Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Μόνο για τα έσοδα η μηνιαία υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων

Μόνο για τα έσοδα η μηνιαία η υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων

Σύμφωνα με πληροφορίες από το Υπ.Οικονομικών μετά την δημόσια διαβούλευση της απόφασης για την υποβολή Συγκεντρωτικών καταστάσεων ανά μήνα, η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων έχει αποφασίσει να δηλώνονται κάθε μήνα (σε πρώτη φάση) μόνο τα έσοδα, ενώ τα έξοδα να δηλώνονται είτε στο έτος, είτε στο τρίμηνο είτε στο μήνα ανάλογα με τα είδη των τηρούμενων βιβλίων.





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description TasosX | Σεπτεμβρίου 25, 2013 1:20 π.μ. | Reply
Τςςςςςς...παλι ..χάρες μας κανουνε...Που να πουμε ευχαριστω ? Γνωστο το συστημα, λεμε τα χειροτερα και μετα κανουμε μια εκπτωσουλα. Τιποτα αλλο για διεκπαιρεωση χωρις λεφτα εμεινε ?
Α να μην ξεχασω, Την ταμπελα ΚΕΠ για το γραφειο στειλτε την σπιτι μου. ΤΟ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟΟΟΟΟ
image description kgeor | Σεπτεμβρίου 25, 2013 4:44 π.μ. | Reply
Δηλαδη σοβαρα το έλεγαν?
image description ELEMENTAL | Σεπτεμβρίου 25, 2013 8:20 π.μ. | Reply
Και η διασταύρωση που θα γίνεται θα είναι ....???
image description spyros78 | Σεπτεμβρίου 25, 2013 8:14 π.μ. | Reply
Αντε παμε παλι επαναληψη μη το ξεχασουμε(πλεον καθε 15 μερες φωναζουμε): ΠΟΦΕΕ,ΟΕΕ,κτλ κτλ κτλ ΑΚΟΥΤΕ???Ζητηστε απο τωρα παραταση για την υποβολη να μη ξεβολευτουμε καθολου!!!Οχι μη εφαρμογη -γιατι ειστε απλα ανικανοι να το κανετε -αλλα απλη παραταση μιας και μαθατε απο Ε1,Ε9...
image description All Bandy | Σεπτεμβρίου 25, 2013 8:27 π.μ. | Reply
Τελικά μας ψεκάζουν....
image description kelepouri | Σεπτεμβρίου 25, 2013 8:49 π.μ. | Reply
αν δεν αρχισουμε απο τωρα να αντιδραμε θα μας το φορτωσουν και αυτο και παλι κουβεντα δεν θα πουμε...
image description dimitris7uk | Σεπτεμβρίου 25, 2013 8:09 π.μ. | Reply
Δεν πατε καλα εκει στο ΥΠΟΙΚ!!! Μαζεψτε δεδομενα που κι αυτα ο φουκαρας ο λογιστης θα σας τροφοδοτησει, οπως οι ανεκδιηγητες καταστασεις φροντιστηριων, θεραπευτηριων, γυμναστηριων κλπ που μετα πηρατε πισω τις μισες.

image description Aiantas85 | Σεπτεμβρίου 25, 2013 9:21 π.μ. | Reply
Ελεος ... μας εχουνε γονατισει οι τζαμπατζηδες .... ε ας το κλεισω ... θα μαι ηρεμος
image description karpodinis | Σεπτεμβρίου 25, 2013 9:50 π.μ. | Reply
Αυτό θα πει μηχανοργάνωση αντί να μειώνονται οι υποχρεώσεις αυξάνουν
image description ΕΙΡΗΝΗ | Σεπτεμβρίου 25, 2013 9:01 π.μ. | Reply
Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει σε τι ωφελήσει η μηνιαία αποστολή των εσόδων, αφού τα αντίστοιχα έξοδα θα υποβάλλονται ετήσια??? Τόσο βλάκας είμαι η τελικά όλοι αυτοί στο ΥΟΟ μαζί με τους συμβούλους τους είναι για τα "μπάζα". Αει σιχτίρ βαρέθηκα με τις @%@#@%#
image description NANDRO79 | Σεπτεμβρίου 25, 2013 9:56 π.μ. | Reply
δηλαδη θελουν να μου πουνε οτι θα υπαρχουν ατομα που κοιτανε αυτες τις καταστασεις καθε μηνα και θα κανουν διασταυρωσεις? μιλαμε για καμποσα εκατομμυρια αρχεια το χρονο. εδω ρε δεν κανετε διασταυρωσεις στις ετησιες στις μηνιαιες θα κανετε? γιατι δεν λετε ρε την αληθεια? απλως απο τη στιγμη που καταργησατε τα θεωρημενα βιβλια επρεπε να βρειτε αλλο τροπο να βαζετε προστιματα. σου λεει λοιπον ο κουτοπονηρος οτου υπουργειου ενα γραφειο με 200 πελατες θα πρπει να υποβαλει 200*12=2400 καταστασεις το χρονο οποτε καποια θα ξεχαστει η καποιο τιμολογιο δεν θα μεφανιστει αρα να κατευθειαν το προστιματακι. νομιζουν οτι εχουν να κανουν με βλακες
image description 200266 | Σεπτεμβρίου 25, 2013 9:13 π.μ. | Reply
Με μία λέξη τόσο απλά.....περισσότερο δε γίνεται!! Νούμερα παντελώς...... Αυτό!
image description SARAKINOS | Σεπτεμβρίου 25, 2013 9:14 π.μ. | Reply
Πραγματικά αμφιβάλλω αν μπορούν οι εισηγητές του σχεδίου αυτού, να δώσουν μια εξήγηση για ποιον λόγο θα υποβάλλονται μηνιαίες καταστάσεις εσόδων και ετήσιες εξόδων. Αν υποθέσουμε ότι θα γίνεται διασταύρωση των εσόδων του ενός , που είναι έξοδα για τον άλλο, με ποια βάση , διάολε, θα τα διασταυρώνουν; Την μηνιαία ή την ετήσια; Αλλά την λύση την ξέρουμε : Τα σαϊνια που δουλεύουν τζάμπα, δηλαδή εμείς, θα βγάλουν την άκρη. Αφού βέβαια, προηγηθούν καμιά δεκαριά ΠΟΛ και δεν ξέρω τι άλλο. Ειλικρινά κουράστηκα...
image description fountos | Σεπτεμβρίου 25, 2013 10:49 π.μ. | Reply
Έτσι προκύπτει ο εκσυγχρονισμός των υπηρεσιών στους πολίτες.Έτσι εξοικονομούνται πόροι και πλεονάζει προσωπικό στις ΔΟΥ,έτσι θα διαβούμε τον Ρουβίκωνα της κρίσης .Αλήθεια οι ΕΑΦΔΣΣ πότε είναι να διασυνδεθούν με το Taxis ? Οι πίθηκοι του ΥΠΟΙΚ. απεργάζονται σχέδια τα οποία μόνο αυξάνουν την μιζέρια της καθημερινότητα του επαγγέλματος μας.Οι συνδικαλιστές είναι απλά ορντινάτσες του συστήματος!...Δεν είμαστε άμισθοι υπάλληλοι του ΥΠΟΙΚ. Πολλοί δουλεύουμε και δεν πληρωνόμαστε από εργοδότες και πελάτες ,απλά με τον φόβο της νομικής υποχρέωσης σε ανθρωπάρια σαν τον ΓΓ ΥΠΟΙΚ,τον ανεκδιήγητο ανεπάγγελτο ΥΠΟΙΚ,ΥΦΟΙΚ, και την παρατρεχάμενη πλέμπα!
image description xara83 | Σεπτεμβρίου 25, 2013 10:00 π.μ. | Reply
Οι φορολογικές δηλώσεις μας αποτελείωσαν, η εφαρμογή για το Ε9 κάναμε αμάν να λειτουργήσει, οι συγκεντρωτικές τελειώνουν 4 μέρες μετά τη λήξη του Ε9 και προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ακόμη. Οι πελάτες έρχονται και φεύγουν αγανακτισμένοι και κάποιοι απ'αυτούς, που συμμερίζονται το πρόβλημα του λογιστή, ρωτάνε: "Οι σύλλογοί σας τι κάνουν; Πού είναι;" Ξέρει κανείς την απάντηση;;;
image description juan | Σεπτεμβρίου 25, 2013 11:19 π.μ. | Reply
συναδελφοι υπάρχει ενα προγραμμα κοινωνικής εργασιας θα πρ'επει να δηλώσουμε όλοι συμμετοχή γιατί μέχρι τωρα ειμασταν αμισθοι υπάλληλοι του ΥΟ
image description akis_k | Σεπτεμβρίου 25, 2013 11:31 π.μ. | Reply
ποιοι ειναι αυτοι οι αχρηστοι που το σκεφτηκαν ;;;
image description hristatoskef01 | Σεπτεμβρίου 25, 2013 11:38 π.μ. | Reply
κάθε μέρα θα ηταν πιο καλά !!!!! αααπαπαπαπα ....τι να πω ..?? !!
image description EMANUEL | Σεπτεμβρίου 25, 2013 12:44 μ.μ. | Reply
ελεος.δεν μπορω να καταλαβω πια μυαλα τα σκεφτονται αυτα!!!!! ειναι σοβαροι οι ανθρωποι??οι συλλογοι τι κανουν ?το οεε που ακριβως βοηθαει?
image description trapezokomos | Σεπτεμβρίου 25, 2013 12:26 μ.μ. | Reply
ΑΥΤΟ ΕΙΔΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ.ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΙΣΧΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΟΗΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙ.ΔΕΝ ΕΠΙΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ,ΣΥΓΚΡΟΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΦΑΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ,ΑΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ (ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ) ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ;;;;ΚΑΝΑΝΕ ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΤΙΣ ΑΠΔ ,ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ Μ@ΛΑΚΙΕΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΛΟΓΩ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΠΟΔΑΡΙΟΥ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ;;;;ΗΜΕΡΗΣΙΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ;;;;ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΠΙΑ.ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΜΠΟ ΣΤΟ ΧΤΕΝΙ.ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΕΡΓΙΑΑΑΑΑΑΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!
image description EL-SIDI | Σεπτεμβρίου 25, 2013 12:30 μ.μ. | Reply
Αυτό θα πει μηχανοργάνωση αντί να μειώνονται οι υποχρεώσεις αυξάνουν
Ποιοί είναι αυτοί οι ΑΧΡΗΣΤΟΙ που το σκεφτηκαν ;;;
Δούλεψαν ποτέ τους με πίεση; (Αν βέβαια έχουν δουλέψει .........)
Εδώ ΔΕΝ κάνουν διασταυρώσεις στις ετήσιες στις μηνιαίες θα κάνουν ; Ποιοί ; Πότε ;
Μόνο ...Μπαμπούλας κια βάλε τους λογιστές (δηλ. τους άμοισθους υπαλληλους του ΥΠΟΙΚ
image description EL-SIDI | Σεπτεμβρίου 25, 2013 12:10 μ.μ. | Reply
Αυτό θα πει μηχανοργάνωση αντί να μειώνονται οι υποχρεώσεις αυξάνουν
Ποιοί είναι αυτοί οι ΑΧΡΗΣΤΟΙ που το σκεφτηκαν ;;;
Δούλεψαν ποτέ τους με πίεση; (Αν βέβαια έχουν δουλέψει .........)
Εδώ ΔΕΝ κάνουν διασταυρώσεις στις ετήσιες στις μηνιαίες θα κάνουν ; Ποιοί ; Πότε ;
Μόνο ...Μπαμπούλας κια βάλε τους λογιστές (δηλ. τους άμοισθους υπάλληλους του ΥΠΟΙΚ)
να βγάλουν, όπως πάντα, τα κάστανα από τη φωτιά.
image description ELKO | Σεπτεμβρίου 25, 2013 1:27 μ.μ. | Reply
Μηπως εχει σκεφτει κανεις απο τους αγανακτισμενους την περιπτωση να προσλαβει και ενα υπαλληλο (εστω για λιγες ημερες η με το κομματι-δηλωση)αφου δεν προλαβαινει ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ για τους ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ?(Απλα μηπως δεν το εχει σκεφτει!)
ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΠΟΦΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
.....ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΝΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΕ ΥΠΟΛΗΨΗ Η ΘΕΛΟΥΝ να ειναι ανταγωνιστικοι(και μετα κλαψουριζουν)
(ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΣΑΙ οταν κατι δεν παει καλα και να εχεις καποια θετικη προταση.)
image description SARAKINOS | Σεπτεμβρίου 25, 2013 4:17 μ.μ. | Reply
Τι δουλειά κάνετε αγαπητέ μου;
image description AFRODITE70 | Σεπτεμβρίου 25, 2013 7:19 μ.μ. | Reply
ΝΤΡΟΠΗ ΝΑ ΤΟ ΠΩ............??????????????ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΩ??????????????
image description mariahat | Σεπτεμβρίου 25, 2013 1:37 μ.μ. | Reply
Ποιοι το σκέφτηκαν όλο αυτό; Μα φυσικά όσοι ακόμη και σήμερα, προσπαθούν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν τα υποτιθέμενα "κεκτημένα τους". Μην λέμε συνέχεια τα ίδια πράγματα. Εάν δεν ενωθούμε μεταξύ μας, θα έρθουν πολύ χειρότερα. Έχουμε πόλεμο.
image description NickMastro | Σεπτεμβρίου 25, 2013 2:38 μ.μ. | Reply
ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.......
image description gapdk | Σεπτεμβρίου 25, 2013 3:06 μ.μ. | Reply
Τη φοροδιαφυγή την πολεμάς εσύ σαν κράτος.... Δεν βάζεις τους λογιστές να σου βγάζουν συνέχεια το φίδι απο την τρύπα! Θα σας παρουν με τις πέτρες εσάς εκεί στο ΥΠ.ΟΙΚ. και τους συμβούλους που έχουν τόσο λαμπρές ιδέες! Εχουμε φτάσει στα ΟΡΙΑΑΑΑΑΑΑ μας πια!!! Τι άλλο θέλετε να το καταλάβετε γαμώ το κεφάλι σας!!!!?
image description gapdk | Σεπτεμβρίου 25, 2013 4:26 μ.μ. | Reply
Να βομβαρδίσουμε το ΥΠ.ΟΙΚ. με μηνύματα : Από το Internet , με e-mail ,Fax, Τηλέφωνα ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ !!!! Ας ξυπνήσουν οι συνδικαλιστικές και κλαδικές οργανώσεις και τα επιμελητήρια!!!!
Αρκετά με τις αλχημείες! Τουλάχιστον να έβγαζαν και κάτι...να το καταλάβουμε!!! Ας ανοίξει το forum μια σελίδα στο Facebook ή το twiter και να κάνουμε like και σχόλια (έτσι δεν κάνουν και αυτοί ...εξάλλου?)... Οσο περισσότερα likes θα μαζεψει θα είναι και ηχηρότερο το ΟΧΙ στη νέα διάταξη!!!!!
image description elias stratakis | Σεπτεμβρίου 25, 2013 6:06 μ.μ. | Reply
Δεν θα μας αφήσουν καμία στροφή αδούλευτη... Αλλά, μάλον, μας σας αρέσει το δούλεμα ή, έχουμε μουδιάσει κάπου εκεί, και δεν μας νοιάζει. Έλεος πια!!!! Ποιός θα τα κάνει όλα αυτά; Και πόσο να ζητήσουμε από τους πελάτες μας, που δεν πάνε και τόσο καλά και αυτοί τώρα τελευταία.
Τουλάχιστον να βάζαμε λίγο λιπαντικό, να πάει πιο γλυκά βρε αδερφέ.
image description babist | Σεπτεμβρίου 25, 2013 8:37 μ.μ. | Reply
Εγώ λέω να χρεώσουμε από 50 euro γιά κάθε υποβολή, (12χ50= 600/ έτος), και να αφήσουμε τους επιχειρηματίες να πιέζουν το Υ.Ο. για την άρση της ηλιθιότητας.
image description dennisd82 | Σεπτεμβρίου 27, 2013 7:17 μ.μ. | Reply
Από πότε θα εφαρμοστεί αυτό το μέτρο???
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο