Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Μισή χρονιά με τεκμαρτά, μισή με Λογιστικό Προσδιορισμό.

Από το δεύτερο εξάμηνο του τρέχοντος έτους θα ισχύσει ο λογιστικός προσδιορισμός των εισοδημάτων των επιτηδευματιών, ενώ για το πρώτο εξάμηνο τα εισοδήματά τους θα προσδιοριστούν με βάση το τεκμαρτό σύστημα.

Μισή χρονιά με τεκμαρτά, μισή με Λογιστικό Προσδιορισμό.

Από το δεύτερο εξάμηνο του τρέχοντος έτους θα ισχύσει ο λογιστικός προσδιορισμός των εισοδημάτων των επιτηδευματιών, ενώ για το πρώτο εξάμηνο τα εισοδήματά τους θα προσδιοριστούν με βάση το τεκμαρτό σύστημα.
 
Στην απόφαση αυτή φαίνεται ότι καταλήγει το οικονομικό επιτελείο ύστερα από τις έντονες αντιδράσεις που έχει προκαλέσει η απόφαση να μετατεθεί για την 1η Ιανουαρίου του 2011 ο λογιστικός προσδιορισμός βάσει βιβλίων εσόδων - εξόδων και αποδείξεων πώλησης ή παροχής υπηρεσιών, για όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Αντιδράσεις που μεταφέρθηκαν μάλιστα μέχρι το Μέγαρο Μαξίμου από εκπροσώπους των συνδικαλιστικών οργανώσεων, που επεσήμαναν ότι δεν μπορεί σε μια τόσο δύσκολη περίοδο που οι μισθωτοί και συνταξιούχοι καλούνται και πάλι να συνεισφέρουν τα μέγιστα, οι ελεύθεροι επαγγελματίες και επιτηδευματίες να μένουν στο απυρόβλητο και να αναβάλλονται τα μέτρα που οδηγούν στην αντικειμενικότερη φορολόγησή τους.

Υπενθυμίζεται ότι ο λογιστικός προσδιορισμός αφορά τα εισοδήματα των:

Ταξί, Φορτηγών Δημόσιας Χρήσης, Λεωφορείων ΚΤΕΛ Ενοικιαζομένων Δωματίων, Κάμπινγκ, Μηχανικοί - Αρχιτέκτονες, Λιανοπωλητές, Πρακτορεία ΠΡΟΠΟ, Βενζινάδικα, Περίπτερα κ.α..

Πηγή Ναυτεμπορική.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΧΟΡΧΕ | Μαρτίου 18, 2010 9:53 π.μ. | Reply
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ !
image description τφτ | Μαρτίου 18, 2010 10:22 π.μ. | Reply
Kala Γεια Χααραα
image description τφτ | Μαρτίου 18, 2010 10:35 π.μ. | Reply
Kala Γεια Χααραα
image description δημιουργικη λογιστική | Μαρτίου 18, 2010 12:07 μ.μ. | Reply
Μάλλον ληγμένα παίρνουν
image description ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟΣ | Μαρτίου 18, 2010 12:57 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΤΟΥ "ΔΙΑΙΡΕΙ & ΒΑΣΙΛΕΥΕ". ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ "ΕΘΝΙΚΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ. ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΡΗΜΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΠΟΥ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΠΑΡΑΓΟΥΝ. Θ Α Σ Α Σ Π Α Ρ Ο Υ Ν Μ Ε Τ Ι Σ Π Ε Τ Ρ Ε Σ
image description INTERISTI | Μαρτίου 18, 2010 1:13 μ.μ. | Reply
ΑΣΧΕΤΟΙ, ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ, ΛΙΓΟ ΕΙΝΑΙ.
image description ΜΙΣΘΩΤΟΣ | Μαρτίου 18, 2010 2:14 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΙΟΙ ΤΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ .ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΑΣ ΜΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ. ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ!!!!!!!!
ΟΥΣΤ!!!!!!!!!!!!!! ΠΑΝΟΥΚΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ
image description ΤΕΟ | Μαρτίου 18, 2010 4:06 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑ ΓΙΑ "ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΤΕΣ"
image description ΕΛΕΝΗ | Μαρτίου 18, 2010 4:56 μ.μ. | Reply
ΜΗΠΩΣ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΤΑΛΑΝΕ;ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ;
image description Simeon | Μαρτίου 18, 2010 5:04 μ.μ. | Reply
Τι είναι δίκαιο όλοι γνωρίζουμε, αλλά υπάρχουν ορισμένα ερωτήματα π.χ. για τα ΤΑΞΙ:
1) Με το λογιστικό προσδιορισμό θα χάσει το κράτος λεφτά για φέτος όσον αφορά την απόδοση του φόρου, αν αντίθετα είχε αυξήσει το τεκμαρτό έτσι όπως έλεγε στα 26000 απο 16000, λόγω της πτώσης τζίρου στο 20 με 30%;
2) Σ' αυτό το site που το διαβάζουν πολύ λογιστές και φοροτεχνικοί, μπορούν να λυθούν προβλήματα που έχουν να κάνουν με συνιδιοκτησίες, με οδηγούς και άλλα προβλήματα που θα παρουσιαστούν με την εισαγωγή βιβλίων εσόδων - εξόδων. Γιατί το κράτος μέχρι στιγμής ούτε κάν έχει αναφέρει τυχόν λύσεις σ' αυτά τα προβλήματα.
3) Κανείς ιδιοκτήτης δεν θα βάλει οδηγό να του αυξήσει το τζίρο, απο τη στιγμή που τα κέρδη απο τον οδηγό απλά θα δίνονται στην εφορία.
4) Ο κάθε λογιστής του κάθε επαγγελματία θα φροντίσει ο πελάτης του να μην πληρώσει τέλος του χρόνου ούτε ένα ευρώ και γίνεται αυτό νόμιμα!
5) Ο τζίρος του ΤΑΞΙ θα πέσει κι'άλλο αφού θα αυξηθεί η τιμή του 11% παραπάνω που θα είναι το ΦΠΑ που θα ενσωματωθεί στις υπάρχουσες τιμές, κάνοντας το ΤΑΞΙ ακόμα πιο ανελκυστικό.

Η μόνη περίπτωση να κερδίσει το κράτος είναι μόνο όταν μπεί πλαφόν στα έσοδα (πάνω απο 30000 ευρώ) που όμως αυτό απλά οδηγεί σε αφανισμό στον επαγγελματία μικρομεσαίο ιδιοκτήτη ταξί γιατί είναι απλά άδικο αφού στα ΤΑΞΙ ότι γράφει το ταξίμετρο μπαίνει στην ταμειακή αυτόματα χωρίς κάποια άλλη ενέργεια του οδηγού, άρα δεν κρύβονται έσοδα.


image description sd191069 | Μαρτίου 18, 2010 5:52 μ.μ. | Reply
ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΛΟΓΙΚΟ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΑΥΞΗΣΗ ΦΠΑ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ!!!!
ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ!!!
image description mary | Μαρτίου 18, 2010 6:54 μ.μ. | Reply
ε ρε γελια!!Πρωτα τα μετρα για τα ταξι και μετα συζηταμε πως θα γινει;;;
ιδιοκτητες και οδηγοι ολοι σ ενα κουβα;;;
image description mary | Μαρτίου 18, 2010 6:09 μ.μ. | Reply
Καλα δεν μαθανε απο τη διαβουλευση και τις συζητησεις που εκαναν με τους αρμοδιους φορεις ποσο ανευφικτο ειναι να φορολογηθουν οιεργαζομενοιιδιοκτητες και οδηγοι)σ ενα ταξι με δικαιο τροπο;;ολοι σ ενα κουβα μπαινουμε;;
image description mary | Μαρτίου 18, 2010 6:16 μ.μ. | Reply
ενοικιαζομενα δωματια-προπο-μηχανικοι-περιπτερα-λιανοπωλητες;;Επιτελους μη πετατε κατι χωρις να ξερετε τις ιδιαιτεροτητες φορολογησης καθε κλαδου!!
image description mary | Μαρτίου 18, 2010 6:38 μ.μ. | Reply
Τι θα γινει θα βαλω συναιτερο τον οδηγο που εχω επανω στο ταξι σαν να ειναι δικο του και θα βγαζει Ζ για να φορολογηθει και αυτος;;η θα μου δινει το ποσο της βαρδιας του π.χ.35 ευρω και θα το προσθετω στα εσοδα μου για να φορολογηθω με την κλιμακα και γι αυτο το ποσο;;Θα φορτωνει τη δικη μου ταμειακη με εσοδα και αυριο θα μου πει αντε γεια!!!Ε ρε ανεργια που εχει να πεσει
image description ΣΤΕΦΑΝΟΣ | Μαρτίου 18, 2010 7:44 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ . ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΚΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΠΑ
image description ΣΤΕΦΑΝΟΣ | Μαρτίου 18, 2010 7:44 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ . ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΚΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΠΑ
image description eleos | Μαρτίου 18, 2010 7:48 μ.μ. | Reply
ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛΕΣ ΜΠΟΜΠΕΣ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΜΠΟΜΠΕΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ. ΜΠΟΜΠΕΣ ΠΑΝΤΟΥ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΝΑ ΠΡΩΤΟΔΙΑΛΕΞΩ.
image description Kon | Μαρτίου 18, 2010 7:56 μ.μ. | Reply
Ακουω...διαβαζω...";;Θα φορτωνει τη δικη μου ταμειακη με εσοδα και αυριο θα μου πει αντε γεια!!!Ε ρε ανεργια που εχει να πεσει "...Δλδ το να σε φορολογει τοσα χρονια εσενα και τον οδηγο που έχεις με τεκμαρτο σε βόλευε και τώρα απειλείς να διώξεις τον οδηγό....Λογιστικός προσδιορισμός = έσοδα-έξοδα άρα μήπως η αμοιβή που θα δίνεις στον οδηγό θα αφαιρείται από τα έσοδα σου? μήπως έχοντας το δικαίωμα να βάλεις και έξοδα πλέον στα βιβλία σου τελικά φορολογείσαι για χαμηλότερο εισόδημα?....πριν αρχισετε όλοι να γαυγίζετε καθίστε και σκεφτείτε πρώτα όλες τις παραμέτρους...το να συμβάλλουμε όλοι στην κατάσταση που επικρατεί είναι μονόδρομος εάν θέλουμε αύριο να κοιτάμε τα παιδιά μας στα μάτια και να μη ντρεπόμαστε για τη χώρα που τα υποχρεώσαμε να ζήσουν. Κάτι τέτοιες απόψεις σαν της mary διαβάζω και απογοητεύομαι απο τα μυαλά που κουβαλάμε......κρίμα
image description mary | Μαρτίου 18, 2010 8:58 μ.μ. | Reply
τα μυαλα τα δικα σου κοιταξε Κον ετσι ενημερωνεις τα βιβλια;;Για μενα τον ιδιοκτητη ειναι εσοδο τα 35 ευρω που εισπρατω για τον οδηγο εξοδο.αρα για το κρατος μια η αλλη.ΑΠΟ τους ταξιτζηδες και τΙς ΛΑΙΚΕΣ Θα βγαλουν τα σπασμενα;;Οσο για τον τερκμαρτο τροπο ναι μου αρεσε γιατι η αληθεια ειναι οτι απεκτησα μια βιλα-ενα κοτερο-ενα εξοχικο και τωρα θα εχω προβλημα με τα τεκμηρια!!!
image description ΣΤΑΘΗΣ | Μαρτίου 18, 2010 9:14 μ.μ. | Reply
Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΟΝΟΜΗΣΙΑΣ ΑΦΟΥ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΦΟΒΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΖΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
image description Γιαννης | Μαρτίου 19, 2010 2:15 μ.μ. | Reply
Μα είναι άδικο οι καημένοι οι ταξιτζήδες και οι φορτηγατζήδες να φορολογηθούν κανονικά αφού οι ταλαίπωροι δέν βγάζουν ούτε κάν τα τεκμαρτά !!!ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!
Το είπαν και αυτό χθές στις ειδήσεις τα λαμόγια σαν δέν ντρέπονται!!!
image description Τζένη | Μαρτίου 19, 2010 3:36 μ.μ. | Reply
Εχουν ελαχιστο κοστος εκδοσης οικοδομικων αδειων τρελα ποσα που κανενας μηχανικος δεν τα εισπρατει(ολοι εαν οχι ολοι οι περισσοτεροι κανουν εκπτωση 50%!!!) αλλα θα πρεπει να εκδοσει το παραστατικο της ελαχιστης αμοιβης για να ολοκληρωθει η οικοδομικη αδεια και αρα να φορολογηθει για ολο το ποσο το οποιο στην πραγματικοτητα δεν εισεπραξε!!
και εαν ενδιαφερει η αποψη μου συμφωνω με τον νεο τροπο φορολογησεις αλλα μηπως θα επρεπε πρωτα να δουνε τους συντελεστες των ελαχιστων αμοιβων εκδοσης οικοδομικων αδειων????
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο