Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Πρόταση ΝΔ - Φόρος και σε αγροτεμάχια

Τη φορολόγηση των αγροτεμαχίων και των εκτός σχεδίου μη ηλεκτροδοτούμενων ακινήτων περιλαμβάνει η πρόταση της Νέας Δημοκρατίας για την κατάργηση του φόρου ακίνητης περιουσίας και του ειδικού τέλους ακινήτων.

«Θα φορολογήσουμε το σύνολο της ακίνητης περιουσίας όλων των Ελλήνων», δήλωσε στον ΒΗΜΑ FM ο βουλευτής Κυκλάδων της ΝΔ Γιάννης Βρούτσης διευκρινίζοντας ότι θα εξαιρεθούν οι εκτάσεις που ανήκουν σε αγρότες.

Υπενθυμίζεται ότι σήμερα το ειδικό τέλος ακινήτων επιβάλλεται μόνο σε ηλεκτροδοτούμενα ακίνητα ενώ ο Φόρος Ακίνητης Περιουσίας αφορά ιδιοκτήτες ακινήτων των οποίων η αντικειμενική αξία υπερβαίνει τα 200.000 ευρώ.

Πηγή Τα Νέα




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description stauros | Απριλίου 2, 2012 9:27 π.μ. | Reply
δεν ειμαστε καλα θα φορολογησουν και τις στανες τα κοτετσια. ημαρτον τι δουλεια εχουν τα αγροτεμαχια αν δεν εχουν ρευμα. ουτε τσαντιρι δεν θα μπορουμε να βαζουμε
ΤΕΡΜΑ ο λαϊκισμός ορισμένων. Αν θυμάστε, επί ΦΜΑΠ (και παλαιότερα) υπόχρεοι σε φόρο ήταν ΚΑΙ οι ιδιοκτήτες ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΩΝ, πλην των κατ’ επάγγελμα αγροτών. Η ΝΔ ήταν που κατήργησε τη φορολογία κατοχής στα αγροτεμάχια επί ΕΤΑΚ. Προσωπικά, θεωρώ καλύτερο να διευρύνεις τη φορολογική σου βάση και να πληρώνουν όλοι από λίγο, παρά τα συνήθη θύματα να σηκώνουν όλο το βάρος στο πλαίσιο μιας ταξικής προκατάληψης. Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε ότι ο ΦΑΠ κατέληξε να είναι σχεδόν ίδιος με το ΕΤΑΚ σε επίπεδο αφορολόγητου, αλλά με (έως και) 10πλάσιο συντελεστή, από 1/1000 σε 1/100. Αν αυτό δεν είναι δήμευση, τι είναι;
image description Γιωργος | Απριλίου 2, 2012 9:38 π.μ. | Reply
Αντι να απολυσουν τους μισους δημοσιους υπαλληλους, που μονο ζημια δημιουργουν στην Ελληνικη οικονομια, τα πολιτικα κομματα, που μονο τα συμφεροντα των ΔΥ εξυπηρετουν, ολη μερα σκεφτονται πως να "διευρυνουν την φορολογικη βαση" και με ποιους ακομα τροπους μπορουν να αρμεξουν τον Ελληνα, να διωξουν τα παιδια του στο εξωτερικο, και να παραδωσουν την χωρα στους καθε λογης ξενους.

Η φορολογηση των αγροτεμαχιων ειναι μια καταπτυστη κινηση. Οι γερμαναραδες απο καιρο επιδιωκουν την δια της φορολογιας απαξιωση και αρπαγη της περιουσιας του μεσου ιθαγενη, ωστε να δημιουργηθουν "μεγαλα οικοπεδα" για τα γηροκομεια τους, τα φωτοβολταικα τους και τα ξενοδοχεια τους. Η φορολογηση των αγροτεμαχιων με την εξαιρεση των αγροτων, θα δημιουργηση μια νεα ταξη μεγαλοτσιφλικαδων, Ελληνων και ξενων. Ντροπη σε οσους την προτεινουν και σε οσους την υποστηριζουν.
image description Φ(ορολογούμενε) Ά(δικα) Π(ληρώνεις) | Απριλίου 2, 2012 10:29 π.μ. | Reply
Μήπως είσαι ανεξάρτητος Έλληνας; Εγώ πάντως προτιμώ να ανήκω στους "εξαρτημένους". Δεν καταλαβαίνω τη λογική ΜΗ φορολόγησης των αγροτεμαχίων. Από το ΦΑΠ του 1975 μέχρι και το ΦΜΑΠ (1997-2007) τα αγροτεμάχια των μη αγροτών υπόκεινταν σε φορολογία. Ας μην ξεχνάμε, πως κατά κανόνα τα αγροτεμάχια έχουν χαμηλές αντικειμενικές αξίες, οπότε, πρακτικά, για να πληρώσει κανείς φόρο θα πρέπει να έχει μεγάλες εκτάσεις ή/και να έχει άλλη ακίνητη περιουσία. Λυπάμαι, αλλά δεν θα συμπονέσω τους ιδιοκτήτες αγροτεμαχίων την ίδια ώρα που οι ιδιοκτήτες οικοπέδων καλούνται να πληρώνουν διαρκώς τη λυπητερή. Φόρος σε όλους, αλλά ήπιος, ώστε και το Κράτος να έχει έσοδα και οι ιδιοκτήτες να μπορούν να ανταπεξέλθουν στο φορολογικό κόστος της ιδιοκτησίας τους.
image description Your Name | Απριλίου 2, 2012 10:17 π.μ. | Reply
Αφού δεν καταλαβαίνεις τη λογική ΜΗ φορολόγησης των αγροτεμαχίων, θα στην εξηγήσω απλούστατα: Δεν μπορείς να φορολογείς ότι ΔΕΝ αποφέρει εισόδημα, εκτός κι αν αντλείς εισόδημα απο κει οπότε και σωστά θα φορολογηθείς. Τα 4-5 στρεμματάκια ελιές που έχουμε απο πάπου σε πάπου τους μάραναν;
image description Φ(ορολογούμενε) Ά(δικα) Π(ληρώνεις) | Απριλίου 2, 2012 11:31 π.μ. | Reply
Ας σου εξηγήσω εγώ καλύτερα: Τα απρόσοδα κτίσματα (καταστήματα, διαμερίσματα) αποφέρουν πρόσοδο; Όταν αποφέρουν πρόσοδο δεν φορολογούνται έως 45% και με συμπληρωματικό φόρο; Οι ιδιοκτήτες οικοπέδων που δεν έχουν καν ελιές, γιατί και αυτές παραγωγικό κεφάλαιο είναι (φυτικό), γιατί να πληρώσουν; Όσο για τα 4-5 στρέμματα του παππού σου, αφενός αποφέρουν ελαιοκομικά έσοδα και αφετέρου, εφόσον έχουν δόμηση (που έχουν βάσει του σχετικού Π.Δ.), θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν διαφορετικά.

Πάντως, αν υπολογίσεις την αντικειμενική αξία των 4-5 στρεμμάτων του παππού θα διαπιστώσεις ότι είναι της πλάκας, άρα δεν έχεις να φοβάσαι εσύ, ο παππούς σου και ο κάθε ιδιοκτήτης των 4-5 στρεμμάτων, αλλά οι μεγαλοκτηματίες. Λυπάμαι, αλλά με αυτές τις λογικές δεν θα πάμε ποτέ μπροστά και δεν είναι οι Γερμανοί που φταίνε, αλλά εμείς που τα κάναμε χάλια από μόνοι μας και καταντήσαμε ζητιάνοι της Ευρώπης και ρεντίκολα της υφηλίου.
image description Τσε και Βάρα | Απριλίου 6, 2012 1:44 μ.μ. | Reply
Για να το συνεχίσω, με τα αγροτεμάχια , δεν ειναι το ίδιο ένα οικόπεδο στη Γλυφάδα κι ενα αγροτεμάχιο 7 στρεμμάτων στη Κάτω Ραχούλα. Όταν έπαιρνα το δάνειο για να το αποκτήσω , ουδείς είπε ότι θα με αρμέγουν και ουσιαστικά θα μου το δημεύσουν με την πάροδο των χρόνων.
Ούτε μου είπε κάποιος ότι κάθε εβδομάδα θα έχω και νέο φορολογικό νομοσχέδιο. Ούτε μου είπε ότι θα είναι ασύμφορο να επενδύεις σε ακίνητα. Και το χειρότερο απ΄ολα είναι ότι κοιτάνε να αρπάξουνε και όχι να έχουμε ένα δίκαιο φορολογικό σύστημα. Με το που άρχισαν οι περικοπές και μειώθηκαν οι μισθοί , εντελώς τυχαία σκέφτηκαν την συρρίκνωση των φορολογικών συντελεσών και δεν λένε ότι αύξησααν στα μεσα'ια και μικρά εισοδήματα το ποσοστό επειδή η μεγαλύτερη μάζα βρίσκεται πλέον σε αυτές τις κλίμακες.
Το να εισπράττει το κράτος συμφωνώ, αλλλά να δούμε και την ανταποδοτικότητα. Γιατί το κόπο μου που εισπράττουν πλέον ( ημερησίως, μηνιαίως , ετησίως ) τον διανέμουν σε κάτι κολλητάρια τους, συγγενείς και λοιπούς , που π.χ. θα ανοίξουν Κέντρο Καταπολέμησης της Διαφθοράς και θα πάρουν τα 90.000.000 της SIEMENS και θα "εκπαιδεύουν" ...ποιους ??? δεν ξέρω , αλλά θα .....εκπαιδεύουν . ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ και ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ. Ωραίες απόψεις έχετε περί φορολόγησης !!!!!!!!!
Σε μια χώρα που δεν έχω από τα πιο απλά : πεζοδρόμια να περπατήσω, δρόμο χωρίς λακούβες, αποκομιδή σκουπιδιών ανύπαρκτη έως τα πιο σύνθετα : Ανύπαρκτη Δημόσια Υγεία και Παιδεία , ανύοπρκτη ασφάλεια κλπ κλπ.
Εμένα φίλε μου με ρωτάς πόσα πληρώνω για ιατρική περίθαλψη και φροντιστήρια των παιδιών μου ;;;;; Είναι σαν να πληρώνω 10 πλάσιους φόρους από όλους τους ευρωπαίους "συνηδειτοποιημένους" πολίτες μαζί.
Και ξέρετε.........ψήφο στη ΝΔ ΠΑΣΟΚ και τους λοιπούς συγγενείς . Έτσι ;;;;;;
Να μην ξεχνιόμαστε. Γιατί έχουν εμπειρία στη διακυβέρνηση και επίσης , όπως ακούω , έχουν και προτάσεις . χαχαχαχα
Στο γεροδιάολο !!!!!!!!!!! Άχρηστοι κοπρίτες. Ούτε κουλούρια δεν είναι ικανοί να πουλήσουν οι μεγαλοεπιστήμονες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Συγνώμη έχετε αίσθηση τι γράφετε?Εδώ έχουμε πόλεμο και λέτε πως θα φορολογηθεί ο Έλληνας για να σωθεί? Εδώ μας έχουν ξεφτιλίσει και αντι να μιλάτε για επανάσταση προτείνεται τροπους φορολόγησης για τους τοκογλύφους και την εγχώρια παρέα τους? Έτσι θα σωθεί η Ελλάδα?
image description Φ(ορολογούμενε) Ά(δικα) Π(ληρώνεις) | Απριλίου 2, 2012 11:02 π.μ. | Reply
Και κάτι ακόμα: Το Σύνταγμά μας μιλάει για φορολογική ισότητα και αναλογικότητα. Πως εξασφαλίζεται η ισότητα όταν κάποιος είναι εκτός φορολογητέας ύλης; Η αναλογικότητα εξασφαλίζεται από το αντικειμενικό σύστημα. Εφόσον δεν καταργήθηκε η εκτός σχεδίου δόμηση με ποιο σκεπτικό απαλλάσσονται τα αγροτεμάχια (των μη αγροτών); Προσωπικά, είμαι υπέρ της φορολόγησης κατά την κτήση και όχι κατά την κατοχή. Ωστόσο αν η φορολογία κατοχής εφαρμόζεται με τρόπο δίκαιο, ήπιο και που δεν προκαλεί στρεβλώσεις, με ταυτόχρονη μείωση της φορολογίας κτήσης, εφόσον οι δημοσιονομικές ανάγκες του Κράτους το απαιτούν, θα τη δεχόμουν. Άλλωστε, φορολογία κατοχής στην Ελλάδα επιβάλλεται από το 1975 έως σήμερα, με κάποιες μικρές παύσεις... το θέμα είναι ποιος την πληρώνει...
image description Your Name | Απριλίου 2, 2012 11:12 π.μ. | Reply
ΦΑΠ θα σου στείλω λάδι βρε, 300 κιλά το χρόνο βγαζω που το μοιραζόμαστε 4 οικογένειες .Αλλά μάλλον κάνω βλακεία που δεν πουλώ να κονομήσω 600 ολόκληρα ευρώ το χρόνο..Μα καλά δεν διακρίνεις τη συντεταγμένη δρομολόγηση αρπαγής περιουσίας και χτύπημα στο δυνατό σημείο του Ελληνα , την ακίνητη (μικρο)περιουσία του που όμως τον καθιστά ψιλοανεξάρτητο;Τόσο αγγλοσαξωνοποίηση πια;;;
image description Γιωργος | Απριλίου 2, 2012 11:07 π.μ. | Reply
Φιλε Φ()Α()π(), "οι δημοσιονομικες αναγκες του κρατους" ειναι ευφημισμος για την ακρατη διαφθορα, οπως ειναι και το "κοινωνικο κρατος". Εαν το κρατος θελει να μην εχει ελλειματα, πρεπει να διωξει τους μισους τουλαχιστον δημοσιους υπαλληλους, των οποιων η "εργασια" συνισταται στο να μαζευουν μιζες και φορους, και οχι να φορολογει οτι κινειται και οτι ειναι ακινητο. Οσο για τα αγροτεμαχια, αν θελει να τα φορολογησει το κρατος, γιατι χωριζει τους ιδιοκτητες τους σε δυο κατηγοριες - αγροτες και μη αγροτες ? αν μη τι αλλο, οι αγροτες πρεπει να πληρωνουν φορο και οι μη αγροτες να μην πληρωνουν, αφου οι πρωτοι εχουν εσοδα απο τα αγροτεμαχια ενω οι δευτεροι οχι. Δεν αντιλαμβανεσαι οτι με αυτο που παει να γινει απλα θα δημιουργηθουν νεες ταξεις μεγαλοτσιφιλκαδων, ενω ο μικρος ιδιοκτητης θα αναγκαστει να ξεπουλησει οσο-οσο στους νεοτσιφλικαδες και αλλους "αγροτες" που θα βγουνε παγανια να αγοραζουν κοψοχρονια οτι μπορουν για τα REIT των γερμαναραδων ?
image description Your Name | Απριλίου 2, 2012 12:53 μ.μ. | Reply
που ...ειπαμε οτι εκλεγετε ο κ.ΒΡΟΥΤΣΗΣ ..............?

SAN
image description Your Name | Απριλίου 2, 2012 12:07 μ.μ. | Reply
Σε ευχαριστώ για τη χειρονομία περί λαδιού, αλλά βγάζω δικό μου λάδι και μάλιστα από φορολογήσιμη έκταση εντός σχεδίου! Δηλαδή αν το αγροτεμάχιό σου υπαγόταν σε φόρο, αλλά σου ερχόταν ένα μηδενικό εκκαθαριστικό θα σε πείραζε; Όσο περί δρομολόγησης (υφ)αρπαγής της ακίνητης περιουσίας (εν γένει και όχι μόνο της μικρής) και βέβαια την αναγνωρίζω, με την διαφορά ότι την αποδίδω σε λανθασμένη φορολογική ως αποτέλεσμα της ασχετοσύνης των πολιτικών μας και των ταξικών προκαταλήψεων περί ιδιοκτησίας που διακατέχουν τους Έλληνες.

Εγώ πάντως δεν θυμάμαι το λαό να διαμαρτύρεται όταν η φορολογία αυτή επιβαλλόταν επί χρόνια στους έχοντες μεγάλη ακίνητη περιουσία (επίτηδες χρησιμοποιώ αυτή την φρασεολογία την οποία κατά βάση απεχθάνομαι), όταν όμως ήρθε η σειρά των μεσαίων και των μικρών, τότε και μόνο τότε ακούστηκαν διαμαρτυρίες. Νομίζω πως το γεγονός αυτό συνοψίζει την φαυλότητα και τον παραλογισμό της ελληνικής κοινωνίας σε θέματα φορολογίας και κοινωνικών-ταξικών προκαταλήψεων.

Συμφωνώ με την άποψη ότι το δημόσιο χρειάζεται εκκαθάριση και αναδιοργάνωση, αλλά δεν μπορώ να τα βάζω συλλήβδην με τους δημοσίους υπαλλήλους. Άλλωστε, υποχρέωση του Κράτους είναι να μην κάνει υπέρογκές δαπάνες και ταυτόχρονα να εξασφαλίζει επαρκή έσοδα για τη λειτουργία του. Συνεπώς, ακόμα και αν το Κράτος περιορίσει δραστικά και ορθολογικά το κόστος της λειτουργίας του, αυτό δεν σημαίνει πως η φορολογία θα πρέπει μειωθεί ανάλογα.

Σε ότι αφορά τους αγρότες, αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου, αλλά εφόσον η αγροτική γη είναι πλουτοπαραγωγική πηγή της χώρας, δεν θα πρέπει να επιβάλλονται αντικίνητρα στην αξιοποίησή της. Στη βάση της λογικής σου, ενδεχομένως θα ήταν σκόπιμο να απαλλάσσονται και τα αγροτεμάχια που μισθώνουν κατ’ επάγγελμα αγρότες.

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ότι επειδή κανένας νόμος δεν είναι και δεν μπορεί να είναι τέλειος, πόσο μάλλον φορολογικός. Δεδομένου λοιπόν ότι, κατά την άποψή μου, η σχέση μεταξύ κατοχής ακίνητης περιουσίας και φοροδοτικότητας είναι μέτρια (απρόσοδα ακίνητα κτλ.), το ζητούμενο είναι η φορολογία που θα επιβάλλεται να είναι ήπια (χαμηλοί φορολογικοί συντελεστές). Κατά τον τρόπο αυτό εξομαλύνονται οι ανισότητες και οι πολίτες θα είναι σε θέση να καταβάλλουν το φόρο - έτσι και το Κράτος θα έχει έσοδα και οι πολίτες δεν θα νοιώθουν αδικημένοι. Ειδάλλως, όπως συνέβη επί Ε.Ε.Τ.Η.Δ.Ε. και θα συμβεί επί Φ.Α.Π., πολλοί πολίτες θα αντιμετωπίσουν σοβαρό πρόβλημα στην καταβολή αυτής της φορολογίας.
image description Γιωργος | Απριλίου 2, 2012 12:22 μ.μ. | Reply
Φ()Α()Π(), δεν μπορω παρα να μεινω αφωνος μπροστα στην εσωτερικη συναφεια και συνεπεια της μακροσκελους επιχειρηματολογιας σου. Οταν γραφεις οτι "Συνεπώς, ακόμα και αν το Κράτος περιορίσει δραστικά και ορθολογικά το κόστος της λειτουργίας του, αυτό δεν σημαίνει πως η φορολογία θα πρέπει μειωθεί ανάλογα.", αναδεικνυεις σε ολο της το μεγαλειο "την φαυλότητα και τον παραλογισμό της ελληνικής κοινωνίας"... Σου ευχομαι καλη ... ευχαριστηση οταν θα σε γδερνει το κρατος με τους "αταξικους" του φορους, τους οποιους προφανως θεωρεις οτι το κρατος τους βαζει στα πλαισια της "εκκαθάρισης και αναδιοργάνωσης" του δημοσιου που ισχυριζεσαι οτι μπορει να γινει χωρις να απολυθουν οι ορδες των αχρηστων και εγκληματιων που οταν δεν τα ξυνουν μας γδερνουν.
Ε ρε κουνια που σε κουναγε...
image description Φ(ορολογούμενε) Ά(δικα) Π(ληρώνεις) | Απριλίου 2, 2012 12:41 μ.μ. | Reply
Προφανώς κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Όταν γράφω «συνεπώς, ακόμα και αν το Κράτος περιορίσει δραστικά και ορθολογικά το κόστος της λειτουργίας του» τι νομίζεις ότι εννοώ; Προφανώς ακόμα και αν μειωθεί το κόστος λειτουργίας του Κράτους, η φορολογία, όπως είναι σήμερα, δεν μπορεί να μειωθεί αναλογικά. Γιατί; Πρώτον γιατί η μείωση της φορολογίας, δια της μείωσης συντελεστών και αύξηση αφορολόγητων μπορεί να επιτευχθεί με αύξηση του ΑΕΠ και άρα της φορολογικής βάσης. Δεύτερον γιατί μια αναλογική μείωση των φόρων, θα οδηγούσε μαθηματικά στην ίδια κατάσταση με σήμερα. Δυστυχώς, διαπιστώνω ότι λογικές του χθες ακόμα καλά κρατούν. Ο Έλληνας θέλει να τα έχει όλα, αλλά να μην πληρώνει τίποτα... και αν είναι να πληρώσει κάποιος, ας πληρώσει ο διπλανός και όχι ο ίδιος. Ο Καμμένος λέει ότι οι ανεξάρτητοι Έλληνες (του) είναι πολλοί. Εγώ λέω πως είμαστε όλοι Έλληνες – αγροτεμαχιούχοι και οικοπεδούχοι – και πρέπει να πληρώνουμε όλοι σύμφωνα με τις δυνάμεις μας.
image description kgeor | Απριλίου 2, 2012 12:35 μ.μ. | Reply
Η Προστιθέμενη Αξία του Ελληνα και η ειδοποιός διαφορά του είναι η ευελιξία της σκέψης και η ευκολία στην προσαρμογή. Θα κάνουμε το πρόβλημα λύση. Δηλώνουμε αγρότες. Ηδη μια έρευνα έδειξε την ταση για επιστροφή στον πρωτογενή τομέα ανθρώπων με υψηλη εκπαίδευση. Τελικά μπορεί και ναναι η διέξοδος και ένας δρόμος για ανάπτυξη.
image description Γιωργος | Απριλίου 2, 2012 12:46 μ.μ. | Reply
kgeor, για δοκιμασε να "δηλωσεις αγροτης" και ελα να τα ξαναπουμε. Προκειμενου να γραφτεις στο μητρωο αγροτων, σε βεβαιωνω οτι θα χρειαστει να φιλησεις πιο πολλες κατουρημενες ποδιες και να δωσεις πιο πολλες μιζες απο οτι αντιστοιχει στους φορους που θα γλυτωσεις.
image description Your Name | Απριλίου 2, 2012 1:04 μ.μ. | Reply
Συγχαίρω τον ΦΑΠ καταρχάς για την εύστοχη επιλογή ονόματος και επίσης για την διάθεση της (σωστής ) απόδοσης των αναλογούντων ( και μη) φόρων. Οχι σαν τα λοιπά κοπρόσκυλα που τα θ'έλουν όλα δικά τους και για αυτό ( και μόνο ) οδηγήσαμε τον τόπο μας εδώ
Τώρα αν σε κάθε βήμα που κάνουμε, πληρώνουμε 23% ΦΠΑ ( η 13% αν σ'αρέσουν τα γλυκά τσιφούταρε), τέλη κυκλοφορίας, έκτακτες εισφορές,τέλος επιτηδεύματος, δημοτικά τέλη +20% (περίπου) ετήσιο φόρο στο εισόδημα που απέμεινε αυτά είναι ψιλά γράμματα.
Με βάση τα παραπάνω, μια φορολογία της τάξης του 5% στα εισοδήματα θα είναι σούπερ μιας και αν τα αθροίσεις όλα θα δεις οτι αποδίδειςεις φόρους περί του 50% του εισοδήματός σου............
image description Pedro | Απριλίου 2, 2012 1:36 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι, το παιχνίδι καλώς / κακώς έχει ξεφύγει από τον έλεγχο της Ελλάδας. Λύσεις για όλην την Ευρωπαική κρίση υπάρχουν αλλά κολλάνε λόγω Γερμανίας. Να εύχεστε να αγγίξει σύντομα η κρίση την Γερμανία για να δώσουν το ΟΚ και πραγματικές λύσεις....Ακόμα και με Ισπανία / Ιταλία δεν ιδρώνει το αυτάκι της Μαμάς-Μέρκελ.

