Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Με πρόστιμο 8-14% επί της αντικειμενικής αξίας η νομιμοποίηση των ημιυπαίθριων χώρων.

Με την καταβολή προστίμου, της τάξεως του 8% έως 14% της αντικειμενικής αξίας, θα μπορούν οι ιδιοκτήτες να νομιμοποιούν τους ημιυπαίθριους χώρους των ακινήτων, σύμφωνα με τη ρύθμιση που προωθεί το υπουργείο Περιβάλλοντος.

Με πρόστιμο 8-14% επί της αντικειμενικής αξίας η νομιμοποίηση των ημιυπαίθριων χώρων .

Με την καταβολή προστίμου, της τάξεως του 8% έως 14% της αντικειμενικής αξίας, θα μπορούν οι ιδιοκτήτες να νομιμοποιούν τους ημιυπαίθριους χώρους των ακινήτων, σύμφωνα με τη ρύθμιση που προωθεί το υπουργείο Περιβάλλοντος.

Η υπουργός Περιβάλλοντος, Τίνα Μπιρμπίλη, αναμένεται να ανακοινώσει τη νέα ρύθμιση εντός των επομένων ημερών, ενδεχομένως και αυτή την εβδομάδα. 





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΠΑΝΟΠΤΗΣ | Απριλίου 6, 2010 10:15 π.μ. | Reply
ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ , ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝΗΘΙΚΟ , ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ , ΔΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΕΛΕΓΚΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΩΝ ΤΟΥ , ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΗΝ ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ m2 , ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΣΕΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΛΕΝΞΕ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ , ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΣΤΟ ΗΔΗ ΕΞΑΘΛΙΩΤΙΚΟ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΟ ΜΕ ΛΗΣΤΡΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΤΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ.
image description CHRIS101 | Απριλίου 6, 2010 10:15 π.μ. | Reply
SOSTOS..
image description ΠΚ | Απριλίου 6, 2010 12:37 μ.μ. | Reply
ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΠΑΝΟΠΤΗΣ!ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ. ΑΝ ΓΙΝΕΙ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΠΙΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟΣ ΘΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΝ ΛΙΓΟ Κ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ. ΟΜΩΣ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ Κ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΕΧΤΙΣΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΗΝ "Π**ΣΤΙ@" ΜΕ ΤΟΝ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟ 9 ΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ 10 ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥΣ...ΛΑΜΟΓΙΑ. ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ!
image description GIANNHS | Απριλίου 6, 2010 2:37 μ.μ. | Reply
SOSTOS O PANOPTIS
image description Νάσος | Απριλίου 6, 2010 3:29 μ.μ. | Reply
Οταν το 99% των σπιτιών που πωλούνται έχουν κλειστούς ημιυπαίθριους, πως θα μπορέσει κάποιος να βρει σπίτι μέσα στα πλαίσια του νόμου;
image description STELIOS | Απριλίου 6, 2010 7:08 μ.μ. | Reply
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΣΠΙΤΙ ΕΚΑΝΑ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ, ΡΩΤΟΥΣΑ ΓΙΑ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΕΙΧΑΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ.
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΙΔΟΚΤΗΤΕΣ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΛΕΙΣΜΕΝΩΝ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΣΙΜΩΝ ΥΠΟΓΕΙΩΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥΣ ΑΠΕΞΩ? ΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΞΕΓΕΛΑΣΑΝ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΤΙΜΟΥΝ ΕΤΣΙ! ΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ Ο ΜΕΣΙΤΗΣ Ή Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΟΤΙ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ 110 ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΓΡΑΦΑΝ 90 ΛΟΓΩ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΩΝ??? ΚΑΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ! ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ Η ΚΥΡΙΑ ΜΠΙΡΜΠΙΛΗ ΑΚΥΡΩΣΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΣΟΥΦΛΙΑ! ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ! ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΣΕ 90 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΦΟΡΟΥΣ,ΙΚΑ, ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ ΚΛΠ, ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΕ 110 ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ 90ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!! ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗ ΨΑΧΝΟΥΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΕΓΚΤΕΣ... ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΥΛΗΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΠΙΤΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΠΟΥΛΗΤΑ!
image description theopan | Απριλίου 7, 2010 12:06 π.μ. | Reply
Να πληρώσει Μηχανικό να τον συμβουλέψει ο "αδαής", "κακόμοιρος" υποψήφιος αγοραστής πριν αγοράσει. Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει άνθρωπος που δε μπορεί να καταλάβει ότι το δωμάτιο που προορίζει για τον κανακάρη του, είναι κλεισμένος Η/Χ. Αρκετά με αυτό το παραμύθι των ευθυνών.
Από εκεί και πέρα, αν αγοράζει "από τα σχέδια", μπορεί πανεύκολα να ζητήσει να παραμείνει ο Η/Χ ανοικτός όπως πρέπει, αν δε έχει κλειστεί ήδη, να απαιτήσει να γκρεμιστεί ο τοίχος των 80cm και να ξηλωθούν δακόπτες και σώματα καλοριφέρ. Χωρίς κόστος το κάνουν πανεύκολα οι κατασκευαστές αυτό.-
image description ΤΑΣΟΣ | Απριλίου 7, 2010 8:15 π.μ. | Reply
ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΕΞΗ ΜΗΝΕΣ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΓΕΡΑΚΑ - ΠΑΤΗΜΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ. ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ ΣΠΙΤΙΑ ΕΙΧΑΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ: ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ΙΣΟΓΕΙΩΝ - ΥΠΟΓΕΙΩΝ. ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΣΕ ΟΙΚΟΠΕΔΟ 200 Τ.Μ.ΚΤΙΖΟΥΝ 300 Τ.Μ. ΕΝΩ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΕΙΝΑΙ 120 Τ.Μ. (ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ 60%)... ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΩ..
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο