Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Κατεβαίνουν ρολά σε Εφορίες και Τελωνεία.

Οι εφοριακοί, ξεκινούν μια εβδομάδα νωρίτερα τις απεργιακές κινητοποιήσεις.

Κατεβαίνουν ρολά σε Εφορίες και Τελωνεία.

Οι εφοριακοί, ξεκινούν μια εβδομάδα νωρίτερα τις απεργιακές κινητοποιήσεις.

«Μπακ άουτ» στην προσπάθεια ενίσχυσης των εσόδων του προϋπολογισμού την κρισιμότερη περίοδο για την ελληνική οικονομία, αναμένεται να προκαλέσει  το απεργιακό κύμα των εφοριακών και τελωνειακών. Οι υπάλληλοι του υπουργείου Οικονομικών ετοιμάζονται να «κλείσουν» τις εφορίες και τα τελωνεία της χώρας αντιδρώντας έντονα στην πρόθεση της κυβέρνησης να περικόψει τα επιδόματα τους και να καταργήσει τον αυτοτελή τρόπο φορολόγησης τους.

Οι εφοριακοί, ξεκινούν μια εβδομάδα νωρίτερα  τις απεργιακές κινητοποιήσεις. Οι εφοριακοί σε χθεσινή έκτακτη συνεδρίαση της Εκτελεστικής Επιτροπής αποφάσισαν την  πραγματοποίηση 48ωρης απεργίας στις 4 και 5 Φεβρουαρίου ενώ  έχουν ήδη προκηρύξει ακόμη δυο 24ωρες απεργίες στις 10 και 17 Φεβρουαρίου.

Οι  τελωνειακοί ξεκινούν προειδοποιητικές απεργίες στις 11 και 12 του ίδιου μήνα συμμετέχοντας επίσης στην απεργία της ΑΔΕΔΥ στις 10 Φεβρουαρίου.

Την ίδια ώρα το υπουργείο Οικονομικών επισπεύδει τις διαδικασίες είσπραξης του ΕΤΑΚ του 2008 αποστέλλοντας τα τελευταία εκκαθαριστικά σημειώματα  σε  820.000 φορολογούμενους.

Δυο χρόνια μετά την επιβολή του ΕΤΑΚ από την προηγούμενη κυβέρνηση που ταλαιπώρησε εκατοντάδες χιλιάδες φορολογούμενους  η διαδικασία είσπραξης του φόρου για το 2008 βρίσκεται πλέον στην τελική ευθεία.  Μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου εκτιμάται ότι θα έχει ολοκληρωθεί η είσπραξη του ΕΤΑΚ και από τους φορολογούμενους που κλήθηκαν να διορθώσουν  λάθη και παραλείψεις στο έντυπο Ε9

Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΣΤΕΛΙΟΣ | Ιανουαρίου 28, 2010 11:39 π.μ. | Reply
ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΔΕΧΟΝΤΑΙ Η ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΚΑΙ ΠΑΓΩΜΑ ΜΙΣΘΩΝ!!! ΔΕ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΩΝ!!! ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ!!!
image description ΤΕΣΤ | Ιανουαρίου 28, 2010 1:17 μ.μ. | Reply
ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ Η ΚΡΙΣΗ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ, ΤΟ ΒΙΩΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ
image description [email protected] | Ιανουαρίου 28, 2010 1:09 μ.μ. | Reply
Στέλιο το άρθρο είναι αναδημοσίευση από Ημερησία, αναφέρεται στο τέλος.
image description ΗΛΙΑΣ | Ιανουαρίου 28, 2010 2:42 μ.μ. | Reply
ΝΤΡΟΠΗ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΟΙΤΑ ΤΗ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΚΑΛΟ.ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ.ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ...
image description ΗΛΙΑΣ | Ιανουαρίου 28, 2010 2:44 μ.μ. | Reply
ΝΤΡΟΠΗ.Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΟΙΤΑ ΤΗ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΚΑΛΟ.ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ.ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ...
image description Seagull | Ιανουαρίου 28, 2010 4:01 μ.μ. | Reply
Ο μέσος μηνιαίος μισθός ενός εφοριακου είναι περίπου 2,200.Οι συνολικές περικοπές υπολογίζονται σε 750 Ευρώ.Τι περιμένουν σε έναν που του κοβουν το 1/3 του μισθού του (ο οποιος πολλές φορές ο περισσότερος παει σε δάνεια και κάρτες)να πεί και ευχαριστώ που μου τον παιρνετε και τον καταθέτετε για το συνολικό καλό?
image description Γιάννης | Ιανουαρίου 28, 2010 5:17 μ.μ. | Reply
Τελικά το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτή την χώρα είναι οι «βολεμένοι»......
image description DARKO | Ιανουαρίου 29, 2010 9:53 π.μ. | Reply
ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ "ΛΑΔΩΝΟΝΤΑΙ" ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΑ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ "ΛΑΔΙ" ΠΑΕΙ ΣΥΝΝΕΦΟ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΣΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ Δ.Ο.Υ. ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΥΤΑ???
image description DARKO | Ιανουαρίου 29, 2010 9:27 π.μ. | Reply
"με απόφαση (2/08/10.4.2008) του Προϊστάμενου ΔΟΥ ΦΑΕΕ Αθηνών διαγράφηκαν πρόστιμα ύψους 5.511.351.867 ευρώ». Το ίδιο ερώτημα έθεσαν και βουλευτές άλλων παρατάξεων."
ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ ΠΡΩΤΑ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΣΑ ΤΣΕΠΩΣΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΟΥΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ, ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΟΧΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ!!!
image description Επισκέπτης | Ιανουαρίου 29, 2010 10:03 μ.μ. | Reply
Όπως γράφεται στο σχόλιο σας κύριε "με απόφαση (2/08/10.4.2008) του Προϊστάμενου ΔΟΥ ΦΑΕΕ Αθηνών διαγράφηκαν πρόστιμα ύψους 5.511.351.867 ευρώ». Ο υπάλληλος της Δ.Ο.Υ Μετσόβου π.χ γιατί να μη ζητάει τα κεκτημένα επιδόματά του? Τι σχέση και τι όφελος μπορεί να έχει με αυτή την απόφαση που μπορεί να είναι και πολιτική? Σταματήστε να βγάζετε τα απωθημένα σας απέναντι σε εργαζόμενους που πληρώνουν τις εισφορές και τους φόρους τους πάντα. Εσείς άραγε το κάνετε? Γιατί με με το μένος που επιδεικνύετε μας κάνετε να αναρωτιόμαστε...
image description ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΖΕΡΒΑΣ | Ιανουαρίου 29, 2010 11:15 μ.μ. | Reply
ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΩΝ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ!!!

"Δεν είναι δυνατόν ένας κλάδος καλοπληρωμένων δημοσίων υπαλλήλων να επιχειρεί να κρατήσει όμηρο την ελληνική οικονομία και την ελληνική κοινωνία, επειδή θέλουν οι ίδιοι να διαχειρίζονται τον Ειδικό Λογαριασμό του επιδόματος, που εισπράττουν


Το οποίο πληρώνουμε εμείς ΟΙ ΣΥΝΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΟΙ

" Μια Αιτία των κινητοποιήσεων αποτελεί η "κατάργηση των Δικαιωμάτων Εκτέλεσης Τελωνειακών Εργασιών (ΔΕΤΕ)

Γνωρίζετε επίσης ότι με τον Νόμο 2960/2001 το άρθρο 158 παράγραφος 4 που προβλέπει την χορήγηση χρηματικών αμοιβών για τους τελωνειακούς υπαλλήλους με προμήθεια 20% επί του προστίμου η του εκπλειστηριάσματος


Να δώσει τώρα στην δημοσιότητα η Κυβέρνηση τις συνολικές ετήσιες αποδοχές των τελωνειακών μαζί με το ΔΕΤΕ και την προμήθεια από τον νόμο 2960/2001
ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ «ΓΡΗΓΟΡΟΣΗΜΟ»
Τότε θα τους πάρουμε με τις πέτρες όλους


ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΖΕΡΒΑΣ
image description Yannis24100 | Ιανουαρίου 30, 2010 1:17 μ.μ. | Reply
Έλεος ρε συντρόφια των ΔΟΥ .Δεν υπάρχει ντροπή, βγήκε χθες η ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΟΣ στην τηλεόραση και μόνο που δεν μας δήλωσε πως πρέπει να πάρει και ΑΝΘΥΓΙΕΙΝΌ ΕΠΙΔΟΜΑ που δουλεύει και Κυριακές και νύκτες.Καλά για πόσο καιρό μπορούν όλοι αυτοί να παίρνουν μερίδιο του φόρου που πληρώνει ο κάθε μισθωτός (το 70% φόρου που εισπράττει το δημόσιο είναι από μισθωτούς & συνταξιούχους),να παιρνουν το 20% απο τα πρόστιμα και άλλα τέτοια.ΑΝ Ο ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ τα κόψει.Τα έδωσαν για να μην λαδώνονται και αυτοί και λαδώνονται και μισθός ΜΙΣΘΑΡΑ. Τα λεφτά του δημοσίου είναι για την ΚΟΙΝΩΝΙΑ και όχι για τις ΚΛΙΚΕΣ.
image description DARKO | Φεβρουαρίου 1, 2010 3:21 μ.μ. | Reply
Αξιότιμε κύριε,σας πληροφορώ ότι ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ (και αυτό αποδεικνύεται πολύ εύκολα και αν το επιθυμείτε ο ίδιος είμαι στην διάθεσή σας!!!) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΝΤΑΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ(ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ) ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΔΟΥ μπορώ να κρίνω το έργο που παράγουν σε συνάρτηση με την αμοιβή τους (1200 € μισθό + 1400 € επιδόματα). Απορώ που βρίσκετε "μένος" και "απωθημένα" στα λόγια μου?! Είναι μένος και απωθημένα το ότι δεν εξυπηρετείται ο φορολογούμενος σωστά? Είναι μένος και απωθημένα το ότι δεν τηρείται το ωράριο από όλους? Είναι μένος και απωθημένα το ότι για να κάνεις την δουλεία σου πρέπει να τα σπρώξεις? Όχι αγαπητέ, δεν είναι ούτε μένος όυτε απωθημένα, είναι η ΤΡΑΓΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!! Μόνο αγανάκτηση μπορείτε να βρείτε αν θέλετε να είστε αντικειμενικός! Και είναι η ίδια αγανάκτηση που νιώθει ο κάθε Έλληνας πολίτης βγαίνοντας από οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία. Και φυσικά νέο δημοσιέυμα που αποκαλύπτει απάτη 8,8 εκατομμυρίων ευρώ στην Θεσσαλονίκη από επιστροφές ΦΠΑ σε εταιρείες μαϊμού, στην οποία εμπλέκονται εφοριακοί και τελωνιακοί με δικαιώνει πανηγυρικά όταν λέω ότι το σύστημα είναι διαβρωμένο όσο δεν πάει! Και δεν παίζει ρόλο αν είναι η Δ.Ο.Υ. στην Αθήνα, στην Θεσσαλονίκη , στο Μέτσοβο ή στην Κάτω Ραχούλα!
image description maverick | Φεβρουαρίου 5, 2010 9:13 μ.μ. | Reply
Είτε Εφοριακοί, είτε Τελωνειακοί οφείλουν να εκτελούν τα καθήκοντά τους προς όλους!!! με γνώμονα το εθνικό συμφέρον και της Ε.Ε., δηλ. "By the book" τίποτε περισσότερο και ο νοών νοείτω!!!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο