Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Μόνο μέσω TAXISnet οι δηλώσεις μισθωτών με εισόδημα άνω των 15.000 ευρώ

Στόχος, την ερχόμενη χρονιά οι δηλώσεις να υποβάλλονται ηλεκτρονικά για όλες τις εισοδηματικές κατηγορίες
Υποχρεωτικά μέσω του TAXISnet θα κληθούν να υποβάλουν από φέτος τις δηλώσεις φόρου εισοδήματος οι μισθωτοί, με ετήσιο εισόδημα που υπερβαίνει τα 15.000 ευρώ, σύμφωνα με το σχέδιο της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων. Ηλεκτρονικά θα πρέπει να υποβάλουν δηλώσεις και οι συνταξιούχοι με ετήσιο εισόδημα πάνω από κάποιο όριο, το οποίο αναμένεται να καθοριστεί και θα είναι υψηλότερο από αυτό που θα ισχύσει για τους συνταξιούχους.

Στόχος είναι από το 2013 όλες οι δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος να υποβάλλονται ηλεκτρονικά προκειμένου να τελειώσει το χαρτοβασίλειο των εντύπων που στοιβάζονται στις εφορίες αλλά και να επιταχυνθούν οι διαδικασίες διασταυρώσεων των στοιχείων των εισοδημάτων των φορολογούμενων. Σημειώνεται ότι ήδη οι ελεύθεροι επαγγελματίες υποβάλλουν τις δηλώσεις τους με ηλεκτρονικό τρόπο.

Στο μεταξύ, το υπουργείο Οικονομικών αναμένεται από τον Απρίλιο να ξεκινήσει την αποστολή προς τους ιδιοκτήτες ακινήτων του ΕΤΑΚ 2009. Ειδοποιήσεις της εφορίας αναμένεται να φθάσουν σε 370.000 φορολογούμενους που υποχρεούνται να καταβάλουν φόρο.


πηγή www.24h.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description stauros | Μαρτίου 8, 2012 11:11 π.μ. | Reply
γιατι δες λενε ολες οι δηλωσεις φ.εισοδηματος για ολες τις κατηγοριες υποβαλλονται ηλεκτρονικα. καθε τρεις και λιγο ανακοινωνουν νεες υποχρεες κατηγοριες. μια και καλη να ξερουμε οτι πανε ολες 15/6/2012
image description ΣΣΣ ΗΣΥΧΙΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ!! | Μαρτίου 8, 2012 11:43 π.μ. | Reply
ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ , ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ....
image description PLAT | Μαρτίου 8, 2012 3:39 μ.μ. | Reply
Δηλαδη για να υποβαλλει καποιος την φορολογικη του δηλωση θα πρεπει να πληρωσει ενα λογιστη υποχρεωτικα.Τοτε εαν για το καθε τι φορολογεισαι στην ουσια ξεχωριστα τι νοημα εχει η φορολογια εισοδηματος.
image description αχ βαχ | Μαρτίου 8, 2012 6:58 μ.μ. | Reply
οπα ρε μεγαλε κ εμεις που γνωριζουμε , αλλα δεν ειμαστε λογιστες γιατι πρεπει ντε κ καλα να τα ακουμπαμε
image description το δικό μου όνομα; | Μαρτίου 9, 2012 5:25 μ.μ. | Reply
Ο λογιστής χρειάζεται για να υπογράψει και να ελέγξει τα δηλωθέντα. Κανονικά χωρίς λογιστή δεν επρεπε να γινεται δεκτό κανένα έγγραφο όπως δεν γίνονται στα δικαστήρια χωρίς δικηγόρο. Και αυτό διότι αν ο κάθε κουτοπόνηρος κάνει ματσαραγκιές για να βγει κερδισμένος και μετά λέει ότι δεν ξέρει γιατί δεν ειναι ...λογιστής, τέλος οι εισπράξεις. Ο λογιστης αν γουστάρει να χάσει την άδειά του και να μην ξαναδουλέψει, ας κάτσει να βάζει ψεύτικες βεβαιώσεις και αποδείξεις άλλων. κάποια στιγμή θα τον τσακώσουν. είναι πολύ ευκολο πλέον.
image description γιορ νειμ? | Μαρτίου 9, 2012 5:52 μ.μ. | Reply
ΕΦΟΡΙΕΣ ΤΕΛΟΣ παληκάρια. Οποιος είναι μάγκας λογιστής να δουλεψει τίμια και σωστά και να δει προκοπη, αν αντέχει βέβαια. Χρειάζονται και προδιαγραφές όμως και αυστηρή επιτήρηση. Προσέξατε ότι τσάκωσε το επιμελητήριο κάτι δεκάδες απατεώνες που πήραν άδεια με ξένο πτυχίο (!) ή όχι; Καμία αντίρηση λοιπόν, όπως σε όλο τον κόσμο άλλωστε γίνεται. Για πήγαινε σε καμια εφορία του Καναδά και απαίτησε να σου εξηγήσουν και στα ...ελληνικά τους νόμους για να γράφεις τα βιβλία σου μόνος σου. Κλωτσιά και όξω, όχι σαν και εμάς που κάθονται με τις ώρες και το παίζουν (οι καλοί αυτό) γιατί οι κακοί εφοριακοί πιάνουν το πελατάκι σου, το τρομάζουν και το στέλνουν στο λογιστικό γραφείο της συζύγου τους και καλά για διορθώσεις. Ρε ουστ, λεω εγώ. να πανε σπίτι τους ή αν είναι άξιοι οι εφοριακοί ας παραιτηθουν να ανοιξουν γραφεια να δουμε χωρίς την τσάμπα μαγκιά της εξουσίας πόσα θα βγάλουν δουλευοντας....
image description KKKKKKK | Μαρτίου 8, 2012 1:31 μ.μ. | Reply
ΟΡΙΟ 15000,00 ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΟΙΟ ?
ΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ?
ΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ + ΤΕΚΜΑΡΤΟ ?
ΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ + ΤΕΚΜΑΡΤΟ + ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΟ ?
ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ?

.....ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ...
....ΟΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ...
... ΤΡΕΙΣ ΛΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΟΡΕΥΟΥΝ...
.... ΠΕΤΑΜΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟΒΟΛΙΔΑ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΠΑΕΙ...

....ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ
image description κκ τι; | Μαρτίου 8, 2012 4:55 μ.μ. | Reply
Το συνολικό δηλωθέν εισόδημα δεν προκύπτει αθροιστικά. Ή το πραγματικό ή το τεκμαρτό θα φορολογηθεί αναλόγως ποιο ειναι το μεγαλύτερο. Οπότε...
image description Your Name | Μαρτίου 8, 2012 6:15 μ.μ. | Reply
Αν ήσουν λογιστής θα ήξερες σίγουρα την απάντηση και δεν θα απορούσες....είναι σαν να ακούω κάποιον τεχνικό και να μιλάει για διάφορα εξαρτήματα και εγώ επειδή δεν καταλαβαίνω, μη όντας τεχνικός, να λέω 'μα καλά τι βλακείες λέει αυτός, ότι να'ναι' χαχαχαχαχαχα...είναι αστείο
image description Your Name | Μαρτίου 8, 2012 8:57 μ.μ. | Reply
ΑΛΛΟ ΤΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ
ΠΧ ΑΠΟ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ Η ΑΓΡΟΥ
ΚΑΙ ΑΛΛΟ Η ΠΡΟΣΤΙΘΕΜΕΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ
image description ΝΙΚ | Μαρτίου 8, 2012 3:35 μ.μ. | Reply
ΕΛΕΟΣ ΑΣ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ....................
image description xristos | Μαρτίου 8, 2012 7:04 μ.μ. | Reply
...Στόχος είναι από το 2013 όλες οι δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος να υποβάλλονται ηλεκτρονικά προκειμένου να τελειώσει το χαρτοβασίλειο των εντύπων που στοιβάζονται στις εφορίες.
Η ΦΑΕ ΠΕΙΡΑΙΑ ζητάει με ηλεκτρονικό μήνυμα που στέλνει να πάμε τις περσινές δηλώσεις που στείλαμε ηλεκτρονικά,για το αρχείο τους όπως λένε.
Αντε γειά το χαρτοβασίλειο!!!!!!!!!!!!
image description GEORGE | Μαρτίου 9, 2012 11:21 π.μ. | Reply
Σε πολλές ΔΟΥ ζητάνε αντίγραφα εντύπων που εχουν κατατεθει ηλεκτρονικά. Αφου αρκετοι ελεγκτες δε γνωρίζουν να χρησιμοποιουν το elenxis ενω άλλοι βαριούνται να κοιτάξουν και σε στέλνουν να πας να βρεις τα αντίγραφα σου.
Μου έχει τύχει άπειρες φορές.
Αυτοι οι άνθρωποι πως θα περασουν αξιολογήσεις;;; απορώ;;;
image description PRESJOHN | Μαρτίου 8, 2012 8:08 μ.μ. | Reply
Μήπως οι άπειρες ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ του TAXIS δεν μεταφέρθηκαν απο τις ΔΟΥ
στα Λογιστικά Γραφεία???
Το χαρτοβασίλειο συνεχίζεται!!Είναι μήπως αξιόπιστη η βάση δεδομένων της
ΓΓΠΣ(και για πόσο βάθος χρόνου),ώστε ο Λογιστής απαραίτητα να εκτυπώνει όλα τα έντυπα για το αρχείο του?
image description RENATA | Μαρτίου 23, 2012 2:54 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ 12.000 Ή 15.000 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ. ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ. ΚΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΟΙ ΕΦΟΡΙΕΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ? Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΙΤΗΕΙΣ ΜΕΣΩ TAXIS ?
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

    Up
    Close
    Close
    Κλείσιμο