Ειδήσεις Ανακοινώσεις ΥΠ.ΟΙΚ. - ΙΚΑ - ΟΑΕΔ

Νέα υπηρεσία απο τη Γ.Γ.Π.Σ. για την αναζήτηση στοιχείων λογιστή.

Η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων  στα πλαίσια της  αναβάθμισης  των υφιστάμενων  υπηρεσιών της  αλλά  και της προσθήκης νέων, έθεσε από σήμερα στη διάθεση του κοινού μια ακόμη νέα υπηρεσία.

Πιο συγκεκριμένα η υπηρεσία που βρίσκεται πλέον στη διάθεση των πολιτών είναι η «Αναζήτηση Στοιχείων Λογιστή».

Με την υπηρεσία αυτή θα μπορεί ο οποιοσδήποτε, δίνοντας τον Α.Φ.Μ. του λογιστή να βλέπει τα υπόλοιπα στοιχεία του όπως αυτά έχουν διατεθεί στη Γ.Γ.Π.Σ., από το Οικονομικό Επιμελητήριο, ήτοι  ονοματεπώνυμο, όνομα πατρός, τάξη και αριθμό αδείας από το Ο.Ε.Ε.

Σημειώνουμε ότι για την πρόσβαση στη συγκεκριμένη  υπηρεσία δεν απαιτούνται κωδικοί πρόσβασης.  

Για να τη χρησιμοποιήσετε μπορείτε να ακολουθήσετε την παρακάτω διαδρομή στον ιστοτότπο της Γ.Γ.Π.Σ. (www.gsis.gr).
«Υπηρεσίες προς Πολίτες / Αναζήτηση Στοιχείων Λογιστή»  ή
«Υπηρεσίες προς Επιχειρήσεις – Επιτηδευματίες / Αναζήτηση Στοιχείων Λογιστή».

Να τονίσουμε εδώ ότι πρόσφατα είχε τεθεί σε εφαρμογή και άλλη μια σημαντική υπηρεσία από τη Γ.Γ.Π.Σ., αυτή της ηλεκτρονικής υποβολής της προσωρινής δήλωσης απόδοσης φόρου και τελών χαρτοσήμου, για ποσά που παρακρατούνται από αμοιβές που θεωρούνται εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις, από μισθούς και συντάξεις, καθώς και από αμοιβές για υπηρεσίες ελευθέριου επαγγέλματος. Η υπηρεσία αυτή ήρθε να συμπληρώσει την εφαρμογή που είχε τεθεί από την αρχή του έτους και αφορούσε την απόδοση του φόρου από μισθωτές υπηρεσίες. 



Για την  Taxheaven

Κωνσταντίνος Δημ. Γραβιάς




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description despina | Ιουλίου 7, 2011 6:12 μ.μ. | Reply
Δηλαδή ο οποιοσδήποτε θα μπορεί να βλέπει και να κλέβει τα στοιχεία του εκάστοτε λογιστή ή λογιστικού γραφείου, να υπογράφει αντ' αυτού οτιδήποτε έγγραφο θέλει, βγάζοντας όσες σφραγίδες θέλει, χωρίς να αφήνει ηλεκτρονικό ίχνος αφού θα μπάινει χωρίς κωδικούς και μετά άντε ο λογιστής να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας! Με ποιό δικαίωμα δημοσιεύονται τα στοιχεία;;; Η αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων, τι κάνει;;;;
image description JONNYJ | Ιουλίου 7, 2011 7:28 μ.μ. | Reply
σε τι εξυπηρετει αυτη η υπηρεσια???
το επιμελητηριο δλδ εδωσα τα στοιχεια ολλων των λογιστων που εχει στο μητρωο του??
δεν θα κανει τιποτα κ σε αυτο η ποφεε??
αν ειναι δυνατον τετοια ακινησια!!!!
image description panos60s | Ιουλίου 7, 2011 9:19 μ.μ. | Reply
Αισχος. Ακρως παρανομο. Καραγκιοζηδες της ΓΓΠΣ εαν εχετε κοτσια εφαρμοστε και την ιδια εφαρμογη για ολους τους επιτηδευματίες. Ποσες και πόσες φορές μέσα απο κακοσφραγισμένα χειρογραφα τιμολόγια ψάχνουμε να βρουμε το ΑΦΜ του προμηθευτή και δεν μπορουμε. Οταν κάποτε το είχαμε ζητησει απο τα επιμελητήρια ηταν παρανομο τώρα για μας δεν είναι. Συναδελφοι έλεος πια. Ξεσηκωθείτε. Σε λιγο θα μας ζητανε καθε ποτε γ.......με
Υ.Γ. Μου αρεσει στην ανακοίνωση το ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ
image description PINORF | Ιουλίου 7, 2011 9:41 μ.μ. | Reply
τελικα ειναι πολυ καραγκιοζηδες εχουμε τοσα αλλα προβληματα και θεματα και αυτη ασχολουνται με βλακιες ελεος
image description Lelaoua | Ιουλίου 8, 2011 2:53 π.μ. | Reply
ΑΙΣΧΟΣ! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ. ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΟΥΝΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ;
image description elias stratakis | Ιουλίου 8, 2011 6:30 π.μ. | Reply
Ας μας εξηγήσουν για ποιό λόγο γινεται αυτή η έκθεση μας...
image description NIKOSP. | Ιουλίου 8, 2011 9:22 π.μ. | Reply
Να μας βάλουν και ένα πινέλο στον κ... περνόντας να βάφουμε κιόλας . Έλεος να βγάλουν τα δικά τους προσωπικά δεδομένα στο Taxis οι "εγκάφαλοι ".
Προτείνω να σταματήσουμε να κάνουμε συναλλαγές μέχρι 14 το μήνα , όλοι μαζί 15 το πρωί δηλώσεις, σε πρώτη φάση μέχρι να ξυπνήσουν οι σύλλογο μας .ι
image description Khoumas | Ιουλίου 8, 2011 9:41 π.μ. | Reply
μεγαλύτερη ντροπή πρέπει να νιώθουν αυτοί που το επέτρεψαν και να χαρακτηριστούν ανεπιθύμητοι να εκπροσωπούν τον κλάδο..................
αυτό θα επρεπε να υπάρχει σαν δυνατότητα για τον έλεγχο των επιτιδευτιών και κατα πόσο νόμιμοι είναι για να αποφείγουν οι συναλασόμενοι πλαστά -εικονικά ....ας δωθεί η δυνατότητα αφού εισέλθει ενας λογιστής η επιτιδευματίας να εχει την δυνατότητα ελέγχου στοιχείων κλπ...
τώρα κατάλαβα τι θα πει..................?????????????????
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ.???
image description KAROLOS | Ιουλίου 8, 2011 10:08 π.μ. | Reply
Δεν περίμενα από νοήμονες συναδέλφους να θεωρούν ότι τα επαγγελματικά μας δεδομένα είναι και προσωπικά δεδομένα. Φυσικά και έπρεπε από καιρό να είχε ανέβει αυτή η εφαρμογή. Τώρα σχετικά με το ότι μπορεί κάποιος να φτιάξει σφραγίδες κ.λπ. το θεωρώ ατυχές ως επιχείρημα. Το ίδιο μπορούσε και προηγουμένως να κάνει αν ήθελε. Μη βλέπετε φαντάσματα παντού.
image description PMVOLOS | Ιουλίου 8, 2011 10:17 π.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ! ! ! ΕΙΣΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ? ΞΕΡΕΤΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ ? ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ? ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΩΝΥΜΟΙ ? ΕΙΣΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΗ ΦΑΙΝΕΣΤΕ ? ΕΙΣΤΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΙ, ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ,...? ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΖΗΤΟΥΣΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ, ΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ, ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΠΡΩΤΑ, ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ BOLD ! ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟΥ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ. ΑΛΛΑ "ΜΠΡΟΣ ΣΤΑ ΚΑΛΛΗ Τ΄ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ". ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΣΆΥΤΑ ΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΦΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΟΥΝ. ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ !
image description A.Fassa | Ιουλίου 8, 2011 11:23 π.μ. | Reply
Βρε συνάδελφοι, γιατί αντιδράτε έτσι? Μόνο το ΑΦΜ μας φαίνεται, η τάξη αδείας και το πατρόνυμο. Ούτε διεύθυνση ούτε λοιπά στοιχεία. Ούτως ή άλλως, μόνο με ΑΦΜ μπορεί κάποιος να κάνει αναζήτηση, οπότε τι σκάτε? Δεν το θεωρώ κακό αυτό που κάνουν, ίσα ίσα που διαπιστώνεις αν είναι απατεώνας κάποιος ή όχι με αυτό το link.
image description kpolitis | Ιουλίου 8, 2011 12:32 μ.μ. | Reply
ρε παιδια ποτε αναγνωριστηκε το επαγγελμα μας? ποτε μας εδωσαν την αξια που εχουν οι λογιστες σε λονδινο ΝΥ κλπ?....χεσμενους μας Εχουν. Μονο υποχρεωσεις ....απο μπακιρι δεν μας ειπαν ομως τι θα παρουμε???????ολο πιο κατω παει...και το οικονομικο επιμελητηριο...!!!!! που ειναι?
image description panos60s | Ιουλίου 8, 2011 9:32 μ.μ. | Reply
Απο καιρο τωρα θελω να το πω αλλα δεν το ειπα. Τωρα θα το πω. Για δοκιμασε συναδελφε γνωριζοντας ενα ΑΦΜ λογιστη να το κτυπησεις στην εφαρμογη των δηλώσεων και ειδικά στο Ε3 και στην αυτοπαιρεωση να δεις θα στο βγαλει? Τι ενοοώ? Οτι γνωριζοντας το ΑΦΜ σου μπορω να στειλω δηλωση δικη μου με το ΑΦΜ σου. Ποια ειναι η προστασια που μας παρεχει το TAXIS? Για κανε ενα τεστ και τα λέμε.
image description mprelakias | Ιουλίου 11, 2011 7:15 π.μ. | Reply
πανο το πότε γ........... δεν θα το μαθουν διοτι κυριοι ούτε να γ......... δεν προλαβαινουμε κατα τ'αλλα συμφωνω ότι τους λογιστές μας έχουν χεσμένους και σε πολλές περιπτώσεις είμαστε οι άνθρωποι για όλες τις δουλειές... χωρίς να πληρωνόμαστε βεβαίως βεβαιώς...