Μέχρι τότε...όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Φιλικά!
image description Γιωργος | Απριλίου 2, 2012 1:36 μ.μ. | Reply
Φιλε ΦΑΠ, οσο και να προσπαθεις να ορθολογισεις τον κυκλο, δεν βγαινει. Και δεν βγαινει γιατι οι φοροι ειναι αβασταχτοι. Οδηγουν τα μαγαζια το ενα μετα το αλλο στο κλεισιμο, και τους καλυτερους νεους μας στο εξωτερικο. Κανεις λαθος με τις παραδοχες σου στα εξης τρια σημεια. Πρωτον, ειμαστε ηδη μακραν περαν της κορυφης της καμπυλης Laffer οσον αφορα την σχεση επιβαλλομενων φορων και αποδοσης φορων. Αυτο σημαινει οτι ακομα και ετσι οπως ειναι το σημερινο υπερογκο κρατος των αχρηστων, θα μαζευε πολυ πιο πολλα εσοδα εαν ελλατωνε τους ονομαστικους φορους αντι να "διευρυνει την φορολογικη βαση" βαζοντας νεους φορους, αλλα δεν το κανει γιατι ο σκοπος τους ειναι η εξοντωση της οικονομικης "ψιλοανεξάρτησιας" του Ελληνα και οχι ολα τα αλλα που επικαλουνται. Δευτερον, εαν το κρατος μειωνε το ελλειμα με απολυσεις αχρηστων δημοσιων υπαλληλων και οχι με την αυξηση και την δημιουργια νεων φορων, οπως δυστυχως επελεξε να κανει για να μην απολυσει ουτε εναν καφρο, τα σπρεντς θα πεφτανε στο μηδεν σε μια νυχτα και θα μπορουσε να χρηματοδοτησει το ελλειμα του απο τις αγορες στην διαρκεια οποιας προσαρμοστικης προσπαθειας. Αυτο γιατι δεν ειναι ουτε το χρεος ουτε το ελλειμα που ταραζει τις αγορες, αλλα η βιωσιμοτητα τους, που δεν μπορει να υπαρξει οσο υπαρχει η τεραστια μαυρη τρυπα καταστροφης πλουτου που λεγεται Ελληνικο δημοσιο. Τριτον και πιο σημαντικο απο ολα, η ελλατωση τους αριθμου των δημοσιων υπαλληλων κατα μερικες εκατονταδες χιλιαδες αχρηστων καφρων, θα επεφερε μια τεραστια διττη (προς δυο κατυθυνσεις) διαυρυνση της φορολογικης βασης χωρις την επιβολη νεων φορων η την ονομαστικη αυξηση των υπαρχοντων, γιατι οι καφροι δημοσιοι υπαλληλοι που αυτη την στιγμη ειναι καταναλωτες φορων, οχι μονον θα ελαφρυναν τον κρατικο προυπολογισμο αν απολυοταν, αλλα θα περνουσαν στην αλλη πλευρα της εξισωσης συνεισφεροντας με φορους. Και μπορουν να το κανουν αυτο γιατι αυτη η προνομιουχα ταξη ειναι που εχει μαζεψει μια τεραστια περιουσια και πλουτο που τους επιφερει εισοδηματα ακομα και οταν τα ξυνουν, που ετσι κι'αλλοιως μονο αυτο εχουν μαθει να κανουν ως δημοσιοι υπαλληλοι. Και μην με ζαλιζεις με τον Καμμενο και τους "Ανεξαρτητους Ελληνες", γιατι για την ωρα ειναι μαλλον οι "Ασυναρτητοι Ελληνες".
Γιώργο, άλλα γράφω, άλλα διαβάζεις. Άσε τα Voodoo Economics στην άκρη και συγκεντρώσου στο εξής: Ο Φ.Α.Π., ως έχει, σχεδιάστηκε να πλήττει λίγους πάρα πολύ. Πρακτικά, αυτό δεν φέρνει έσοδα, ικανοποίει όμως τα απωθημένα του εκλογικού σώματος. Όμως, με την μείωση του ατομικού αφορολόγητου του Φ.Α.Π. και την επικείμενη αύξηση των αντικειμενικών αξιών, οι λίγοι θα γίνουν πολλοί και μαζί η συνολική επιβάρυνση. Βέβαια, τα έσοδα αυτά είναι στα χαρτιά γιατί μέχρι στιγμής δεν έχει επιχειρηθεί η είσπραξή τους. Όταν αυτό γίνει, θα φανεί και η αποτυχία σε επίπεδο σχεδιασμού, δεδομένου ότι κανείς δεν θα έχει να πληρώσει. Οι επιλογές που έχει ο νομοθέτης είναι δυο: (1) να βάζει υψηλούς συντελεστές αλλά ταυτόχρονα να επεμβαίνει αντισταθμιστικά με απαλλαγές. Αυτή η λύση δεν λειτουργεί καλά στην πράξη, γιατί (α) κανείς νομοθέτης δεν μπορεί να είναι ακριβοδίκαιος, άρα δεν μιλάμε για δίκαιη φορολογία, (β) η φορολογική βάση μειώνεται, άρα και τα έσοδα, (γ) η αγορά οδηγείται σε στρέβλωση λόγω της υψηλής φορολογίας και (γ) αυξάνεται η φοροδιαφυγή, (2) να βάλει χαμηλούς φορολογικούς συντελεστές με ελάχιστες απαλλαγές. Με αυτό τον τρόπο όλοι καταβάλλουν φόρο, σύμφωνα με τις πραγματικές τους δυνάμεις, αποφεύγονται οι στρεβλώσεις, μειώνεται η φοροδιαφυγή και τα έσοδα μεγιστοποιούνται. Στην Ελλάδα μέχρι στιγμής συμβαίνει το 1, με εξαίρεση το ΕΤΑΚ (όχι ότι και αυτό δεν είχε προβλήματα). Συνεπώς, βάσει των όσων γράφω τόση ώρα, αυτό που προτείνω είναι μια μείωση της φορολογίας για όλους, με προϋπόθεση τη συμμετοχή όλων στο φόρο (εκεί κολλάει το είμαστε όλοι Έλληνες). Είναι προφανές πως το ίδιο προτείνω και για τους άλλους φόρους.

image description Controller | Απριλίου 2, 2012 1:52 μ.μ. | Reply
Ειστε ολοι Ελληνες (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) . Ως συνηθως διαλυμενοι και χωρισμενοι στα δυο . Αντι να στειλετε αυτους που μας εφεραν ως εδω στα μαυρα καταστιχα ωστε να μην ξαναεμφανιστουν μπροστα μας , συζητατε αν ειναι δικαιος ενας φορος , τη στιγμη που εχουν ξεσκιστει στη φορολογια επι παντος κινητου και ακινητου , αφου ειναι ανικανοι , ξεφτιλες και αρχικλεφτες που δεν μπορουν να κανουν δμια απλη διαχειριση των οικονομικων . ΟΤΑΝ θα πεταξουν στα σκυλια τους αχρηστους που προσλαμβαναν ΟΛΑ τα κομματα απο τους κομματικους στρατους τους και κρατησουν αυτους που πραγματικα αξιζουν , τοτε ισως θα μπορεσουμε να δουμε αν θα τους πληρωσουμε τους φορους που ζητανε
image description Γιωργος | Απριλίου 2, 2012 1:10 μ.μ. | Reply
Συγνωμη, εσυ Controller δεν λες τα ιδια που λεω και εγω ? τι σε πειραζει λοιπον που ειμαστε χωρισμενοι στα δυο, αφου και εσυ περνεις καθαρα το μερος της μιας πλευρας ?
image description ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ | Απριλίου 2, 2012 3:59 μ.μ. | Reply
Το να φορολογισεις και τα αγροτεμαχια με το προσχημα της αδικιας ειναι παράλογο γιατι μετα θα πρεπει να φορολογισεις και τις καταθεσεις για να μην υπαρχει αδικια.
Αν όμως φορολογιθω για τις καταθεσεις θα τα πάρω στο σεντούκι.
Οπως φορολογουμε τον τοκο των καταθεσεων, και οχι τις καταθεσεις ετσι πρεπει και ολα τα ακινητα να φορολογουνται μονο κατα την μεταβιβαση στην οποια αποτυπονεται και το υψος της υπεραξίας και οταν φερουν εισόδημα απο ενοικια. Με τοσους φορους σε ακινητα απαξιωνουν την περιουσια του Ελληνα και χάνουν και τους φόρους απο αγοροπωλησίες.
ΦΑΠ σου φαινετε τοσο υπέροχη αυτη η εξαγγελια λόγο ΝΔ
image description Γιωργος | Απριλίου 2, 2012 3:19 μ.μ. | Reply
ΦΑΠ, η "αποτυχια" που εσυ προβλεπεις, ειναι η επιτυχια που αυτοι επιδιωκουν. Η αδυναμια πληρωμης φορων ιδιοκτησιας για τα αγροτεμαχια των "πολλων", θα μεταφραστει σε ρευστοποιηση τους οπως-οπως, γιατι ταυτοχρονα βλεπεις μας βαζουν φυλακη αμα δεν εχουμε να πληρωσουμε τους υπερογκους φορους που σκαρφιζονται απο το πρωι ως το βραδυ, με την δικη σου συνταγη του "φοροι για ολους" οι εγκληματιες εκπροσωποι του δημοσιουπαλληλικου τερατομορφωματος. Αλλα η ρευστοποιηση της κατακερματισμενης εκτος σχεδιου περιουσιας του μεσου Ελληνα, ειναι ακριβως αυτο που εχουν εκφρασει πολλες φορες ως βασικο τους στοχο οι "επενδυτες" (δηλαδη αρπαγες της γης μας) απο το εξωτερικο - βλεπε Ναζισταν - γιατι τους χρειαζονται "μεγαλα οικοπεδα". Βλεπεις, ενω εσυ ονειρευεσαι εναν μικρο φορολογικο συντελεστη για ολους (με τον οποιο συμφωνω οσον αφορα τον φορο εισοδηματος, αλλα οχι οσον αφορα τα αγροτεμαχια), αυτοι εφαρμοζουν βαρεις φορολογικους συντεεστες για ολους.
Κατα τα αλλα, αυτα τα Voodoo Economics που εγω προτεινω ειναι αυτα που προτεινει και ο μοναδικος νομπελιστας οικονομολογος της Ελλαδας, δεν τα σκεφτηκα μονος μου. Επιμενεις ακομα στον χαρακτηρισμο "Voodoo Economics" ? το κρατος δεν χρειαζεται πανω απο 300 χιλιαδες υπαλληλους για να προσφερει αυτα που μονο το κρατος μπορει να προσφερει - ασφαλεια ζωης και περιουσιας και θεσμικο πλαισιο λειτουργιας της αγορας. Ολα τα αλλα στα οποια ανακατωνεται τα κανει ζημιογονα. Γιατι να εχουμε ενα μεγαλο ζημιογονο κρατος ? για να μπορουν να ζουν εκτονταδες χιλιαδες παρασιτα εις βαρος ολων μας και να μην προσφερουν και τιποτα στην κοινωνια παρα μονο εμποδια στην οικονομικη δραστηριοτητα ?
Καλό είναι μη χάνουμε το χιούμορ μας: Ronald Reagan made supply-side economics a household phrase, and promised an across-the-board reduction in income tax rates and an even larger reduction in capital gains tax rates. (Case & Fair, 1999: 781, 782). When vying for the Republican party presidential nomination for the 1980 election, George H.W. Bush derided Reagan's supply-side policies as "voodoo economics". However, later he seemed to give lip service to these policies to secure the Republican nomination in 1988, and is speculated by some to have lost in his re-election bid in 1992 by allowing tax increases. (See: "Read my lips: No new taxes".). Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα που λες, δεν είμαι οπαδός των θεωριών συνομωσίας, ούτε μου αρέσει να ξεσπαθώνων εναντίον ενός επαγγελματικού κλάδου.
image description ΓΙΩΡΓΟΣ Π. | Απριλίου 2, 2012 5:01 μ.μ. | Reply
Για εμένα το σημαντικότερο που πρέπει να γίνει είναι να καταρτιστεί ένα δίκαιο σύστημα υπολογισμού αντικειμενικών αξιών, το αν θα υπάρχει ΦΑΠ, ΦΜΑΠ, ΕΤΑΚ, ΕΕΤΗΔΕ κτλπ είναι δευτερεούσης σημασίας. Όταν έχω ένα διατηρητέο πολύ μεγάλο στον έναν όροφο του οποίου διαμένω χωρίς θέρμανση και μου βάζει το κράτος συντελεστή παλαιότητας 0.6 ενώ το σπίτι είναι 100ετών είναι λογικό να αδικούμε έναντι κάποιων άλλων, επίσης δεν υπάρχουν καθόλου μειωτικοί συντελεστές για το αν το σπίτι έχει ζημιές φθορές κτλπ εγώ δεν έχω χρήματα να επισκευάσω το σπίτι για να νοικιάσω κανέναν όροφο ούτε πρόκειται να μου το αγοράσει κανένας. ΠΡΕΠΕ το κράτος να τροποποιήσει προς το καλύτερο το ΑΠΑΑ και τους συντελεστές.
Το ΑΠΑΑ είναι μια χαρά. Η φορολόγηση στο πλαίσιο της φορολογίας κατοχής δεν είναι απολύτως ίδια με το ΑΠΑΑ, αλλά το προσεγγίζει πολύ. Η παλαιότητα που έχεις για το διατηρητέο σου είναι η μέγιστη και επιπλέον αν το έχεις δηλωμένο ως διατηρητέο στο Ε9 έχει και επιπλέον 20% επί της αντικειμενικής. Το σύστημα λέγεται αντικειμενικό γιατί έχει υπολογίσει ότι τα παλιά σπίτια έχουν φθορές, για αυτό και σου κάνει μεγάλη έκπτωση μέσω του συντελεστή παλαιότητας. Αν το υπολογίσεις 1 x 0,6 x 0,8 = 0,48, δηλαδή έκπτωση 52%. Καλά λέω ότι τα θέλουμε όλα δικά μας. Επίσης, με την Κ.Υ.Α. 92634/Β. 1656/10.10.1995 (ΦΕΚ Β’ 881/25.10.1995) δικαιούσαι επιδότηση για το 50% των τόκων δανείου έως 100.000 ευρώ για αποκατάσταση διατηρητέου. Το πρόβλημα με τα διατηρητέα πάντως δεν είναι το Α.Π.Α.Α., αλλά ότι χρειάζονται πιο ουσιαστικά αντισταθμιστικά οφέλη στους ιδιοκτήτες τους, λόγω της επιβολής αυστηρών όρων δόμησης.
Τροποποιήθηκε με την υπ’ αριθμόν 23886/31.05.2007 Α.Υ.Ο.Ο. (ΦΕΚ Β’ 964/15.06.2007)/
image description doctor | Απριλίου 2, 2012 5:07 μ.μ. | Reply
Άιντε ψηφίστε τον Σαμαρά να σας σώσει. Σας έσωσε δύο χρόνια ο Γιωργάκης με τον χοντρό, ψηφίστε ξανά την ΝΔ να σας σώσει.
Βουλγαράκης, Μεϊμαράκης, Άρης Σπηλιωτόπουλος, Βύρων Πολύδωρας και ο γιος του ταχυδρόμου περιμένουν υπομονετικά να ξαναπάρουν την κουτάλα.
Α ρε μαλάκα Έλληνα. Σε λίγο θα ψάχνεις στα σκουπίδια αλλά μυαλό δεν πρόκειται να βάλεις...
image description Your Name | Απριλίου 2, 2012 6:43 μ.μ. | Reply
Μόνο που στα σκουπίδια μαζί με τον μαλάκα Έλληνα ,θα ψάχνουν αύριο τα παιδιά και τα εγγόνια μας.Και υπάρχει ακόμα κόσμος που στηρίζει τα δύο κόματα,ή που παραμένει θεατής,και ... αυτός ο κόσμος,θα κρίνει την τύχη που θα έχουν τα παιδιά μου...........ΦΟΒΑΜΑΙ....
image description JANUS | Απριλίου 2, 2012 6:15 μ.μ. | Reply
LONDON SCHOOL OF ECONOMICS (πριν 4 χρόνια) μάθημα 101, αν έχεις 1 πρόβλημα και 6 οικονομολόγους θα σου βγάλουν 7 σωστές λύσσες!!!
Ηθικό δίδαγμα: όλοι οι οικονομολόγοι είναι ηλίθιοι! Κάθε οικονομολόγος βλέπει την σωστή λύση βάση της κοινής λογικής, το θέμα προκύπτει στο γεγονός ότι η κοινή λογική είναι το άθροισμα όλων των ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΩΝ που έχει μαζέψει κάθε άνθρωπος μέχρι τα 18 ή βάρια 21, είστε το χωμένη σε μια πολιτική λύση που ξεχνάτε την απλή οικονομική!! Το τι μορφή θα έχει ο φόρος είναι τέλειος άσχετο θέμα – αν θα πληρώνουν οι έχοντες πολλά ή όλοι λίγα – γιατί όπως και να έχει δεν θα πληρώσει κανένας, καθώς από την δική του οπτική γωνία ο καθένας θα νομίζει ότι αδικείτε!!!

Οπότε καταλήγουμε στο μάθημα Public Sector Economy ( tax structure )101 : μεγάλης κλίμακας έλεγχος σε όσους φοροδιαφύγουν και άμεση κατάσχεση περιουσιακών στοιχείων ( δεύτερο σπίτι , car, έπιπλα , τραπεζικούς λογαριασμούς ) έως κάλυψης του πόσου μαζί με τις προσαυξήσεις και το πρόστιμο – με μονό μια απλή επίδοση κατάσχεσης ( το κάνει το FED , η IRS συνεχεία – δεν έχει βγει τυχαία το - death and taxes - ) έτσι το κράτος μαζεύει έσοδα από την πώληση αυτών και ηρεμεί το αίσθημα δίκαιου στους σωστούς φορολογουμένους. 2) φορολογικό σχέδιο με ροπή προς την φορολόγηση στην απόκτηση εισοδήματος και όχι στην δημιουργία κοκ. You get the point – βαριέμαι να γράφω άλλο..

ΥΓ. άντε να αντιστεκόμαστε στο γενικότερο κλέψιμο που αποτελούν οι δημόσιοι υπάλληλοι μαλώνουμε μεταξύ μας για το αν 2+2=4 ή 1+1+1+1=4 !!!
Good work!!!!
image description broster | Απριλίου 2, 2012 7:05 μ.μ. | Reply
Διαβάζω φοβερές οικονομολογικές αναλύσεις και πραγματικά βλέπω ότι ελπίδα στο τόπο τούτο δεν υπάρχει .... Εκτός του ότι είμαστε ξερόλες όλοι , είμαστε και παντελώς μαλάκες . Οικονομικές θεωρείες δεν θα αναλύσω απλά ένα αποφθεγμά , όπου ευημερούν οι αριθμοί , δυστυχούν οι άνθρωποι ......
Διαβάζω τον ΦΑΠ και λέω , δεν είναι δυνατό ρε πούστη μου ???!!!! Αφού λκες για σύνταγμα θα πρέπει να θυμηθείς ότι όλοι συμμετέχουν με βάσει αυτό που έχουν ..... Θα φορολογήσουν ή έστω θα στείλουν μηδενικό φόρο (αλήθεια σκέφτηκες το κόστος αποστολής μηδενικών σημειωμάτων και εργατοωρών ?) σε αγροτεμάχια τα οποία έχουν ΕΜΠΟΡΙΚΗ αξία ΕΛΑΧΙΣΤΗ !!! Αλλά ακόμη και αν δε τα φορολογήσουν , θα συμμετέχουν στη μείωση του αφορολογήτου (αν υπάρχει) ......
Η υπέρμετρη φορολογία δεν είναι λύση , η στοχευμένη είναι .
Λύση : ¨Αμεση μείωση του ΦΠΑ σε 5-15% , αύξηση του αφορολογήτου , επιβολή φόρου υπεραξίας στις μεταβιβάσεις ακινήτων , ευελιξία δόμησης στα εκτός σχεδίου (με ταυτοχρόνη επιβολή ήπιας φορολογήσης σε αυτά ακριβώς) , υποχρέωση τήρησης βιβλίων για τους αγροτές που εισπράτουν άνω των 10.000 ευρώ επιδότήσεις , κίνητρα για απασχόληση και 1002 ....
Ωραίο το τυράκι που πασάρει η ΝΔ , αλλά πρέπει να είσαι πολύ στόκος (δεν μιλάω προσωπικά για να μη παρεξηγηθώ) για να πιστεύεις στις αγαθές προθέσεις , απλά πάνε να κάνουν ντόρο για το ΕΕΤΗΔΕ ......
Άκου δίκαιο η φορολογήση των εκτός σχεδίου ........
Είμαι πολύ εκνευρίσμένος για να γράψω σωστά , αλλά νομίζω ότι η φορολογήση των πάντων με ταυτόχρονη μείωση εισοδημάτος και βιοτικού επιπέδου δεν επιφέρει φορολογική δικαιοσυνή .
Με λίγα λόγια Πασοκ ΝΔ και λοιπά μνημονικά και κρυφομνημονιακά θέλουν να ακολουθήσουν πολιτική του να έχεις μισθούς βαλακνίων , φορολογήση Αμερικής και κόστος ζωής Ευρωπαίκο με κοινωνικές παροχές επιπέδου Αφρικανικής χώρας ...... Όλα τα άλλα είναι ιστορίες για να περνάμε την ώρα μας .
image description Γιωργος | Απριλίου 2, 2012 8:12 μ.μ. | Reply
broster: ευγε !

JANUS: πολυ ευκολα ρε φιλε τους σαβουριαζεις ολους, και υποστηριζεις ενα συστημα που δεν υπαρχει. Για την πληροφορηση σου, στην Αμερικη δεν πληρωνει ο κοσμακης τους φορους του επειδη υπαρχει η φοβερη αστυνομευση που ονειρευεται ο μεσος σοσιαλιστης, αλλα γιατι το συστημα ειναι πληρως ανταποδοτικο. Και ναι, υπαρχει εμφαση στο να φορολογειται ο μισθωτος, αλλα αυτο ειναι γιατι οι ανθρωποι ξερουν οτι, σε αντιθεση με τον μισθωτο που τον πιανεις ευκολα στο payroll, το κοστος της αστυνομευσης του ελευθερου επαγγελματια ειναι υψηλοτερο απο οτι μιζερους φορους θα μαζεψουν απο αυτον, οποτε φτιαξανε ενα ανταποδοτικο συστημα κρατικης συνταξιοδοτησης, ωστε ο μεσος ελευθερος επαγγελατιας να εχει συμφερον να δηλωνει υψηλα εισοδηματα χωρις αστυνομευση. Κατα τα αλλα, ελεγχος απο την εφορια σε Γαλλικο στυλ (audit) ειναι απο ανηκουστος εως απιθανος. Δεν ειναι τοσο μαλακες οι ανθρωποι να κυνηγησουν την καταναλωση η τις επενδυσεις μεχρι εξοντωσεως, με Ελληνικου τυπου "ποθεν εσχες".

image description Γιωργος | Απριλίου 2, 2012 9:02 μ.μ. | Reply
doctor: ευγε !

ΦΑΠ: "επαγγελματικο κλαδος" ειναι και το καρτελ του γαλακτος, και η καθε συντεχνια που συνομωτει για να καταστρατηγει τον ανταγωνισμο και να ληστευει τον καταναλωτη, και κυριως, τον επενδυτη. Αν και οι απανταχου (σε οποιες χωρες υπαρχουν δηλαδη) επιτροπες ανταγωνισμου ασπαζοταν την αποψη σου - να μην πιστευουν στις συνομωσιες και να μην "ξεσπαθώνουν" εναντίον επαγγελματικων κλαδων - θα κλεινανε το μαγαζι τους και θα κατεληγαν ολα τα κρατη με το Ελληνικο συντεχνιακο συστημα καταστροφης πλουτου που ονομαζεται "σε εκβιαζω για να σου παρω τα λεφτα σου χωρις να προσφερω τιποτα" - που πρωτη η ΑΔΕΔΥ εφηυρε και εφερε σε τελειωτητα.
Γιώργο είσαι τρανή απόδειξη ότι παντού υπάρχει ένα τρολ. Ειλικρινά δυσκολεύομαι να σε παρακολουθήσω. Πηδάς από το ένα θέμα στο άλλο και ότι κάτσει. Προσπάθησα να μείνω εντος θέματος, αλλά τελικά αυτό δεν ενδιαφέρει.
image description Γιωργος | Απριλίου 2, 2012 9:24 μ.μ. | Reply
ΦΑΠ, ευκολο να επιχειρηματολογεις με αφορισμους, ε ? το θεμα μου ειναι ενα απο την αρχη και σταθερα αυτο περιγραφω: οτι το πολιτικο συστημα ειναι αποκλειστικα υπηρετης μιας ζημιογονας προνομιουχας ταξης που λεγεται "δημοσιος υπαλληλος", και οτι προκειμενου να συνεχισουν να ταϊζουν με χρυσα κουταλια τα δικα τους κομματικα παιδια που προσελαβαν στο δημοσιο, εκλιπαρουν και παιρνουν δανεικα απο τους ξενους στο ονομα του μεσου Ελληνα, ενω ταυτοχρονα φορολογουν οτι βλεπουν η φατνταζονται μεχρι εξαφανισης, εκτελωντας ετσι ενα σχεδιο εξοντωσης της οικονομικης ανεξαρτησιας του μεσου Ελληνα, ωστε να υποθηκευτει η περιουσια του στους ξενους και να του την φανε. Εξ ου και οι εξοντωτικοι φοροι. Ολα οσα γραφω περιγραφουν αυτο. Εσυ τι περιγραφεις ? οτι πρεπει να παμε σαν προβατα στην σφαγη. Ευγε για τις καθαρες αποψεις σου.

Α, και κατι αλλο, μια και σου αρεσουν οι φοροι. Ειναι προφανες στους παντες, εκτος απο μερικους πεφωτισμενους, οτι οι φοροι ειναι υπερογκοι. Εξοντωνουν καθε προσπαθεια επιχειρηματικης δραστηριοτητας. Δεν υπαρχει για εσενα ενα σημειο στο οποιο θα επρεπε να εξετασεις ποσοτικα το βαρος της φορολογιας ?
image description Φ(ορολογούμενε) Ά(δικα) Π(ληρώνεις) | Απριλίου 3, 2012 11:48 π.μ. | Reply
Γιώργο λυπάμαι γιατί εκτός από τρολ μάλλον είσαι και βαλτός. Εδώ μιλάμε για το φόρο επί των αγροτεμαχίων και όχι τους δημοσίους υπαλλήλους. Τα παράπονα σου για αυτούς στο αρμόδιο υπουργείο. Καμία χώρα, είτε με μικρό, είτε μεγάλο δημόσιο τομέα δεν εξαιρεί την ακίνητη περιουσία από τη φορολόγηση, τόσο σε επίπεδο κτήσης όσο και σε επίπεδο κατοχής. Συνεπώς, ακόμα και αν το ελληνικό Δημόσιο μικρύνει το κόστος του, η φορολογία θα συνεχίσει να υπάρχει. Όπως έχω ήδη εξηγήσει αναλυτικά είμαι υπέρ μιας πλατειάς φορολογικής βάσης με χαμηλούς συντελεστές, δηλαδή να φορολογούνται τα πάντα, αλλά από λίγο. Για αυτό λοιπόν θεωρώ σκόπιμο να ΕΠΑΝυπαχθούν τα αγροτεμάχια σε φόρο κατοχής, για τον πιο δίκαιο επιμερισμό της εν λόγω φορολογίας.
image description Φ(ορολογούμενε) Ά(δικα) Π(ληρώνεις) | Απριλίου 3, 2012 12:43 μ.μ. | Reply
Το συμπέρασμα του παρόντος διαλόγου για τη φορολόγηση των αγροτεμαχίων είναι: Διαφωνούμε με την υπαγωγή των αγροτεμαχίων σε φόρο κατοχής διότι είναι απρόσοδα, είναι του παππού και έχουν ελιές. Συνεπώς, τα συνήθη κορόιδα, ήτοι οι έχοντες ακίνητη περιουσία εντός σχεδίου ή εντός οικισμού και μάλιστα απρόσοδη, μπορούν να συνεχίσουν να σηκώνουν το βάρος της εν λόγω φορολογίας προς όφελος των αγροτεμαχιούχων. Βέβαια, ξεχνάμε ότι η φορολογία κατοχής στην Ελλάδα υφίσταται από το 1975 και μέχρι το ΕΤΑΚ (2008) τα αγροτεμάχια υπάγονταν σε φόρο. Μήπως δεν το γνωρίζετε ή κάνετε πως δεν το γνωρίζετε; Η απάντηση και στις δυο περιπτώσεις είναι ότι δεν υποβάλλατε τη σχετική δήλωση και άρα δεν καταβάλλατε τον αναλογούντα φόρο (αν προέκυπτε). Όσο για τα σενάρια συνομωσίας περί μεγαλοτσιφλικάδων κτλ. το σημερινό καθεστώς είναι που προάγει αυτή την κατάσταση, μιας και κάθε φυσικό πρόσωπο μπορεί να κατέχει μεγάλες εκτάσεις εκτός σχεδίου αφορολόγητα. Συνεπώς, η φορολόγηση θα θίξει κυρίως τους έχοντες μεγάλες εκτάσεις και όχι τους μικρο-ιδιοκτήτες που θα καλύπτονται από το αφορολόγητο. Εγώ θιασώτης της υπέρ-φορολόγησης της ακίνητης περιουσίας δεν είμαι και μόνο η τσέπη μου το ξέρει τι έχω πληρώσει και τι θα πληρώσω για τα ακίνητα μου (ΦΜΑΠ, ΕΤΑΚ, ΕΤΑΚ + έκτακτη εισφορά, ΦΑΠ, ΕΕΤΗΔΕ), για αυτό και είμαι υπέρ του εξορθολογισμού της εν λόγω φορολογίας, δια της διεύρυνσης της φορολογικής της βάσης με ταυτόχρονη (γενναία) μείωση των φορολογικών συντελεστών. Τα υπόλοιπα που λέτε είναι παραμύθια της Χαλιμάς και αυτό σας το λέει κάποιος που έχει ζήσει τους φόρους αυτούς στο πετσί του γιατί τους έχει πληρώσει.
image description ΓΙΩΡΓΟΣ Π. | Απριλίου 3, 2012 4:49 μ.μ. | Reply
Φ(ορολογούμενε) Ά(δικα) Π(ληρώνεις) αυτά με την 52% έκπτωση μην τα λές σε εμένα φίλε μου, γιατί όταν η ΝΔ αποφάσισε στο ΕΤΑΚ οτι αν πέφτει η τιμή ενός ακινήτου κάτω από τα 1000ευρώ ανά τετραγωνικό τότε θα πηγαίνει στα 1000 και έτσι σε εμένα όλα αυτά τα ωφέλη χάθηκαν γιατί ανέβηκε τεχνητά η αντικειμενική αξία και φόρος. Επίσης η παλαιότητα 0.60 είναι για τα 26 χρόνια όταν εγώ έχω 100 δεν υπάρχει αναλογικότητα, και επειδή το ΑΠΑΑ είναι με νόμο του 1982 πρέπει να βελτιωθεί και να τροποποιηθεί, το 1982 ένα σπίτι 30ετών παλαιότητας τώρα το 2012 θα έχει γίνει 60ετών. Επίσης αυτά με την επιδότηση τόκων δανείων στο 50% είναι για γέλια και για κλάματα, περιμένουν να αποληρωθεί δάνειο αξίας 100000ευρώ έστω με χαρισμένους τους τόκους από μισθωτό των 600ευρώ. Και στο τέλος θα του πάρει και η τράπεζα το σπίτι. Όσο για το αν τα θέλουμε όλα δικά μας άσε να το ξέρει ο καθένας μας καλύτερα για τον εαυτό του. Προσωπικά είμαι υπέρ της θέσπισης ενός φόρου κατοχής για όλα τα ακίνητα με πολύ μικρό αφορολόγητο ο οποίος θα είναι υπολογισμένος βάση ενός δίκαιου συστήματος αντικειμενικών αξιών, αυτό που υπάρχει τώρα είναι αναχρονιστικό.
Φοβάμαι πως κάνουμε κύκλους. Τι φταίει το Α.Π.Α.Α. αν επί Ε.Τ.ΑΚ. επιβλήθηκε ως ελάχιστος φόρος για ορισμένες κατηγορίες κτισμάτων € 1/τ.μ.; Συνεπώς, δεν αυξήθηκε η αντικειμενική αξία του κτίσματος σου, αλλά ο αναλογούν φόρος και δική μου εκτίμηση είναι ότι αυτό έγινε συνυπολογίζοντας τον χαμηλό συντελεστή του ΕΤΑΚ (1/1000) και την απόκλιση των αντικειμενικών τιμών εκκίνησης (έντυπα Κ1-Κ9) σε σχέση με τις πραγματικές. Επιπλέον, ο Α.Π.Α.Α μπορεί να θεσπίστηκε το 1982, αλλά εφαρμόζει βάσει Υπουργικών Αποφάσεων πολύ μεταγενέστερων του 1982, ωστόσο θα συμφωνήσω ότι αφενός λόγω οικονομικής κρίσης και αφετέρου λόγω της παλαίωσης του κτιριακού δυναμικού της χώρας είναι αναγκαία η επανεξέταση-διεύρυνση-τροποποίηση ορισμένων συντελεστών. Πάντως, δεν μπορείς να αξιώνεις να μηδενιστεί η αξία ενός παλαιού ακινήτου στο πλαισίου ενός αντικειμενικού συστήματος, αφού, εν τέλει, η πραγματική αξία κάθε ακινήτου καθορίζεται από την αγορά και άρα μπορεί να είναι αρκετά υψηλότερη της αντικειμενικής. Κατά την άποψή μου, το Α.Π.Α.Α, ακόμα και ως έχει, είναι ένα χρήσιμο εργαλείο και ζητούμενο δεν είναι η τροποποίησή του – άλλωστε αυτό κατά βάση επηρεάζει την αξία ακινήτου είναι οι συντελεστές (Τ.Ζ., Σ.Ε. κτλ.) που προκύπτουν από την εκάστοτε αρμόδια επιτροπή – αλλά η ορθολογική φορολόγηση σε επίπεδο συντελεστών και κλιμακίων του εκάστοτε φόρου ακίνητης περιουσίας, ώστε οι πολίτες να είναι εις θέση να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους.
image description Τσε και Βάρα | Απριλίου 6, 2012 1:23 μ.μ. | Reply
Βλέπω όλους τους εν δυνάμει οικονομικούς αναλυτές και φοιτήσαντες σε διαπρεπή οικονομικά σχολεία να κάνουν αναλύσεις επι αναλύσεων.
Εκείνο που δεν έχω καταλάβει ακόμη είναι γιατί δεν μπόρεσαν να προβλέψουν αυτό συνέβη ;;; Ανάλυση κινδύνων δεν κάνουν στα σχολεία τους ;;;;
η μήπως έιναι παπαρολογία σε όλη της το μεγαλείο ;;;;;;
Α και κάτι άλλο. 3000 εφοριακοί * 50δηλώσεις έκαστος , με απλά μαθηματικά ( χαρτάκι και μολύβι ) μπορούν μέσα σε δύο μήνες να έχουν βρεί ποιοι από τους 150.000 που έλεγξαν αν έκλεψαν ή ήταν συνεπείς.
Μαντέλης , Τσοχατζόπουλος , Βερελής , Τσουκάτος , Λαλιώτης , Κουτσόγιωργας, Βενιζέλος, ΛΑΥΡΕΝΤΙΑΔΗΣ , Αναστασιάδης Θέμος , Νεονάκης , Μειμαράκης, Βουλγαράκης , Παυλίδης και Υιοί , Αντρίκος, Νικολάκης , γιωργάκης κλπ είναι μερικά από τα ονόματα που μου ήρθαν στο μυαλό. Σας θυμίζουν κάτι ( αυτή είναι η απάντηση στο δίκαιο ή άδικο της επιδρομής που έχει γίνει στα εισοδήματά μας ). Και σδεν είναι 50% όπως αναφέρει κάποιος φίλος παραπάνω. Είναι πολύ περισσότερα. Αν βάλεις και τις τιμές που πληρώνουμε στα διάφορα καρτέλ της "ελεύθερης αγοράς". ΄΄ΑΝτε γεια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο