Ειδήσεις Ανακοινώσεις ΥΠ.ΟΙΚ. - ΙΚΑ - ΟΑΕΔ

Παράταση έως 30/3/2012 προθεσμίας ηλεκτρονικής υποβολής Ε9 έτους 2011

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
Νίκης 5-7
10180 Αθήνα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
Τηλ.: 210-3332551/2
Fax: 210-3332559
e-mail: [email protected]

Παρασκευή 2, Μαρτίου 2012

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Οικονομικών Παντελή Οικονόμου παρατείνεται μέχρι και τις 30 Μαρτίου 2012 η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής της δήλωσης στοιχείων ακινήτων φυσικών προσώπων (Ε9) έτους 2011.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΓΙΑΝΝΗΣ | Μαρτίου 2, 2012 2:19 μ.μ. | Reply
Μια λυση για να γλυτωσουμε ολοι μας απο το μαρτυριο του Ε9 υπαρχει και θα πρεπει οι αρμοδιοι να το εφαρμοσουν.Το Ε9 να συνατσεται και να υποβαλεται μαζι με την συνταξη του συμβολαιογραφου και να αποτελει αναποσταστο μερος του συμβολαιου.Ετσι το κρατος θα γνωριζει αμεσα οποιαδηποτε μεταβολη γινεται χωρις να ξεχνιουνται δηλωσεις.
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 3:16 μ.μ. | Reply
ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ!!!!!!!!!!!
image description gkazan | Μαρτίου 2, 2012 4:58 μ.μ. | Reply
Προφανώς δεν γνωρίζεις τους συμβολαιογράφους... Εδώ είναι υποχρέωσή τους, υποτίθεται, σε μεταβιβάσεις ακινήτων να συντάσσουν και την δήλωση κτηματολογίου. Αν βρείς ΕΝΑΝ που το έκανε και δεν παρέπεμψε την δουλειά αυτή σε λογιστή (μιλάω προσωπικά πάντα αλλά και βάσει των πελατών που έχουν κατα καιρούς απευθυνθεί σε μένα γι' αυτό), να μας τον υποδείξεις να στέλνουμε εκεί τις δουλειές... Και μην ξεχνιόμαστε ε;.. Τα κάνουν όλα χωρίς αποδείξεις, τάχα μου το συμβόλαιο είναι και ΑΠΥ. Θα κουραστεί το χεράκι τους να κόψουν ΑΠΥ. Αει στο διάολο τα ρεμάλια αυτά και οι αντιπρόσωποί τους στην βουλή.
image description Γιάννης από Πάρο. | Μαρτίου 3, 2012 9:41 π.μ. | Reply
Ούτως ή άλλως οι συμβολαιογράφοι θα δηλώνουν τα συμβόλαια στην αρμόδια υπηρεσία (Δ.Ο.Υ. ή TAXIS) και θα λάβουν και την αμοιβή τους. Τι πιο απλό να καταχωρείται απ' ευθείας στην μερίδα του φορολογουμένου στο taxis και εμείς να ελέγχουμε αν έτσι έγινε όταν συμπληρώνουμε την δήλωση. Αλλά ποιος θα φταίει αν αυτό δεν θα γίνει;
image description Your Name | Μαρτίου 3, 2012 8:00 μ.μ. | Reply
Να ζήσει το στόμα σου χρυσόστομε!
image description DIMITRAKAKIS | Μαρτίου 2, 2012 2:11 μ.μ. | Reply
ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 2:16 μ.μ. | Reply
mas ypoxreosate!!!!!
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 3:17 μ.μ. | Reply
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΣΚΙΣΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΣΟΝ!!!! ΡΕ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ???????????ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ Ε7!!ΣΥΝ ΤΑ ΦΜΥ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΕΤΟΥΣ, ΣΥΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΒΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 3:13 μ.μ. | Reply
ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΡΕ? ΓΙΑ ΜΑΛΑΚΕΣ ΨΑΧΝΟΥΝ?
ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?
image description Thanos | Μαρτίου 2, 2012 3:09 μ.μ. | Reply
ΤΕΛΟΣ Κ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΛΑ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 3:35 μ.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΝ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΡΟΛΟΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΜΕ,ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΖΩΑ.ΓΙΑΥΤΟ ΤΡΕΧΟΥΜΕ.
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Μαρτίου 2, 2012 3:35 μ.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Μαρτίου 2, 2012 3:38 μ.μ. | Reply
ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΟΥ!!! ΓΙΑ ΤΟΝ Κο ΠΑΝΤΕΛΗ
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ.ΑΥΤΟΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ ΠΛΑΚΑ ΚΑΘΕ ...ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ, ΤΟ ΙΔΙΟ
ΒΙΟΛΙ. ΜΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΝΕ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝΕ
"ΓΙΟΓΙΟ"
image description ΠΑΝΟΣ | Μαρτίου 2, 2012 3:58 μ.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!!!
image description ThomasTaf | Μαρτίου 2, 2012 3:59 μ.μ. | Reply
ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ!
image description ALEXIOS | Μαρτίου 2, 2012 3:55 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ Ο ΓΑΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ!!!ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΝΤ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!!!ΕΥΓΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΡΑΤΑΜΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!!!
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Μαρτίου 2, 2012 3:05 μ.μ. | Reply
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΗΣΥΧΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ.
ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 4:52 μ.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ | Μαρτίου 2, 2012 3:52 μ.μ. | Reply
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ .
ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ.
image description Giannhs | Μαρτίου 2, 2012 7:11 μ.μ. | Reply
Φιλε μου επειδη οι διοικουντες το κρατος γνωριζουν οτι οι υπαλληλοι που προσελαβαν για πελατειακες σχεσεις ειναι ανικανοι για οτιδηποτε εκτος απο το να καλοπληρωνονται μεταβιβαζει ολες τις δουλειες που πρεπει να κανουν αυτοι στα κοροιδα τους λογιστες.Γιατι ακομα και σημερα κοροιδα ειναι γιατι αναλαμβανουν με το ετσι θελουν να κανουν την δουλεια του κρατους και μαλιστα χωρις καμια ανταμοιβη.Γαμω τους συλλογους.Αυτοι που ηγουνται των λογιστικων συλλογων εχουν γινει μερος του συστηματος οπως ολοι οι εργατοπατερες.Εχουν βρει ολοι το μαλακα το λογιστη να του φορτωνουν τα παντα.Ελεος.Καποια στιγμη πρεπει να σταματησει αυτο και ο καθενας να κανει σωστα την δουλεια του.
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 4:56 μ.μ. | Reply
H παράταση θα ισχύει και για την δήλωση του 2009;
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 4:45 μ.μ. | Reply
???
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 4:02 μ.μ. | Reply
KALAAAAA
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 4:51 μ.μ. | Reply
ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΟΛ.??ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ
image description ΓΙΩΡΓΟΣ Ν. | Μαρτίου 2, 2012 4:10 μ.μ. | Reply
ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2011 Κ ΔΕ ΘΑ ΤΡΕΧΑΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ. ΤΩΡΑ ΟΣΕΣ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ
image description Tester | Μαρτίου 2, 2012 4:48 μ.μ. | Reply
ΤΙ ΤΡΕΛΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?
image description MAKHΣ | Μαρτίου 2, 2012 5:49 μ.μ. | Reply
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ,ΒΕΝΙΖΕΛΟ.....ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ!!!!!!!!!!!!!ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΑΧΑΛΟ!!!!!!!!
image description ΙΩΑΝΝΗΣ | Μαρτίου 2, 2012 5:52 μ.μ. | Reply
ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ 30/03/2013.....
image description jimmys | Μαρτίου 2, 2012 6:53 μ.μ. | Reply
ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ...... ΚΑΙ ΑΜΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΥΠΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΜΥΤΗ...........
image description ΚΩΣΤΑΣ | Μαρτίου 2, 2012 6:17 μ.μ. | Reply
Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
image description ανώνυμος | Μαρτίου 2, 2012 7:10 μ.μ. | Reply
Αυτό από πού προκύπτει;
image description gus | Μαρτίου 2, 2012 8:30 μ.μ. | Reply
Ισχύει μας το επιβεβαίωσαν από το Υπουργείο
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 7:28 μ.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 8:00 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΠΕΡΑΣΜΕΝΩΝ ΕΤΩΝ ΣΤΗ ΠΕΡΟΥΣΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ-ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ-ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ-ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΘΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΜΕΧΡΙ 30/03/12?
image description gus | Μαρτίου 2, 2012 8:32 μ.μ. | Reply
Ναί
image description DimitrisD | Μαρτίου 2, 2012 8:05 μ.μ. | Reply
Γιατί στέλνει και κανένας Ε9;
image description ΣΑΛΟΝΙΚΑ | Μαρτίου 2, 2012 8:30 μ.μ. | Reply
ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΑΝ ΔΥΟ ΤΥΠΟΙ ΣΤΟ ΓΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ Ε9 ΕΛΛΗΝΕΣ,ΕΛΛΗΝΕΣ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΛΑ ΣΤΟ ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.
ΖΗΤΩ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ.
image description ΒΑΓΓΕΛΗΣ Α. | Μαρτίου 2, 2012 9:59 μ.μ. | Reply
Και πόσα είπε το Υπουργείο ότι πρέπει να παίρνουμε για την εργασία αυτή; Ή είπε πάλι ότι είναι απλό να το κάνουν οι φορολογούμενοι μόνοι τους και να παρακάμψουν τους λογιστές γιατί δεν το κάνουν σωστά!!!
image description gpap | Μαρτίου 3, 2012 9:24 π.μ. | Reply
Εάν δεν αποσυνδεθεί η υποβολή του Ε-9 με την οριστικοποιήση της περιουσιακής κατάστασης, εγώ δεν πρόκειται να υπβοάλλω κανένα. Όπως έχω κάνει μέχρι τώρα. Η παράταση μέχρι 30.03.12 είναι γελοία, όπως γελοίος είναι και αυτός που τη σκέφτηκε. Αλήθεια γιατί 30.03 και όχι 31.03.12?? Κι επειδή δεν μου αρέσει να γράφω ανώνυμα, είμαι ο Γιώργος Παπαδημητρίου από την Φοροτεχνικός από Καρδίτσα.
image description TOMAS | Μαρτίου 5, 2012 8:01 π.μ. | Reply
Ε9 ωραία φούσκα έφαγαν έφαγαν και τώρα θα ξαναφάνε ΕΣΠΑ αλλά η δουλειά στον λογιστή
Τι περιμένατε δηλαδή απο πουλημένους γλύφτες Σαχινίδηδες,Οικονόμους,Βενιζέλους,Πάγκαλους και λοιπό ΝΔ/τίας συνάφη
Πιαστέ μωρέ την ψήφο και στείλτετους στον αγύριστο να φανε και τά υπόλοιπα
οι αχρηστοι
image description ΒΕΡΕΣΕ ΑΥΡΙΟ | Μαρτίου 3, 2012 10:14 π.μ. | Reply
Αγαπητοι/ες σας πληρωνουνε για το Ε9?

Εγω σταματησα να ασχολουμαι, γιατι με το που φταναμε στην στιγμη της πλήρωμης - χωρις να εχω οριστοκοιησει το Ε9 - οι πελατες θελανε βερεσε.

ΒΕΡΕΣΕ ΑΥΡΙΟ.

Στις ΔΟΥ να γινουνε οι αλλαγες. Μιας και ειναι δουλεια που πληρωνονται για αυτην.
image description ststam | Μαρτίου 3, 2012 10:39 π.μ. | Reply
Απο το 1997 πληρώνουμε προσωπικό του Υπουργείου ΟΙκονομικών για το έντυπο του Ε9 ...... Τα έχουμε φτιάξει 3 φορές. Και ξαφνικά επιτέλους προσθέτουν στη βάση του taxisnet το πρόγραμμα ώστε να το φτιάξουμε ΠΑΛΙ !!!!!! Για αυτή την ιδέα έπρεπε να περιμένουμε τους Γερμανούς για να τους έρθει η φαεινή ιδέα? Αυτό έπρεπε να ήταν χρόνια..... Τέλος πάντων. Πάντως η εφαρμογή θα πρέπει να είναι ανοικτή συνέχεια στην περίοδο των φορολογικών δηλώσεων ώστε να το φτιάχνουμε μπροστά στον πελάτη μαζί με την φορολογική του Δήλωση. Διαφορετικά θα γίνουν πάλι λάθη.
image description hronisx | Μαρτίου 3, 2012 11:23 π.μ. | Reply
Να δώ τι σκατά θα προλάβουμε να κάνουμε μέσα στο Μάρτη!!Έλεος!!
image description MatX | Μαρτίου 3, 2012 2:15 μ.μ. | Reply
Κ. Οικονόμου άλλο η υποβολή Ε9 έτους 2011 και άλλο η σωστή απεικόνιση του περιουσιολογίου (στους περισσότερους είναι λαθεμένη λόγω μην καταχώρησης από πλευρά των ΔΟΥ, δηλώσεων Ε9 παλαιοτέρων ετών)!!! Ακόμα δεν είναι αργά να το καταλάβετε...

Υ.Γ. Η 5η παράταση (μέχρι της 30/03/2012) δείχνει πλήρη άγνοια των παραπάνω!!!
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Μαρτίου 3, 2012 10:53 μ.μ. | Reply
δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται η ημερομηνια ληξης παλαιοτερων Ε9 να ειναι 31/07/2012 και για το 2011 στις 31/03/2012 αφου πρωτα πρεπει να οριστικοποιηθουν τα προηγουμενα ετη??????????????????
image description Your Name | Μαρτίου 4, 2012 1:12 μ.μ. | Reply
ΑΠΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΩΝ Ε9 ΕΙΝΑΙ Η 31/7/2012 ? ? ?
image description ThomasTaf | Μαρτίου 4, 2012 4:01 μ.μ. | Reply
Συναδελφοι ας γίνει για πρώτη φορα αυτός ο συγκεκριμένος χώρος φωνή διαμαρτυρίας για τα δικαιώματά μας, για την ποιότητα ζωής μας, για το κύρος του επαγγέλματός μας.Για να καταλάβουν όλοι όσοι μας περιγελούν με αστείες παρατάσεις λες και είμαστε σκυλάκια που τους πετάνε ξεροκόματα τα αφεντικά τους. Τα 45 σχόλια να γίνουν χιλιάδες!!!!
image description Your Name | Μαρτίου 4, 2012 9:24 μ.μ. | Reply
Το σωστό είναι να μείνει ανοιχτό το σύστημα τουλάχιστον όλη την περίοδο των φορολογικών δηλώσεων,όπως είπε παραπάνω κάποιος συνάδελφος,για να τα δείχνουμε στους πελάτες μας επί τόπου.
Το σύστημα είναι καλό και ελπίζω να είναι η τελευταία φορά,που ξαναματαγραφουμε την περιουσιακή κατάσταση.
Όσον αφορά το ποιός πρέπει να δηλώνει τη περιουσία,οι λογιστές ή οι συμβολαιογράφοι,ενώ στην αρχή πίστευα,ότι πρέπει να το κάνουν οι δεύτεροι,τώρα πιστεύω ότι εφόσον φάγαμε οι λογιστές όλη την χλαπάτσα να συντάξουμε (πιστεύω σωστά) το περιουσιολόγιο καλό είναι να συνεχίζουμε την σύνταξή του εμείς.
Πιστεύω πάντως ότι κάποια στιγμή δεν θα υπάρχει Ε9 και όλες οι διαδικασίες θα περνούν μέσα από το κτηματολόσιο,μέσω των συμβολαιογράφων και μόνο.
image description Your Name | Μαρτίου 4, 2012 9:15 μ.μ. | Reply
Συγνώμη νόμισα ότι μπήκα με το όνομά μου.

Μαρτίου 4, 2012 9:24 μ.μ. Your Name Είπε:

Το σωστό είναι να μείνει ανοιχτό το σύστημα τουλάχιστον όλη την περίοδο των φορολογικών δηλώσεων,όπως είπε παραπάνω κάποιος συνάδελφος,για να τα δείχνουμε στους πελάτες μας επί τόπου. Το σύστημα είναι καλό και ελπίζω να είναι η τελευταία φορά,που ξαναματαγραφουμε την περιουσιακή κατάσταση. Όσον αφορά το ποιός πρέπει να δηλώνει τη περιουσία,οι λογιστές ή οι συμβολαιογράφοι,ενώ στην αρχή πίστευα,ότι πρέπει να το κάνουν οι δεύτεροι,τώρα πιστεύω ότι εφόσον φάγαμε οι λογιστές όλη την χλαπάτσα να συντάξουμε (πιστεύω σωστά) το περιουσιολόγιο καλό είναι να συνεχίζουμε την σύνταξή του εμείς. Πιστεύω πάντως ότι κάποια στιγμή δεν θα υπάρχει Ε9 και όλες οι διαδικασίες θα περνούν μέσα από το κτηματολόσιο,μέσω των συμβολαιογράφων και μόνο.

ΦΑΦΟΥΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ.
image description ΜΑΡΙΑ | Μαρτίου 4, 2012 11:00 μ.μ. | Reply
ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΔΩΣΑΝΕ Η ΔΕΝ ΔΩΣΑΝΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Ε9 ΟΙΚ ΕΤΟΥΣ 2011;
image description Your Name | Μαρτίου 5, 2012 12:13 π.μ. | Reply
Σε λίγο θα μας φορέσουν και μανσέτες. Κάποτε στις Ελληνικές ταινίες, όταν ήθελαν να δείξουν κάποιον κακομοίρη, Λογιστή τον έκαναν.
Θυμηθείτε την ταινία με τον Χορν .....!!!!!!
image description Γιωργος | Μαρτίου 5, 2012 12:18 μ.μ. | Reply
Ξερει κανεις να μου πει τι γινεται εαν ενας φοιρολογουμενος δεν εχει κανει Ε9 καθολου, ενω επρεπε να ειχε κανει απο το 2008 ? η εφαρμογη επιτρεπει "διορθωση" περιουσιακων στοιχειων μονον εαν εχει υποβληθει Ε9 το 2009 η 2010. Εαν τα δηλωσει στο Ε9 του 2011 θα θεωρουνται εκπροθεσμα η θα θεωρουνται οτι δεν δηλωθηκαν και θα υποστει τις βαρυτερες κυρωσεις του Ν.2523/97 ?
image description Μη λογιστής | Μαρτίου 5, 2012 2:11 μ.μ. | Reply
Συγνώμη για τη χαζή ερώτηση...αλλά αν κατάλαβα καλά (δεν είμαι λογιστής) αν κάποιος έχει κάνει παλιότερα Ε9 στην ΔΟΥ και όλα είναι τακτοποιημένα πρέπει να ξανακάνει τώρα μέσω internet από την αρχή σαν να μην είχε κάνει ποτέ και να τα ξαναδηλώσει;
Ευχαριστώ
image description MatX | Μαρτίου 5, 2012 9:16 μ.μ. | Reply
Αν έχουν υποβληθεί Ε9 χειρόγραφα στην ΔΟΥ δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι όλα είναι ΟΚ. Έχω ασχοληθεί με την εφαρμογή το τελευταίο τρίμηνο και έχουν δει πολλά τα μάτια μου από παραλήψεις ή πλεονασμούς(ακίνητα που είχαν διαγραφεί με δήλωση Ε9 και στο σύστημα φαίνεται ακόμα δηλωμένο). Καλό θα ήταν να απευθυνθείς στο λογιστή σου για να τσεκάρεις την εικόνα του "περουσιολογίου" (όπως το βάπτισαν) για να μην βρεθείς προ εκπλήξεως!!!
image description Your Name | Μαρτίου 5, 2012 2:11 μ.μ. | Reply
Γιώργο, δοκίμασε αν μπορείς να υποβάλλεις νέα δήλωση κλικάροντας το κουτάκι "εχετε υποβάλλει δήλωση 2005-2008". Αν δεν ανοίγει νέα δήλωση, απλά μετά κάνεις αρση ενεργειών και σε επαναφέρει στην αρχική κατάσταση.
image description Your Name | Μαρτίου 5, 2012 5:46 μ.μ. | Reply
Ευχαριστω φιλε "Your Name". Δοκιμασα αλλα δεν φαινεται να κανει καμμια διαφορα αν το κλικαρω η οχι το κουτακι που λες. Ειτε το κλικαρω ειτε οχι, μου δινει δυνατοτητα να κανω αρχικη δηλωση, αλλα ειναι του ετους 2011. ( "Γενικά στοιχεία δήλωσης ... Έτος 2011... Είδος Δήλωσης Αρχική"). Οταν ομως επιλεγω "Νεα δηλωση οικοπεδου" (η "αγροτεμαχιου"), τα κουτακια που ανοιγουν δεν εμπεριεχουν θεση για ημερομηνια αποκτησης του δικαιωματος. Οποτε δεν ξερω αν θα τα παρουνε ως προυπαρχοντα του 2009 η οχι. Υποθετω οτι αν δεν βγαλω ακρη μεχρι το τελος του μηνα, θα τα υποβαλλω στην δηλωση του 2011 και θα κανω τον σταυρο μου...
image description Γιωργος | Μαρτίου 5, 2012 5:18 μ.μ. | Reply
Ευχαριστω φιλε "Your Name". Δοκιμασα αλλα δεν φαινεται να κανει καμμια διαφορα αν το κλικαρω η οχι το κουτακι που λες. Ειτε το κλικαρω ειτε οχι, μου δινει δυνατοτητα να κανω αρχικη δηλωση, αλλα ειναι του ετους 2011. ( "Γενικά στοιχεία δήλωσης ... Έτος 2011... Είδος Δήλωσης Αρχική"). Οταν ομως επιλεγω "Νεα δηλωση οικοπεδου" (η "αγροτεμαχιου"), τα κουτακια που ανοιγουν δεν εμπεριεχουν θεση για ημερομηνια αποκτησης του δικαιωματος. Οποτε δεν ξερω αν θα τα παρουνε ως προυπαρχοντα του 2009 η οχι. Υποθετω οτι αν δεν βγαλω ακρη μεχρι το τελος του μηνα, θα τα υποβαλλω στην δηλωση του 2011 και θα κανω τον σταυρο μου...
image description Your Name | Μαρτίου 6, 2012 4:44 μ.μ. | Reply
Γιώργο, είσαι και συνονόματος, αν έχεις γερά νεύρα για την αναμονή, πάρε τηλ. στο GSIS τους ειδικούς για το Ε9 μήπως μάθουμε και ΄μεις τι ακριβώς παίζει.
image description Γιωργος | Μαρτίου 16, 2012 10:34 π.μ. | Reply
Για οσους ενδιαφερονται, πηρα ενα τηλεφωνο στην ΓΓΠΣ και μου ειπανε οτι οσοι δεν εχουν κανει καθολου δηλωση για το 2008/9 κλπ, πρεπει να πανε στην ΔΟΥ.
image description Γιωργος | Μαρτίου 19, 2012 9:07 μ.μ. | Reply
Το ξερατε οτι η καταληκτικη ημερομηνια για διορθωσεις στο Ε9 του 2009 κλπ ειναι 22 Μαρτιου και οχι 30 Μαρτιου ?. Για πολλοστη φορα μας κοροϊδευουνε μου φαινεται, στις 19 θυμηθηκαν να μας πουνε οτι εχουμε δυο μερες μονο !!
http://voria.gr/index.php?module=news&func=display&sid=85665
image description Flx | Μαρτίου 28, 2012 7:33 μ.μ. | Reply
Δώστε παράταση να γίνουν σωστές δουλειές....μην είστε τόσο ΚΑΦΡΟΙ εκεί στο Υπουργείο.
image description Γιωργος | Μαρτίου 19, 2012 9:47 μ.μ. | Reply
Εαν καποιος εχει λαβει εκκαθαριστικό ΕΤΑΚ για 2009 η και 2010 μπορει να κανει διορθωσεις ? τι θα γινει σε αυτη την περιπτωση ? θα ξαναστειλουν ΕΤΑΚ για 2009 και 2010 ?
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο