Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Ανακοίωση της Γ.Γ.Π.Σ. για τη διακοπή ηλεκτρονικών υπηρεσιών της από 23/03/2012 και ώρα 15:30 έως 25/03/2012 και ώρα 17:00

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

Μοσχάτο,  16/03/2012

ΘΕΜΑ: «Διακοπή ηλεκτρονικών υπηρεσιών από 23/03/2012 και ώρα 15:30 έως 25/03/2012 και ώρα 17:00»


Αγαπητοί χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών

Σας ενημερώνουμε ότι, η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, στην προσπάθεια αναβάθμισης της επιχειρησιακής ικανότητας των ηλεκτρονικών υπηρεσιών που προσφέρει, αντικαθιστά το σύνολο των κεντρικών υποδομών της με νέα σύγχρονα συστήματα, στα πλαίσια του έργου «Data Center» που υλοποιεί. Η εγκατάσταση των νέων υποδομών θα διαρκέσει περίπου τέσσερις (4) μήνες και η μετάπτωση της υφιστάμενης επιχειρησιακής λειτουργίας θα γίνει σταδιακά.

Η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων θα κάνει κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε οι διαδικασίες αναβάθμισης να μην επηρεάζουν τη λειτουργία των ηλεκτρονικών υπηρεσιών της.

Αυτό ίσως δεν θα είναι εφικτό σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, όταν θα υπάρχει προγραμματισμένη διακοπή λειτουργίας, θα λαμβάνεται μέριμνα ώστε αυτή να μη γίνεται σε ώρες αιχμής και να υπάρχει έγκαιρη ειδοποίηση.

Για τους παραπάνω λόγους όλες οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες της ΓΓΠΣ δεν θα είναι διαθέσιμες από την Παρασκευή 23/03/2012 και ώρα 15.30 μέχρι και την Κυριακή 25/03/2012 και ώρα 17.00.

Με νεώτερες ανακοινώσεις θα ενημερώνεστε εγκαίρως για τις επικείμενες ημέρες και  ώρες διακοπών των ηλεκτρονικών υπηρεσιών.

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description broster | Μαρτίου 18, 2012 9:51 μ.μ. | Reply
Σαν δε ντρεπόμαστε λίγο ........

image description ΧΡΥΣΑ | Μαρτίου 18, 2012 9:16 μ.μ. | Reply
και ποιος τους ειπε οτι δεν ειναι ωρες αιχμης αυτες που διακοπτουν? Μας ρωτησε κανεις ποιες ωρες δουλευουμε και μαλιστα παραμονες προθεσμιων ?
Και αυτη την κατανοηση απο που και ως που την εχουν εξασφαλισει και μας ευχαριστουν και απο πανω?
image description Your Name | Μαρτίου 18, 2012 11:31 μ.μ. | Reply
κούκλα μου θέλεις να πάμε για καφέ να τα χώσουμε στο υπουργείο? :)
image description hronisx | Μαρτίου 19, 2012 3:19 μ.μ. | Reply
Έχεις απόλυτο δίκιο!!!Πές τα!!
image description Your Name | Μαρτίου 18, 2012 10:34 μ.μ. | Reply
ας μην γινόμαστε κάφροι, το ΥΟ φταίει για πολλά .....αλλά εν πάση περιπτώσει γίνεται σιγά-σιγά δουλίτσα.
image description Your Name | Μαρτίου 18, 2012 10:26 μ.μ. | Reply
Είναι απίθανοι...είναι άπαιχτοι...απλά δεν υπάρχουν...
Αυτό είναι και το κερασάκι στην τούρτα.Περαστικά μας...
Τέτοιοι που είμαστε όμως και εμείς καλά μας κάνουν...
image description ΧΡΥΣΑ | Μαρτίου 18, 2012 11:31 μ.μ. | Reply
ε αμα εισαι Κυριακη βραδυ στο γραφειο θα σε πουν και καφρο και θαχουν και δικιο .....
image description DimitrisD | Μαρτίου 19, 2012 9:28 π.μ. | Reply
Ναι,γιατί νομίζουν ότι έχουμε όλοι τα ωράρια τα δικά τους (ωράρια δημοσίων υπαλλήλων).
image description PRESJOHN | Μαρτίου 19, 2012 12:28 π.μ. | Reply
Μας δίνουν την ευκαιρία να πάμε στην ΠΑΡΕΛΑΣΗ 25 Μάρτη και να ξεκουραστούμε ένα τριήμερο ,εφ' όσον αυτή την περίοδο δεν έχουμε...
και πολύ δουλειά! (σε μια βδομάδα προλαβαίνουμε Ε7,Ε9 και πολλά
άλλα Εψιλον...δηλαδή Εκκαθαριστικές ΦΠΑ,Ετήσεις για ληξιπρόθεσμες οφειλές,
Εταιριών ΦΔ,Εκλογές,Εργατικά κλπ) Ε αι σιχτίρ.

image description Your Name | Μαρτίου 19, 2012 9:36 π.μ. | Reply
ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΑΙΧΜΗΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ?ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΜΕΤΑΜΕΣΟΝΥΧΤΙΕΣ ΩΡΕΣ. ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ 25 ΜΑΡΤΗ ΠΕΦΤΕΙ ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ...ΤΡΙΗΜΕΡΟ
image description ΣΑΡΑΦ.ΜΠ. | Μαρτίου 19, 2012 10:28 π.μ. | Reply
Όλο διακοπές του συστήματος είναι ενώ οι ημερομηνίες λήγουν!!!

ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΑ Ε9 και τα υπόλοιπα ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 30/3/2012 ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΛΕΙΣΤΟ?
image description birbilis | Μαρτίου 19, 2012 10:11 π.μ. | Reply
4 μήνες θέλει λεέι πάνω σε περίοδο δηλώσεων...οπλιστείτε με υπομονή συνάδελφοι...
image description Your Name | Μαρτίου 19, 2012 10:22 π.μ. | Reply
Μπα? Δουλευετε και τα Σαββατοκύριακα?
Εσείς οι "συνεργάτες " του Υπουργείου?
Αφού το Υπουργείο το Παρασκευοσαββατοκύριακο είναι κλειστό, θα κλείνετε και εσείς!!!! Τι "συνεργάτες" είστε...... Τι? !!!!! Δεν προλαβαίνετε????? Και τι μας νοιάζει. Εμείς θα αναβαθμίζουμε το σύστημα αιώνια και εσείς πηξτε αιώνια για να τα προλάβετε όλα!

Αυτό είναι το μυστικό της "αιώνιας" σχέσης μας με το υπουργείο συνάδελφοι. Και "συνεργάτης" και "δαρμένος".
image description ΝΑΣΙΑ | Μαρτίου 19, 2012 11:56 π.μ. | Reply
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΤΑΧΙSNET ΚΟΛΛΑΕΙ!! ΗΜΑΡΤΟΝ!!!
image description Your Name | Μαρτίου 19, 2012 12:40 μ.μ. | Reply
45 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ Ε7 ΑΠΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ .....ΕΛΕΟΣ!!!
ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ....
ΑΛΗΤΕΣ !!!

ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Η ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΗΣ ΓΓΠΣ
ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΟΥΣ- ΕΚΛΟΓΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ???
image description Your Name | Μαρτίου 19, 2012 12:17 μ.μ. | Reply
ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ
image description Christos | Μαρτίου 19, 2012 12:17 μ.μ. | Reply
Αυτά είναι ντροπής πράγματα! 30 Μαρτίου είναι η ημ/νία λήξης της δικής τους ανικανότητας να μεταφέρουν από ένα σύστημα σε ένα άλλο τα ηλεκτρονικά Ε9 και δεν μας αφήνουν το προηγούμενο ΣΚ να δουλέψουμε. Και ποιός σου είπε κ. Θεοχάρη ότι προλαβαίνω και είμαι υποχρεωμένος τη δική σου ανικανότητα να την αναπληρώσω μεσα στην εβδομάδα???
image description DIKAIOSUNI | Μαρτίου 19, 2012 12:52 μ.μ. | Reply
ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω ! οποιος κατηγορει χωρις επιχειρηματα ειναι γραφικος ασχετος.
image description broster | Μαρτίου 19, 2012 1:22 μ.μ. | Reply
Πόσα επιχειρήματα θές τσολιά μου ???? Γιατί έχουμε 1002 .....
image description Βενιζέλος | Μαρτίου 19, 2012 3:55 μ.μ. | Reply
Αν ο κόσμος δεν εργαστεί τζάμπα δεν θα μπορέσει η χώρα μας να αυξήσει τα επίπεδα ανταγωνιστικότητας με τις ξένες αγορές. Το πρώτο και καλύτερο βήμα στην αύξηση του ανταγωνισμού στην Ελλάδα το κάνουν οι συνεργάτες μας οι λογιστές με την ολοκλήρωση του ηλεκτρονικού περιουσιολογίου γρήγορα και τζάμπα. Αρχίζουμε !
image description hronisx | Μαρτίου 19, 2012 3:22 μ.μ. | Reply
Εδώ είναι η χώρα της μπανανίας!!!Ένα ρημαδιασμένο ΣΚ μας έμεινε να στείλουμε τις όποιες και πολλές υποχρεώσεις έχουμε και μας λένε ότι αυτό το ΣΚ δεν θα μπορούμε να κάνουμε τίποτα!!!Κακά τα ψέματα , εμείς οι λογιστές την πιο πολυ γραφική εργασία την κάνουμε τα ΣΚ. Τι να πω τώρα!!
image description Your Name | Μαρτίου 19, 2012 4:07 μ.μ. | Reply
Ολοι πιστεύουν ότι οι λογιστες ειναι στην παρέλαση και αποθεώνουν τους επίσημους. Γι αυτό το κανονίσαν τώρα. Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε δεν έγινε γιατί είχαν να ετοιμάσουν τους ψήφους του προϊσταμενού τους στο κομματικο μηχανισμό. Κανένας δεν τον απασχολεί ότι ξενυχτάμε και αφηνουμε τα παιδιά μας μέρες ολόκληρες για να τους εξυπηρετούμε και να εισπράτουμε λεφτά για αυτούς επειδή κάποιοι το τονίζω ΚΑΠΟΙΟΙ και όχι ΟΛΟΙ, υπαλλήλοι τους με τις πλάτες τους, φτιάχνουν περιουσίες με τα λεφτά των φορολογουμένων και αφήνουν τα παιδιά στα σχολεία χωρίς βιβλία, κόβουν σε φτωχούς συνταξιούχους την σύνταξη και τα φάρμακα και συνεχίζουν.
image description Your Name | Μαρτίου 19, 2012 5:11 μ.μ. | Reply
Χρύσα Νάσια τί θα γίνει? Θα πάμε για καφέ?
image description anonymous | Μαρτίου 19, 2012 7:39 μ.μ. | Reply
Το κυριοτερο όγκο των αποστολών των δηλωσεων(ΦΠΑ,ΦΜΥ, Εισοδηματος κτλ) τον στέλνω το Σαββατοκυριακο που έχει ησυχία και είναι και πιο γρήγορο το συστημα!!!!!Πλάκα μας κανουν μαλλον ....Παίζουν με τα νεύρα μας.....
image description AC1 | Μαρτίου 20, 2012 1:46 π.μ. | Reply
Ρε παιδια τι ψαχνετε να βρειτε ? Οι ανθρωποι ειναι απο αλλο πλανητη . Σιγα μη καθησουν να μας σκεφτουν και ποσες ωρες δουλευουμε. Αλλα κι εμεις κοιμομαστε ορθιοι. Εχουμε τα κοτσια να κλεισουμε κανενα μηνα τα γραφεια ? εκει να δειτε πως ερχονται τα πανω κατω. Βρηκαν και παιζουν. Και να αμοιβομασταν !!!! βρειτε μου ενα συναδελφο που δεν του χρωσταει πελατης. και το αποτελεσμα ? εμεις τρεχουμε κι αυτοι αλωνιζουν
image description TDB | Μαρτίου 21, 2012 1:23 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 21-3-12 ΩΡΑ 12,59 ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ?
ΔΕΝ ΤΟ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ !!!!!!!!!!!
image description Your Name | Μαρτίου 24, 2012 2:26 μ.μ. | Reply
συμφωνω να το κλεισουν το μαγαζι ,,,,,,,,,,,,,καλυτερη δουλεια θα κανουμε μονοι μαs αισχοs KYΡΙΕ ΠΡΟΕΔΡΕ ...........
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

    Up
    Close
    Close
    Κλείσιμο