Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Αίτημα της Ε.Φ.Ε.Ε.Θ. προς το Υ.Ο. για αλλαγή της ημερομηνίας έναρξης της αύξησης των συντελεστών Φ.Π.Α.

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΝΟΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Ε.Φ.Ε.Ε.Θ.)

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΝΟΜΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Ε.Φ.Ε.Ε.Θ.)

ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ 12 - 546 26 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΤΗΛ.: 2310/554.073 - FAX: 2310/523.666  
www.efeeth.gr,  e-mail:  [email protected]
   
ΠΡΟΣ ΤΟΝ
ΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
κο ΓΕΩΡΓΙΟ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Θεσσαλονίκη 9/3/2010

Κοινοποίηση:
- Γενικό Γραμματέα Υπουργείου Οικονομικών Κο ΗΛΙΑ ΠΛΑΣΚΟΒΙΤΗ
- Γενικό Γραμματέα Φορολογικών & Τελωνειακών Θεμάτων Κο ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟ
- Γενικό Διευθυντή Φορολογίας κ. ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ
- Διεύθυνση – Δ14 – Φ.Π.Α.
- Γ.Γ.Π.Σ.
- Γ.Σ.Ε.Β.Ε.Ε.
- Π.Ο.Φ.Ε.Ε.
- Ο.Ε.Ε.
- Ο.Ε.Ε.-Π.Τ.Κ.Μ.
- Ε.Ε.Θ.
- Β.Ε.Θ.
- Ο.Ε.Ε.Θ.
- Ο.Β.Σ.Θ.


Θέμα: «Αλλαγή ημερομηνίας έναρξης της αύξησης των συντελεστών Φ.Π.Α.»


Αξιότιμε Κύριε Υπουργέ,

Μετά από εκατοντάδες αιτήματα συναδέλφων Φοροτεχνικών-Λογιστών και των επιχειρήσεων πελατών τους, παρακαλούμε να μετατεθεί ο χρόνος ισχύος αύξησης των συντελεστών του Φ.Π.Α. από 15/3/2010 στις 1/4/2010.

Η αλλαγή του χρόνου επιβάλλεται για λόγους λειτουργικούς, τεχνικούς (έντυπο περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. με παλιούς και νέους) και μείωση του κόστους για την εφαρμογή της διάταξης αυτής, τόσο στις επιχειρήσεις, όσο και στις υπηρεσίες του Υπουργείου σας.

Εξ’ άλλου οι περισσότερες παραδόσεις των αγαθών που γίνονται την περίοδο αυτή για την άνοιξη – καλοκαίρι από τις επιχειρήσεις που διαθέτουν τα εμπορεύματα – προϊόντα τους χονδρικώς θα τιμολογηθούν τον μήνα Απρίλιο και το κράτος θα εισπράξει το Φ.Π.Α. με τους νέους  συντελεστές.


Με τιμή

Για το Δ.Σ.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                            
ΔΟΒΕΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                                         

Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΑΚΗΣ | Μαρτίου 11, 2010 10:26 π.μ. | Reply
Ε ΒΕΒΑΙΑ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ.ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ? ΚΑΙ ΠΟΤΕ?
image description ΧΑΡΑ | Μαρτίου 11, 2010 10:55 π.μ. | Reply
ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΡΙΝ ΘΕΣΕΙ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ Η Ε.Φ.Ε.Ε.Θ. ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ. ΟΡΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.... ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ???
image description ΙΩΑΝΝΗΣ | Μαρτίου 11, 2010 11:49 π.μ. | Reply
ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ.....
image description E.T. | Μαρτίου 11, 2010 11:10 π.μ. | Reply
"Εξ’ άλλου οι περισσότερες παραδόσεις των αγαθών που γίνονται την περίοδο αυτή για την άνοιξη – καλοκαίρι από τις επιχειρήσεις που διαθέτουν τα εμπορεύματα – προϊόντα τους χονδρικώς θα τιμολογηθούν τον μήνα Απρίλιο και το κράτος θα εισπράξει το Φ.Π.Α. με τους νέους συντελεστές."
Ε ΝΑΙ!!! ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ !!!!
image description E.T. | Μαρτίου 11, 2010 11:22 π.μ. | Reply
"Εξ’ άλλου οι περισσότερες παραδόσεις των αγαθών που γίνονται την περίοδο αυτή για την άνοιξη – καλοκαίρι από τις επιχειρήσεις που διαθέτουν τα εμπορεύματα – προϊόντα τους χονδρικώς θα τιμολογηθούν τον μήνα Απρίλιο και το κράτος θα εισπράξει το Φ.Π.Α. με τους νέους συντελεστές."
Ε ΝΑΙ!!! ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ !!!!
image description ΑΓΗΣ | Μαρτίου 11, 2010 11:16 π.μ. | Reply
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ........ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ !!!!!!! ΤΙ ΚΡΙΜΑ !!!! ΦΤΩΧΗ ΕΛΛΑΔΑ , ΦΤΩΧΗ ΠΑΤΡΙΔΑ , ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΟΣ !
image description ΚΑΤΕΡΙΝΑ | Μαρτίου 11, 2010 1:19 μ.μ. | Reply
Καλό θα ήταν αυτή η παρέμβαση να είχε γίνει πριν την ψήφιση του Νομοσχεδίου. Τώρα καλά ξενύχτια σε όλους μας.
image description στεφανος | Μαρτίου 11, 2010 2:13 μ.μ. | Reply
στου κουφου τη πορτα οσο θελεις......βαρατον...τι να λεμε τωρα...ασχετοι,δουλοπρεπεις,αναλγητοι, λαμογια....και κατι αλλο...
αυτος ειχε πει οτι το ΦΠΑ στα νησια του Αιγαίου δεν θα αλλξει...τελικα το αλλαξε...αυτο δεν θα του το θυμησει κανεις ????
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΛΜ | Μαρτίου 11, 2010 2:40 μ.μ. | Reply
Γιατί νομίζετε ότι κανείς από αυτούς που νομοθέτησαν, γνωρίζουν πότε υποβάλλεται ο ΦΠΑ, η αγορά έχει στραγγίσει, αυτό ήταν το τελειωτικό κτύπημα, ούτε τα μισά από όσα προβλέπουν δεν θα εισπράξουν, να δω ο εξυπνάκιας με το ευφυολόγημα του Τιτανικού, που τόσο μας στοίχισε, πως θα μας σώσει.
image description HARIS_K | Μαρτίου 11, 2010 3:12 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΑΥΞΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ ΦΠΑ ΠΑΡΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΣΩΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΟ ΕΛΛΕΙΜΑ, ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΣΟΤΙΚΑ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ 15ΝΘΗΜΕΡΟ;
image description ΣΤΑΘΗΣ | Μαρτίου 11, 2010 3:33 μ.μ. | Reply
ΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ 01/04/10?
ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΜΗΝΑΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΙΣΗ 15 ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΕΙΟ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΕΩΣ 15/04 ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ 31/03 ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΛΥΣΑΞΕΙ ΓΙΑ ΛΕΦΤΑ
image description ΑΓΗΣ | Μαρτίου 11, 2010 5:44 μ.μ. | Reply
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝ ΟΙ ΝΕΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΦΠΑ ΕΙΧΑΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΑΠΟ 15/03/2009 ????????????????
image description nektarios | Μαρτίου 11, 2010 8:53 μ.μ. | Reply
τα χρήματα αυτά θα πάνε για υγεία, εκπαίδευση, πρόνοια, αμυντικές δαπάνες;
image description σαβ. | Μαρτίου 11, 2010 9:28 μ.μ. | Reply
Από την αρχή ειπώθηκε ότι το ΦΠΑ του Αιγαίου θα έχει το ίδιο ποσοστό ΜΕΙΩΣΗΣ δηλαδή 30%. Που το είδες το ψέμμα;
image description gk62 | Μαρτίου 11, 2010 9:44 μ.μ. | Reply
Το Δημόσιο δεν θέλει να μετατεθεί για την 1.4.2010 γιατί περιμένει αύξηση εσόδων από το Φ.Π.Α. 10.000.000 ευρώ. Συνεπώς τον υπουργό δεν τον ενδιαφέρει η ταλαιπωρία των συναδέλφων. Όσο για την αύξηση εσόδων περιμένει αύξηση των αγορών λόγω Πάσχα και θέλει να προλάβει τις αγορές που θα γίνουν πριν το Πάσχα. Όμως αυτοί που έχουν συμβουλεύσει τον υπουργό αναλογίστηκαν ότι η αγοραστική δύναμη του πολίτη έχει περιορισθεί ; αναλογίσθηκαν ότι με τι μειώσεις του εισοδήματος σε μια μεγάλη μερίδα του πληθυσμού θα υπάρξει εκ των πραγμάτων μείωση της αγοραστικής δύναμης, ΟΧΙ βέβαια γιατι είναι υψηλόμισθοι κρατικοδίαιτοι ΥΠΗΡΕΤΕΣ των Βρυξελλών. Συνεπώς αφενός ταλαιπωρία φορολογουμένων και λογιστών, χαρά στα σκέλια των κερδοσκόπων και αφετέρου σαφέστατη παραβίση των διατάξεων της εθνικής νομοθεσίας που ορίζει "30% μείωση για τα νησιά του Αιγαίου δηλαδή το 5% γίνεται 3,5% και όχι 4% όπως ΝΟΜΟΘΕΤΕΙ η ΠΟΛ. 108/2010 διότι το 4% αντιστοιχεί σε μείωση 20%". Ηθικόν δίδαγμα : Την αλήθεια τη λέμε πριν τις εκλογές όχι μετά προφασιζόμενοι τις όπιες αληθινές ή μέσω σημιουργικής λογιστικής ανάγκες.
Υ.Γ. : Μπράβο στην ΕΦΕΕ Θεσσαλονίκης, αλλά ο πρόεδρός της είναι μέλος (Β' Αντιπρόεδρος της ΠΟΦΕΕ). ΓΙΑΤΙ η ΠΟΦΕΕ κωφεύει ;
image description gk62 | Μαρτίου 11, 2010 9:48 μ.μ. | Reply
Νεκτάριε καλησπέρα, το χρήμα (αν εισπραχθεί) θα πάει σε αποπληρωμή χρεωλυσίων. Το δάνειο που λάβαμε μετά την ανακοίνωση των μέτρων (μέσω δεκαετούς ομολόγου με επιτόκιο 6,3%) θα έχει τόκους στη λήξη του ύψους 3.780.000.000 περίπου. Ισα βάρκα ίσα νερά με τα "προσδοκώμενα έσοδα". Αρα η παιδεία, ή υγεία και η άμυνα φοβάμαι ότι θα περιμένου πολύ.
image description σαβ. | Μαρτίου 11, 2010 10:13 μ.μ. | Reply
Οι συντελεστές του Αιγαίου ΣΤΡΟΓΓΥΛΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ στην πλησιέστερη ΑΚΕΡΑΙΗ μονάδα. (παρ.6 άρθρου 21 ν.2859/2000). Άρα είναι σωστή η μεταβολή τους.
image description AFANISTIS | Μαρτίου 12, 2010 9:49 π.μ. | Reply
ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΓΚΡΙΚ ΙΚΟΝΟΜΙΑ 2 ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ:
α)ΖΗΤΑΣ ΑΚΡΟΑΣΗ ΘΕΟΥ & ΑΛΛΑΓΗ ΠΛΑΝΗΤΗ ή
β)ΔΕ ΜΑ ΧΕΖΕΙΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΠΟΥ ΔΕ ΓΙΝΑΜΕ ΓΕΙΤΟΝΟΙ!
image description ΒΑΣΩ | Μαρτίου 12, 2010 10:27 π.μ. | Reply
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΜΑΣ, ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, ΛΟΓΩ ΤΗΝ ΑΥΞΗΜΕΝΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ, ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΣΤΑΣΗΣ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ Η ΜΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ? ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΧΡΩΣΤΑΝΕ 100.000,00 ΕΥΡΩ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΤΟΥΣ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 16.000,00 ΦΠΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ? ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ? ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΩ!
image description ΜΑΧΑΤΖΗ | Μαρτίου 12, 2010 3:16 μ.μ. | Reply
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΙΝΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ? ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΣ ΕΧΟΥΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? 100 ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ, ΜΟΝΟ ΜΙΑ? ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ? ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ?
image description ΚΩΣΤΑΣ | Μαρτίου 12, 2010 4:46 μ.μ. | Reply
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΟΙ ...ΦΟΛΟΣΟΦΟΙ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΒΝ ΤΟΥ ΦΠΑ
ΑΠΟ 15/03/2010 ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ 01/04/2010.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΩ.
image description jouvaras | Μαρτίου 13, 2010 9:25 π.μ. | Reply
Γνωρίζη άραγε κανείς απο αυτούς ου νομοθέτησαν τις ημερομηνίες υποβολης δηλωσεων φ.π.α.αναρωτιέμαι μάλλον οχι αλλα δεν πιστεύω πως αυτος ειναι ο λόγος αυξησης των συντελεστών φπα στις 15/03/2010 είναι εσοδα που θα ελθουν σε αυτον τον μηνα δηλαδή απο 15/3/2010 εως 15/4/2010 να καταλαβατε τι θελω να πω
image description nektarios | Μαρτίου 13, 2010 1:28 μ.μ. | Reply
Ευχαριστώ τον gk62 για την πληροφόρηση! Αυτό φοβόμουν και εγώ!
Το 1821 πήραμε δανεικά που τα ξεχρεώσαμε όταν τα ξεχρεώσαμε!
Τώρα πέρνουμε δανεικά τουλάχιστον αφού πληρώνουμε τοκο-χρεωλύσια
μας αφήνουν να υπάρχουμε! Τα περισσότερα ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου
τα έχει η Γερμανία και η Γαλλία ή όχι; Αν πτωχεύσει η Ελλάδα τι θα κάνουν
οι έχοντες ομόλογα Ελληνικού Δημοσίου που τώρα πέρνου και τόκους;
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο