Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Εφοριακοί: Μείον 770 ευρώ κάθε μήνα.

Το «ψαλίδισμα» των επιδομάτων σε συνδυασμό με την κατάργηση της αυτοτελούς φορολόγησης τους θα είχε ως αποτέλεσμα την μείωση του ονομαστικού τους μισθού κατά 20% έως 30% .

Εφοριακοί: Μείον 770 ευρώ κάθε μήνα.

Το «ψαλίδισμα» των επιδομάτων σε συνδυασμό με την κατάργηση της αυτοτελούς φορολόγησης τους θα είχε ως αποτέλεσμα την μείωση του ονομαστικού τους μισθού κατά 20% έως 30% .

Έτοιμοι για απεργιακές κινητοποιήσεις δηλώνουν οι εφοριακοί, οι οποίοι αντιδρούν έντονα στην περικοπή των επιδομάτων τους που οδηγεί σε  σημαντική μείωση των  αποδοχών τους.

Το «ψαλίδισμα» των επιδομάτων σε συνδυασμό με την κατάργηση της αυτοτελούς φορολόγησης τους θα είχε ως αποτέλεσμα την μείωση του ονομαστικού τους μισθού κατά 20% έως 30% υποστηρίζουν οι εφοριακοί, ποσοστό που μεταφράζεται σε μείωση των ονομαστικών αποδοχών κατά μέσο όρο 770 ευρώ. 

Ειδικότερα, οι εφοριακοί υπολογίζουν ότι θα «χάσουν» το μήνα:

-         -         150 ευρώ κατά μέσο όρο από την κατάργηση της αυτοτελούς φορολόγησης των επιδομάτων τους (ΔΙΒΕΤ) το 50% των οποίων φορολογείται σήμερα αυτοτελώς με συντελεστή 15%.

-         -         400 ευρώ κατά μέσο όρο από την  περικοπή κατά 10% του κονδυλίου επιδομάτων των δημοσίων υπαλλήλων. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των εφοριακών, η περικοπή των επιδομάτων τους θα ξεπεράσει ακόμη και το 20%.  

-         -         220 ευρώ από την κατάργηση των εξόδων κίνησης που προωθεί το υπουργείο Οικονομικών.

O πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων στις Δ.Ο.Υ. Γ. Γρίβας  σημειώνει ότι  «οι εφοριακοί  δέχονται την κατάργηση της αυτοτελούς φορολόγησης και ι το «πάγωμα» των αποδοχών πάνω από τις 2.000 ευρώ αλλά από εκεί και πέρα δεν αποδέχονται καμία άλλη μείωση των αποδοχών τους».

Πηγή Ημερησία




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΠΑΠΠΑΣ | Ιανουαρίου 22, 2010 1:42 μ.μ. | Reply
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!
image description alitax | Ιανουαρίου 22, 2010 2:33 μ.μ. | Reply
Είστε σοβαροί;
Τι θέλει δηλαδή να πετύχει με την οικονομική εξόντωση των εφοριακών;
Υπάρχουν εφοριακοί που παίρνουν 2000 μισθό (χ12 μήνες και όχι χ14) και τα 1500 τα δίνουν σε δάνεια για το σπίτι τους και το αυτοκίνητό τους ή για τις σπουδές των παιδιών τους. Αυτοί τι θα κάνουν; Μήπως απλώς θα σταματήσουν να δουλεύουν; μήπως μερικοί από αυτούς θα αναγκαστούν να τα παίρνουν; Μήπως οι υπόλοιποι θα αναγκαστούν να βρουν δεύτερες δουλειές; Και μήπως οι καλύτεροι από αυτούς (με μαστερ - διδακτορικά - εμπειρία) απλώς θα φύγουν από το υπουργείο και θα ανοίξουν δικές τους δουλειές; Αντί να πατάξει τη διαφθορά και τη γραφειοκρατία αυτή η πολιτική θα τις γιγαντώσει. Και για ποιά αξιοκρατία θα μιλάμε αφού οι άξιοι απλώς δεν θα υπάρχουν (γιατί οι άξιοι δεν θα κάτσουν με 1000€ μισθό, να είστε σίγουροι.
image description chris700 | Ιανουαρίου 22, 2010 2:26 μ.μ. | Reply
Οι εφοριακοί είναι οι πιο προνομιούχοι δημόσιοι υπάλληλοι. Θεωρώ ότι αν τελικά γίνει αυτή η μείωση θα είναι προς την σωστή κατεύθυνση αρκεί να ακολουθήσουν και μειώσεις μισθών και των υπολοίπων golden boys του δημοσίου.
image description Επισκέπτης | Ιανουαρίου 22, 2010 3:17 μ.μ. | Reply
Το θέμα δεν είναι η ασύστολη μείωση των μισθών των δημοσίων υπαλλήλων! Το θέμα με τους δημοσίους υπαλλήλους είναι ότι υπάρχει πολύ αχρηστίλα που μπήκε από το παράθυρο, ξύνονται όλη μέρα και είναι άκρως αντιπαραγωγικοί! Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά των νέων που μπήκαν στο δημόσιο με την αξία τους (ΑΣΕΠ) αξίζουν πολλά και αυτοί φέρουν όλο το φόρτο! Αν θέλουν λοιπόν να βάλουν μία τάξη στο δημό%8
image description Επισκέπτης | Ιανουαρίου 22, 2010 4:29 μ.μ. | Reply
Ειμαι απο τους "προνομιουχους" εφοριακους υπαλληλους με 27 χρονια υπηρεσια,πτυχιο πανεπιστημιου και εχω δυο παιδια φοιτητες.Ο βασικος μισθος μου μετα απο 27 χρονια ειναι 1200 ευρω και με τα περιφημα επιδοματα φθανω τα 2400 ευρω.Συμφωνα με τις εξαγγελιες του υπουργειου οι αποδοχες μου θα μειωθουν κατα 994 ευρω μηνιαιως.Θα ηθελα να ξερω ποιον θα σωσει η οικονομικη εξοντωση μου αφου πλεον δε θα μπορω να αποπληρωσω τα δανεια μου και να σπουδασω τα παιδια μου.Τετοια ονομαστικη μειωση αποδοχων δεν εχει γινει ποτε και σε καμια χωρα,ουτε στην Ιρλανδια.Θα ηθελα να επισημανω οτι απο τους 15000 εφοριακους μονο το 10% ειναι ελεγκτες και αυτο για αυτους που θα κανουν διαφορους συνειρμους που αφορουν τον εφοριακο κλαδο.
image description Μπάμπης | Ιανουαρίου 22, 2010 6:37 μ.μ. | Reply
Εσύ που έγραψες με χαρά ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!! (7 θαυμαστικά;! τόσο μένος πια με τους εφοριακούς;) θα σου άρεσε αύριο να σου κόβαν 1.000 (ολογράφως: ΧΙΛΙΑ) Ευρώ από τον μισθό σου;
Είμαι και εγώ ένα από τα golden boys του Δημοσίου. Ένας ακόμη λιγδιάρης, διεφθαρμένος, τεμπέλης και αδιάφορος εφοριακός. Έδωσα γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ το 2002 διαβάζοντας σε 1,5 μήνα ύλη 6μηνου σε Πανεπιστήμιο (Δημόσιο & Ιδιωτικό Δίκαιο, Δημόσια Οικονομικά, Λογιστική, Έκθεση-Περίληψη). Έχω μεταπτυχιακό (ΜΒΑ) και μιλάω 5 γλώσσες εκ των οποίων τις 3 (Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά) τις χρησιμοποιώ στην δουλειά μου. Έχω μηχανογραφήσει το τμήμα μου (βάση δεδομένων Access). Έχω εκπροσωπήσει την χώρα μου σε 15 Συσκέψεις στις Βρυξέλλες και σε 6 σε άλλες χώρες.
Για όλα τα παραπάνω ελάχιστα προσόντα μου το καταπληκτικό και γαλαντόμο ελληνικό κράτος με ανταμοίβει με τον παχυλό μισθό των 960 Ευρώ καθαρά. Α, ξέχασα μου δίνει ΔΙΒΕΕΤ και Έξοδα Κίνησης που με εκτοξεύουν (με 7 χρόνια υπηρεσία) στα 2.050 Ευρώ. Οπότε γιατί να μην μου κόψουν 700; Τι το νοιάζει το κράτος αν εγώ θέλω να παντρευτώ; Αν θέλω να κάνω παιδιά; Δεν πα να κουρεύομαι!! Και με 1.350 ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ μου λέει! 650 Ευρώ πάνω από την γενια-πρότυπό του των 700 Ευρώ! Τι άλλο θέλω; Ας κάνω και δεύτερη δουλειά ο τεμπέλαρος!

Προς όλους τους ζηλόφθονους: Εύγε! Η τακτική του «διαίρει και βασίλευε» όλων των κυβερνήσεων έπιασε τόπο….
image description ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ | Ιανουαρίου 22, 2010 8:58 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΕΝΟΧΛΗΣΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΟ? ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ΔΕΗ ΜΕ 4000 ΚΑΙ 5000 ΕΥΡΩ, ΟΙ ΥΠΑΛΗΛΛΟΙ ΤΟΥ ΟΤΕ, ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΥΔΡΕΥΣΗΣ, ΟΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΗΛΛΟΙ, ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΜΕ 3ΩΡΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ 1500 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ. ΚΑΙ ΑΝ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ, ΜΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΑΚΟΜΗ ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΑ ΜΑΓΑΖΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ.
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΕΛΑΤΕΣ, ΜΗΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΑ ΔΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ?
ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΥΝ, ΝΑ ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.
ΠΑΤΕΡΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕΣ ΤΑ ΝΕΑ?
image description ΠΕΤΡΟΣ | Ιανουαρίου 22, 2010 9:23 μ.μ. | Reply
ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΠΟΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΠΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΑΞΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ(ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ) ΜΕ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΜΕ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΟΣΑ ΠΕΡΝΩ...... 1380....... ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ 2380; ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΤΗΣΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 18000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΜΕ ΜΕΝΑ ΕΧΕΙ 30000 ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ 35 ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ 420000 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΕΝΑ...........ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ........
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΕΓΩ ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΧΑΜΗΛΟΜΙΣΘΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ.....
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ | Ιανουαρίου 23, 2010 9:52 π.μ. | Reply
Είμαι Δημόσιος Υπάλληλος ΠΕ-Οικονομικού με 12 χρόνια υπηρεσίας και παίρνω καθαρό μισθό 1300€.Ο αντίστοιχος υπάλληλος του Υπουργείου Οικονομικών ερωτώ γιατί να παίρνει μισθό 3200€;
Θα πρέπει η κυβέρνηση να πάρει άμεσα μέτρα ώστε να εξισώσει τους μισθούς τους με τους άλλους Δημοσίους υπαλλήλους.
image description ΝΙΚΟΣ | Ιανουαρίου 23, 2010 1:00 μ.μ. | Reply
Οι φίλοι μας οι εφοριακοί τόσα χρόνια δεν μιλούσαν και ποτέ δεν ρωτούσαν πως περνάει η πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων με 1200€. Ποτέ δε συμπαραστάθηκε κανείς και δε συμμετείχαν στις απεργίες της ΑΔΕΔΥ. Τώρα θέλουν να τους λυπηθούμε;;;;;;;;; Και να μην τα μεγεθύνουν γιατί το πολύ κανα 100σταρικο να χάσουν τελικά...θα πάνε από 2500€ στο 2400€.Πως θα τα βγάλουν πέρα οι καημένοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description Μπάμπης | Ιανουαρίου 23, 2010 2:27 μ.μ. | Reply
Ο εφοριακός ΠΕ με 31 χρόνια υπηρεσία παίρνει 1300 μισθό+1500 ΔΙΒΕΕΤ+200 έξοδα κίνησης=3000. Με 12 χρόνια υπηρεσίας τα αντίστοιχα ποσά είναι 2.300 και όχι 3.200. 'Οσο για τα λεφτά που θα χάσουμε θα είναι στο καλύτερο σενάριο 500 Ευρώ. Και φυσικά μούγκα όλοι για δικαστικούς και βουλευτές που για μια ακόμα φορά δεν θα χάσουν τίποτε. Για όλα τα κακά του κόσμου φταίνε οι εφοριακοί!
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Ιανουαρίου 23, 2010 4:44 μ.μ. | Reply
ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ; ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ.ΑΥΤΟΙ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΣ.ΟΜΕΡΤΑ.ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΒΓΗΚΑΝ ΟΛΑ ΣΤΗ ΦΟΡΑ.....ΚΑΙ ΜΑΘΑΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.....ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΣ ΣΩΠΗΣΟΥΝ. ΑΣ ΜΗΝ ΜΙΛΑΝΕ......ΕΚΤΕΙΘΟΝΤΑΙ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΟΝΩΝΙΑ.ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΤΑΣ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΡΕΤΙΡΕ...ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΚΟΨΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.........
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ΣΕ ΝΟΜΑΡΧΙΑ 1250€ 9 ΧΡΟΝΙΑ...
image description ΚΑΠΟΤΕ ΗΜΟΥΝΑ ΠΑΣΟΚ | Ιανουαρίου 23, 2010 11:20 μ.μ. | Reply
Γιωργάκη,μας δούλεψες προεκλογικά για να γίνεις πρωθυπουργός και δεν μας είπες τίποτα για ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΩΝ. Θυμήσου μόνο τι έπαθε ο Καραμανλής που τόλμησε να πεί για ΠΑΓΩΜΑ ΜΙΣΘΩΝ. Μήπως πιστεύεις ότι ο λαός σε ψήφησε για να λυσσάξει της πείνας;
image description Στελιος | Ιανουαρίου 24, 2010 12:21 π.μ. | Reply
Ναι μας δούλεψε συμφωνώ αλλά δεν μας είπες βρε φίλε ποιος θα πληρώσει τελικά τον παχουλό μισθό σου αν η χώρα χρεοκοπήσει τελικά. Μήπως θα πρέπει τελικά να βάλουμε όλοι λίγο νερό στο κρασί μας?
Για σκέψου το λιγάκι έτσι και μην το βλέπεις μόνο ατομικά και συντεχνιακά όπως κάνουν όλοι οι Δ.Υ.
image description Μανος | Ιανουαρίου 24, 2010 12:41 π.μ. | Reply
Με λίγα λόγια τα 3000 για 30 χρόνια ή τα 2300 για 12 χρόνια υπηρεσίας είναι λίγα χρήματα?
Να μην πούμε ότι δεν ελέγχεστε από κανέναν, είτε δουλεύετε είτε πάτε για ψώνια εν ώρα Υπηρεσίας.
Θα τρελαθούμε τελικά σε αυτόν τον τόπο.
Παρακαλώ ας κάνουμε και έναν έρανο για τους "φτωχούς" εφοριακούς.
image description ROCKMAN | Ιανουαρίου 24, 2010 2:00 π.μ. | Reply
ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΜΙΛΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ? ΕΛΕΟΣ !!! ΟΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ !! ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΠΕΡΓΙΑ ! ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΕΛΕΤΕ ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ !
ΒΡΕΓΜΕΝΗ ΣΑΝΙΔΑ ! ΠΙΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ ! ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ .
ΕΝΑΣ ΑΝΕΡΓΟΣ 39 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΕΤΑΞΥ 570 ΚΑΙ 710 ΕΥΡΩ .
image description ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ | Ιανουαρίου 24, 2010 4:10 π.μ. | Reply
ΠΡΟΣ ROCKMAN

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ 39 ΕΤΩΝ ΑΝΕΡΓΟΣ , ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΜΙΣΘΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 710 ΕΥΡΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ Μ.......ΚΑΣ!!!!

ΒΡΕ ΑΝΤΕ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΠΟΥ ΚΑΘΕΣΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ PC ΚΑΙ ΒΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΦΟΡΙΑΚΟΥΣ!!!

ΑΧΡΗΣΤΕ!!
image description SVC | Ιανουαρίου 24, 2010 11:06 π.μ. | Reply
ΚΥΡΙΟΙ
ΕΚΤΕΛΕΣΤΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΟΡΙΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΜΙΖΕΣ ΚΛΠ) ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΣΠΑΡΑΤΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΟΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ , ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΣΗ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ.
image description Μπάμπης | Ιανουαρίου 24, 2010 12:07 μ.μ. | Reply
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: φυσικά και δεν είναι λίγα τα 2.300 Ευρώ για 12 χρόνια υπηρεσίας. Είναι ένας αξιοπρεπής μισθός για έναν 35αρη-40αρη πτυχιούχο εφοριακό. Η μείωση των 700-1000 Ευρώ δεν θα κτυπήσει τον διεφθαρμένο εφοριακό (αυτός θα βρει τρόπο να πάρει πολύ περισσότερα…) αλλά την συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων που κάνουν σωστά την δουλειά τους και πήραν με το περίσσευμα τους και κάποιο στεγαστικό δάνειο ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΤΗΡΗΣΕΙ ΤΙΣ ΑΥΤΟΝΟΗΤΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥ. Ας είχε την μαγκιά το ΠΑΣΟΚ την μείωση να την είχε εξαγγείλει προ εκλογών! Τότε ο Γιωργάκης έλεγε "λεφτά υπάρχουν" και δεν δέχεται ΟΥΤΕ ΠΑΓΩΜΑ μισθών διότι "δεν απάντας στην ύφεση με ύφεση!!". ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ: ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΒΑΛΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ! Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΘΑ ΤΡΙΒΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΔΙΟΤΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ "ΕΞΙΣΩΣΗ ΜΙΣΘΩΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ" ΕΓΙΝΕ ΕΥΚΟΛΑ ΔΕΚΤΗ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ!!
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Ιανουαρίου 24, 2010 2:42 μ.μ. | Reply
ΟΠΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΞΕΡΕΙΣ? ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΗ ? ΔΛΠ ? ΦΠΑ ? ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ? , ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΔΙΔΑΧΤΕΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΟΡΚΩΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ , ΤΑ ΕΦΑΡΜΟΖΩ ΣΕ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ ΑΡΚΕΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ.ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΑ ΓΑΛΙΚΑ ΣΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ - ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΓΩ Ο ΠΤΩΧΟΣ ΕΝ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ
image description Μπάμπης | Ιανουαρίου 24, 2010 2:42 μ.μ. | Reply
Φυσικά και ξέρω αγαπητέ Κοστολόγηση και ΔΛΠ. Δεν είσαι ο μόνος σοφός στον πλανήτη γη που κατέχει αυτά τα μυστικά. ΚΑΙ ΜΗΝ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΤΗΝ ΖΗΛΙΑ ΣΟΥ ΤΟΣΟ ΦΑΝΕΡΑ! Αλλά ξέρω-ξέρω εσύ δουλευεις και εμεις κοπροσκυλάμε. ΚΑΛΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΡΑΚΟ. ΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ φίλτατε
image description Επισκέπτης | Ιανουαρίου 24, 2010 3:56 μ.μ. | Reply
Οι εφοριακοι ειωαι υψηλόμισθοι,οι αγρότες τεμπέληδες,οι φοιτητές αλήτες,οι εργαζομενοι στα stage αναλωσιμοι.
ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΑΡΑΓΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ?
image description ΓΙΩΡΓΟΣ | Ιανουαρίου 24, 2010 6:18 μ.μ. | Reply
''Η υφαντουργία «xxx…. Α.Β.Ε.» παράγει βαμβακερό ύφασμα ενός τύπου και μόνο. Η παραγωγή γίνεται σε ιδιόκτητο βιομηχανοστάσιο ετήσιας παραγωγικής ικανότητας 3.000.000 μέτρων.
Στο πρώτο εξάμηνο της χρήσης 2008 η παραγωγή του υφάσματος ανήλθε σε 1.000.000 μέτρα.
Το αρχικό κόστος (άμεσα υλικά και άμεση εργασία) του παραχθέντος υφάσματος ανήλθε σε € 16.000.000,00 και τα Γ.Β.Ε. σε € 4.000.000,00.
Έχει διαπιστωθεί ότι το αρχικό κόστος (άμεσα υλικά και άμεση εργασία) είναι μεταβλητό αναλογικό κόστος, ενώ τα Γ.Β.Ε. είναι σταθερά στο σύνολό τους.
Η επιχείρηση κατά πάγια τακτική καταλογίζει τα Γ.Β.Ε. με βάση την πραγματική παραγωγή του υφάσματος και όχι με βάση την κανονική παραγωγή.
Με δεδομένο ότι και τα Γ.Β.Ε. του δευτέρου εξαμήνου θα ανέλθουν στο ποσό των 4.000.000,00 €, προσδιορίσε την ποσότητα του υφάσματος που πρέπει να παραχθεί στο δεύτερο εξάμηνο, ώστε το κόστος παραγωγής ανά μέτρο υφάσματος να μειωθεί κατά 4%.''
ΑΠΑΝΤΑ ΡΕ ΜΠΑΜΠΙΝΟ ΕΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΑ ΔΛΠ ... που.. τα.. γνωρίζεις καλά και αυτά σαν ΈΦΟΡΑΣ που είσαι.
ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΕ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΓΑΛΛΙΚΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ!(δεν ταξιδεύεις και καθε μερα στο ΕUROP!)
image description alitax | Ιανουαρίου 24, 2010 9:57 μ.μ. | Reply
Τι έγινε τώρα, διαγωνισμό γνώσεων θα κάνουμε; Αφού είσαι τόσο καλός και καλύτερος από εμάς γιατί δεν έχεις δώσει σε κανέναν ΑΣΕΠ να πάρεις και υποτροφία; Εγώ πάντως την ασκησούλα σου την έχω λύσει καμιά δεκαριά φορές, στο πανεπιστήμιο πριν δεκαπέντε χρόνια και στο ΑΣΕΠ που έδωσα πριν 12 χρόνια. Και μάλλον σωστά την είχα λύσει αφού και πτυχίο πήρα και εφοριακός έγινα.
Τώρα για τους μισθούς μας, φταίμε εμείς που κάνουν τέτοια εντύπωση, αφού ονομαστικός μισθός 1800€ στην αγορά ισοδυναμεί με δικό μας 2300€ (12 μισθοί και όχι 14 ή 14,5 ή 15 που είναι αλλού - τράπεζες, λογιστήρια, εταιρείες κλπ). Και βέβαια εμείς ξέρουμε από πρώτο χέρι ποιοί παίρνουν και πολύ παραπάνω από εμάς και δεν ακούγεται τίποτα. Το θέμα όμως είναι όχι να κάνουμε αρνητικό διαγωνισμό αποδοχών και μιζέριας, αλλά να διασφαλίσουμε όλοι τις αποδοχές μας, και να τις βελτιώσουμε, βελτιώνοντας και τη δουλειά μας και την απόδοσή μας. Εγώ πάντως αν μου μειώσουν το μισθό και δεν μπορώ να ζήσω τα παιδιά μου, θα αναγκαστώ να κάνω και δεύτερη δουλειά, και αν μου πάει και καλά θα μουτζώσω και τα υπουργεία τους, θα παραιτηθώ και θα βγάζω και πολλαπλάσια από το μισθό που παίρνω τώρα. Και νομίζω ότι το ίδιο θα κάνουν και πολλοί άλλοι. Και θα μείνει ο υπουργός με τους υπόλοιπους.
image description Μπάμπης | Ιανουαρίου 24, 2010 9:55 μ.μ. | Reply
Γιωργάκη δεν μασάμε κουτόχορτο! Πάνω από 10 ώρες δουλεύεις κάθε μέρα στη νομαρχία; Έχεις πολύ πλάκα! Πρέπει να είσαι ο μοναδικός δημόσιος υπάλληλος που δουλευει τόσο πολύ! Ούτε ο Σταχάνοφ δεν μπορεί να σε φτάσει τριμέγιστε! Κλείσε τώρα το τετράδιο με την άσκηση που σας βάλανε στο σεμινάριο!!! Έχω και εγώ άπειρες τέτοιες, αλλά μάλλον έχεις μπει σε λάθος forum. Μας τύφλωσες όλους με τις γνώσεις σου! Η Νομαρχία μπορεί να κοιμάται ήσυχη! Είναι σε πολύ καλά χέρια! Πώς έχασε τέτοιο ταλέντο το Υπουργείο Οικονομικών; Άξιος! Άξιος!
image description ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ | Ιανουαρίου 25, 2010 11:13 π.μ. | Reply
ΑΦΕΛΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ: 15000 ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ (ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ) ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ
ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ????. ΑΝ ΦΡΟΝΤΙΖΑΝ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΙΣ ΣΠΑΤΑΛΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΤΟΥΣ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΥΡΙΟΙ Ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΠΑΡΑΓΕΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΕΜΠΟΔΙΑ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ. ΕΙΣΤΕ ΠΡΟΝΟΜΙΟΥΧΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ.
image description tha bgaloume stoixeia | Ιανουαρίου 25, 2010 12:46 μ.μ. | Reply
Κάποτε ένας δάσκαλος ήρθε στο γραφείο μου και μου έλεγε τις ίδιες βλακείες για τους εφοριακούς και τις αμοιβές.
Όταν μετά από πρόκληση μου έκατσε 1 ώρα ώστε να δει τις συνθήκες δουλειάς απάντησε πως προτιμά να μείνει στο σχολείο του γιατί στην Δ.Ο.Υ. ήταν τρελάδικο.
Όταν κύριοι θα μπορέσετε να αντέξετε το βάρος να επιβάλετε πρόστιμα στους συγγενείς σας, στους φίλους σας, σε αυτούς που έχουν προβλήματα υγείας κα κάθε λογής προβλήματα τότε ελάτε στο Υπουργείο Οικονομικών, διαβάστε, γράψτε και θα σας υποδεχθούμε.
Αλλά έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέγονται.
Για να μπορείτε όλοι εσείς να μιλάτε εμείς πιεζόμαστε να επιτύχουμε στόχους, πιεζόμαστε να κάνουμε κατασχέσεις, πιεζόμαστε να επιβάλουμε φόρους και να εκτελέσουμε τον προϋπολογισμό.
Γιατί εάν δεν εκτελέσουμε ΕΜΕΙΣ προϋπολογισμό εσείς οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι δεν θα έχετε να πληρωθείτε, το κράτος να πληρώσει δαπάνες ώστε να κινηθεί η αγορά.
Ας κοιτάξετε πρώτα τους εαυτούς σας που όλοι προσπαθείτε να βρείτε αυτούς που καταπατούν τους όρκους τους ώστε να γλιτώσετε τους φόρους που σας αναλογούν και να μην εμφανίζεστε ως περισσότερο πατριώτες από άλλους.
Γιατί σας βολεύει να υπάρχουν διεφθαρμένοι ώστε να πλουτίζετε εσείς και οι γύρω σας.
Σας βολεύει να μιλάτε για τους Εφοριακούς για να πάρετε τα Φώτα της δημοσιότητας από πάνω σας και να πάψετε να είστε στόχοι.
Εγώ λοιπόν λέω σε όλους τους συναδέλφους εφοριακούς να τηρούμε από εδώ και πέρα το γράμμα τους νόμου, να μην χαρίζουμε τίποτε σε κανέναν, να είμαστε όσο σκληροί θέλει κάθε πολιτική ηγεσία, να στέλνουμε στον εισαγγελέα και στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης κάθε δάσκαλο και καθηγητή που κάνει ιδιαίτερα, κάθε δημόσιο υπάλληλο που πιάνουμε να κάνει διπλή δουλειά( μηχανικούς, κτηνίατρους κ.τλ.), να κάνουμε συνυπεύθυνους κάθε πολίτη που δεν παίρνει απόδειξη και χάνει το κράτος, να ψάξουμε εξονυχιστικά που βρήκαν κάθε ένας τα χρήματα για τα σπίτια, τις δαπάνες μέσω πιστωτικών καρτών, τα αυτοκίνητα, να δούμε τις πλασματικές υπερωρίες και έξοδα κίνησης που παίρνουν σε κάθε ΟΤΑ, να δούμε τις εικονικές προσλήψεις και απολύσεις για να παίρνουν επιδόματα ανεργίας, να δούμε και να κάνουμε συνυπεύθυνους αυτούς που δουλεύουν με μαύρη εργασία, να στείλουμε στον εισαγγελέα κάθε έναν που αγοράζει από το παραεμπόριο με αποτέλεσμα να χάνει χρήματα το κράτος και να μην έχει να κάνει κοινωνική πολιτική, να δούμε τις ΔΕΚΟ και τις αναθέσεις σε συγγενείς και φίλους.
Να ελέγξουμε τις επιδοτήσεις που παίρνουν όλοι για να φτιάξουν μια επιχείρηση? Να ελέγξουμε τις υπερτιμολογήσεις? Να ελέγξουμε τα εικονικά τιμολόγια για να καλύψετε από αυτά την ιδία συμμετοχή?
Προτείνω λοιπόν να γίνουμε τόσο σκληροί όσο θέλετε εσείς που μας κατηγορείτε.
Προτείνω να πάρουμε τις φορολογικές σας δηλώσεις και να τις ξετινάξουμε, να πάρουμε τις καταστάσεις κατάθεσης φορολογικών δηλώσεων να δούμε εάν έχουν κοπεί αποδείξεις για αυτές, να μπούμε για έλεγχο στις Νομαρχίες και στους Δήμους και να δούμε τις αμοιβές των εργαζομένων , τις εικονικές κινήσεις και τις υπερωρίες, να ξετινάξουμε τα τιμολόγια και να στείλουμε στον εισαγγελέα κάθε παράβαση.
Τότε και μόνο τότε δεν θα μιλάτε για τους εφοριακούς. Αλλά τότε θα μας βρίζετε γιατί είμαστε απάνθρωποι. Τότε θα θεωρείτε ότι αξίζουμε τις αμοιβές μας.

Μας κατηγορείτε αλλά όταν και όσοι έχουν κληθεί να καταθέσουν στοιχεία ώστε να κάνουμε σωστά την δουλειά μας τότε κρύβεστε, σκέφτεστε πως θα «δώσω» τον φίλο, τον γνωστό, ή τον γιατρό μου? Εσείς ζορίζεστε τότε. Που να κληθείτε να στείλετε και κάποιους στην φυλακή.
Εκ΄του ασφαλούς λέτε ότι λέτε.

image description tha bgaloume stoixeia | Ιανουαρίου 25, 2010 12:21 μ.μ. | Reply
Συμφωνουμε. Δεν θα χαρισουεμ σε κανεναν. Μονο μην περνετε μετα τηλεφωνα σε βουλευτες , υπουργους και λοιπους να σας σωσουν. ΟΛΟΥΣ. Γιατι αυτο κανετε ΟΛΟΙ.
image description Tha bgaloume stoixeia | Ιανουαρίου 25, 2010 12:45 μ.μ. | Reply
και κάτι ακόμη. Ασχοληθείτε με το παραδικαστικο που κάθε έναν που στέλνουμε ως κατηγορούμενο τον αθωώνουν. Γιατί εάν έμπαιναν κάποιοι στην φυλακή -από όλους τους χώρους-τότε τα πράγματα θα ήταν καλύτερα. Ασχοληθείτε με τις εξαιρέσεις και τα παράθυρα στους νόμους, ασχοληθείτε με την προστασία που δεν δίνει στον υπάλληλο το Δημόσιο για να κάνει την δουλειά του.
image description Μάριος | Ιανουαρίου 31, 2010 10:15 π.μ. | Reply
Και ποιολι είναι οι εφοριακοί και οι εκτελωνιστές που μπορούν να παίρνουν περισσότερα απ΄ότι οι υπόλοιποι έλληνες εργαζόμενοι υπάλληλοι ;
image description ΒΑΣΩ | Φεβρουαρίου 5, 2010 5:55 μ.μ. | Reply
ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΩΣ ΟΙ ΠΙΟ ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΔΥ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ, ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΞΕΚΑΤΙΝΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΛΕΩ ΕΓΩ...ΜΙΣΘΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ...ΤΟΣΟ ΣΤΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΑΣ?
image description Δημήτρης | Μαρτίου 27, 2010 11:52 π.μ. | Reply
ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΟΡΚΩΤΩΝ ΕΛΕΓΚΤΩΝ, ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΦΥΓΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΤΟΥ ΕΠΙΚΟΥΡΟΥ, ΟΙ ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΠΟΥ ΠΗΡΑ Ως ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΟΥΦΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΩΜΑ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΗ ΑΠΌ ΑΥΤΗΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ.

ΕΝΑ ΠΡΩΗΝ ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΟΡΚΩΤΟΣ ΕΛΕΓΚΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο