Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις
Αλλες ειδήσεις

Σχετικά θέματα

«Φωτιά» τα νέα αντικειμενικά κριτήρια για επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες

Με τα αντικειμενικά κριτήρια που είχαν παρουσιαστεί το 1994 η φορολόγηση 800.000 μικρομεσαίων επιχειρήσεων
Στο 1994 επέστρεψαν τα κόμματα που μετέχουν στο διάλογο για τη φορολογική μεταρρύθμιση προκειμένου να αναζητήσουν τρόπους αποτελεσματικής φορολόγησης των μικρομεσαίων επιχειρήσεων και ελευθέρων επαγγελματιών.

Το προτεινόμενο νομοσχέδιο για το Εθνικό Φορολογικό Σύστημα υιοθετεί για τον προσδιορισμό του φορολογητέου εισοδήματος 800.000 μικρομεσαίων επιχειρήσεων και ελευθέρων επαγγελματιών τη μέθοδο αντικειμενικών κριτηρίων που είχε παρουσιάσει τον Απρίλιο 1994 ο τότε υπουργός Οικονομικών κ. Αλέκος Παπαδόπουλος.

Σύμφωνα με τις τελικές προτάσεις των κομμάτων, τα αντικειμενικά κριτήρια που προέβλεπε ο νόμος Παπαδόπουλου θα προσαρμοσθούν στα σημερινά δεδομένα και θα εμπλουτισθούν με νέα κριτήρια και με τα τεκμήρια διαβίωσης. Μεταξύ των κριτηρίων θα είναι:

-Το είδος και τα έτη άσκησης της δραστηριότητας.

-Η εμπορική, η επαγγελματική αμοιβή που εκφράζει την αμοιβή του επιχειρηματία ή του ελεύθερου επαγγελματία και η οποία θα καθορίζεται με βάση την αμοιβή των μισθωτών του κλάδου προσαυξημένη κατά ένα ορισμένο ποσοστό.

-Η ειδικότητα και οι επιστημονικοί τίτλοι.

-Ο τόπος εγκατάστασης της επιχείρησης ή του γραφείου.

-Το απασχολούμενο προσωπικό και οι δαπάνες μισθοδοσίας.

-Οι λειτουργικές δαπάνες.

-Ο μοναδικός συντελεστής καθαρού κέρδους για τις επιχειρήσεις ή καθαρής αμοιβής για τους ελεύθερους επαγγελματίες.

-Η μισθωτική αξία των ακινήτων που χρησιμοποιεί η επιχείρηση ή ο επιτηδευματίας, η οποία θα προκύπτει με βάση τον αριθμό των τετραγωνικών, την τιμή ζώνης και έναν συγκεκριμένο συντελεστή τεκμαρτού ενοικίου.

-Ο συντελεστής απόδοσης που έχει να κάνει με τη σχέση ανάμεσα στα ακαθάριστα και καθαρά εισοδήματα και ο οποίος θα διαφοροποιείται ανάλογα με τον κλάδο.

Σύμφωνα με τη λογική του νέου σχεδίου, όταν το δηλούμενο ποσό εισοδήματος από την άσκηση ατομικής επιχείρησης ή ελεύθερου επαγγέλματος είναι μικρότερο από το ελάχιστο ποσό καθαρού εισοδήματος που θα προκύπτει από τα επαγγελματικά κριτήρια, τότε ο φορολογούμενος θα έχει δύο επιλογές: ή θα αποδεχτεί το τεκμαρτό εισόδημα καταβάλλοντας τον αναλογούντα φόρο ή θα υπαχθεί σε τακτικό φορολογικό έλεγχο.

Τα αντικειμενικά κριτήρια θα είναι μαχητά, δηλαδή ο φορολογούμενος θα μπορεί να προσφεύγει στις φορολογικές αρχές και να αποδεικνύει ότι το ποσό του φόρου που του βεβαιώθηκε δεν είναι σωστό ή δεν υπολογίσθηκε με επακριβή δεδομένα.

πηγή 24h.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Τάκης | Μαρτίου 30, 2012 9:15 π.μ. | Reply
Οι άνθρωποι των επιτροπών είναι από άλλο πλανήτη.

Απλά, "Ζούν ανάμεσά μας"
image description Your Name | Μαρτίου 30, 2012 10:18 π.μ. | Reply
ΠΑΡΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΝ ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟ 2310521010 ΚΑΙ 2310505050
ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙ Ο ΦΟΡΟΣ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ
image description Your Name | Μαρτίου 30, 2012 10:17 π.μ. | Reply
τον πήρα και μου είπε να μην ανησυχούμε .λίγο πριν υποβάλλουμε τις δηλώσεις θα έρθουν οι συγγενείς μας από την Ανδρομέδα και τον αστερισμό του Κένταυρου και θα γυρίσουμε με τα διαστημόπλοια όλοι στην πατρίδα!εγώ μπορεί να πάω πιο νωρίς στον Κένταυρο με το διαστημόπλοιο του Παπανδρέου για να καθαρίσω το σπίτι..εχει να πατήσει άνθρωπος 500.000 χρόνια.φαντάσου σκόνη που θα έχει...
image description teo | Μαρτίου 30, 2012 10:08 π.μ. | Reply
τρία πουλάκια κάθονταν!!!!
image description Your Name | Μαρτίου 30, 2012 10:03 π.μ. | Reply
Μέσα σε 2 μήνες από τη ψήφιση αυτού του ωραίου μέτρου θα κλείσουν οι μισές επιχειρήσεις στην Ελλάδα... Αυτές δηλαδή που ενώ μπαίνουν μέσα συνεχίζουν να ελπίζουν... Η ελπίδα θα πεθάνει φυσικά όταν ενώ έχουν ζημιά τους αναγκάζουν να δηλώνουν ψεύτικα ποσά για εισόδημα.
Αυτά τα μέτρα θα φέρουν την ανάπτυξη...
image description Your Name | Απριλίου 8, 2012 5:39 μ.μ. | Reply
Εχουν ήδη κλείσει περίπου 480000 επιχειρήσεις πριν καν συζητηθεί το εν λόγω μετρο.Φαντάσου τι θα γίνει όταν θα συζητηθεί και ακόμα περισσότερο όταν θα ψηφιστεί!!!!!!Ενας που περιμένει είμαι και εγώ με...το όπλο παραπόδα που λέμε...
image description Your Name | Μαρτίου 30, 2012 10:05 π.μ. | Reply
ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΗΝ ΠΥΡΙΤΙΔΑ
image description Τάκης | Μαρτίου 30, 2012 10:41 π.μ. | Reply
Τα μέλη των επιτροπών από όλα τα κόμματα ήταν συνδαιτυμόνες
του Πάγκαλου τα τελευταία 37 χρόνια ?

Μόνο με δήμευση των περιουσιών τους και εξοστρακισμό θα
μπορούσαν κάποιοι άλλοι να εφαρμόσουν ένα δίκαιο
φορολογικό σύστημα.

Μαυρίστε τους μήπως και σωθεί τίποτα.
image description ΔΡΑΠΕΤΗΣ | Μαρτίου 30, 2012 2:20 μ.μ. | Reply
Στα μέλη της Επιτροπής για το Φορολογικό Σύστημα με εκπροσώπους του ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ ήταν και ο "δικός" μας Μανούσος.Τώρα μετά το κίνημα της Πατάτας σειρά παίρνει το πραγματικό ΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΛΠΗΣ.Θυμηθείτε τους
.
image description PLAT | Μαρτίου 30, 2012 10:15 π.μ. | Reply
Μονο τα υποκαταστηματα των πολυεθνικων θα μεινουν στην αγορα και αυτα μειωμενα κατα πολυ.
Εαν ο αριθμος των υπαλληλων αυξανει την φορολογια τοτε θα ξερουμε ονομαστικως ποιοι δουλευουν.
image description christodoulos | Μαρτίου 30, 2012 11:55 π.μ. | Reply
Η ταφόπλακα της απασχόλησης τα τζιμάνια του υπουργείου τα κατάφεραν πάλι ποιος θα κρατήσει υπάλληλο που του αποτελεί στην ουσία τεκμήριο!!!!!!!!!!!!
image description Ωραία... Ωραία...!!!! | Μαρτίου 30, 2012 11:04 π.μ. | Reply
Δουλέψτε μαύρα σας συμφέρει!! Ούτε φόρο θα πληρώνετε αλλά και η επιχείρηση δεν θα φοβάται ότι θα της αυξήσετε τα κέρδη!! Έτσι και αλιώς σύνταξη δεν πρόκειται να πάρετε... Πάμε για περισσότερα λουκέτα και αύξηση της ανεργίας!!! "Α Ρ Χ Ι Ζ Ο Υ Μ Ε"
image description georkar | Μαρτίου 30, 2012 12:25 μ.μ. | Reply
Σε 40 μερες εχουμε εκλογες κυριοι .Οποτε καθε κατεργαρης στον παγκο του!!!Και αν οι Ελληνες δωσουν ξανα την δυνατοτητα σε ΠΑΣΟΚ & ΝΔ να κυβερνησουν οχι αντικειμενικά κριτήρια αλλα και εκτελεσεις θα νομιμοπουνται να κανουν.
image description Your Name | Μαρτίου 30, 2012 12:15 μ.μ. | Reply
ΦΩΤΙΑ & ΛΑΒΑ.......
image description Your Name | Μαρτίου 30, 2012 12:15 μ.μ. | Reply
THE END OF GREECE...........ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΚΥΡΙΟΙ
image description Your Name | Μαρτίου 30, 2012 1:11 μ.μ. | Reply
Καλά τα λέει η ανακοίνωση, όλα στο Υ.Ο. δουλεύουν άψογα, οι Δ.Ο.Υ., οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες, τα τελωνεία.. άσε που ποτέ το υπουργείο δεν νομοθέτισε χωρίς δημόσιο διάλογο και πάντα έδινε χρόνο στους φορολογούμενους και στους λογιστές για άνετη διεκπεραίωση των φορολογικών υποχρεώσεων. Πάντα υπήρχε σταθερότητα και απλότητα στο φορολογικό σύστημα. Είναι ασέβεια η διασπορά ανυπόστατων ειδήσεων!! Ρε σα δεν ντρέπεστε λίγο!!! Γ.... τα Υπουργεία σας!!!!
image description Your Name | Μαρτίου 30, 2012 1:15 μ.μ. | Reply
ΑΠΟ ΤΙΣ 800.000 ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΟΙ 400.000 ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ Ή ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΤΟΥΣ.ΑΛΛΟΙ 200.000 ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΒΑΡΑΝΕ ΜΥΓΕΣ.
ΑΡΑ ΕΜΕΙΝΑΝ 200.000. ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ 200.000. ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ .ΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΙΠΟΤΑ.
ΕΛΕΟΣ , ΒΑΛΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΝΑ ΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΝΟΜΟΥΣ.
image description Your Name | Μαρτίου 30, 2012 2:36 μ.μ. | Reply
"ή θα αποδεχτεί το τεκμαρτό εισόδημα καταβάλλοντας τον αναλογούντα φόρο ή θα υπαχθεί σε τακτικό φορολογικό έλεγχο."
Τακτικά θα τους πηδήξουν όσες επιχειρήσεις μείνουν... Το αίμα των εισπρακτόρων θα κυλήσει συντόμως στους δρόμους... Δεν τα λέω εγώ, οι εναπομείναντες πελάτες τα λένε... Παρατήρηση: μέχρι πρόσφατα έκαναν λόγο για 900.000 επιχ/σεις και ελ.επαγ/τιες, τώρα λένε για 800.000.... Είναι και ΖΩΑ στο Υ.Ο.: σε προεκλογικό μήνα θα στείλουν τα ΕΤΑΚ 2009 & 2010... Εάν ΚΑΙ ΑΥΤΟ δεν είναι αρκετό για τους Έλληνες, να ψοφήσουν και οι συνταξιούχοι και οι άνεργοι και όλοι τους... 1.000.000 άνεργοι να κατέβαιναν στο Σύνταγμα, θα είχε καθαρίσει η προδοσία εδώ και χρόνια ή μήνες... Αλλά όλοι στην πολυθρόνα και το πληκτρολόγιό τους... ΡΑΓΙΑΔΕΣ. Υ.Γ. Αυτά συμβαίνουν όταν μια γενιά μεγαλώνει χωρίς να βιώσει ΠΟΛΕΜΟ, μαλθακοί, βολεψάκηδες και κότες αστεράτες.
image description Your Name | Μαρτίου 30, 2012 3:53 μ.μ. | Reply
Πρέπει να μας πουν ΑΜΕΣΑ λεπτομέρειες,να ξέρουμε πότε να πάμε για διακοπή.
Μην το παλεύουμε άδικα,και μη τα λουστούμε αναδρομικά..
Έτσι κι αλλιώς και που δουλεύουμε,αυτοί τα τρώνε.
image description Your Name | Μαρτίου 30, 2012 3:31 μ.μ. | Reply
Εάν το λευκό πάρει 50 % τότε όσοι είναι υποψήφιοι θα πάρουν δρόμο .
image description Ρία | Μαρτίου 30, 2012 6:23 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ έχεις πέσει και εσύ θύμα παραπληροφόρησης. Το 2006 έκλεισε και αυτό το παραθυράκι... Απλά, τα "μεγάλα κόμματα" αναπαράγουν αυτή τη φήμη για να ενισχυθούν τα ποσοστά τους...
image description Your Name | Μαρτίου 30, 2012 6:05 μ.μ. | Reply
ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΩΝ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ'''''' ΟΣΟΙ ΣΥΣΚΕΠΤΩΝΤΕ ΔΕΝ ΣΚΕΠΤΩΝΤΕ'''''' ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΕΙΝΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΖΟΖΕ ΣΑΡΑΜΑΓΚΟΥ -ΠΕΡΙ ΤΥΦΛΟΤΗΤΑΣ- . ΟΛΟΙΜΑ ΑΣ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΧΕΝΡΥ ΝΤΑΙΗΒΙΝΤ ΘΟΡΩ --ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΥΠΑΚΟΗ---.
image description κάποιος | Απριλίου 5, 2012 4:43 μ.μ. | Reply
έτσι , πατήστε στο χώμα όποιον θα ήθελε να βγάλει 5 φράγκα μόνος του....
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο