Η ΜΗΠΩΣ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΑΘΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 2:02 μ.μ. | Reply
ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΚΛΗΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ? ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ ΘΑΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ .....ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΔΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΜΑΣ.ΕΜΑΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΠΑΛΙ!!!ΑΛΛΩΣΤΕ ΧΡΟΝΟ ΕΧΟΥΜΕ ...........ΧΡΗΜΑ ΓΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗ (ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ ΒΓΑΖΟΥΜΕ!!!!?????????) Ε ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΤΑΧΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΔΟΥ.ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ!! ΟΜΟΡΦΑΝΤΡΕΣ ΜΟΥΥΥΥ!!!!!
image description stauros | Απριλίου 6, 2012 2:58 μ.μ. | Reply
μα τι λετε ρε παιδια γυρναμε παλι πισω? ποιανου ιδεα εξυπνη ηταν αυτη ? ποιος θα στειθει στο εισοδημα που σε ολες τις ΔΟΥ ειναι 3 ΚΑΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ? ουτως η αλλως θα γινει χαμος με τις διορθωσεις οταν ερθουν τα ΕΤΑΚ θα περιμενουμε και για χειρογραφη καταθεση. τοτε σιγουρα θα κανουμε συμβαση με φαρμακοαποθηκη για καλυτερη τιμη στη valeriana.
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 2:15 μ.μ. | Reply
πρέπει να γίνει επίσημη ανακοίνωση οτι όλοι οι φορολογούμενοι πρέπει να βγάλουν κλειδάρυθμο αρχικά και κατόπιν να ελέξχουν την περιουσιακή τους κατάσταση. πρέπει το σύστημα να μείνει ανοικτό μέχρι ότου γίνει εφικτό αυτό, ας πάρει και δύο χρόνια, δεν είναι ντροπή. ο κόσμος δεν γνωρίζει τα βασικά, και σεις ζητάτε να γυρίσουμε στον μεσαίωνα!
image description DAS | Απριλίου 6, 2012 2:31 μ.μ. | Reply
Είστε απλά τραγικοί
image description stefos | Απριλίου 6, 2012 2:25 μ.μ. | Reply
Ρε παιδιά, τι καθόμαστε και το συζητάμε. Καμμία παράταση. Να κλείσει το σύστημα αμέσως και να κάτσουν οι εφοριακοί να καταχωρήσουν τα ακαταχώρητα.
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 2:24 μ.μ. | Reply
ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ,ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΤΕ ,ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΕΟΙ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ Ε9???????????
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 2:03 μ.μ. | Reply
Εγώ έχω διαφορετική άποψη.Ας μπορούσα να δώσω τις αλλαγές του 2010,τις οποίες σήμερα αδυνατώ να δώσω γιατί θα πρέπει να κοιτάξω την περιουσία του καθενός απ΄την αρχή,και μετά ξέρω πολύ καλά πώς θα χειριστώ τα υπόλοιπα...
Για μένα το θέμα είναι στις αλλαγές του 2010,και αυτό θα ήταν μια λύση.
Τώρα αν αργότερα ξαναδιορθώνω,αυτό θα γίνει σε άλλες συνθήκες,όχι έτσι στα μουλωχτά.
image description PRESJOHN | Απριλίου 6, 2012 3:07 μ.μ. | Reply
Συμφωνώ με τον συνάδελφο παραπάνω (2:03 μ.μ.) και συμφωνώ με το αίτημα της
ΠΟΦΕΕ.Με την επιστολή της η ΠΟΦΕΕ ζητάει χειρόγραφο Ε9 μόνο όσα ΑΦΟΡΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ 2010 και τόποτα άλλο.Ετσι δεν θα ασχοληθεί τώρα κανένας άλλος συνάδελφος με το "ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ",μέχρις ότου (εάν και εφ'όσον) ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ TAXIS.Μήπως δεν έχουμε κατανοήσει σωστά το περιεχόμενο του αιτήματος της ΠΟΦΕΕ απο κεκτημένη ταχύτητα??
image description ΓΙΩΡΓΟΣ Ν. | Απριλίου 6, 2012 4:46 μ.μ. | Reply
ΣΩΣΤΟΣ, ΜΕ ΤΗ ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ Ε9 ΜΕΤΑΒΟΛΩΝ ΧΡΗΣΗΣ 2010. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΟΜΩΣ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗΣ.
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 2:13 μ.μ. | Reply
Το πιο τραγικό αίτημα - επιστολή που έστειλαν. Τι χειρόγραφα ρε?? Μήπως νομίζετε πως αυτή τη φορά θα τα περάσουν οι εφοριακοί στο σύστημα?? Στο τέλος πάλι εμείς θα τρέχουμε, αφήστε που τρώμε και μπινελίκι απ τους πελάτες, μιας που έχουν την εντύπωση πως εμείς φταίμε που δεν φαίνεται σωστά η περιουσιακή τους κατάσταση!!!!!
image description gpap | Απριλίου 6, 2012 5:55 μ.μ. | Reply
Εσύ ο Your Name δεν έχεις όνομα??? Μπορείς να το γράψεις για να μιλάμε από ίδια βάση?? Γιατί για ανώνυμος, πολύ οξύθυμος είσαι.....
image description efthimis | Απριλίου 6, 2012 9:21 μ.μ. | Reply
Όριστε και το όνομά μου, επώνυμε φίλε μου gpap. Ικανοποιήθηκες? προφανώς και η ταυτότητά σου gpap γράφει, έτσι δεν είναι?
image description LOGRALLI | Απριλίου 6, 2012 2:48 μ.μ. | Reply
Λυπαμαι για αυτά που συμβαίνουν!!!
Από την μία έχουμε τους Χανιώτες οι οποίοι έχουν μία αξιοπρεπέστατη ανακοίνωση, και αυτό προφανώς γιατί οι συνάδελφοι δουλεύουν το αντικείμενο.
Και από την άλλη έχουμε τους κυρίους της ΠΟΦΕΕ που αναθεμάμε και άν ξέρουν τι σημαίνει taxis, δηλώσεις , φπα κτλ
κύριοι ζητάμε τα αυτονόητα
θέλουμε εργαλεία να δουλέψουμε!!!
θέλουμε να δούμε την οικογένειά μας!!!
θέλουμε να μπορούμε να κοιτάμε τον φορολογούμενο στα μάτια!!!
αν εσείς δεν ξέρετε πως να τα κάνετε όλα αυτά, διαβάστε την επιστολή του Συλλόγου του Ν. Χανίων.
και αν δεν μπορείτε να την διαβάσετε , να σας την ηχογραφήσουμε για να την ακούσετε!!!!!!

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ
Θα καταλάβετε τι εστί βερύκοκο


image description ΧΡΥΣΑ | Απριλίου 6, 2012 2:09 μ.μ. | Reply
ποσοι αραγε πηραν αυτη την αποφαση? οι εξεις ενας ισως ? δυο ? τρεις? Εδω σε σε 40 + δημοσιευσεις ουτε μια δεν ειναι υπερ.
image description GIAN3 | Απριλίου 6, 2012 2:47 μ.μ. | Reply
ΚΥΡΙΟΙ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ , ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΕΣΤΕ ΜΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ.ΕΣΕΙΣ & ΟΙ ΑΛΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ, ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΝΙΑ. ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ. ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ..........
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 3:27 μ.μ. | Reply
Η ανακοίνωση είναι απαράδεκτη. Χειρόγραφα να περάσετε από τα γραφεία μας να τα κάνετε εσείς !!! Και μετά να πατε να στηθείτε σε όλες τις ΔΟΥ να τα καταθέσετε εσείς!!!!! Και μετά να έρθετε να καταθέσετε τις παραιτήσεις σας!!! Εμείς θέλουμε οι εφαρμογές του taxis να δουλεύουν σωστά αδειάλειπτα και γρήγορα!!!!!
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 3:51 μ.μ. | Reply
ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΘΑ ΧΑΘΕΙ Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΝΙΑ. ΞΑΝΑΒΑΛΤΕ ΤΗ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΗ ΕΙΔΗΣΗ.
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 3:04 μ.μ. | Reply
ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΝΑ ΤΟ ΘΙΞΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΑΥΤΙΑΣ ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΤΟΥ ΤΟ ΣΑΒ/ΚΟ ΜΑΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΑΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ Ε9 ΝΑ ΔΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΝΩΣΤΟ ΠΟΣΟ ΓΕΛΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ.
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 3:36 μ.μ. | Reply
Ρε ΠΟΟΟΟΟΦΕ δεν πας καλά....
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 3:26 μ.μ. | Reply
Μάλλον σας λείπει ο πρώτος αυχενικός σπόνδυλος (ή Άτλαντας) που υποστηρίζει το κεφάλι και ό,τι υποτίθεται πως εμπεριέχεται σε αυτό. Δεν εξηγείται διαφορετικά η παραπάνω ανακοίνωση.
image description PRESJOHN | Απριλίου 6, 2012 3:20 μ.μ. | Reply
PRESJOHN Είπε:
Συμφωνώ με τον συνάδελφο παραπάνω (2:03 μ.μ.) και συμφωνώ με το αίτημα της ΠΟΦΕΕ.Με την επιστολή της η ΠΟΦΕΕ ζητάει χειρόγραφο Ε9 μόνο όσα ΑΦΟΡΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ 2010 και τόποτα άλλο.Ετσι δεν θα ασχοληθεί τώρα κανένας άλλος συνάδελφος με το "ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ",μέχρις ότου (εάν και εφ'όσον) ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ TAXIS.Μήπως δεν έχουμε κατανοήσει σωστά το περιεχόμενο του αιτήματος της ΠΟΦΕΕ απο κεκτημένη ταχύτητα?? ΥΓ Τα ήδη έτοιμα ε9 2011 μπορούν να σταλούν ταχυδρομικά.
image description ΧΡΥΣΑ | Απριλίου 6, 2012 3:23 μ.μ. | Reply
Επαναλαμβανω: τι πιο απλο να αποσυνδεθει η ηλεκτρονικη υποβολη του Ε9 , απο τη διορθωση της περιουσιακης καταστασης? ενα μπρος και δυο πισω με τις χειρογραφες και μετα μιλαμε για πιστοποιησεις , ευθυνες και υπογραφες λογιστων και ξεκαθαρισματα κ.λ.π. .Σιγα μην μας παιρνει κανεις στα σοβαρα.
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 3:42 μ.μ. | Reply
Φίλε μου αυτό που ενδιαφέρει το ΥΠΟΙΚ είναι η οριστικοποίηση της χρήσης 2009 για να εκδόσουν το ΕΤΑΚ.
Έμεσα λοιπόν, βρήκαν τον τρόπο να τους στήσουν τη Βάση δεδομένων οι λογιστές, οι οποίοι είναι φτηνοί και βολεύουν!
Αντί λοιπόν οι "εκπρόσωποι" να μας εκπροσωπήσουν ακολουθώντας τη γραμμή της επιστολής των Χανίων, εκπροσωπούν προφανώς ιδιοτελή συμφέροντα και πάντως όχι τους λογιστές & κατ'επέκταση τους φορολογουμένους, που στην πλάτη τους παίζονται όλα, αφού θα κληθούν να πληρώσουν τα λάθη με λανθασμένα ΕΤΑΚ & ουρές στις εφορίες για διορθώσεις.
ΥΓ: Ο ΦΑΠ του 2010 πώς θα υπολογιστεί απ'τα χειρόγραφα όταν έρθει η ώρα του ?
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 3:27 μ.μ. | Reply
προτείνω όλες οι εκκαθαριστικές που έχουν σταλεί ηλεκτρονικά να ακυρωθούν και να τις πάμε στην ΔΟΥ.. Το internet είναι του σατανά!! 666!!!
Η διοίκηση της ΠΟΟΦΕ είναι σίγουρα λογιστές?
Και αν είναι λογιστές φτιάχνουν Ε9? ή έχουν 10 υπαλλήλους και αυτοί είναι επί των δημοσίων σχέσεων?
image description gpoul | Απριλίου 6, 2012 3:29 μ.μ. | Reply
Δεν τα στελνουμε καλυτερα στο taxis της Γερμανιας για να μας στειλουν ετοιμα
τα ΕΤΑΚ και το περιουσιολογιο...!
Αυτοι θα στειλουν ΕΤΑΚ και για την ΑΚΡΟΠΟΛΗ......
ΕΛΕΟΣ....
image description DAS | Απριλίου 6, 2012 3:42 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ presjohn , η συγκεκριμένη ανακοινωση της ΠΟΦΕΕ σήμερα 06/4/2012 είναι πέρα γαι πέρα άκαιρη και δίχως κανενα νόημα .
Μετά απο τρείς μήνες ταλαιπωρία των συναδέλφων δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία για την συγκεκριμένη ανακοινωση.
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 3:50 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι εγώ θέλω να καταλάβω πως ένα σύστημα που εδώ και τρείς μήνες σέρνεται για να δεχθεί τα Ε9,θα δεχθεί 4,000,000 Ε1 σε διάστημα 1,5 μήνα!!! Δηλαδη 8 φορές τουλάχιστον περισσότερες δηλώσεις στο 1/2 διάστημα!!!!!
Είμαστε σίγουροι ότι τα προγράμματα μας θα συνεργάζονται με τη ΓΓΠΣ???
Μήπως από τώρα πρέπει να το σκεφτόμαστε????
image description sakis | Απριλίου 6, 2012 3:56 μ.μ. | Reply
ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ -ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΔΥΣΚΟΛΑ.
ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ -ΚΑΝΕΝΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ Ε9.
ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/2012 ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΧΡΗΣΗΣ 2011-ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ -ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΝ 1/1/2012.
image description ElenaAnele | Απριλίου 6, 2012 3:12 μ.μ. | Reply
Και μετά, ξυπνήσαμε όλοι συνάδερφε.... Μα μας κοροιδεύουν. Είναι γνωστό τοις πάσοι πια! Οι "εγκέφαλοι" έχουν άλλα στο πρόγραμμα των σκοπιμοτήτων, προφανώς!
image description ElenaAnele | Απριλίου 6, 2012 3:02 μ.μ. | Reply
Καλέ... πώς δεν το σκεφτήκαμε όοοοολοι εμείς.....???? Ναι ναι, αμέ, ντιπ κατα-ντιπ χειρόγραφες και να πάρουμε και επιγονατίδες για να τις πηγαίνουμε στις ΔΟΥ γονατιστοί! Σαν τάμα ένα πράμα ρε παιδί μου!!!!!!
Ε ρε λυγαριά που χρειάζεται.......
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 3:49 μ.μ. | Reply
Συγνώμη ρε παιδιά αλλά τί ζόρι τραβάτε να φτιαχτεί το περιουσιολόγιο?Εμείς είμαστε λογιστές,και αυτή τη στιγμή το πρόβλημα που έχουμε είναι ότι βρεθήκαμε να μην μπορούμε να στείλουμε τα Ε9 του 2010,γιατί μας υποχρεώνουν να οριστικοποιήσουμε παλαιότερα έτη,κάτι που είναι απαράδεκτο με τον τρόπο που γίνεται.Εγώ αν δεν είχα αλλαγές του 2010,δεκάρα τσακιστή δεν θα έδινα για το περιουσιολόγιο,το οποίο αρνούμαι να κάνω κάτω από πίεση,χωρίς ενημέρωση του κόσμου και την σχετική αμοιβή μου βεβαίως.Το υπουργείο προφανώς, θα αρνηθεί την παραπάνω πρόταση,η οποία όντως είναι άκαιρη, παρ ότι επαναλαμβάνω θα έδινε λύση στο πρόβλημα,αλλά θα έδινε λύση μόνο στους λογιστές,δηλαδή πόσοι έχετε αλλαγές στο 2010,που θα δημιουργούσαν τόσο μεγάλο κομφούζιο στις ΔΟΥ?Έχω Ε9 με αλλαγή του 2010 μια μεταβολή σ ένα ακίνητο,και για να δώσω αυτή τη μικρή αλλαγή πρέπει να καταχωρήσω 3 σελίδες ακίνητα.Τί είναι πιο εύκολο να πάω τη μεταβολή στη ΔΟΥ ή να βγάλω τα μάτια μου στο ρημάδι?
image description FAFOUTIS | Απριλίου 6, 2012 5:46 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ συνάδελφε,αν την πας χειρόγραφα στη ΔΟΥ,έχεις την εντύπωση ότι θα την καταχωρήσουνε;;;.
Πάλι στις αποθήκες θα την αρχειοθετήσουνε και μετά από λίγα χρόνια θα τρέχεις πάλι.
Η πρόταση της ΠΟΦΕΕ για χειρόγραφη υποβολή του Ε9 στις ΔΟΥ δείχνει πολλά πράγματα,που δικαιολογούν την κακοδαιμονία όχι μόνο του κλάδου μας,αλλά και της φυλής μας γενικώς.
Ακόμα δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να σκέφτηκαν (θέλω να πιστεύω) μόνο οι συντάκτες της ανακοίνωσης και έγραψαν αυτό το πράγμα.
image description ΤΡΕΛΛΑ ΝΕΡΑ | Απριλίου 6, 2012 4:58 μ.μ. | Reply
ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΑΙ ΒΑΛΤΟΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΜΕ ΤΟΥΣ 10 ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΦΥΛΑΚΗ ΟΥΣΤ!!!!!!
image description VASILIS | Απριλίου 6, 2012 4:54 μ.μ. | Reply
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΙΔΙΑΝΟΥΣ ΘΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ΣΗΜΑΤΑ ΚΑΠΝΟΥ
image description ΣΠΥΡΟΣ | Απριλίου 6, 2012 4:07 μ.μ. | Reply
ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΘΕΣΗ.Η ΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ
ΕΧΕΙ ΜΠΕΞΕΙ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.ΑΥΡΙΟ ΠΡΕΠΕΙ
ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΑΣ ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΔΕΝ
ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΘΟΥΝ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΣΕ
ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΟΝΤΙΟΥ
ΠΙΛΑΤΟΥ.
image description ASTA BRASTA | Απριλίου 6, 2012 5:35 μ.μ. | Reply
ΕΛΕΟΣ !!!! πατε καλά ??? στημένο παιχνίδι και στην ΠΟΦΕΕ !!! πάτε κι εσείς για βουλευτές ! το καταλάβαμε ! Ξεφτίλες ΝΑ διορθωθεί το σύστημα και να το πάνε μέχρι τέλους της χρονιάς !! ΕΧΟΥΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΖΩΗ ! ΔΕΝ ΓΕΝΗΘΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ 20 ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΣΗΣΑΝ ΤΙΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙΝΕ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ! ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΦΤΙΑΞΑΜΕ ! ΜΥΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ! ΑΣ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ (ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΥΡΙΖΟΜΑΙ) ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ! ΑΣ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ! ΡΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΕΤΕ ! ΑΚΟΥ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ !!! ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΙ !!! ΑΝΑΞΙΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ !!! ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΛΑΚΑΚΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΜΠΑΛΩΜΑΤΑ Π Ι Ε Σ Τ Ε ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ !!! ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ !!! ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΑΣ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΜΑΣ
image description Γιώργος Λ | Απριλίου 6, 2012 5:03 μ.μ. | Reply
Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω και εγώ την δική μου άποψη χωρίς να είμαι λογιστής. Δεν μπαίνω καθημερινά στο taxisnet για να ξέρω τι γίνεται αλλά από τις συζητήσεις των λογιστών τα αιτήματα και τις ανακοινώσεις των συλλόγων και σωματείων των λογιστών-φοροτεχνικών, έχω καταλάβει οτι στο ΥΠ.ΟΙΚ είναι 100% ανίκανοι να μπορέσουν να λειτουργήσουν και να συντηρήσουν τα πληροφοριακά συστήματα και τους servers του taxisnet και τα οποία χρησιμοποιούν οι λογιστές κάθε μέρα για την δουλειά τους και τελικά λόγω αυτών των αδυναμιών του ΥΠ.ΟΙΚ δεν μπορούν να ολοκληρώσουν την δουλειά τους. Απ'την στιγμή που όπως βλέπω υπάρχει πλήρης ανικανότητα του ΥΠ.ΟΙΚ είτε εκούσια είτε ακούσια με όσα αιτήματα και παρατάσεις και αν δωθούν, τότε το καλύτερο είναι να γίνει χειρόγραφη υποβολή των Ε9 στις εφορίες. Ναί μπορεί να είναι οπισθοδρομικό αλλά έτσι και αλλιώς η μέχρι τώρα ανικανότητα του ΥΠ.ΟΙΚ να έχει ένα καλό taxisnet έχει επιφέρει τόση ταλαπωρία στους λογιστές όσο και παλαιότερα που τρέχανε στις ΔΟΥ και στις ουρές για την υποβολή διαφόρων δηλώσεων. Οπότε η οπισθοδρόμηση έχει επέλθει έτσι και αλλιώς πλέον, καλύτερα χειρόγραφα Ε9 και ξεμπερδεύουν οι λογιστές και μετά ας κόψει τον λαιμό του το ΥΠ.ΟΙΚ να φτιάξει μόνο του το περιουσιολόγιο ηλεκτρονικά.
image description ΧΡΥΣΑ | Απριλίου 6, 2012 5:24 μ.μ. | Reply
το θεμα ειναι οτι με τη χειρογραφη υποβολη δεν ξεμπερδευει κανεις, ουτε ο λογιστης ουτε ο φορολογουμενος, γιατι αποδειχτηκε οτι δεν τις επεξεργαστηκε κανεις ποτε , αν και καποιοι πληρωθηκαν αδρα γι αυτη τη δουλεια.
image description ELE..OS | Απριλίου 6, 2012 5:17 μ.μ. | Reply
Κύριε Γιώργο μου, τα έτη που μας εχουν αποσταλεί ως λανθασμένα για διόρθωση, χειρόγραφα τους τα είχαμε υποβάλλει, τα οποία χειρόγραφα πληρώθηκαν πολλά εκατομμύρια ευρώ κάποιες εταιρείες προκειμένου να τα καταχωρήσουν στο σύστημα. Αυτό όμως δεν συνέβη ποτέ, για αυτό καλούμαστε εμείς (ως συνήθως) να κόψουμε το λαιμό μας να τα περάσουμε ξανά μαζι με τα τρέχοντα.
image description SARAKINOS | Απριλίου 6, 2012 9:41 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ κ. Γιώργο, δεν ξέρω ποιο είναι το επάγγελμά σας, αλλά λογιστή οπωσδήποτε θα έχετε. Ρωτήστε τον και μετά ξανδιαβάστε αυτά που γράψατε. Εχετε το άλλοθι της άγνοιας....
image description ELE..OS | Απριλίου 6, 2012 5:25 μ.μ. | Reply
Το ότι μας εμπαίζουν ουτε λόγος. Τις διορθώσεις που έχω κάνει πως θα τις πληρωθώ. Οταν επικοινωνώ μαζί τους για να τους πω ότι φτιάχνω παλαιότερα έτη μου απαντάνε κινέζικα (ή γερμανικά? τα μπερδεύω τώρα τελευταία), εκτός του ότι θεωρούν ότι έχω κάνει κάποια λάθη κ τώρα τα διορθώνω.
Οχι τη ψήφο μας ούτε το καπνό μας δε θα δουν μερικοί μερικοί στις εκλογές που έρχονται. Ακου χειρόγραφα Ε9. Μήπως κ χειρόγραφα Ε5? Αει σιχτίρ πια.
image description αγρότισσα | Απριλίου 6, 2012 5:40 μ.μ. | Reply
χα χα!! καλό!! γελάσαμε και σήμερα!!
image description IRAKLIDIS | Απριλίου 6, 2012 5:40 μ.μ. | Reply
TRAGIK
image description ΣΟΦΙΑ ΑΘΗΝΑ | Απριλίου 6, 2012 6:33 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΘΕΛΟΥΝΕ ΜΙΣΘΟΥΣ 1998 ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ
ΜΟΝΟ ΦΟΡΟΥΣ 2012 .......ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ..............
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 6:21 μ.μ. | Reply
Και τον τελευταίο καιρό σκεφτόμουν να γραφτώ μέλος...καλά που δεν το έκανα, αντιπροσώπευση σου λένε μετά και κουραφέξαλα. είστε βλάκες ρε
image description PantelisCh | Απριλίου 6, 2012 7:50 μ.μ. | Reply
Μήπως μας προετοιμάζουν για την οριστική κατάρρευση του taxisnet και την επιστροφή των χειρόγραφων δηλώσεων;;
image description ElenaAnele | Απριλίου 7, 2012 12:58 π.μ. | Reply
Οκ αλλά ας το που και ΞΕΚΑΘΑΡΑ να κανονίσουμε κι εμείς τις πορείες μας! Τη ια έτσι και την άλλη αλλιώς! Λες και λειτουργεί τίποτε πέρα από τους "Duracell" λογιστές..... Ήμαρτον!
image description SophiaL | Απριλίου 6, 2012 7:55 μ.μ. | Reply
ωχ, το φαντάζεστε? "πλάκα" θα έχει...
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 7:17 μ.μ. | Reply
ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΛΥΧΝΑΡΙΑ
ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΕΟΣ ???
image description Your Name | Απριλίου 6, 2012 7:17 μ.μ. | Reply
ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΕΛΗ ΣΤΟΝ Σ.Α.Λ.Φ.Ε. Ν. ΧΑΝΙΩΝ
ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ..................ΚΟΤΣΙΑ
image description ΑΧΤΑΡΜΑΣ | Απριλίου 6, 2012 7:26 μ.μ. | Reply
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΥΧΤΑ ΜΕΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕΝΑ ΧΙΛΙΟΜΠΑΛΩΜΕΝΟ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΕΠΙ ΩΡΕΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΦΥΓΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ,Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΞΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ ΤΟΥ,ΤΗΝ ΠΟΦΕΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΧΛΙΑΡΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΜΗ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΕΜΠΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ Ή ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΜΑΣ ΜΕ ΥΨΗΛΕΣ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΤΟΣ,ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ,ΠΟΛΛΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΑ,ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ,ΞΕΦΤΙΛΙΣΤΙΚΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΙΜΕΣ ΑΝΕΥ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΚΑΙ ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ.
image description boss | Απριλίου 6, 2012 7:43 μ.μ. | Reply
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ.
image description boss | Απριλίου 6, 2012 7:59 μ.μ. | Reply
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ, ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΡΩΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΙΧΑΝ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΤΟ 2010.
ΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΣΑΦΗΣ ΟΔΗΓΙΕΣ, ΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ, ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ TAXIS ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ ΜΕ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ.
image description ΑΝΝΑ | Απριλίου 6, 2012 8:50 μ.μ. | Reply
ΜΗΠΩΣ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΤΑΧΙΣ (ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ)?????ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΒΟΛΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΕΤΑΚ 2009.ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕ Η ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΛΕΝΕ ΕΓΩ ΤΑ ΥΠΕΒΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ .ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΡΕΙΤΕ............
image description ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Απριλίου 6, 2012 10:33 μ.μ. | Reply
Ε9 ... μία ακόμη πονεμένη, πολυ πονεμένη ιστορία μέσα στις τόσες άλλες, για τον κλάδο και την ίδια στιγμή, αγαπητοί συνάδελφοι, εχουμε να αντιμετωπίσουμε και μιά σειρά άλλες "Υπηρεσίες" (και επιμένω στα εισαγωγικά) που έχουν καταντήσει δυνάστες, που αρνούνται να διαβάσουν και να "μεταφράσουν" τα Ελληνικά σε Ελληνικά γιατί ποτέ δεν τα έμαθαν και γιατί τα,όποια, πτυχία τους τα πήρανε μόνο για να "πιάσουν" "θέση" και επιμένουν ασυγκίνητοι το "θεάρεστο" έργο τους (Τον Πόνο μου σας γράφω που νομίζω ότι είναι και πόνος δικό σας)
ΑΣ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΗ Η ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΗ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΓΕΦΥΡΙ ΤΗΣ ΑΡΤΑΣ" ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ "TAXISNET" ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΙ ΚΑΙ ΑΚΡΗ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΕΙ.
Προς το παρόν ας δοθεί χρόνος αρκετός, αν θέλουν να γίνει σωστά το περιουσιολόγιο, γιατί τα χειρόγραφα αν δεν καταλήξουν στην "ανακύκλωση" και "έχουν την τύχη" να καταχωρηθούν πολύ αμφιβάλω ανα τα ακίνητα θα είναι καταγεγραμμένα στον νομό που πραγματικά βρίσκονται, ιδίως τα εκτός Αττικής.
ΑΥΤΑ ........ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΩΝ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ - ΑΝΕΥΘΥΝΩΝ .......
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Απριλίου 6, 2012 11:50 μ.μ. | Reply
Η Π.Ο.Φ.Ε.Ε. αντί της επιστολής περί χειρογράφων Ε9 , θα έπρεπε να καλέσει τους εκπροσώπους των Συλλόγων όλης της Χώρας με τους οποίους θα βγάλει μια κοινή απόφαση δυναμικής αντίδρασης ενάντια στις πολιτικές του Υπουργείου το οποίο όντως - όπως έχει εξαγγείλει - μας θεωρεί ως συνεργάτες - ημιόνους.

Αμέσως μετά οι εκπρόσωποι των Συλλόγων θα μεταφέρουν την απόφαση αυτή στους Νομούς τους για να την υλοποιήσουν Ταυτόχρονα και Δυναμικά.

Θα πρέπει βέβαια να θυμίσω ότι η ΠΟΦΕΕ με απόφασή της είχε δώσει μήνυμα να μην υποβάλλει κανένας τα λαθεμένα Ε9. Τουλάχιστον είχε ειπωθεί στην ολομέλεια. Κάπου εκεί πιστεύω ότι αναφέρεται και ο PresJhon.

Όμως η επιστολή πραγματικά είναι απαράδεκτη και ατυχέστατη.

Και επαναφέρω πρόταση παλαιότερη - στις ολομέλειες - προς την ΠΟΦΕΕ:
Σταματήστε να κοιτάζετε προς τα πάνω. Στρέψτε το κεφάλι σας προς την βάση, προς τους συναδέλφους. Ενεργοποιείστε τους Αντιπροσώπους της Ομοσπονδίας που βρίσκονται στους Συλλόγους. Πάρτε - με άλλα λόγια - δύναμη από την βάση....

Διότι αλλιώς θα πάθετε αυτό που έχετε πάθει....

Αφού δεν έχετε την απαραίτητη δύναμη από την βάση, αναγκάζεστε για να παρακαλείται το Υπουργείο για να περάσουν οι θέσεις σας.
Σας ενημερώνω ότι το Υπουργείο ξέρει καλά τι γίνεται. Ξέρει ότι δεν έχετε σύνδεση με την βάση...

Και το αποτέλεσμα είναι οδυνηρό, πρώτα σε εσάς και μετά - αδίκως - στους συναδέλφους τις Χώρας.

Όλοι πρέπει να αναλάβουμε τις ευθύνες μας.

Δεν είναι ντροπή.

Επίσης ποτέ δεν είναι αργά για αλλαγή τρόπου σκέψης...

image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Απριλίου 7, 2012 12:32 π.μ. | Reply
Τα παραπάνω ειπώθηκαν από Σταυρουλάκη Κώστα από τα Χανιά, διότι στο ΔΣ της ΠΟΦΕΕ υπάρχει συνονόματος και το αναφέρω για να μην υπάρχουν και παρεξηγήσεις...
image description ΝΙΚΟΣ ΠΑΤΕΛΗΣ | Απριλίου 7, 2012 1:26 π.μ. | Reply
ΟΤΑΝ :
- ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ -5- ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ - ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΣΩΣΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ
- ΟΤΑΝ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ (ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΙ) ΣΕ ΔΕΚΑΔΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ "ΣΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΙΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ" ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ
- ΟΤΑΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ΓΓΠΣ ΞΗΜΕΡΟΒΡΑΔΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΙΔΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ "ΜΠΟΡΕΙ" ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΕΡΕΜΑΤΙΑ
- ΟΤΑΝ ΧΑΘΗΚΑΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΩΡΕΣ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ "ΑΚΙΝΗΤΗ" ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ Η/Υ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ
- ΟΤΑΝ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΕ ΑΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΖΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΣΚΛΑΒΟΥΣ" ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΚΑΤΑΧΩΡΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΩΡΕΑΝ
- ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤ.-11 ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ (κ. Οικονόμου) ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΤΗΝ ΔΩΡΕΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ (ο κ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ως Υπουργός είπε στην Βουλή ότι είναι 1.500.000 € = κάποια λεπτά ανά ακίνητο) για να πληρωθεί η Unisystems.. το "απόρρητο" έγγραφο στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ)
και
- ΟΤΑΝ η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΘΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ και ΔΗΜΟΣΙΑ ΟΤΙ Ο ΟΛΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟΣ
ΤΟΤΕ
ΘΕΩΡΗΣΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΘΟΥΝ ΕΜΕΣΣΑ Ή ΑΜΕΣΑ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΠΕΥΧΟΝΤΑΙ ΔΗΛ. ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΥΠΟΒΟΛΗ.

ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 99 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΟΤΙ
1.- ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΠΙΣΟΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΓΙΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ?
2.- ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 1,,2 Ή 10 ΑΚΟΜΗ Ε9 ΜΕ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ -1- ΩΡΑ ΑΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
3.- ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΝΥΧΤΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ
4.- ΟΤΙ >600.000 ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΑ ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΑΝ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΒΛΑΨΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΓΙΑ ΜΗ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ. ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ Ή ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΟΥ

ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ :
- ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ Ε9 ΠΟΥ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑΝ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΤΟ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ
- ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΚΑΙ Η ΠΟΦΕΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΔΡΑΣΗ ΑΝ ΘΑ "ΠΕΣΕΙ" ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΔΙΚΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.
- ΠΡΟΤΑΘΗΚΑΝ Γ.Σ. ΚΑΙ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑ ΠΡΟΕΔΡΩΝ. Η ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΚΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΥΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΑΛΛΑ Η ΜΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΚΑΙ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗΣ ΔΕΝ ΠΡΟΔΙΚΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ.
- ΟΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΤΩΝ ΕΝΩΣΕΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΕΙΣΤΕ ΣΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΤΥΠΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΕΛΑΝΑ ΧΡΩΜΑΤΑ.
- ΟΙ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΣΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ "ΝΕΚΡΟ" ΣΥΣΤΗΜΑ.
ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΘΟΥΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ "ΤΟΥΣ".....
ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΑΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΩΝ.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,
ΜΟΝΟΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ
ΚΑΙ ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΙΑ ΜΑΣ.
ΔΙΑΝΥΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΟΡΘΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΙΑΣΤΙΚΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ "ΛΟΓΙΑ" ΣΕ ΜΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΔΙΑΛΟΓΟΥ.

ΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟΥΣ
ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ
ΝΙΚΟΣ ΠΑΤΕΛΗΣ
ΓΕΝ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΠΟΦΕΕ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΕΓΓΡΑΦΗ" ΥΠΟΒΟΛΗ, ΕΝΩ ΕΠΙ -5- ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΕΛΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΑΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΥΓΕΙΑ
ΑΦΙΕΡΩΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ ΓΟΛΓΟΘΑΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ.

ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ = ΔΕΝ ΖΗΤΑΜΕ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ - ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ TAXIS ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΩΣΤΑ.




-
image description SARAKINOS | Απριλίου 7, 2012 6:25 π.μ. | Reply
ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΘΟΥΝ ΕΜΕΣΣΑ Ή ΑΜΕΣΑ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΠΕΥΧΟΝΤΑΙ ΔΗΛ. ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΥΠΟΒΟΛΗ.

ΟΤΙ >600.000 ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΑ ΣΥΝΤΑΧΘΗΚΑΝ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΕΒΛΑΨΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΓΙΑ ΜΗ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ. ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ Ή ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΟΥ

Αγαπητέ συνάδελφε Νίκο Πατέλη, σου παραθέτω δύο αποσπάσματα από το κείμενό σου γιατί δεν κατάλαβα το σκεφτικό σου. : Τους ζητάμε να τα υποβάλλουμε χειρόγραφα για να τους υποχρεώσουμε τι;; Να μας δώσουν παράταση ή να αφήσουν ανοιχτό το σύστημα ; Και τελικά φταίνε οι συνάδελφοι που προχώρησαν στις διορθώσεις, αφού ήταν ακάλυπτοι φορολογικά και αυτοί και οι πελάτες τους ;; Και αν κάποιος θέλει να πουλήσει το χωράφι ή το οικόπεδό του ή κάποιο σπίτι που το δήλωσε στην Πάρο και το βρίσκει στην Κύθνο, που θα βρει το δίκιο του και ποιος θα ξεμπλέξει τον συνάδελφο;
Και με την ευκαιρία : Εχεις κάποια σχέση με την Πάρο; Είναι πολλοί με το επίθετό σου.
image description ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΟΥΓΕΛΑΣ | Απριλίου 7, 2012 9:45 π.μ. | Reply
ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΠΑΛΟΜΑΤΑ.ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ Η ΝΑ ΕΚΛΙΠΑΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ?ΘΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΝ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΩΣ 31/12/12!! ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΛΙΓΗ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ. Κ ΤΙΣ ΠΟΦΕΕ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΟΛΩΝ ΤΟΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ. ΩΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ 1/1/.. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΘΕ ΕΤΟΥΣ ΣΕ ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΓΙΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΝΑ ΟΡΙΖΕΤΕ Η ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕΣΑ ΣΕ 1 ΜΙΝΑ ΝΑ ΛΗΓΟΥΝ ΟΛΑ???ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΙΣ ΛΗΞΕΙΣ? ΠΛΕΟΝ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΛΛΑΧΘΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΩΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΤΟΥ 2000
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΤΩΡΑ Η ΜΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΥΤΩΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΘΗΣΗ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ………. ΞΕΡΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ? Η ΘΕΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΤΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΠΑΤΗΣΕΙΣ???
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Απριλίου 7, 2012 10:20 π.μ. | Reply
ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ, 00:00 - 7:00, ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ ΤΟ TAXISNET. (7:00 - 7:20 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ -ΒΑΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ..) 7:20 - 14:30 ΣΕ ΜΙΑ ΟΥΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΦΟΡΙΑ. ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΩΡΟ ΠΑΣΧΑ.......ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ Ε9!!!......
image description babisad | Απριλίου 7, 2012 11:41 π.μ. | Reply
Αγαπητέ κε Πατέλη, σύμφωνα τις παραπάνω εξηγήσεις σας σχετικά με το περιεχόμενο της τελευταίας επιστολής της ΠΟΦΕΕ, υπάρχει μια ανακολουθία μεταξύ της επιστολής της ΠΟΦΕΕ σε σχέση με τις εξηγήσεις που δίνετε παραπάνω.Επειδή παράλληλα με τη λογιστική μου ιδιότητα, τυχαίνει να εργάζομαι σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες πληροφορικής της χώρας, κατασκευής λογιστικών εφαρμογών, είμαι σε θέση να γνωρίζω λεπτομέρειες για το τι έχει συμβεί.Έχετε λοιπόν απόλυτο δίκιο οτι η Unisystems πήρε εκκατομύρια ευρώ από το ΥΠΟΙΚ για να διαχειριστεί και τελικώς να δημιουργήσει μια ολοκληρωμένη ηλεκτρονική βάση δεδομένων για το ΥΠΟΙΚ. Επειδή λοιπόν αυτό για Χ λόγους δεν έγινε και το αποτέλεσμα είναι, όχι απλώς να μην έχει δημιουργηθεί βάση δεδομένων, αλλά επήλθε απώλεια, σε μια ευνομούμενη πολιτεία-κοινωνία που σέβεται τον εαυτό της, το αυτονόητο είναι να αναζητηθούν ευθύνες.Ο ρόλος της ΠΟΦΕΕ ποιός είναι? Να πει τα πράγματα με το όνομά τους, όπως πολύ άξια και λεβέντικα έκαναν οι συνάδελφοι Χανιώτες με την επιστολή του συλλόγου τους. Τι πιο απλό λοιπόν από μια επιστολή προς το ΥΠΟΙΚ που ΔΕΝ θα ζητάει καμία παράταση για διορθώσεις του Ε9 και θα ΤΟΝΙΖΕΙ, θα κατονομάζει λιτά και απέριττα οτι για πολύ συγκεκριμένους λόγους, τους ξέρει ήδη η ΠΟΦΕΕ, η ευθύνη απώλειας δεδομένων, ανήκει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο ΥΠΟΙΚ και δεν προτίθεται ο Λογιστικός κλάδος να προβεί σε καμία ενέργεια προκειμένου αμισθή, να διορθώσει λάθη άλλων οι οποίοι έχουν ήδη λάβει υπέρογκες αμοιβες γι΄αυτό το σκοπό. Δοκιμάστε κε Πατέλη να στείλετε για πρώτη φορά μια τέτοια επιστολή στο ΥΠΟΙΚ και είμαι σίγουρος οτι θα εκπλαγείται από τις θετικές αντιδράσεις των συναδέλφων, οι οποίοι τώρα λοιδορούν την ΠΟΦΕΕ για τη στάση της.
image description Your Name | Απριλίου 7, 2012 12:40 μ.μ. | Reply
Ήταν απολύτως φυσιολογικό μετά από 100 και πλέον αρνητικά σχόλια, να βγεί ο κ. Πατέλης να διορθώσει τα αδιορθωτα. Νομίζω ότι δεν χρειάζονται εξηγήσεις. Επρεπε παλικαρίσια να ζητήσουν δημόσια συγνώμη και να υιοθετήσουν την επιστολή διαμαρτυρίας που έχουν υπογράψει και συνεχίζουν να υπογράφουν οι συνάδελφοι. Αγαπητοί κύριοι της ΠΟΦΕΕ έαν ακόμη θεωρείτε ότι εκπροσωπείτε τον κλάδο μας στείλτε την επιστολή διαμαρτυρίας στο υπουργείο και κάντε ενέργειες να επιληφθεί του θέματος ο εισαγγελέας και ο επιθεωρητής δημόσιας διοίκησης. Διαφορετικά εμέσως αφήνετε να ενοηθεί πως δεν διασφαλίζετε τα δικά μας συμφέροντα αλλά κάποιων άλλων
image description babisad | Απριλίου 7, 2012 12:48 μ.μ. | Reply
Τεχνικές οδηγίες προς "ναυτιλλομένους". Αποφάσισα αντι να περιμένω στην "παγωμένη" οθόνη του Taxisnet πότε θα δεχθεί την αποθήκευση του Ε9, να σύλλεξω αποδεικτικά στοιχεία, για τις μηνύσεις που θα ακολουθήσουν. Έχοντας λοιπόν σε πρώτο πλάνο την παγωμένη οθόνη του Taxis, με διπλό κλικ κάτω δεξία στην ημερομηνία του συστήματος, για να φαίνεται η εμπρόθεσμη προσπάθειά μου, κάνω print screen και αποθηκεύω όλη την εικόνα σε ένα έγγραφο Word. Πέντε- έξι τέτοιες εικόνες σε διαφορετικές ημερομηνίες, αποδεικνύουν περίτρανα την αδυναμία του συστήματος, παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου να διορθώσω-αποστείλλω Ε9. Θέλω να δω ποιό δικαστήριο θα είναι αυτό που θα επιβάλει κυρώσεις εις βαρος μου ή εις βάρος του πελάτη μου. Σε κάθε περίπτωση συνάδελφοι θα σας ενημερώσω...Η παραπάνω διαδικασία μου φαίνεται πιο ορθολογική και πιο γρήγορη από το να φάω τα νιάτα μου μπροστά σε ένα pc.....
Τουλάχιστον θα προλάβω να κάνω Πάσχα χωρίς τύψεις, οτι δεν έκανα το καλύτερο που μπορούσα για τον πελάτη μου/φορολογούμενο. Δοκιμάστε το, αν το κάνουμε όλοι μαζικά θα λειτουργήσει, είναι σίγουρο.
image description ΝΙΚΟΣ | Απριλίου 7, 2012 12:58 μ.μ. | Reply
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ Η ΠΟΦΕΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΛΟΓΙΣΤΩΝ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑ ΜΑΣ Η ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ Ε9 ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΚΑΙ ΑΜΕΙΒΟΝΤΑΙ ΑΔΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ. ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ Ε9 ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ( ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠ'ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΟΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΙ ΞΕΡΟΛΕΣ). ΕΥΚΟΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΙΜΗΝΟ ΣΤΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΤΑ Ε9 ΠΟΣΟ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ. ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ, ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΙ, ΕΡΓΑΤΟΛΟΓΟΙ,ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΓΕΝΙΚΩΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΜΙΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2010 ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΑΥΤΗ Η ΘΕΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ, Η ΠΙΚΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΛΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ. ΠΡΕΠΕΙ ΑΜΕΣΑ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ; ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΔΙΟΤΙ Σ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΑ ΩΡΑΡΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΤΕΞΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ. Υ.Γ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΥΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΟΤΙ Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΕΝΤΥΠΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΕΣΟΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ(Π.Χ. ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ, ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΦΜΥ, ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΕΠΥΟ Κ.Λ.Π.) ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟ 1/9-31/12 ΚΑΘΕ ΕΤΟΥΣ KAI NA ΠΡΟΧΩΡΑ Η ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ(ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΑ ΧΡΗΣΗΣ, ΦΠΑ, ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΩΝ-ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΑΜΕΣΑ;. ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΛΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΒΟΛΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ(ΟΠΟΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ Η ΜΕΡΚΕΛ).
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Απριλίου 7, 2012 2:28 μ.μ. | Reply
Νίκο (Πατέλη), σε παρακαλώ πρόσεξε την επιστολή που φτιάξατε και θα διαπιστώσεις ότι δεν προσεγγίζει, ούτε στο ελάχιστο αυτό που θέλατε να κάνετε. Χρειάζεται άμεσα αλλαγή τακτικής της Ομοσπονδίας έναντι των όσων (διότι δεν είναι όλοι) μας κάνουν μαύρη τη ζωή. Αντίστοιχα αναγνωρίζω και την ευθύνη των συλλόγων που χρειάζεται και αυτή να είναι στιβαρή. Δεν αφήνω ούτε τα πρόσωπα - λογιστές αφού γνωρίζω αυτά που είπες με την μη διόρθωση των προβληματικών Ε9.

Ομως Νίκο, πάντα τον πρώτο λόγο, άρα και την πρώτη ευθύνη φέρουν τα πρόσωπα που διοικούν ή καθοδηγούν

Πρέπει - κατά τη γνώμη μου - να αλλάξει η στάση σας. Δείτε το Σύλλογο Κέρκυρας, την Καρδίτσα, την Σαντορίνη, ίσως και άλλους που δεν πρόσεξα. Δεν φωνάζουν για πλάκα..

Αν κοιτάξετε προς τα κάτω , και όχι προς τα πάνω - η διαφορά θα είνια τρομακτική. Πιστέψτε με. Δώστε τα χέραι προς τα κάτω για να φύγεται προς τα πάνω... Όταν ένας δύτης βρίσκεται στον βυθό (άλλοι τον λένε πάτο), σπρώχνει τα χέρια του π ρ ο ς τ α κ ά τ ω για να αποκτήσει την δύναμη της ώθησης..... Αυτή η δύναμη μπορεί μονάχα να τον ανεβάσει ψηλά.
image description ΧΡΥΣΑ | Απριλίου 7, 2012 2:36 μ.μ. | Reply
αυτα τα πανω απο 600.000 περιουσιολογια που υποβληθηκαν γιατι κατ αναγκη εγιναν απο συναδελφους? Χιλιαδες ειδοποιησεις πηγαν σε δημοσιους υπαλληλους απο τις υπηρεσιες τους και δεν ειναι ολοι ηλεκτρονικα αναλφαβητοι. Τα περισσοτερα εγιναν απο τους ιδιους τους φορολογουμενους...
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Απριλίου 7, 2012 2:19 μ.μ. | Reply
Νίκο,

επιμένω ότι δεν εκφράζει σε καμία περίπτωση την σκέψη σας η επιστολή που γράψατε.
Όταν την διαβάζει οποιοσδήποτε λογιστής - πλην του ΔΣ της ΠΟΦΕΕ - ΔΕΝ βγάζει αυτό το συμπέρασμα το οποίο επικαλείστε.


Η πρόταση μου, αν θυμάστε, είναι ότι πρέπει να στρέψετε το ενδιαφέρον σας στην Βάση, δηλαδή στους Συλλόγους. Να ενεργοποιήσετε τους Αντιπροσώπους των Συλλόγων.

Όταν δεν έχετε επαφή με την βάση, για να μπορείτε να βγάλετε ένα αποτέλεσμα, αναγκάζεστε να τα «έχετε καλά» με το Υπουργείο. Διότι όταν δεν έχετε δύναμη από την Βάση, μόνον η καλή σχέση με την Ηγεσία του Υπουργείου ή του Ο.Ε.Ε. μπορεί να σας δώσει ένα αποτέλεσμα.

Όμως, φίλοι μου, αυτό είναι μονάχα μια ψευδαίσθηση.

Και είναι ψευδαίσθηση, διότι η Ηγεσία του Υπουργείου και του Ο.Ε.Ε. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ότι δεν έχετε την απαιτούμενη σύνδεση με την Βάση και έτσι σας ΑΓΝΟΕΙ.

Καταλάβετε επιτέλους ότι αυτός είναι ο λόγος αποτυχίας σας.

Μην κοιτάζεται προς τα πάνω (ΟΕΕ, ΓΕΣΕΒΕ Υπουργεία )
Κοιτάξτε προς τα Κάτω: (Σύλλογοι και μέλη Συλλόγων)


Και εάν έστω η βάση είναι στην κοσμάρα της, τότε πρέπει να την αφυπνίσετε. Είστε υποχρεωμένοι να την αφυπνίσετε.
Πως;
Μα με το να εξηγείτε ΣΥΝΕΧΩΣ, να οργανώνετε ΣΥΝΕΧΩΣ, να συζητάτε ΣΥΝΕΧΩΣ, να ζητάτε ΣΥΝΕΧΩΣ, να δίδεται ΣΥΝΕΧΩΣ.

Πολύ δουλειά; Μα Ομοσπονδία είναι αυτή… Δεν είναι περιπατητικός όμιλος..
Είμαι σίγουρος ότι θα φτύνεται αίμα στο τρέξιμο.
Όμως..
Ομοσπονδία είναι αυτή… Δεν είναι περιπατητικός όμιλος..


Και κλείνω επιμένοντας. Χρειάζεται αλλαγή κεντρικής στρατηγικής όπως περιγράφηκε ανωτέρω.

Δεν θα επιμείνω όμως διότι αυτή είναι απλώς η γνώμη μου….
image description SARAKINOS | Απριλίου 7, 2012 4:45 μ.μ. | Reply
Και μόνος σου θα διαπιστώνεις, Κώστα μου, ότι "φωνή βοόντος εν τη ερήμω" ή "απευθύνεσαι εις ώτα μη ακουόντων" . Ας τους αφήσουμε στην αφασία τους και ας τραβήξουμε το δρόμο που ανοίξατε εσείς από τα Χανιά. Μαζί σας.
image description babisad | Απριλίου 7, 2012 6:30 μ.μ. | Reply
Και το κλου....εδώ και τουλάχιστον 1 ώρα, δεν ανοίγει καν η διεύθυνση gsis.gr Αυτό είναι, αφήστε τελείως κλειστό τον server να κρυώσει, για κανένα μήνα τουλάχιστον, κύριοι της ΓΓΠΣ......Μη βιάζεστε, μετά τις εκλογές τον ξανά ανοίγετε...έτσι κι αλλιώς τόσα παρακάλια της ΠΟΦΕΕ θα πάνε τσάμπα?? Μήπως συμφώνησαν ήδη παράταση για χειρόγραφη υποβολή Ε9 31/12/2012 και δεν έχουν τρόπο να μας το πούνε. Πείτε το αγόρια, χειρότερα να γίνουν τα πράγματα από ότι είναι δε γίνεται. 120 περίπου σχόλια για την επιστολή σας, ούτε η Τζούλια δεν είχε στο πρώτο DVD !!!!
image description Nikos | Απριλίου 7, 2012 9:52 μ.μ. | Reply
Να φύγει η ευθύνη υποβολής Ε9 από τους λογιστές, δεν με ενδιαφέρουν ούτε τα Ε9 ούτε οι φόροι που βιάζεται να εισπράξει το κράτος.
image description Ν | Απριλίου 8, 2012 9:14 π.μ. | Reply
συνάδερφοι ψυχραιμία!!
image description Your Name | Απριλίου 8, 2012 9:14 π.μ. | Reply
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=137259&catID=11

Μας περιμένει δουλειά ΠΑΛΙ για την περιουσιακή κατάσταση.
image description 041624566 | Απριλίου 8, 2012 12:40 μ.μ. | Reply
ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΕΜΕ ΤΟ Ε9 ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΠΑΕΙ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΕΙΣ ΜΙΑ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΑΠΠΑ 2 ΣΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΑ ΑΠΑΑ 1. ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ ΤΑ ΞΑΝΑΕΙΠΑΜΕ ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕ Κ _ Λ Ο ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΜΕ .................. ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ????? ΑΛΗΘΙΝΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΣΤΕ !!!!!!!!!!!! ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛ.ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΧΑΝΙΩΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ?????? ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΕΙΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΜΟΙΩΣ..........................
image description ΑΝΝΑ | Απριλίου 9, 2012 8:28 π.μ. | Reply
041624566 ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΟΛΕΘΡΙΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΥΠΟΒΟΛΗ .ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ ΣΤΟ ΚΟΥΚΟΥΛΩΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΗ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΩΝ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΛΕΠΩΡΙΑ ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ ΟΤΑΝ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ Η ΤΗ ΜΗ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΤΟΥΣ.
image description DS | Απριλίου 9, 2012 10:05 π.μ. | Reply
Περιμένοντας το Ε9 να αποθηκευσει κάηκε κάθε εγκεφαλικό μου κυτταρο!!!!!!!!!
Ελεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description FAFOUTIS | Απριλίου 9, 2012 10:27 π.μ. | Reply
Αγαπητοί συνάδελφοι,θα ήθελα να μάθω πραγματικά,ποιός είναι ο υπεύθυνος για τις δυσκολίες που παρουσιάζει κατά καιρούς το taxisnet.
Έχω την βεβαιότητα ότι δεν φταίνε οι υπάλληλοι της ΓΓΠΣ ή ακόμα και οι υπάλληλοι του ΥΠ.ΟΙΚ,διότι κάθε φορά που θα χρειαστώ την βοήθειά τους είναι άψογοι.
Μήπως λοιπόν υπεύθυνοι είναι αυτοί,που έχουν ρημάξει ΟΛΕΣ τις υπηρεσίες μειώνοντας τις επιχορηγήσεις και το προσωπικό με απώτερο σκοπό να στρέφεται ο πολίτης εναντίον του πολίτη????
Έχει βγει ποτέ κανένας από την unisystem (η οποία όπως ακούω είναι ο προμηθευτής και συντηρητής του taxisnet) να μας εξηγήσει τι ακριβώς συμβαίνει????? Είμαι βέβαιος ότι θα ακούσουμε τρελά πράγματα,διότι μάλλον όλα είναι συνάρτηση μείωσης προσωπικού και έλλειψης χρημάτων..
Τελειώνοντας πιστεύω ότι το περιουσιολόγιο όπως και οι άλλες εφαρμογές είναι πάρα πολύ καλές και εξυπηρετικές και θα πρέπει να υποστηριχτούν.
image description 1940 | Απριλίου 9, 2012 7:29 μ.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΕΛΦΕ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΑ ΡΑΒΑΣΑΚΙΑ ΣΤΗΝ unisystem????ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΝ.ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ...
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο