Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

«Κόψτε 40% από τους μισθούς»- Εντολή-εφιάλτης από την τρόικα

Χαριστική βολή στο κοινωνικό κράτος, συρρίκνωση μισθών και συντάξεων και κύμα απολύσεων δημοσίων υπαλλήλων περιλαμβάνει το νέο πακέτο μέτρων του Ιουνίου, το οποίο επεξεργάζεται η τρόικα σε συνεργασία με την κυβέρνηση, με στόχο την περικοπή δαπανών ύψους 11,7 δισεκατομμυρίων, τη διετία 2013-14.

Ταυτόχρονα, στο πλαίσιο εφαρμογής του δεύτερου Μνημονίου, οι δανειστές της χώρας ζητούν για τα επόμενα δύο χρόνια, την κάθετη μείωση του ονομαστικού μισθολογικού κόστους, με περικοπές που μπορεί να φθάσουν μέχρι και 40%.

Όπως γράφει στο κύριο θέμα της η «Real News», τεχνικά κλιμάκια της τρόικας, συνεπικουρούμενα από στελέχη της ομάδας δράσης του Χορστ Ράιχενμπαχ, κατέληξαν ήδη σε συμφωνία με το υπουργείο Οικονομικών για τους τομείς, στους οποίους θα επικεντρωθεί η προσπάθεια αποψίλωσης των δαπανών.

Πηγή Newsbeast.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | Απριλίου 2, 2012 8:44 π.μ. | Reply
Μα τι μπορει να μας ποτιζουν και δεν αντιδραμε; Και που μας το βαζουν; Σε αυτους που θα ψηφισουν παλι πασοκ βαζουν μεγαλητερη ποσοτητα ή την ιδια;
image description Your Name | Απριλίου 2, 2012 9:32 π.μ. | Reply
"...και κύμα απολύσεων δημοσίων υπαλλήλων περιλαμβάνει το νέο πακέτο μέτρων του Ιουνίου..." Θα είναι σαν το προηγούγενο κύμα κατάργησης υπηρεσιών και απολύσεων δημοσίων υπαλλήλων να πάρουν σαμπρέλα ή θα τι βγάλουν καθαρή με κανένα σωσίβιο πάλι;
image description Your Name | Απριλίου 2, 2012 9:58 π.μ. | Reply
σε κανα δυο χρονακια θα θελουν να τους πληρωνουμε για να δουλευουμε....
εχουν ξεφυγει τελειως!!!!!!!!!!!!!!!!! αν θελουν να βοηθησουν ας φερουν τα κλεμενα πισω, αρχαια, χρυσο μετρητα, ολααααα πισωωωωωωωωωωωω
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Απριλίου 2, 2012 10:31 π.μ. | Reply
ΠΑΛΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΑΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 40% ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΣΧΕΔΟΝ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
image description Your Name | Απριλίου 2, 2012 11:05 π.μ. | Reply
Αυτοδυναμία θέλουν. Ψηφίστε τους.
Η ξεφτίλα μας σαν λαός που θα φτάσει? Δεν ξέρω τι να πώ. Προσπαθώ να καταλάβω αν έχουμε πολλούς ηλίθιους ή πολλούς προδότες? Υποτιμούν κάθε μέρα την νοημοσύνη μας και αντι να πάρουμε τα μπατίνια μιλάμε ακόμη για ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΔ.ΕΛΕΟΟΟΣ
image description ΧΡΥΣΑ | Απριλίου 2, 2012 1:38 μ.μ. | Reply
να κοψετε τον λαιμο σας γιατι σε λιγο δεν θα υπαρχουν μισθοι στην αγορα...
image description nick | Απριλίου 2, 2012 2:42 μ.μ. | Reply
ΓΕΝΙΚΗ ΣΤΑΣΗ ΠΛΗΡΩΜΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΩΡΑ
image description doctor | Απριλίου 2, 2012 5:50 μ.μ. | Reply
Περιμένουν λίγες ημέρες και μόλις πάρουν ξανά την ψήφο των ιθαγενών ετοιμαστείτε για το μεγάλο ξέσκισμα.
Πόσο μαλάκας πρέπει να είναι κάποιος για να ψηφίζει τα μνημονιακά κόμματα;
Πόσο ηλίθιος πρέπει να είναι κάποιος που ενώ βλέπει την καταστροφή του να συμβαίνει, δεν κάνει τίποτα να την αποτρέψει;
image description ΔΙΧΩΣ ΕΛΕΟΣ | Απριλίου 2, 2012 6:09 μ.μ. | Reply
Η ΣΦΑΓΗ!! ΛΟΓΙΚΟ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΤΡΩΣΕΙ??
image description GEORGE | Απριλίου 2, 2012 6:43 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗ ΖΗΜΙΑ.
ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ, ΚΑΤΙ ΤΑ ΚΑΤΟΧΙΚΑ ΣΥΝΔΡΟΜΑ
ΚΑΤΙ ΟΙ ΧΑΖΟΥΠΟΧΡΕΩΣΗ, ΚΑΤΙ Η ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΤΟΥ
ΑΛΗΤΟ-ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΙ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ. ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ.
ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΚΟΜΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥ
ΠΑΣΟΚΟΣ (ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΠΑΣΟΚΟΙ ΕΙΝΑΙ) ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.
ΠΟΥΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ.
ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΘΑ ΨΩΦΙΣΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ. ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ. ΑΚΟΜΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΟΜΜΕΝΟΣ ΠΕΦΤΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΥΛΑΚΟΣ. ΟΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΝΕΚΡΟΙ. ΟΠΟΤΕ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ
ΠΑΣΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. ΕΚΕΙ ΔΗΜΟΣΙΟ. 700 ΕΥΡΟΥΔΑΚΙΑ ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΒΙΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ
ΕΚΒΙΑΣΜΟ. Ο ΝΟΜΟΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ.
ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ 1000 ΜΑΦΙΟΖΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ. ΠΑΝΙΚΟΣ.
ΡΕ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ
image description pete | Απριλίου 2, 2012 6:00 μ.μ. | Reply
Ας πάνε και οι πολιτικοί τους μισθούς τους στα επίπεδα των 700 ευρώ Ας μειώσουν τα έξοδα για τις διαφημιστικές καμπάνιες τους και μετά να το συζητήσουμε.
image description αναστασια πιστικου | Απριλίου 3, 2012 1:03 π.μ. | Reply
ΜΕ ΤΑ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΔΑΝΕΙΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ? ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΘΟΥΝ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ? ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΑΝΕΠΑΦΑ ΟΤΑΝ ΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΜΑΣ ΠΕΦΤΟΥΝ 20-30-40%??
image description Χρηστος | Απριλίου 9, 2012 6:26 μ.μ. | Reply
Κοψτε ολους τους χαραμοφαηδες του Δημοσιου και ολους τους Ελευθερους Απατεωνες που κυκλοφορουν, αν δεν δουλεψει ο Ελληνας στο εξωτερικο δεν θα μαθει ποτε.....
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο