Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Μέσω taxisnet η φοροδήλωση για εισοδήματα άνω των 12.000 ευρώ

Μέσω taxisnet η φοροδήλωση για εισοδήματα άνω των 12.000 ευρώ              
 
 ΤΗΝ υποχρεωτική ηλεκτρονική υποβολή των φορολογικών δηλώσεων από  μισθωτούς και συνταξιούχους με ετήσιο εισόδημα άνω των 12.000 ευρώ εξετάζει το υπουργείο Οικονομικών.

Στις προθέσεις της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Οικονομικών είναι η αύξηση του αριθμού των ηλεκτρονικών δηλώσεων από φέτος, παρότι η υποχρέωση έχει μετατεθεί για το 2013. Σύμφωνα με στοιχεία της ΓΓΠΣ  πέρυσι περίπου 2,5 εκατ. φορολογούμενοι είχαν υποβάλει ηλεκτρονικά τη δήλωσή τους μέσω του taxisnet και στόχος είναι ο αριθμός να αυξηθεί εφέτος στα 4 εκατ.

Το γεγονός αυτό αναμένεται να οδηγήσει στους λογιστές τους φορολογούμενους που δεν γνωρίζουν τη χρήση του TAXISNET. Ως εναλλακτική λύση οι φορολογούμενοι μπορούν να καταφύγουν στα ΚΕΠ, εφόσον ενισχυθούν με προσωπικό.

Η  ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων οδηγεί στην άμεση εκκαθάρισή τους και ως εκ τούτου στην επίσπευση πληρωμής του φόρου εισοδήματος προς ενίσχυση των εσόδων του προϋπολογισμού που αιμορραγούν. Για τον λόγο αυτό, άλλωστε, δόθηκε και η σχετική παράταση της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων εισοδήματος μέχρι τις 15 Ιουνίου, ώστε να υπάρξει ο απαιτούμενος χρόνος για την έκδοση της υπουργικής απόφασης

Πηγή: Express.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description PantelisCh | Μαρτίου 2, 2012 11:13 π.μ. | Reply
Αν δω και υπάλληλο ΚΕΠ να στέλνει Ε9 θα τα έχω δει όλα...
image description DimitrisD | Μαρτίου 2, 2012 8:30 μ.μ. | Reply
Χαχαχαχα, όντως. Οι περισσότεροι εκεί μέσα είναι του δημοτικού,άντε του γυμνασίου κανένας "μορφωμένος"
image description stauros | Μαρτίου 2, 2012 11:49 π.μ. | Reply
νομιζεις οτι οι υπαλληλοι των κεπ θα καθησουν να στελνουν δηλωσεις. εδω τις δικες τους τις στελνουν οι λογιστες τους. και αν το κανουν αυτο φανταζεσαι τι δουλεια θα εχουν οι λογιστες θα προσπαθουν να μαζεψουν τα αμαζευτα απο τις διορθωσεις.
image description stauros | Μαρτίου 2, 2012 11:53 π.μ. | Reply
αντε να δωσεις στον παππου να καταλαβει οτι τα δικαιολογητικα δεν υποβαλλονται μεσω διαδυκτιου και πρεπει να τα κρατησει στο σπιτι του και να μην τα πεταξει
image description slt | Μαρτίου 2, 2012 12:54 μ.μ. | Reply
και πως θα πείσεις τον παππού να βγάλει κλειδάρυθμο???αυτό είναι το πρόβλημα...
image description kosmas | Μαρτίου 2, 2012 11:37 π.μ. | Reply
καλο καλοκαιρι!!!!!!!!!!!! συναδελφοι εγω θα μαζεψω ολες τις δηλωσεις και θα τις παω στα Κ.Ε,Π. πρεπει να παω για ψαρεμα.!!!
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 12:27 μ.μ. | Reply
το θεωρώ καλή είδηση - εααααν γίνει. προβλέπω αύξηση της πελατείας μας.

και γιατί με όριο....
image description ΚΑΤΕΡΙΝΑ | Μαρτίου 2, 2012 1:39 μ.μ. | Reply
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ ΕΛΤΑ ΚΛΠ, ΠΟΥ ΓΥΡΝΑΝΕ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ!!!!!!
image description broster | Μαρτίου 2, 2012 1:49 μ.μ. | Reply
Μα το πρόβλημα είναι άλλο ... Γράφει λοιπόν το άρθρο ότι στους Λογιστές θα πάνε ΜΟΝΟ για την ηλεκτρονική υποβολή , ενώ όλα τα άλλα είναι τόσο απλά που ο κάθε φορολογούμενος μπορεί να το φτιάξει μόνος του . Δεν λέω να είμαστε υποχρεωτικοί , αλλά έτσι όπως είναι το άρθρο είναι σαν να λέει , έλα μωρέ σιγά τι δουλειά κάνεις , απλά για να το στείλεις ..... Οπότε σαν σεμινάρια θα πρότεινα να κάνουν όλοι σχετικά με το διαδίκτυο και όχι με τις ασήμαντες αλλάγες στο Έντυπο και τη φορολογία . Αυτοί είναι οι συνεργάτες σας !!!!!!
image description gkazan | Μαρτίου 2, 2012 4:20 μ.μ. | Reply
Τον άλλο μήνα, σύμφωνα με ασφαλείες πληροφορίες, θα ανακοινώσουν οτι όσοι μισθωτοί ή συνταξιούχοι δεν διατηρούν το αφορολόγητο των 9000 ευρώ λόγω αποδοχών, θα υποβάλλουν υποχρεωτικά ηλεκτρονικώς την δήλωσή τους. Στο τέλος Μαΐου, θα ανακοινώσουν οτι λόγω έλευσης Ελοχιμ-Νεφελιμ, όσοι δεν ανήκουν στην τελευταία κατηγορία, θα υποβάλλουν υποχρεωτικά ηλεκτρονικώς τις δηλώσεις τους. Προτείνω ως καταληκτική ημερομηνία υποβολης δηλώσεων φέτος την 22α Δεκεμβρίου 2012... Γιατί αν έχουμε "πηδηχτεί από το παράθυρο" πλανητικώς στις 21/12/2012, δεν θα υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κανείς με εκκαθαρίσεις φόρου....

Υ.Γ. Να δείτε που θα φάμε και ξύλο από πάνω, όταν θα βγάζουμε τα μπιλιετάκια στους φορολογούμενους και θα ζητάμε και αμοιβή... Είπαμε: Ο λογιστής (κατα την Τρόικα-Δοσιλογική Κυβέρνηση κλπ) θα εξελιχθεί στον άμισθο υπάλληλο Υ.Ο. (αυτό τουλάχιστον πιστεύω οτι σχεδιάζεται)
image description ΓΙΑΝΝΗΣ1963 | Μαρτίου 2, 2012 5:24 μ.μ. | Reply
Πιστεύω ότι με την υποβολή δηλώσεων υποχρεωτικώς μέσω Internet είναι κατά πολύ καλύτερα, διότι έτσι όλοι οι φορολογούμενοι μπορούν να έχουν άμεση πρόσβαση στα αρχεία τους, και να έχουν οποιαδήποτε ώρα και μέρα όσα αντίγραφο φορολογικής δήλωσης ή Ε9 ή ΕΤΑΚ, Ή Ε2 κ.ο.κ , χωρίς διαδικασίες , χωρίς να χρειάζεσαι πρωτόκολλο, χωρίς να στήνεσαι σε ουρές για το πρωτόκολλο και για το τμήμα εισοδήματος, χωρίς να παρακαλάς τον κάθε απόφοιτο δημοτικού – επιμελητή , χωρίς να υποχρεώνεσαι σε κάθε υπάλληλο για να σου δώσει το εκκαθαριστικό αυθημερόν και όχι σε 3 ή 4 ημέρες, χωρίς να σου γκρινιάζουν αν ξαναζητήσεις μέσα σε λίγες ημέρες, χωρίς να εξηγείς το γιατί το θέλεις Για το φοιτητικό επίδομα σου ζητάει το τμήμα εισοδήματος αντίγραφο φορολογικής δήλωσης !!!!!!!! Χωρίς να σου χάνουνε τις αποδείξεις. Επίσης με την ηλεκτρονική υποβολή τα τυπικά λάθη «σκαλώνουνε» κατά την υποβολή και διορθώνονται άμεσα οπότε δεν θα επιστρέφονται δηλώσεις. Έχεις άμεση εικόνα των ακινήτων και των ΙΧ. Χωρίς να πηγαινοφέρνεις τα πακέτα των δηλώσεων στην Δ Ο Υ, χωρίς να βγαίνεις από το γραφείο σου και χωρίς να πηγαίνεις στην Δ Ο Υ . Όσο αφορά τον κλειδάριθμο και τους ηλικιωμένους , το θέμα είναι απλό, σου κάνουν ένα πληρεξούσιο στο ΚΕΠ ή στο ΑΤ της περιοχής σου ή στις πρώην κοινότητες για τα χωριά και αναλαμβάνεις τα υπόλοιπα.
image description [email protected] | Μαρτίου 5, 2012 6:41 μ.μ. | Reply
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ,ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΘΕ "ΠΟΝΗΡΟΣ" ΙΔΙΩΤΗΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΔΙΟΤΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ..ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ.ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΠΑΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ...ΔΗΘΕΝ ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΤΑΣΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ..ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ & ΕΠΙΠΛΕΟΝ Η ΕΦΟΡΙΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΚΑΤ ΕΜΕ ΘΑΠΡΕΠΕ ΝΑΝΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΣ & ΟΧΙ ΝΑΝΑΙ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΣ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ & ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ.
image description Your Name | Μαρτίου 3, 2012 7:13 π.μ. | Reply
Εαν μεχρι αυτη την στιγμη οι αρμοδιοι ακομη σκεφτονται πως θα υποβληθουν οι δηλωσεις,ισχυει το παρε το αυγο και κουρευτο.
image description CHRIS HARRISON | Μαρτίου 3, 2012 6:40 μ.μ. | Reply
Εγώ βλέπω οτι το κράτος κάνει μια τεράστια προσπάθεια μείωσης του κόστους στα δικά του μαγαζιά, και προσπαθεί να τα φορτώσει στα δικά μας....
Αλήθεια μόνο εγώ το βλέπω αυτό??
Και εδώ είναι καθαρά δική μας απόφαση το τι θα κάνουμε με το δικό μας κόστος και τα δικά μας έξοδα.
Διότι είναι γεγονός οτι όλη η γκρίνια από τις εφορίες θα μαζευτεί στα γραφεία μας.
Το μπαλάκι λοιπόν μας το πέταξαν, άντε να δω ποιος θα το πιάσει και που θα το στείλει.

Εγώ πάντος θα αρχίσω συνεργασία με το διάολο. θα του στέλνω πελάτες... φορολογουμενους.
image description ΚΕΠΙΣΤΑΣ ΑΠΟ ΑΜΦΙΣΣΑ | Μαρτίου 5, 2012 7:10 μ.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ...ΠΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΕΠ ΠΕΡΝΑΝΕ ΕΤΟΙΜΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΔΕΙΣ ΚΑΙ Ε2 ΚΑΙ Ε9.
ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΒΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ
ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΩΔΙΚΟΥΣ TAXISNET .,ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΗΤΕΣ ,ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΗΤΕΣ ΙΚΑ ,ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΑΦΜ ΚΑΙ ΕΝΑΡΞΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ.,ΚΛΠ
ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΛΩΣ ΦΕΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ,
ΑΛΛΟΙ ΚΟΝΟΜΑΝΕ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΤΟΥ......................
image description simik1 | Μαρτίου 13, 2012 5:15 μ.μ. | Reply
θεωρω οτι μεσω Internet μακροχρονια (και εφοσον επιβιωσουμε) ειναι οτι καλυτερο για ολους
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

    Up
    Close
    Close
    Κλείσιμο