Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Αλαλούμ σήμερα στην εφαρμογή του Ε9

Τα προβλήματα στην υποβολή των δηλώσεων Ε9 δεν έχουν τέλος απ΄ότι φαίνεται. Εκατοντάδες φορολογούμενοι βρέθηκαν προ εκπλήξεως σήμερα όταν διαπίστωσαν  ότι  μετά την είσοδό τους στην εφαρμογή του Ε9, δεν έβλεπαν τη δική τους περιουσιακή κατάσταση αλλά την περιουσιακή κατάσταση κάποιου άλλου φορογούμενου σε άλλο μέρος της Ελλάδας. Είναι χαρακτηριστικό ότι όχι μόνο  έβλεπαν ακίνητα άλλων φορολογουμένων, αλλά μπορούσαν να προβούν σε τροποποίησεις επ΄αυτών ακόμη και να τα διαγράψουν! 

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση από πλευράς Υπ. Οικ. για το σοβαρότατο αυτό θέμα που πλήττει ακόμη περισσότερο την ήδη πληγείσα αξιοπιστία της εφαρμογής του Ε9, παρά μόνο μια αναφορά του κ. Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων στο tweeter.

Επιμέλεια

Επιστημονική ομάδα Taxheaven




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description AlanTrap | Σεπτεμβρίου 19, 2013 8:35 μ.μ. | Reply
Ανακοίνωση : Αναζητείται ακίνητο στην Θεσσαλονικη επί της οδού Παπαζώλη που ενώ καταχωρήθηκε με τους κωδικούς μας ξαφνικά βρέθηκε στα περιουσιακά στοιχεία άλλου φορολογουμένου , Ο άλλος φορολογούμενος είχε κατα την εξαφάνιση του ακινήτου καταχωρημένα οικόπεδα σε Χίο και Λευκάδα . Παρακαλώ όπoιος γνωρίζει κάτι να το ανaφέρει στο κύριο Θεοχάρη . Πληροφ @twitter .
image description athanassia | Σεπτεμβρίου 19, 2013 8:19 μ.μ. | Reply
no coments.......
image description AlanTrap | Σεπτεμβρίου 19, 2013 8:53 μ.μ. | Reply
Χωρίς πλάκα υπάρχουν και τα screenshots . Στο τέλος θα μας πάνε μέσα και για παραβίαση προσωπικών δεδομένων .
image description tommantz | Σεπτεμβρίου 19, 2013 8:14 μ.μ. | Reply
φορές μου έτυχε!!! πάλι καλα΄που το πήραμε πρεφα....αλλιως θα είχαμε τρεχάματα!! το άλλο θα δούμε????
image description georgem | Σεπτεμβρίου 19, 2013 8:12 μ.μ. | Reply
πιθανολογώ οτι κάποιος εβγαλε τον server απο την μπρίζα .. για να δικαιολογηθεί πιθανή παράταση.. ''δυστυχως ο κακος Ελληνας λογιστης - φορολογούμενος αφησε την υποχρέωση του για την τελευταια στιγμη!.. και η αψογη εφαρμογή κατέρευσσε...ναι!!! εμείς κάναμε τα αδύνατα δυνατα'' @twit twit
image description jkpoodos | Σεπτεμβρίου 19, 2013 8:33 μ.μ. | Reply
ΤΙ ΛΕΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΜΕ ΑΚΙΝΗΤΑ ΤΡΙΤΩΝ !!!!!!!!
image description jkpoodos | Σεπτεμβρίου 19, 2013 8:08 μ.μ. | Reply
Η περίοδος λειτουργίας δεν είναι ενεργή γιατί , λόγω αδράνειας, έληξε ο διαθέσιμος χρόνος της. Θα γίνει αυτόματα επανάληψη φόρτωσης της σελίδας σε 10 δευτερόλεπτα. Διαφορετικά, κάντε κλικ εδώ.
image description AIRWOLF7 | Σεπτεμβρίου 19, 2013 8:06 μ.μ. | Reply
ΟΠΟΙΟΣ ΒΡΕΙ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΗ.......ΔΙΑΓΡΑΨΤΕΤΑΑΑΑΑΑΑΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
image description ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ | Σεπτεμβρίου 19, 2013 9:48 μ.μ. | Reply
ΓΙΑ ΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ Ε9 ΤΟΥ ΠΑΓΚΑΛΟΥ !!!!!!!!!!!!!! ΜΕ ΤΑ 58 ΑΚΙΝΗΤΑ ΑΠ' ΤΗ ΘΕΙΑ ΑΓΛΑΙΑ...................
image description panos | Σεπτεμβρίου 19, 2013 9:20 μ.μ. | Reply
Λάθος συνάδελφε ..... ΓΡΑΨΤΕ ΚΑΜΙΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗ ΑΚΟΜΑ
image description SARAKINOS | Σεπτεμβρίου 19, 2013 8:00 μ.μ. | Reply
Αναζητείται οικόπεδο 400 τ.μ. μετά οικίας 100 τ.μ. που εξαφανίσθηκε σήμερα το πρωϊ. Ευτυχώς οι ένοικοι έλειπαν για ψώνια. Οποιος το βρει, παρακαλείται να εκτυπώσει την δήλωση Ε9. Ευχαριστώ...
image description xoroxronos | Σεπτεμβρίου 20, 2013 11:35 π.μ. | Reply
Κ Γιάννη στην Νικολούλη πήγατε;;
image description daffy | Σεπτεμβρίου 19, 2013 9:15 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΖΗΣΑ ΑΥΤΟ ΕΧΘΕΣ!!!!!!!ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΝΩ ΠΗΓΑ ΝΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΩ Ε9 ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ,ΜΕ ΠΕΤΑΞΕ ΕΞΩ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΙΑΣ κ. ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ Β' ΔΟΥ ΧΑΝΙΩΝ ΜΕ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ....ΣΟΚ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!ΒΓΗΚΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΣΤΟ ΑΦΜ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΙΤΩΛΟΚΑΡΝΑΝΙΑ.ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ!!!!!!!!!!!!!!ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!!!!!!!Η περίοδος λειτουργίας δεν είναι ενεργή γιατί , λόγω αδράνειας, έληξε ο διαθέσιμος χρόνος της. Θα γίνει αυτόματα επανάληψη φόρτωσης της σελίδας σε 10 δευτερόλεπτα. Διαφορετικά, κάντε κλικ εδώ.
image description DimitrisD | Σεπτεμβρίου 19, 2013 9:02 μ.μ. | Reply
Α ρε Ελλαδάρα!!!! Πρότυπο της Ευρώπης είσαι!
image description Masato | Σεπτεμβρίου 19, 2013 9:34 μ.μ. | Reply
Ε9 του έτους 2009 και μεά τα οποία είχαμε υποβάλλει χειρόγραφα στην Δ.Ο.Υ , μέσα στο σύστημα δεν εμφανίζονται πουθενά και τα ξαναπερνάμε η τα ξανα διαγράφουμε …..
Και μην ξεχάσουμε ότι ....
Η περίοδος λειτουργίας δεν είναι ενεργή γιατί , λόγω αδράνειας, έληξε ο διαθέσιμος χρόνος της. Θα γίνει αυτόματα επανάληψη φόρτωσης της σελίδας σε 10 δευτερόλεπτα. Διαφορετικά, κάντε κλικ εδώ. 19/09/2013 21:00
image description Catherine.h.77 | Σεπτεμβρίου 19, 2013 9:57 μ.μ. | Reply
Παρεμπιπτόντως τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση??? click ή τσιγάρο και αναμονή???
image description dRf | Σεπτεμβρίου 19, 2013 9:18 μ.μ. | Reply
Ρε παιδιά αφού ο γενικός το τουιτάρισε ότι όλα αυτά γίναν γιατί αυξήθηκε η ταχύτητα, πως να το κάνουμε δηλαδή το DCV έπιασε κατηφόρα και άλλαξε ταχύτητα, πως περιμένατε να μην αρχίσει να διαλύεται;
Παραλίγο να χτυπήσει δίσκο - πλατώ και μπιέλα, αλλά εσείς παλιολογιστές αμέσως να το κατηγορήσετε. Άσε που το σύστημα έκανε πράξη μια παλιά υπόσχεση των πολιτικών μας, επαναδιανομή του πλούτου δεν μας τάξουν τόσα χρόνια; Ε νάτην!!!
Ντροπή σας, ντροπή σας.
image description STMARK | Σεπτεμβρίου 19, 2013 9:37 μ.μ. | Reply
τι κάνουμε???
image description DC099818185 | Σεπτεμβρίου 20, 2013 9:27 π.μ. | Reply
+1
image description GRIGORASPAN | Σεπτεμβρίου 19, 2013 10:51 μ.μ. | Reply
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΣ ΠΑΡΕΙ Η ΠΟΦΕΕ ΤΟΝ ΓΓΠΣ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ PC ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ KAI ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ.
ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΛΑΙΚΗ ΡΗΣΗ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΄'Η ΣΤΡΑΒΟ ΕΙΝΑΙ Ή ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ .............. ΑΝΤΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΟΥΖΟ ΦΤΑΝΕΙ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ
image description ΚΠ | Σεπτεμβρίου 19, 2013 10:35 μ.μ. | Reply
Έχω από καιρό φτιάξει ένα excelάκι για να κάνω τη διαχείριση των Ε9 λίγων πελατών μου, αλλά τελικά βλέπω ότι είναι καλύτερο από αυτό της ΓΓΠΣ. Θα τους κάνω πρόταση να το αγοράσουν. Ώσπου να το χρησιμοποιήσουν θα το έχω φτιάξει ακόμα καλύτερο...
image description MΙΛΤΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑ | Σεπτεμβρίου 19, 2013 10:23 μ.μ. | Reply
Σιγά μη βγάλουν επίσημη αναφορά για τα χάλια του taxis !!! Για την ηγεσία του Υ.Ο. όλα πάνε μια χαρά, έχουν και τους λογιστές που συνεπικουρούν την κατάσταση, ρίχνοντας μερικές εκατοντάδες χιλιάδες Ε9, σε μια εφαρμογή που είναι για πέταμα και γλιτώνουν και τον κόπο να την αντικαταστήσουν !!!
image description trulli | Σεπτεμβρίου 19, 2013 10:53 μ.μ. | Reply
'Η έχω γίνει πολύ αργός, ή πρέπει να αλλάξω pc. Δε βλέπω πρόβλημα στο υπερσύστημα!!!
image description DC031651180 | Σεπτεμβρίου 19, 2013 10:56 μ.μ. | Reply
TAXIS kai E9 ............ΤΕΤΕΛΕΣΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΛΕΓΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ
image description kallikratis | Σεπτεμβρίου 19, 2013 10:50 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ κύριε Θεοχάρη. Μπείτε μόνος σας στην εφαρμογή του Ε9 για να στείλετε τις δικές σας καταχωρήσεις και κατόπιν θα καταλάβετε το μέγεθος του προβλήματος της εφαρμογής και πόσο ατσάλινα νεύρα και γαιδουρινή υπομονή θα πρέπει να έχει κάποιος για να υποβάλλει - οριστικοποιήσει τις καταχωρήσεις του .
image description armaos | Σεπτεμβρίου 19, 2013 11:18 μ.μ. | Reply
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΘΕΟΧΑΡΗ.
image description Panaot | Σεπτεμβρίου 19, 2013 11:28 μ.μ. | Reply
Και πάνω που μπήκα μέσα στην εφαρμογή και γέλαγαν τα μουστάκια μου....έφαγα την γνωστή πόρτα των 10 δευτερολέπτων...!!!!!!!
image description NIKOSPETSAS | Σεπτεμβρίου 19, 2013 11:09 μ.μ. | Reply
Μακάρι να είχαμε τα 10 δευτερόλεπτα, ούτε ένα δεν αντέχει !!!
image description NIKOSPETSAS | Σεπτεμβρίου 19, 2013 11:34 μ.μ. | Reply
Είναι απίστευτο που δεν έχει ήδη παραιτηθεί ή καλύτερα πεταχθεί έξω από το Υπουργείο με κλοτσιές ο Θεοχάρης και όλος ο συρφετός των καρεκλοκένταυρων γραφειοκρατών. Παίζουν με τα νεύρα χιλιάδων επιστημόνων επαγγελματιών που από την μία πλευρά καθόμαστε σαν ηλίθιοι μπροστά σε οθόνες όπου το σύστημα μας πετάει συνέχεια έξω επί ώρες και από την άλλη οι πελάτες μας αν τους πούμε κάτι από αυτό που ζούμε πραγματικά ΔΕΝ μας πιστεύουν.
image description Panaot | Σεπτεμβρίου 19, 2013 11:32 μ.μ. | Reply
Γιατί κάθε φορά που πάω να δώσω έναν κωδικό πρόσβασης σε άσχετο site όπως για παράδειγμα το online email μου, περιμένω ότι θα φάω πόρτα....;;;;; Είμαι μόνο εγώ ή υπάρχουν και άλλοι που νοιώθουν το ίδιο...;;;; Ακόμα μαύρα χάλια...!!!!
image description kxios | Σεπτεμβρίου 19, 2013 11:14 μ.μ. | Reply
Συνάδερφοι χαλαρώστε...... 00:00 θα δουλεύει ρολόι. Έλα όλοι στα pc...
image description Georgia11 | Σεπτεμβρίου 20, 2013 12:43 π.μ. | Reply
Εγώ πάντως απέσυρα το Mac και κατέβασα το Atari από το πατάρι..... Ίσως αυτό να είναι συμβατό με την τεχνολογία του Υπουργείου......
image description Panaot | Σεπτεμβρίου 19, 2013 11:11 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι, πειράζει να πάω να την πέσω για λίγο και να σας αφήσω το κινητό μου για να με ξυπνήσετε όταν αρχίσει (αν ποτέ γίνει αυτό..!!!) να στρώνει λιγάκι το πράγμα...;;;;
image description Panaot | Σεπτεμβρίου 19, 2013 11:25 μ.μ. | Reply
Είμαι σίγουρος ότι αύριο στις 00:00 που θα έχει επνεύσει η προθεσμία, η εφαρμογή θα "φυσάει"...!!!!!
image description georgem | Σεπτεμβρίου 20, 2013 12:43 π.μ. | Reply
Και ο Γιωργος είναι εδώ.. υπαρχει κανείς που πιστεύει οτι αυτή τη στιγμή στο υπουργείο υπαρχουν κάποιοι δημόσιοι υπαλληλοι οι οποίοι προσπαθούν να διορθώσουν αυτό το αίσχος!! Απο τα γεγονοτα αποδυκνυεται οτι μάλλον κανένας νυχτοφύλακας ήταν ο πιο κοντινος για να σπεύσει.. και Η περίοδος λειτουργίας δεν είναι ενεργή γιατί , λόγω αδράνειας, έληξε ο διαθέσιμος χρόνος της. Θα γίνει αυτόματα επανάληψη φόρτωσης της σελίδας σε 10 δευτερόλεπτα. Διαφορετικά, κάντε κλικ εδώ.
image description kxios | Σεπτεμβρίου 20, 2013 12:10 π.μ. | Reply
συνάδερφοι υπάρχει κανείς που να έχει στείλει δήλωση εδώ και μια ώρα?
image description Panaot | Σεπτεμβρίου 20, 2013 12:52 π.μ. | Reply
Συνάδελφοι θρίαμβος...!!!! Από τις 21:25 μόλις τώρα 00:32 κατάφερα να κάνω μία μεταβολή... μπήτε μέσα και πυροβολάτε μέχρι να ξαναπέσει...!!!!!! Καλό κουράγιο σε εσάς και ΝΤΡΟΠΗ & ΑΙΣΧΟΣ στα στελέχη του Υπ.Οικ.
image description kitsouk | Σεπτεμβρίου 20, 2013 12:47 π.μ. | Reply
Και εγώ μόλις κατάφερα να οριστικοποιήσω μία δήλωση που πάλευα να φτιάξω όλη μέρα σήμερα σε δόσεις... Δεν είναι και άσχημα... Ένα μεροκάματο για μία δήλωση Ε9. Ξυπνήστε τους συναδέλφους να κάνουμε δουλεία...
image description demikahr | Σεπτεμβρίου 20, 2013 9:31 π.μ. | Reply
Καλημέρα συνάδελφοι! Πάντως για τελευταία ημέρα δεν ξεκινήσαμε καλά! Προσπαθώ εδώ και μισή ώρα να μπω σε έναν φορολογούμενο και ενώ εγώ προσωπικά δεν είμα καθόλου αδρανής, με "πετάει" διαρκώς λόγω 10 δευτ/πτων αδράνειας!!! Ω! Τι πρωτότυτυπο!!! Και για παρατάση ούτε φωνή!!! Μας βλέπω και σήμερα να λιώνουμε μπροστά στους Η/Υ μας...Κουράγιο!
image description Α. Αρχοντής | Σεπτεμβρίου 20, 2013 9:55 π.μ. | Reply
Καπ καπ, κατ κατ, καν γκαπ γκαπ.
image description riapapou | Σεπτεμβρίου 20, 2013 9:09 π.μ. | Reply
Τι θα γίνει μ'αυτούς? Περιμένουν να πάει μεσημέρι πάλι για να ανακοινώσουν καμιά παράταση ψίχουλο?

Το χουν ''καμμένο'' γενικά και την εφαρμογή του Ε9 και τον εγκέφαλο τους.
image description fotski | Σεπτεμβρίου 20, 2013 10:51 π.μ. | Reply
Καιρό τώρα υποπτευόμουν ότι το taxisnet δέχεται συνεχώς επιθέσεις αλλά δεν τις δημοσιοποιούν. Από εχθές έχω βεβαιωθεί