Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Συναντήσεις της ΠΟΦΕΕ για θέματα Λογιστών και μετάθεση χρόνου υποβολής Ε9 2011

Τετάρτη, 29 Φεβρουαρίου 2012

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
 
Σήμερα Τετάρτη 29-2-2012, ο Πρόεδρος του Δ.Σ. της Ομοσπονδίας κος Πανίδης Αβραάμ, ο Γενικός Γραμματέας κος Πατέλης Νικόλαος, ο ταμίας κος Καρκαντός Γεώργιος και το μέλος κος Σταυρουλάκης Κωνσταντίνος, είχαν διαδοχικές συναντήσεις με τον Πρόεδρο του Ο.Ε.Ε. κο Καλλίρη Πελοπίδα και με στελέχη του Υπουργείου Οικονομικών, συζήτησαν θέματα που αφορούν την άσκηση του επαγγέλματος του Λογιστή - Φοροτεχνικού καθώς και το χρονοδιάγραμμα υποβολής φορολογικών δηλώσεων οικονομικού έτους 2012 καθώς και το αίτημα μετάθεσης του χρόνου υποβολής του Ε9 του έτους 2011 ταυτόχρονα με τις φετινές δηλώσεις.

Θα ενημερώσουμε άμεσα τα μέλη μόλις έχουμε νεότερες εξελίξεις για τις ημερομηνίες.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description .......... | Μαρτίου 1, 2012 9:26 π.μ. | Reply
EXOYME KANENA NEOTERO APO TH XTHESINH SYNANTHSH?
image description Your Name | Μαρτίου 1, 2012 11:28 μ.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description jim | Μαρτίου 1, 2012 9:07 π.μ. | Reply
και ηταν θετικοι στην περιπτωση νεας παρατασης η οχι?????????
image description Your Name | Μαρτίου 1, 2012 9:09 π.μ. | Reply
ΑΛΙΜΟΝΟ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ!!
image description LOG | Μαρτίου 1, 2012 9:25 π.μ. | Reply
Τι μετάθεση του Ε9 μαζί με τις δηλώσεις και βλακείες. Μέσα στο φόρτο να έχουμε να κάνουμε και το Ε9. Ειναι σοβαροί?
Πολύ μυαλό θέλει, να αποδεσμευτεί το Ε9 από τις δηλώσεις, να οριστεί μια προθεσμία π.χ. από 01/09-31/12/12 και να γίνει μια ενημέρωση και να έρχονται όλοι με τα στοιχεία και να τους φτιάξουμε ότι θέλουν?
Αλλά αφού πέρισυ που θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει αυτή τη δουλειά, δεν είχαν έτοιμο το πρόγραμμα τι να πεις.
image description Akis | Μαρτίου 1, 2012 10:58 π.μ. | Reply
Που είναι η ΠΟΦΕΕ?
Πότε θα μας ενημερώσει για το Ε9?
image description LOGRALLI | Μαρτίου 1, 2012 10:44 π.μ. | Reply
Θα περιμένουμε πολύ μου φαίνεται... θα μας δώσουν την δευτέρα παράταση όπως συνήθως...
image description .......... | Μαρτίου 1, 2012 12:28 μ.μ. | Reply
????????????
image description ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ | Μαρτίου 1, 2012 1:01 μ.μ. | Reply
ελεος ελεος δηλαδη με αυτο το ε9 ,πειτε απο σημερα επιτελους οχι απλα για παραταση αλλα οτι μεχρι το τελος του 2012 θα ειναι ανοιχτο το συστημα για διορθωσεις παλαιων και προσθεσεις νεων ακινητων.
image description Matx | Μαρτίου 1, 2012 1:29 μ.μ. | Reply
Το όλο θέμα του Ε9 είναι για τις διορθώσεις παλαιοτέρων ετών, το οποία κατατέθηκαν στις ΔΟΥ, έγινε ανάθεση σε ιδ.εταιρίες η καταχώρηση αυτών και αυτές τα καταχώρησαν κανονικά στα παλιά τους τα παπούτσια... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΥΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΟΙΚΤΟ ΓΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ 31/12/2012!!! Ο ΛΟΓΟΣ ΑΠΛΟΣ: ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ!!!
image description br | Μαρτίου 1, 2012 2:06 μ.μ. | Reply
Για όλα τα λάθη που θα γίνουν στα Ε9, λόγω των ανεπαρκών παρατάσεων της τελευταίας στιγμής, ποιος θ'αναλάβει την ευθύνη???? Αν υπάρχει επιθυμία για ένα σωστό περιουσιολόγιο ας δώσουν και μία προθεσμία που ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα,δεδομένου και όλων των άλλων υποχρεώσεων που εχουν τα Λογιστικά Γραφεία!!!!!!!!
image description frosost | Μαρτίου 1, 2012 2:01 μ.μ. | Reply
τελικα στουκασσιδη το κεφαλι μαθαινουν ολοι αει σιχτιρ βαρεθηκα!!!!!!!!!!!! δεν κανω τιποτα.....
image description PantelisCh | Μαρτίου 1, 2012 3:06 μ.μ. | Reply
Στο taxisnet πάντως μου είπαν ότι κάτι ακούγεται αλλά δεν ξέρουν ακόμα...
image description BIRPAN | Μαρτίου 1, 2012 3:30 μ.μ. | Reply
Υπάρχουν περιπτώσεις που φορολογουμενοι εχουν δώσει ε9 παρελθοντων ετών και τα ακίνητα δεν εμφανίζονται στη περιουσιακή κατάσταση τους.Το σύστημα ανοίγει με περιουσιακη κατάσταση 2011 οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε διορθώσεις ή εισαγωγες ακινήτων με 2009. Επικοινώνησα με ΤΑΧΙΣ ΝΕΤ και ακόμα περιμένω απάντηση.Η δου δεν δεχεται διορθωτικές περιμένωντας νά κλεισει η υποβολή .....Τουλάχιστον να ανοίξουν το σύστημα για όλους για να γίνουν οι αναγκαίες διορθώσεις.
image description Your Name | Μαρτίου 1, 2012 4:52 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΦΩΤΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ Ε9.
ΕΕΕΕΕΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΦΕΕ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙ ΕΙΠΑΝΕ ΧΘΕΣ ΓΙΑ ΤΑ Ε9 ΤΟΥ 2011???
image description Μάκης | Μαρτίου 1, 2012 4:21 μ.μ. | Reply
παιδιά δεν κάναμε τίποτα! ούτε ένα Ε9! Είμαστε όλοι για πολύ βαριά ψυχοφάρμακα....................................Έλεος! Αφού για πρώτη φορά, πολύ σωστά, βγάλανε ανακοίνωση για τις φορολογικές δηλώσεις σε εύλογο χρονικό διάστημα το ίδιο να κάνουν και για το Ε9 και κάθε άλλο έντυπο που θα γεννήσουν στο μέλλον.
image description BILLY T. | Μαρτίου 1, 2012 4:51 μ.μ. | Reply
ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΑ Ε9 ΤΟΥ 2011 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΗΞΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ Ε9 ΤΟΥ 2012 ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ.
Α! ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΜΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΑΣ , ΚΑΛΑ ΘΑ ΗΤΟ
image description Διονυσης | Μαρτίου 1, 2012 4:45 μ.μ. | Reply
ΑΠΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΟΕ9 ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΩΝ ΝΟΜΙΚΩΝ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΕΣ!
image description maria p. | Μαρτίου 1, 2012 4:37 μ.μ. | Reply
ΑΣ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑ ΣΩΣΤΟ, ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΑ Ε9. ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΤΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ,ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!

Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ Ε9 ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ.....ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ.

ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΩΡΑ,ΟΧΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ!!!
image description ele | Μαρτίου 1, 2012 5:00 μ.μ. | Reply
pesta pesta..
alla poios mas akouei........
image description TDB | Μαρτίου 1, 2012 5:07 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΥΠ.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΦΗΣΕI ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΟΙΚΤΟ ΓΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ KAI ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΟΥ Ε9 ΜΕΧΡΙ 31/12/2012 ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ
ΝΑ ΛΗΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ
image description BIRPAN | Μαρτίου 1, 2012 6:00 μ.μ. | Reply
Μήπως πρέπει να κάνουμε μια έκκληση στους "κυβερνητικούς εκπροσώπους¨"κκ Αμπελιώτη και Κορομηλά να πούν τίποτα στα πρωινάδικα που όλη την ημέρα τριγυρίζουν , για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε??
image description GIAN | Μαρτίου 1, 2012 7:29 μ.μ. | Reply
Κάθε προθεσμία πριν απο τις 31/07/2012 απλά εξωπραγματική!!!!!
image description ANTONIS KERKYRA | Μαρτίου 1, 2012 7:25 μ.μ. | Reply
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ maria p .
image description LOGRALLI | Μαρτίου 1, 2012 7:27 μ.μ. | Reply
σήμερα εντόπισα ότι Ε9 τα οποία έστειλα μέσω ίντερνετ το οικ.έτος 2010 , δεν είναι στην περιουσιακή κατάσταση που δίνει το υπουργείο.....
η παράταση δεν πρέπει να είναι πριν τις 30/9
τα λάθη δεν είναι δικά μας είναι δικά τους και έχουμε μπροστά μας ένα βουνό.
image description DFF | Μαρτίου 1, 2012 7:26 μ.μ. | Reply
Απίστευτο χάος ... Δεν θα διορθωθεί με την παράταση, αλλά σίγουρα θα γίνει πιο ήρεμα και πιο σωστά.
image description SOHA | Μαρτίου 1, 2012 7:39 μ.μ. | Reply
ΚΑΠΟΤΕ ΑΣ ΜΑΣ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ.ΑΜΙΣΘΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΥΠ.ΟΙΚΟΝ ΕΙΜΑΣΤΕ.ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΔΟΥΛΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΥΜΕ.
ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΜΑΣ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΕΒΑΖΑΜΕ ΤΑ ΜΟΛΥΒΙΑ (ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ !!) ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΑΜΕ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣΧΕΣΙΤΕΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΝΑΣ ...ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ
image description ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ | Μαρτίου 1, 2012 8:03 μ.μ. | Reply
Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ Ε9!!!
image description ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ | Μαρτίου 1, 2012 8:36 μ.μ. | Reply
ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΩΣ 31/12/12 ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΟΥΝ ΣΤΑ ΠΡΩΙΝΑΔΙΚΑ!!!! Π.Χ. ΦΙΛΕ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΕ, ΛΟΓΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΝ ΔΥΣΚΟΛΙΩΝ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟΥ Ε9 ΚΑΙ ΛΑΘΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΟΝΤΕ ΣΕ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ, ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ(ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΛΑΙΣΘΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ) ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΗΤΕ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΑΣ Ή ΣΤΗ Γ.Γ.Π.Σ. ΕΩΣ 31/12/12 ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΟΡΘΟΥΗΥΑΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΣΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ. Η ΓΓΠΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
image description ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ | Μαρτίου 1, 2012 8:21 μ.μ. | Reply
ΑΠΟ ΤΟ 1995 ΚΑΝΩ Ε9 ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΑ ΔΙΑΟΛΕΜΕΝΑ!
image description Your Name | Μαρτίου 1, 2012 8:04 μ.μ. | Reply
Θα συμφωνήσω με SOHA,όμως πότε θα γίνει αυτό???? Τι άλλο πρέπει να υποστεί ο κλάδος για να διεκδικήσει τα ουσιώδη???
image description Your Name | Μαρτίου 1, 2012 10:46 μ.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description spirus79 | Μαρτίου 1, 2012 10:52 μ.μ. | Reply
ελπιζω να το ανακοινωσουν αυριο
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 8:21 π.μ. | Reply
Σχολιάστε
image description LOGRALLI | Μαρτίου 2, 2012 8:31 π.μ. | Reply
το αύριο ήρθε .... πόσο θα περιμένουμε..... μέχρι να πάθουμε εγκεφαλικό? Σαν δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 11:57 π.μ. | Reply
τελικα θα δωσει παραταση
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 11:57 π.μ. | Reply
ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΑΚΟΜΗ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΑΚΟΜΗ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΝΑΙ
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 11:36 π.μ. | Reply
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ
image description jim | Μαρτίου 2, 2012 11:01 π.μ. | Reply
τι θα γίνει ρε παιδιά δώστε κάποια εκτίμηση τουλαχίστον
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 11:13 π.μ. | Reply
ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΙ ΤΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΕ !!! ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!!! ΔΩΣΤΗ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΗΣΥΧΟΙ ΑΠΟΨΕ.... ΑΝ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ!!!
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 11:05 π.μ. | Reply
ΕΙΔΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΝΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΣΤΗΝ ΝΕΤ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΔΩΣΕ ΤΕΣΣΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ Ε9 ΑΥΤΗ ΠΟΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ Η ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ
image description Thanos | Μαρτίου 2, 2012 11:51 π.μ. | Reply
ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΟΥΤΕ ΣΗΡΙΑΛ ΤΟΥ ΦΩΣΚΟΛΟΥ ΝΑ ΗΤΑΝ..ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ...
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 11:47 π.μ. | Reply
pote tha dothei paratash to susthma de douleuei kale...............
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 11:55 π.μ. | Reply
το λορδεμπου σερνετε,ο χαρτης δεν εμφανιζετε ,δεν μπορουμε να καταχωρισουμε ε9 οικ 2011 αν δεν τσεκαρουμε ολα τα ακινητα,τι να τσεκαρουμε δλδ να ξαναπερασουμε πρεπει,και παρολαυτα μας εχουν και στην πιεση....ρεεεεεε παραταση τωρα σημερα παρασκευη αλλιως παρτε ενα @ΡΧ%&! να εχετε καβατζα.
image description ΑΚΙΣ | Μαρτίου 2, 2012 12:06 μ.μ. | Reply
ΤΑ Ε9 ΠΟΥ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΑ.ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ.ΤΙ ΘΑ ΠΡΩΤΟΚΑΝΟΥΜΕ?ΕΛΕΟΣ?
image description SOHA | Μαρτίου 2, 2012 12:16 μ.μ. | Reply
ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.!!!
ΑΣ ΤΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΤΟ Υ.Ο ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΠΑΛΙ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΟΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ (βλεπε εκεινα τα ειδοποιητηρια περι ληξιπροθεσμων που δεν ηταν υπαιτιοτητα του φορολογουμενου?...) ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ.
ΜΕΤΑ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.
ΚΥΡΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ?
ΗΡΘΕ Η ΑΝΟΙΞΗ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗ ΖΗΣΟΥΜΕ !!!
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 12:14 μ.μ. | Reply
παιδια εχουμε κανενα νεο θα δωθει τελικα παραταση?????????????
image description στελιος | Μαρτίου 2, 2012 12:23 μ.μ. | Reply
τι γινεται ρε παιδια ακομα τιποτα?κλασικα 4:30 θα ανακοινωθει αν τελικα δοθει παραταση ε??
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 12:06 μ.μ. | Reply
4 30 δευτερας βεβαιως βεβαιως
image description br | Μαρτίου 2, 2012 12:57 μ.μ. | Reply
Γι'άλλη μία φορά το ΥΠΟΙΚ δίχνει πόσο πολύ μας εκτιμά ,τους "συνεργάτες" του!!!
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 12:15 μ.μ. | Reply
ας μας ενημερωσουν τουλαχιστον οι παρευρισκομενοι στην συναντηση ,ή υπαρχει ομερτα για να πιεστουμε να στειλουμε οσα μπορουμε και την δευτερα θα μας πουν για παραταση μεχρι 15 μαρτιου ?
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 12:45 μ.μ. | Reply
15 μαρτιου
image description xristoseyag | Μαρτίου 2, 2012 1:28 μ.μ. | Reply
ΟΥΤΕ Η ΠΟΦΕΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΕΡΑ..ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΕΣΤΩ ΑΝΕΠΙΣΙΜΑ ΚΑΤΙ?
image description LOGRALLI | Μαρτίου 2, 2012 1:36 μ.μ. | Reply
μίλησα στο τηλ πριν από λίγο με την ΠΟΦΕΕ και την ΠΕΦΕ (τους πήρα όλους παραμάζωμα).... περιμένουν το μεσημέρι , έτσι μου απάντησαν τουλάχιστον... εκτιμάνε ότι θα δώσουν ...πόση? κανείς δεν ξέρει?
image description xristoseyag | Μαρτίου 2, 2012 1:37 μ.μ. | Reply
ΑΝΤΕ ΜΑΚΑΡΙ ΦΙΛΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΛΙΓΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ...ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΙ..ΜΠΛΟΚΑΡΕ...
image description ΑΝΩΝΥΜΟΣ | Μαρτίου 2, 2012 1:48 μ.μ. | Reply
ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΘΡΑΣΟΣ. ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΩΣΤΑ. ΕΜ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΩΝΟΥΜΕ ΤΙΣ Π@Π@ΡΙΕΣ ΤΟΥΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ SITE ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ!!ΕΛΕΟΣ! ΛΙΓΗ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ! ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ,ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΥΤΟ!ΝΤΡΟΠΗ ΠΙΑ!ΑΣ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΝ ΑΝΟΙΧΤΟ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ 31/12.ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ??
image description BIRPAN | Μαρτίου 2, 2012 2:45 μ.μ. | Reply
Κύριε Διευθυντά
Σας στέλνω αυτό το E-mail για να σας επισημάνω τα προβλήματα για την υποβολή των Ε9 που η ημερομηνία υποβολής του λήγει την 05/03/2012
1.Υπαρχουν φορολογούμενοι που ενώ έχουν υποβάλλει Ε9 τα προηγούμενα χρόνια η περιουσιακή τους κατάσταση εμφανίζεται κενή!!!!!
2,Υπάρχουν φορολογούμενοι που ενώ έχουν αγροτεμάχια στο πίνακα αγροτεμαχίων του Ε9 δεν εμφανίζονται.
3,Είμαστε αναγκασμένοι ως λογιστές να ανατρέχουμε πάλι στα συμβόλαια αγοραπωλησιας ακινήτων των φορολογουμενων για να εξακριβώσουμε αν υπάρχουν λάθη απο την εισαγωγη στοιχείων απο την υπηρεσίασ σας η αν υπάρχουν λάθη απο τους ίδιους του φορογούμενους
.4, Φορογούμενοι Έχουν καταταθέσει δηλώσεις εκπρόθεσμες για χρήσεις 2009-2010 φέτος και οι ΔΟΥ δεν παραλαμβάνουν Ε9 λεγόντας ότι θά πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά.Τό σύδτημα όμως ανοίγει στις συγκεκριμένες περιπτώσεις μονο για το 2011 χωρίς να επιτρέπει να υποβάλλουμε για τη χρήση 2009 (οικ 2010)
5.Υπάρχουν λάθη ήδη απο τις υποβληθείσες δηλώσεις Ε9 λογώ του ότι το σύστημα είτε απο λάθη χειρισμούς του χρήστη είτε απο την συνεχής απορρίψεις απο τον ΄σερβερ σας πρέπει να τροποποιηθούν.
6.Σε φορολογούμενο που είχε 8 ακίνητα και λόγω κληρονομάς απέκτησε το 50 % της επικαρπίας και το 100 % της ψιλήσ κυριότητας όπου όπωσ καταλαβαίνετε έπρεπε τα ακίνητα να γραφτούν 2 φορές, για την εισαγωγή στοιχείων στο σύστημα χρειάστηκα 6 ώρες.
7.Είναι κρίμα να σπαταλώνται τόσες εργατόωρες για να δημιουργηθεί το περιουσιόλογιο και να ξαναγεμίσουν οι ΔΟΥ με χιλιάδες φορολογούμενους για τροποοιητικές δηλώσεις μετά το πέρας της υποβολής.
8.Είναι επιτακτικά αναγκαίο να δοθεί παράταση .
9,Είναι επιτακτικά αναγκαίο νά έχει την δυνατότητά ο χρήστης να τροποποιεί η να εισαγάγει ακίνητα στη πρώτη χρήση διόρθωσης (2009) όταν το σύστημα ξεκινάει με περιουσιακή κατάσταση 2011
10.Είμαι επαγγελματίας λογιστής πάνω απο 35 χρόνια με αριθμο ΟΕΕ 1022.Μη νομίζετε 'οτι η παράταση με συμφέρει ή συμφέρει τον κλάδο μας.όταν έχουμε να καταθέσουμε Εκκαθαριστικές ΦΠΑ,Εκκαθαριστικές ΦΜΥ,Δηλώσεις Εισοδήματος μέσα στο ίδιο χρονικο διάστημα..
11,Μπορείτε νά δείτε την καταστάση και τα προβλήματα που παρουσιάζονται μπάινοντας στό www.taxheaven.gr στο φορούμ που έχει, και που αναρτούν τις ανησυχίες τους και τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί,Επικοινωνήστε μέ μαχόμενους τοπικούς συλλόγους λογιστών που υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα για να ακούσετε όλα τα προβλήματα που παρουσιάζονται στο ΤAXIS NET και που ένας απο αυτόυς είναι ο Σύλλογος Λογιστών Θήρας που έχω την τιμή να είμαι μέλος του.
Με τιμή

Παναγιώτης Μπιρλιράκης
Λογιστής Α τάξεως
ΑΜ.ΟΕΕ 1022
Αριθμός Αδείας ΟΕΕ 18269
Μεσαριά Θήρας Κυκλάδων
τηλ 2286031380

(ΜΕΙΛ ΣΤΟΝ ΓΓ ΚΕΠΥΟ)
image description Your Name | Μαρτίου 2, 2012 2:59 μ.μ. | Reply
Εμείσ στο εξωτερικό έχουμε μεγάλο πρόβλημα με την application. Είναι σίγουρη η παράταση ή όχι. Το υπουργείο σήμερα το ρπωί μου απάντησε όχι. Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!!!
image description Tester | Μαρτίου 2, 2012 2:46 μ.μ. | Reply
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΤΟΥ Υ.Ο!!!!ΓΙΑ ΕΝΑ Ε9 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΟΓΚΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ,ΤΟΝ ΕΛΕΓΚΤΗ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗ Η/Υ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΥΣΤΗΜΑ.ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΛ ΣΤΗΝ Γ.Γ.Π.Σ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ... ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ 5 ΜΑΡΤΙΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΕΕΕ?ΟΥΤΕ ΣΕ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΩΝ Ε9...ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ Ε9 2011-2012 ΜΕΧΡΙ 31/12/2012 ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ...ΑΝΤΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΓΛΙΤΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΕΜΑ!
image description LOGRALLI | Μαρτίου 2, 2012 2:41 μ.μ. | Reply
Παράταση έως 30/3/2012 για ηλεκτρονική υποβολή Ε9 έτους 2011

Με απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Οικονομικών Παντελή Οικονόμου παρατείνεται μέχρι και τις 30 Μαρτίου 2012 η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής της δήλωσης στοιχείων ακινήτων φυσικών προσώπων (Ε9) έτους 2011.
www.naftemporiki.gr


η παράταση που έδωσαν είναι ελάχιστη !!! αν πουμε να κάνουμε σε όλους ελέγχους πάλι δεν προλαβαίνουμε αλλά ποιος θα το καταλάβει? πολλά μάλλον ζητάω
image description MatX | Μαρτίου 2, 2012 2:01 μ.μ. | Reply
Κ. Οικονόμου άλλο η υποβολή Ε9 έτους 2011 και άλλο η σωστή απεικόνιση του περιουσιολογίου (στους περισσότερους είναι λαθεμένη λόγω μην καταχώρησης από πλευρά των ΔΟΥ, δηλώσεων Ε9 παλαιοτέρων ετών)!!! Ακόμα δεν είναι αργά να το καταλάβετε...
Υ.Γ. Η 5η παράταση (μέχρι της 30/03/2012) δείχνει πλήρη άγνοια των παραπάνω!!!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο