Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Διευκρινίσεις από το Υπ. Οικονομικών για τις αποδείξεις καταναλωτικών δαπανών

Αποδείξεις καταναλωτικών δαπανών Λαμβάνονται υπόψη όλες οι αποδείξεις εκτός των δαπανών:

Αποδείξεις καταναλωτικών δαπανών Λαμβάνονται υπόψη όλες οι αποδείξεις εκτός των δαπανών:

α) τεκμηρίων απόκτησης περιουσιακών στοιχείων (αυτοκινήτων ,ακινήτων, σκαφών, αεροσκαφών κλπ.)
β) λογαριασμοί που έχουν σχέση με την εξυπηρέτηση του νοικοκυριού και του πολίτη (δηλαδή ύδρευση, αποχέτευση, ηλεκτρισμό, τηλεπικοινωνίες σταθερά - κινητά)
γ) αυτών που καταβάλλονται για εισιτήρια σε κάθε είδους μεταφορικό μέσο (λεωφορεία, τραίνα, αεροπλάνα κλπ.).

Είναι αυτονόητο ότι οι αποδείξεις των δαπανών των άρθρων 8 και 9 του ΚΦΕ π.χ. ιατρικά, φροντιστήρια, ασφάλιστρα, εισφορές, ενοίκια, τόκοι, αμοιβές δικηγόρων κ.λ.π. ήδη αναγνωρίζονται ιδιαιτέρως για μείωση του εισοδήματος ή έκπτωση από το φόρο.

Τρόπος υποβολής

Οι φορολογούμενοι υποβάλλουν τις αποδείξεις σε ειδική φόρμα ηλεκτρονικά ή σε κλειστό φάκελο στη Δ.Ο.Υ.

Τρόπος υπολογισμού των αποδείξεων για μείωση φόρου

• Οι αποδείξεις λειτουργούν κατά δύο τρόπους: αφενός χρειάζονται για να «χτίσουν» μέρος του αφορολόγητου, και αφετέρου πέραν του αφορολόγητου ορίου δίνουν στο φορολογούμενο έκπτωση φόρου.
• Το αφορολόγητο «χτίζεται» με τις προσκομιζόμενες αποδείξεις. Το ποσό αυτό θα είναι ανάλογο με το εισόδημα που δηλώνεται και ορίζεται ίσο με το 30% του εισοδήματος.
• Ειδικά για τους φορολογούμενους που το εισόδημα τους είναι 12.000 ευρώ και κάτω, απαιτείται προσκόμιση αποδείξεων ίση με μόνο 10% του εισοδήματος.
• Αν δεν καλυφθεί το ποσό του καταρχήν αφορολογήτου της κλίμακας, το εναπομένον ποσό θα φορολογείται με συντελεστή 10%.
• Προτεινόμενο όριο αποδείξεων: 15.000 ευρώ στον ελεύθερο και 30.000 ευρώ στους συζύγους που κατανέμεται κατά το ποσοστό του συνολικού εισοδήματος με κάλυψη πρώτα του απαιτούμενου αφορολόγητου και στους δύο συζύγους.
• Το ποσό των αποδείξεων που αντιστοιχεί στο 30% του εισοδήματος υπολογίζεται 100% για να καλύπτεται (κερδίζεται) το αφορολόγητο. Για τους ευρισκόμενους στο αφορολόγητο κλιμάκιο των 12000 μόνο 10%.
• Το υπόλοιπο ποσό αναγνωρίζεται με ποσοστό έκπτωσης φόρου 10%.
• Ξάν το εισόδημα της δήλωσης είναι κάτω των 6000 ευρώ δεν ζητούνται καθόλου αποδείξεις για την κάλυψη του αφορολόγητου.



Δηλούμενο Εισόδημα

Απαιτούμενες αποδείξεις για κάλυψη αφορολόγητου

40.000 και άνω

12.000

30.000

9.000

20.000

6.000

15.000

4.500

13.000

3.900

12.000

1.200

10.000

1.000

8.000

800

6.000

0

4.000

0

2.000

0


Παραδείγματα:

1) Έστω δηλούμενο εισόδημα 40.000 ευρώ και δηλούμενες αποδείξεις αξίας 20.000, όταν
σύζυγος είναι μη εργαζόμενη. Εξ αυτών οι 12000 (40000*30%) καλύπτουν 100% το
αφορολόγητο. Το υπόλοιπο (20.000-12.000) 8000 ευρώ καλύπτει πρόσθετο όφελος ως
εξής : 8000Χ10%=800 ευρώ ως τελική έκπτωση από το φόρο.
Συνολικό όφελος: Από το αφορολόγητο: 12000Χ10%= 1200 ευρώ. Από την έκπτωση από το φόρο: 8000Χ10%= 800 ευρώ. Σύνολο 2000 ευρώ. Όφελος ως ποσοστό επί των αποδείξεων 10% (2.000/20.000).

2) Έστω Ατομικό Εισόδημα 40.000 Ευρώ, επιπλέον εισόδημα της εργαζόμενης συζύγου
20.000 Ευρώ και δηλούμενες αποδείξεις και από τους δύο συζύγους 30.000, ήτοι
αποδείξεις αξίας 20.000ευρώ αντιστοιχούν στον σύζυγο και αξίας 10.000 στην σύζυγο,
ανάλογα με το εισόδημα του καθενός.

- Για το σύζυγο :

Αποδείξεις συζύγου 20.000 και εξ' αυτών απαιτούνται με βάση το δηλούμενο εισόδημα 40000 Χ30% = 12.000 για την κάλυψη του αναλογούντος αφορολόγητου. Το υπόλοιπο 20.000-12.000=8.000 καλύπτει πρόσθετο όφελος ως εξής: 8.000*10%= 800ευρώ, ως τελική έκπτωση από το φόρο. Συνολικό όφελος για τον σύζυγο = όφελος από αφορολόγητο +έκπτωση από το φόρο= 1.200+800 =2000ευρώ

- Για τη σύζυγο:

Αποδείξεις της συζύγου 10.000 και εξ' αυτών απαιτούνται με βάση το δηλούμενο εισόδημα 20000 Χ30% = 6000 για την κάλυψη του αναλογούντος αφορολόγητου. Το υπόλοιπο 10.000-6000=4000 καλύπτει πρόσθετο όφελος ως εξής: 4.000*10%= 600 ευρώ, ως τελική έκπτωση από το φόρο. Συνολικό όφελος για τη σύζυγο = όφελος από αφορολόγητο + έκπτωση από το φόρο= 600+400= 1000 ευρώ.

Συνολικό όφελος για την οικογένεια = 2000+1000=3000 ευρώ και όφελος ως ποσοστό
αποδείξεων 10% (3000/30000).


3) Έστω 30.000 ατομικό εισόδημα και δηλούμενες αποδείξεις 8.000 Ευρώ. Τα 30000 ευρώ εισόδημα απαιτούν 30.000*30%=9.000ευρώ αξία αποδείξεων για να καλύψουν το απαιτούμενο αφορολόγητο και έχουν προσκομιστεί μόνο 8.000 Ευρώ. Άρα τα υπόλοιπα 9.000-8.000=1000 ευρώ δεν καλύπτονται από τις αποδείξεις και φορολογούνται με 10%. Δηλαδή προκύπτει επιβάρυνση στο φόρο της κλίμακας κατά το ποσό των 100 ευρώ.


4) Έστω 20.000 ατομικό εισόδημα και δεν προσκομίζονται καθόλου αποδείξεις. Τα 20000 ευρώ εισόδημα απαιτούν 20.000*30%=6000 ευρώ αξία αποδείξεων για να καλύψουν το απαιτούμενο αφορολόγητο. Ο συγκεκριμένος φορολογούμενος επιβαρύνεται επιπλέον με 6000Χ10%=600ευρώ επειδή δεν προσκόμισε καθόλου αποδείξεις.

5) Έστω 10.000 ατομικό εισόδημα. Πρέπει να προσκομιστούν 1.000 ευρώ αποδείξεις και
προσκομίζονται, άρα καμία πρόσθετη επιβάρυνση.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΣΤΕΛΙΟΣ | Φεβρουαρίου 10, 2010 7:22 μ.μ. | Reply
ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΦΙΑΣΚΟ ΠΟΥ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΗ ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΡΟΥ
image description PIRATIS | Φεβρουαρίου 10, 2010 8:26 μ.μ. | Reply
ΜΗΠΩΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ( ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΖΥΓΟ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ;
4000 X 10% = 600 !!!!!!
image description sakis | Φεβρουαρίου 10, 2010 9:27 μ.μ. | Reply
με τι κριτηρια επελεξαν αυτά τά ποσά. Σε ποιό κόσμο ζουνε, ποια τετραμελή οικογένεια καταναλώνει 20.000,00! Γιατί δεν μπαινουν στίς αποδείξεις ενοίκια και φροντιστήρια!
image description NIKOS | Φεβρουαρίου 10, 2010 9:53 μ.μ. | Reply
ΤΑ ΠΟΣΑ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΤΩΝ ΑΡΘΡΩΝ 8 & 9 ΤΟΥ ΚΦΕ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΧΤΙΖΟΥΝ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ;
image description George | Φεβρουαρίου 10, 2010 11:13 μ.μ. | Reply
Αυτοί στα χωρία δλδ ,με τους κήπους και τα χωράφια τι θα κάνουν?
θα πηγαίνουν στο σούπερ μαρκετ για λάχανα και κρεμμυδάκια?
Και απο ότι κατάλαβα αποταμίευση ,βλεπε κομπόδεμα γιόκ!!,
α ρε γαρύφαλλο που εχει να πέσει..
image description Δημήτρης Μ. | Φεβρουαρίου 11, 2010 9:02 π.μ. | Reply
Καλά τελικά σε αυτή τη χώρα πάμε από το κακό στο χειρότερο...
Μα είναι δυνατό να σου ζητάνε να ξοδέψεις το 1/3 του εισοδήματος σου, όταν μάλιστα δε μετράνε οι αποδείξεις των ΔΕΚΟ, των κινητών (που μας παίρνουν και 12% φόρο-χαράτσι-νταβατζιλίκη!), και εισιτηρίων μετακίνησης, που αποτελούν ένα αρκετά μεγάλο κονδύλι του οικογενειακού προυπολογισμού και σου λένε κι από πάνω πως οι αποδείξεις των γιατρών, δικηγόρων, υδραυλικών, ηλεκτρολόγων κλπ. που μετράνε χωριστά, δε λαμβάνουν μέρος στο σύνολο των αποδείξεων αυτών που "χτίζουν" στην ουσία το αφορολόγητο!
Συμπέρασμα ξόδευε, αγόραζε και γενικώς πέτα ή κάψε τα λεφτά σου (με απόδειξη πάντα) για να μη πληρώσεις...
Α ρε κατακαημένο Ελλαδιστάν...
image description ΔΕΣΠΟΙΝΑ Γ. | Φεβρουαρίου 11, 2010 9:55 π.μ. | Reply
Τι φοροελαφρύνσεις και αφορολόγητο όριο μας τσαμπουνάνε, τι παραμύθια είναι αυτά, εδώ κινδυνεύουν ακόμη και αυτοί που έχουν ετήσιο εισόδημα κάτω από το υποτιθέμενο "αφορολόγητο όριο", π.χ. συνταξιούχοι, να πληρώσουν φόρο αν δεν έχουν το απαιτούμενο ποσό αποδείξεων!
Αν θέλανε να μας τα πάρουν, ας ανεβάζανε τους φόρους των κλιμακίων από την αρχή και όχι να μας παραμυθιάζουν με αποδείξεις και "χτίσιμο" αφορολογήτου ορίου...
image description ΒΟΥΛΑ | Φεβρουαρίου 11, 2010 9:45 π.μ. | Reply
ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ.
image description ΒΟΥΛΑ | Φεβρουαρίου 11, 2010 9:13 π.μ. | Reply
ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ | Φεβρουαρίου 11, 2010 10:01 π.μ. | Reply
ΔΕ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΣΕΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΑΣ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΘΟΥΝ
image description ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΠΟ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟ | Φεβρουαρίου 11, 2010 10:36 π.μ. | Reply
ΕΜ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΛΕΨΑΝ ΕΜ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ...
ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΑΝ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΦΤΑΙΜΕ.
image description PETRA | Φεβρουαρίου 11, 2010 10:27 π.μ. | Reply
ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΣΗΣ ΣΕ ΑΠΟΤΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΣΟΥ
image description ΧΑΛΚΙΔΑ | Φεβρουαρίου 11, 2010 12:27 μ.μ. | Reply
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΓΩ ΚΡΑΤΑΩ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΕΙΝΑΙ 6000,00
image description ΓΑΤΑΚΙΑΣ | Φεβρουαρίου 11, 2010 12:03 μ.μ. | Reply
ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ 0.ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΞΕΒΟΛΕΥΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΛΕΧΓΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ.ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΝΑΙ,ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑΙ,ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ.
ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΑΣ ΞΕΝΙΖΕΙ ΜΕΡΙΔΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΑΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΒΓΗΚΑΝ ΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΙ ΣΟΦΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Φεβρουαρίου 11, 2010 12:20 μ.μ. | Reply
ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΟΔΕΨΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΟΔΕΨΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
image description ΚΩΣΤΑΣ | Φεβρουαρίου 11, 2010 12:23 μ.μ. | Reply
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΘΟΥΝ ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ.ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΜΠΑΚΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ.
image description PANAX | Φεβρουαρίου 11, 2010 1:46 μ.μ. | Reply
.....ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΟΡΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΜΑΣ ΑΠΟΜΥΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΚΑΤΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΟΦΕΙΛΕΣ ΣΕ ΚΑΡΤΕΣ ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΑ. Α ΡΕ ΜΕΓΑΛΕΙΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ EYΓΕ!
image description RORY08 | Φεβρουαρίου 11, 2010 4:04 μ.μ. | Reply
ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ 1200 ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΑ ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ 420 ΕΥΡΩ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ !
image description MORPHY | Φεβρουαρίου 11, 2010 7:05 μ.μ. | Reply
ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΓΓΑΜΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ 1200 ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΓΙΑ ΕΞΟΔΑ Π.Χ 1)ΕΝΟΙΚΙΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ 350 ΕΥΡΩ,ΕΝΟΙΚΙΟ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΝ 300 ΕΥΡΩ 2)ΔΟΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ 200 ΕΥΡ,3)ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ 420 ΕΥΡΩ ,1400-(650+200+420)=130ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΔΕΚΟ,ΤΗΛΕΦΩΝΑ,ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ,ΔΙΟΔΙΑ-ΑΝ ΔΕ ΤΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΑΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΑΝΕΙΣΤΕΙ KI AN ΔΑΝΙΣΤΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ?
image description ΓιωργοςΠ | Φεβρουαρίου 11, 2010 9:45 μ.μ. | Reply
Ενα πολυ εξυπνο φορολογικο συστημα για να μας τα παρουν Θα δειτε του χρονου τι εχουμε να πληρωσουμε Πρεπει δηλαδη να ξοδευουμε ολο μας το μισθο γιατι ετσι το θελουνε για να μην πληρωσουμε προσθετο φορο και απ αυτα που δεν εχουμε να ξοδεψουμε Βαλτε το 10% απο το ποσο των αποδειξεων μεσα στο ποσο που θα πληρωσετε αλλιως δεν θα σας μεινει φραγκο Α ρε απατεωνες Καμια ανοχη ξυπνειστε
image description ΕΥΗ | Φεβρουαρίου 11, 2010 9:18 μ.μ. | Reply
ΧΑ'ΧΑ'ΧΟ.ΧΟ ΠΑΛΙ ΤΗ ΠΑΤΗΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ 82% ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ.
ΑΣ ΠΑΝΕ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΨΩΝΙΖΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΛΑ. Η ΨΕΥΤΙΛΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ. ΚΑΙ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΝΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ ΚΑΙ ΟΙ ΒΙΛΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ ΜΕΖΟΝΕΤΕΣ ΧΑ ΧΑ ΧΑ. ΚΑΙ ΟΙ ΛΙΜΝΕΣ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ.
image description ΞΥΠΝΗΣΤΕ | Φεβρουαρίου 11, 2010 10:52 μ.μ. | Reply
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ.ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ.ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΩΝΙΑ, ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΡΑΠΕΖΑ, ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΟ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΚΛΠ.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΘΕ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ.ΠΟΙΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ,ΕΜΠΟΡΟΣ,ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΗΣ ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ ,ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΟΜΠΙΝΕΣ ΑΛΛΩΝ.
ΠΡΕΠΕΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙ. ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΤΡΑ ΕΝΩ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΜΕ ΤΗ SIEMENS ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ. ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ. ΝΤΡΟΠΗ.
ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.
image description ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ_ | Φεβρουαρίου 11, 2010 10:52 μ.μ. | Reply
Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ =
ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ,ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ, ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΔΗΜΑΡΧΟΙ ΚΑΙ ΝΟΜΑΡΧΕΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΙΜΩΡΟΥΝΤΕ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΣ. (ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΡΑΠΤΩΜΑΤΑ)
ΤΕΛΟΣ.
ΠΡΩΤΑ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ .
image description Τακις | Φεβρουαρίου 11, 2010 10:43 μ.μ. | Reply
τα εξωφρενικά δίδακτρα για μεταπτυχιακές σπουδες σε δημόσια πανεπιστήμια λαμβάνονται υπ όψιν για το αφορολόγητο. Μισθωτός με 25,000 εισόδημα πληρώνει περί τα 20.000 ευρώ δίδακτρα για μεταπτυχιακές σπουδες των παιδιών του. όπως είναι αναμενόμενο όχι δε βγαίνει απο το σπίτι του για να καταναλώσει... μέχρι και το τσιγάρο έκοψε, θα φορολογηθεί για 20.000 ευρώ ;;
image description ΜΑΡΙΑ ΜΟΥΣΤΑΚΑ | Φεβρουαρίου 12, 2010 8:09 π.μ. | Reply
ΤΑ ΠΟΣΑ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ, ΟΙ ΤΑΜΕΙΑΚΕΣ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΛΑΔΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΘΙΕΡΩΘΕΙ, ΑΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ.

image description Μαρίνα | Φεβρουαρίου 12, 2010 10:18 π.μ. | Reply
Το ότι το ενοίκιο αναγνωρίζεται ήδη ιδιαιτέρως για έκπτωση από το φόρο είναι ΑΝΕΚΔΟΤΟ!! Από 7.000€ περίπου που πλήρωσα πέρσι μου εξέπεσαν γύρω στα 250€ αφού υπολογίζεται με ειδικό συντελεστή η έκπτωση. Δηλαδή αν έχω εισόδημα φέτος 30.000€ πρέπει να αποδείξω ότι ξόδεψα 16.000€ για να έχω αφορολόγητο;;;; Σε ποιους απευθύνονται αυτοί οι άσχετοι; Έχουν βγάλει σχολείο και πανεπιστήμιο ή νομίζουν ότι είμαστε όλοι αγράμματοι κάφροι; Κανείς δεν θα έχει κίνητρο για συλλογή αποδείξεων όταν είναι τόσο υπερβολικά τα ποσά. Μας κατάργησαν δηλαδή το αφορολόγητο με περίτεχνο τρόπο. Ποια η διαφορά από τον κύριο Αλογοσκούφη και την παρέα του δηλαδή....;

υγ. Ξέχασα, με 30.000€ εισόδημα θεωρούμαι πλούσια και άρα θα έπρεπε να είμαι ευχαριστημένη που δεν πεινάω με δύο πτυχία και 12 ώρες δουλειά την μέρα...αυτή είναι η ισχύρη Ελλάδα τελικά.
image description Dr Who | Φεβρουαρίου 12, 2010 11:40 π.μ. | Reply
Τελικά η αδυναμία του συστήματος να ελέγχξει τα δικά της παιδιά που δέν

κόβουν αποδείξεις (Γτ αυτοί οι κύριοι τα έφτιαξαν αυτά τα λόμπυ - γιατροί

δικηγόροι και ΣΙΑ) θα πληρωθεί από όλους εμάς που στην τελική είμαστε

καταναλωτές και όχι εφοριακοί!!!

Όπως ντρέπομαι για λογαριασμό τους όταν δέν μου κόβουν απόδειξη έτσι

ντρέπομαι και να τους το λέω. Εγώ μπάτσος και ρουφιάνος δέν γίνομαι!!!!!!

image description Χαρίλαος Γκιουλτζόγλου | Φεβρουαρίου 12, 2010 12:29 μ.μ. | Reply
Επομένως, στο παράδειγμα 1 πιο πάνω, αν ο φορολογούμενος δεν ήταν παντρεμένος, θα είχε όφελος 300€. Δηλαδή: Το ποσό των αποδείξεων των 20.000€ μειώνεται στο όριο ρων 15.000€, και έχουμε 15.0000 - 12.000 = 3.000 Χ 10% = 300.
Σωστά;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
image description jhon | Φεβρουαρίου 12, 2010 12:43 μ.μ. | Reply
οχι και 25000 εισόδημα αγαπητέ....και τα 20000 για δίδακτρα....!!!! Μη δουλευόμαστε μεταξύ μας....!!!! Αν καταφέρνεις να ζείς την 4μελή υποθέτω οικογένεια με 5000/12=416 ευρώ το μήνα(104 το ατομο...)πές μας κι εμάς το κόλπο....μπάς και δούμε ασπρη μέρα....
image description φωτεινη | Φεβρουαρίου 12, 2010 9:27 μ.μ. | Reply
Ειναι φανερό οτι εκείνοι που θα πληρώσουν ακριβά την κρίση και τα οικονομικά παιχνίδια είναι οι εργαζόμενοι και μάλλον θα υπάρξει και σκληρή συνέχεια

image description freerider | Φεβρουαρίου 13, 2010 7:52 μ.μ. | Reply
Ο εξευτελισμός της ανθρώπινης αξιοπρέπειας είναι εδώ. Βάλτε και λίγο από την καραμέλα "διαβούλευση" και έδεσε το γλυκό. Φυσικά ποιος θα πλήρωνε τα κλεμένα παρά ο εργαζόμενος; Κλίμακες και πράσινα άλογα. Πράσινη και γαλάζια ανάπτυξη είναι η ίδια ιστορία. Ας προσέχουν όσοι θα τους ξαναψηφίσουν. Ακόμη και στην Ουγκάντα καλύτερη είναι η καθημερινότητα του ανθρώπου. Ας φύγουμε όλοι γιατί και να καθήσουμε έτσι κι αλλιώς τίποτα δεν αλλάζει. Όποιος ξυπνήσει πρώτος ας ανάψει και το φως παρακαλώ...και μετά σου λένε να μεγαλώσεις παιδιά σ'αυτό το βόθρο που λέγεται κράτος!!!
image description gmizantz | Φεβρουαρίου 14, 2010 10:03 π.μ. | Reply
Το μέτρο των αποδείξεων είναι σωστό αρκεί να έχει πιο προοδευτική κλίμακα. Είναι άδικο μετά τις 12.000Ε το 30% στους υπόλοιπους όσο και αν κερδίζουν. Πρέπει κάποτε να καταλάβουμε ότι το βόλεμα τελείωσε. Γιατί ο γιατρός έχει βιβλία εσόδων-εξόδων και ο μηχανικός όχι. Γιατί ο μπακάλης έχει ταμιακή μηχανή και ο βενζινάς όχι. Γιατί ο ιδιοκτήτης ταξί πληρώνει 1.000-1.200Ε φόρο όσο και αν κερδίσει? Γιατί πρέπει ο δημόσιος υπάλληλος ένω παίρνει 2.000Ε συνολικά να φορολογηθεί για 1.200-1.500Ε αφού τα υπόλοιπα είναι επιδόματα και φορολογούνται αυτοτελώς. Που ακούστηκε επίδομα έγκαιρης προσέλευσης στην εργασία, ποιός ελεύθερος επαγγελματίας ή καταστηματάρχης παίρνει επίδομα για να πάει στην δουλιά του? Ας μην γκρινιάζουμε συνέχεια, είναι η ώρα 0. Διαβάζω εισόδημα 25.000Ε και φροντιστήρια 20.000Ε πως ζουν με 5.000Ε, μήπως υπάρχει 2η εργασία αδήλωτη και είναι δημόσιος υπάλληλος? Ας τελειώσει και το παραμύθι με τους συνταξιούχους που μετά την σύνταξη έχουν θέση με ηλικία 50-55 έτη στον ιδιωτικό τομέα με μαύρα χρήματα πολλές φορές. Όσο για το θέμα να τιμωρήσω τον πολίτη για φοροδιαφυγή καλό είναι πρώτα να βάλω φυλακή έναν έστω πολιτικό για αυτά που αφαίρεσε από την τσέπη του πολίτη.
image description STATHIS | Φεβρουαρίου 14, 2010 12:02 μ.μ. | Reply
ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΦΙΛΕ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ KGB ?
image description STATHIS | Φεβρουαρίου 14, 2010 12:55 μ.μ. | Reply
ΠΑΛΙ ΟΙ ΦΟΥΚΑΡΑΔΕΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΜΕ ΤΑ 100,000,00 ΕΥΡΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΗ 1,200,00 ΕΥΡΩ ΦΟΡΟ ΠΑΡΑ ΠΑΝΩ ΔΗΛΑΔΗ ΧΕΣΤΙΚΕ Η ΦΟΡΑΔΑ ΣΤ ΑΛΩΝΙ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑΞΕΡΑ ΑΡΑΓΕ ΠΟΣΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΘΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ Ο ΚΟΚΚΑΛΗΣ Ο ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕΓΑΛΟΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ.
image description ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ | Φεβρουαρίου 15, 2010 10:22 μ.μ. | Reply
ΑΠΟΡΩ ΠΟΙΟΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ Σ'ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΚΑΛΟΠ ΚΑΙ ΔΕΙΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΦΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΤΟΥΣ ΑΕΡΑ. ΘΑ ΜΑΣ ΣΚΕΙΣΟΥΝ ΑΔΕΡΦΙΑ. ΠΑΛΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΤΟΥΣ.
image description ΣΤΑΜΑΤΗΣ | Μαρτίου 2, 2010 4:56 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ...ΞΕΡΩ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΦΙΚΤΟ..ΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΕ ΝΑ ΛΕΣ .."ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΑΚΛΩ " ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ 1,4 Η 2 ΕΥΡΩ.
ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΒΕΝΖΙΝΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝΑ ΜΗΝΑ ΤΟ 50% ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΣΟΔΕΙΜΑ ΣΕ ΑΠΟΔΗΞΕΙΣ.ΓΙΑΆΥΤΟ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΤΑΙ ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ(ΚΑΦΕΡΕΤΙΑΔΕΣ,ΣΚΥΛΑΔΕΣ, ΚΛΠ
ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΤΟ ΕΧΤΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΝ ΤΟ 30% ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ 14 ΜΙΣΘΟ ΤΟΝ ΧΑΝΟΥΜΕ ΟΥΤΩς Η ΑΛΛΩς.. ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΟΡΟΥ...ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ Η ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ Η ΖΕΛΑΤΙΝΕΣ ΣΤΑ CAYENNE
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο