Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Μείωση μισθού στους βουλευτές .

Μετά τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κάρολο Παπούλια, ο οποίος ζήτησε ο ίδιος να μην εξαιρεθεί η Προεδρία της Δημοκρατίας από το «μαχαίρι» στους μισθούς, μέτρα για την περιστολή των δαπανών του προϋπολογισμού της Βουλής ανακοίνωσε ο πρόεδρος του Σώματος, Φίλιππος Πετσάλνικος.

Μείωση μισθού στους βουλευτές .           

Μετά τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κάρολο Παπούλια, ο οποίος ζήτησε ο ίδιος να μην εξαιρεθεί η Προεδρία της Δημοκρατίας από το «μαχαίρι» στους μισθούς, μέτρα για την περιστολή των δαπανών του προϋπολογισμού της Βουλής ανακοίνωσε ο πρόεδρος του Σώματος, Φίλιππος Πετσάλνικος.

Ως πρώτο βήμα ο Πρόεδρος της Βουλής ανακοίνωσε τη μείωση μισθού του κατά 10%.

Για τους βουλευτές θα ισχύσει και για το 2010 η μείωση της αποζημίωσης κατά 5%.

Ταυτόχρονα, μειώνονται κατά 10% τα επιδόματα για οργάνωση γραφείου και έξοδα κίνησης, ενώ μειώνεται κατά 15% η αποζημίωση για συμμετοχή στις Επιτροπές.

Σε ό,τι αφορά στους υπαλλήλους της Βουλής, αναστέλλεται, όπως και για όλους τους υπαλλήλους του Δημοσίου, η χορήγηση αύξησης σε όλα τα μισθολογικά κλιμάκια, καθώς και η τιμαριθμική αναπροσαρμογή των επιδομάτων που τυχόν προβλεπόταν.

Μειώνονται, όπως και για τους άλλους υπαλλήλους του Δημοσίου, κατά 10% τα επιδόματα που είναι κοινά για όλους τους υπαλλήλους του Δημοσίου.

Επίσης, μειώνονται κατά 10% τα επιδόματα υπερωριακής εργασίας και κίνησης, όπως και κατά 10% το επίδομα έκτακτης αποζημίωσης, όταν αυτό αντιστοιχεί μέχρι του ποσού των 1.000 ευρώ ανά μήνα, και κατά 15%, όταν υπερβαίνει τα 1.000 ευρώ τον μήνα.
 
Πηγή: Express.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description APOSTOLIS | Φεβρουαρίου 12, 2010 8:57 π.μ. | Reply
Πω πω τι κρίμα θα πεινάσουν τα κακόμοιρα. Με τέτοια μειώση πρέπει να βγουν να κλείσουν τις εθνικές!!!
image description κκκκκκκ | Φεβρουαρίου 12, 2010 8:08 π.μ. | Reply
5%για παρτη τους στους μισθους των 20000 ευρω για τους μισθους των υπαλληλων των 1200 ευρω 10% αυτο θα πει σοσιαλιστικη δικαιοσυνη
image description MD | Φεβρουαρίου 12, 2010 4:05 μ.μ. | Reply
ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ.ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΕΤΣΙ?
ΜΗ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ.
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ.
500 € ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΩΝ 2.000 €, 800 € ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΩΝ 10.000 €.
ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ, ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΟΙ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟΙ.
ΞΥΠΝΗΣΤΕ......
image description Μη μας βρούνε γιατί την κάτσαμε! | Φεβρουαρίου 13, 2010 8:57 π.μ. | Reply
Κανένα μισθό δεν μείωσαν.
Το αστείο είναι ότι τα παίρνουν αφορολόγητα (αυτοτελής φορολόγηση-τον φόρο τον πληρώνουμε εμείς).
Μείωσαν μόνο κάποια επιδόματα που δεν έπρεπε να τα παίρνουν καθόλου και βέβαια θα παίρνουν περισσότερα από το "μειωμένα" επιδόματα.
Αυτοί φταίνε για την κατάντια, αυτοί να πληρώσουν.
image description enaoum | Φεβρουαρίου 17, 2010 10:23 π.μ. | Reply
οι περικοπες των υπαλ τησ βουλης και των βουλευτων μαλλον για ανεκδοτο μοιαζει παρα σοβαρη περικοπη απο σκανδαλωδως ευνοημενους κυριους. συντροφοι του πασοκ αν θελεται να αποκαταστησεται αδικιες και παραλογες παραχωρησεις σε βαροσ ολων των πολιτων /? ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ
image description enaoum | Φεβρουαρίου 17, 2010 10:23 π.μ. | Reply
οι περικοπες των υπαλ τησ βουλης και των βουλευτων μαλλον για ανεκδοτο μοιαζει παρα σοβαρη περικοπη απο σκανδαλωδως ευνοημενους κυριους. συντροφοι του πασοκ αν θελεται να αποκαταστησεται αδικιες και παραλογες παραχωρησεις σε βαροσ ολων των πολιτων /? ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ
image description enaoum | Φεβρουαρίου 17, 2010 10:23 π.μ. | Reply
οι περικοπες των υπαλ τησ βουλης και των βουλευτων μαλλον για ανεκδοτο μοιαζει παρα σοβαρη περικοπη απο σκανδαλωδως ευνοημενους κυριους. συντροφοι του πασοκ αν θελεται να αποκαταστησεται αδικιες και παραλογες παραχωρησεις σε βαροσ ολων των πολιτων /? ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ
image description enaoum | Φεβρουαρίου 17, 2010 10:23 π.μ. | Reply
οι περικοπες των υπαλ τησ βουλης και των βουλευτων μαλλον για ανεκδοτο μοιαζει παρα σοβαρη περικοπη απο σκανδαλωδως ευνοημενους κυριους. συντροφοι του πασοκ αν θελεται να αποκαταστησεται αδικιες και παραλογες παραχωρησεις σε βαροσ ολων των πολιτων /? ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ
image description enaoum | Φεβρουαρίου 17, 2010 10:23 π.μ. | Reply
οι περικοπες των υπαλ τησ βουλης και των βουλευτων μαλλον για ανεκδοτο μοιαζει παρα σοβαρη περικοπη απο σκανδαλωδως ευνοημενους κυριους. συντροφοι του πασοκ αν θελεται να αποκαταστησεται αδικιες και παραλογες παραχωρησεις σε βαροσ ολων των πολιτων /? ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ
image description enaoum | Φεβρουαρίου 17, 2010 10:23 π.μ. | Reply
οι περικοπες των υπαλ τησ βουλης και των βουλευτων μαλλον για ανεκδοτο μοιαζει παρα σοβαρη περικοπη απο σκανδαλωδως ευνοημενους κυριους. συντροφοι του πασοκ αν θελεται να αποκαταστησεται αδικιες και παραλογες παραχωρησεις σε βαροσ ολων των πολιτων /? ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ
image description enaoum | Φεβρουαρίου 17, 2010 10:24 π.μ. | Reply
οι περικοπες των υπαλ τησ βουλης και των βουλευτων μαλλον για ανεκδοτο μοιαζει παρα σοβαρη περικοπη απο σκανδαλωδως ευνοημενους κυριους. συντροφοι του πασοκ αν θελεται να αποκαταστησεται αδικιες και παραλογες παραχωρησεις σε βαροσ ολων των πολιτων /? ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ
image description Μάρα | Φεβρουαρίου 17, 2010 11:18 π.μ. | Reply
Επίσης, μειώνονται κατά 10% τα επιδόματα υπερωριακής εργασίας και κίνησης, όπως και κατά 10% το επίδομα έκτακτης αποζημίωσης, όταν αυτό αντιστοιχεί μέχρι του ποσού των 1.000 ευρώ ανά μήνα, και κατά 15%, όταν υπερβαίνει τα 1.000 ευρώ τον μήνα.

Δηλαδή άνω των 1000€ ανά μήνα είναι μόνο το επίδομα έκτακτης αποζημίωσης?????????????????????????????????????????? Δηλαδή ο μισθός και τα επιδόματα υπερωριακής εργασίας και κίνησης πόσο είναι??????????????!!!!!!

και γιατί είπαμε λαμβάνουν επίδομα συμμετοχής σε επιτροπές? Η δουλεία τους δηλαδή ποιά είναι???????????????????????????????????????
image description Orestis | Μαρτίου 5, 2010 2:10 π.μ. | Reply
Μπραβο στον κ. Παπουλια.. Α Ι Σ Χ Ο Σ για τους βουλευτες.. Επιδομα για συμμεροχη σε επιτροπες; Γιατι;; Ποια ειναι η εργασια των κυριων αυτων δηλαδη;; Αισχος και παλι αισχος
image description ΜΑΤΑ | Μαρτίου 19, 2010 12:52 μ.μ. | Reply
ΑΡΑΓΕ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΝ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠ ΑΥΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ;
ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ ΑΛΛΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΣΑΝ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΕΙ.
ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ Ο ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΗΝ ΕΙΔΕ ΞΑΦΝΙΚΑ,ΟΜΩΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΜΑΣΤΕ.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

    Up
    Close
    Close
    Κλείσιμο