Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Άλλη μια μέρα χαμένη στο Ε9

Αλλη μια μέρα πέρασε και τα προβλήματα πρόσβασης αλλά και υποβολής Ε9 στην εφαρμογή δήλωσης στοιχείων ακινήτων της Γ.Γ.Π.Σ. δεν έχουν λυθεί. Ενδεικτικό είναι ότι ακόμα και μετά τα μεσάνυχτα ή τις πρώτες πρωινές ώρες που θεωρητικά μειώνεται ο φόρτος εργασίας, η εφαρμογή υπολειτουργεί.


Θεωρούμε ότι ακόμα και τα πιο αισιόδοξα στελέχη του ΥΠ. ΟΙΚ. δεν πιστεύουν πια ότι υπάρχει δυνατότητα να υποβληθούν όλες οι αλλαγές του πίνακα 1 μέχρι την καταληκτική προθεσμία της 20ης Σεπτεμβρίου. Πολλοί συνάδελφοι ρωτάνε γιατί η προθεσμία δεν επεκτείνεται έως την Δευτέρα τις πρώτες πρωινές ώρες.

Η απάντηση είναι απλή. Γιατί δεν προβλέπεται νομοθετικά όπως στην περίπτωση των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος (βλ. τελευταίο εδάφιο της περίπτωσης ε' της παραγράφου 1 του άρθρου 62 του νόμου 2238/1994).

Συνεπώς, ο χρόνος που απομένει είναι ελάχιστος και δεδομένων και των λοιπών υποχρεώσεων των επαγγελματιών (Φ.Π.Α., Φ.Μ.Υ. κ.λπ.), η παράταση έως την 20η Σεπτεμβρίου δεν επαρκεί.

Δυστυχώς, ακόμα και η χθεσινή ανακοίνωση του Γενικού Γραμματέα, με την οποία ζητούσε από τους υπόχρεους να μην υπερφορτώσουν το σύστημα για επικαιροποιήσεις δηλώσεων με αλλαγές μόνο στα αγροτεμάχια, δεν είχε αποτέλεσμα.

Το Υπ.Οικονομικών λαμβάνοντας υπόψη τα τεράστια προβλήματα που παρουσιάζει η εφαρμογή του Ε9, πρέπει ή να προβεί σε ανακοίνωση νέας παράτασης ή να δώσει την δυνατότητα οι όποιες μεταβολές του Ε9 για το οικ. έτος 2013, να γίνονται χωρίς πρόστιμο ταυτόχρονα με την διόρθωση του Φ.Α.Π. 2011, 2012, 2013 μέχρι και 4 μήνες από την έκδοση του εκκαθαριστικού Φ.Α.Π. (όπως προβλέπει η ΠΟΛ.1225/24.12.2012 μετά την τροποποίηση με την ΠΟΛ.1188/30.7.2013).



Υ.Γ.
Καλύτερα να μην αρχίσεις ποτέ παρά να μην τελειώσεις ποτέ.
George Herbert, 1593-1633, Ουαλός ποιητής



Επιμέλεια

Επιστημονική ομάδα Taxheaven




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description NANDRO79 | Σεπτεμβρίου 18, 2013 9:58 π.μ. | Reply
δουλευομαστε? τι να το κανουμε το μεχρι τη Δευτερα? υπαρχει περιπτωση δηλαδη το μπου@%!λο να λειτουργει ΣΚ?. η λυση ειναι μια. κλειδωμα της εφαρμογης, αναβαθμιση της, μετα ανακοινωση οτι ολα οκ να να αρχισουμε την αποστολη Ε9 με καταληκτικη ημερομηνια 3 μηνες μετα την ημερομηνια που θα ξαναλειτουργησει η εφαρμογη. απλα πραγματα. αλλιως το Υπουργειο να παει να βεβαιωσει οτι φορους θελει, οπως γουσταρει χωρις να εχει φτιαχτει το Ε9 και μετα που θα μου ερχονται ολοι εδω να φωναζουν οτι ειναι λαθος ο φορος, θα τους λεω το απλο: απευθυνθειτε στη ΔΟΥ εγω δεν μπορω να κανω τιποτα. να πηγαινουν να τσακωνονται με τους υπαλληλους των ΔΟΥ και εμενα να με αφησουν ησυχο
image description Auditor | Σεπτεμβρίου 18, 2013 9:19 π.μ. | Reply
Το τετράμηνο θα περάσει και η εφαρμογή για τις διορθώσεις δε θα έχει ανοίξει ακόμα
image description NickMastro | Σεπτεμβρίου 18, 2013 10:18 π.μ. | Reply
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΝΙΚΟΣ. ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ (ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΧΛΩΜΟ). ΚΑΚΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΑΝ ΔΕΝ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ Ε9. ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΥ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΛΟΓΩ ΛΑΘΩΝ. ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ Η ΛΥΣΗ. ΑΠΛΑ ΑΣ ΤΗΝ ΒΡΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΑΛΛΑ Ε9 ΜΕ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.
image description ΧΡΥΣΑ | Σεπτεμβρίου 18, 2013 10:22 π.μ. | Reply
πρακτικα πως θα γινει αυτο? γινεται να κλειδωσει ο πινακας 1 ή δουλευομαστε? κι οταν κανουμε διορθωσεις στον πιν, 2 δεν θα ζητησει τα επιπλεον στοιχεια για τον πιν.1 που χρειαζονται για να γινει οριστικοποιηση? εχουν τα μουτρα και μιλανε και για προστιμα? πως μπορουν καποιοι και ξενυχτανε , για να συντηρησουν ολη αυτη την αλητεια ? Τι εγινε με αυτον τον τραχηλο του ελληνος που ζυγο δεν υπομενει? μεταλλαχτηκε?
image description NANDRO79 | Σεπτεμβρίου 18, 2013 10:28 π.μ. | Reply
παιδια θαυμα θαυμα! η Αγια Αριαδνη που γιορταζει σημερα μεγαλη η χαρη της, εβαλε φαινεται το χερακι της και εδω και 45 λεπτα το συστημα παει σφαιρα! μιλαμε πεταει! ηδη εστειλα 5 Ε9. δωσε Αγια μου να δουλεψει κανα-δυο ωρες ακομη να στειλουμε αυτα που εχουμε εκκρεμοτητες (γιατι να αναλαβω να στειλω αλλα ουτε που το συζηταω!) και θα σου αναψω λαμπαδα!
image description giakum | Σεπτεμβρίου 18, 2013 10:41 π.μ. | Reply
ή να δώσει την δυνατότητα οι όποιες μεταβολές του Ε9 για το οικ. έτος 2013, να γίνονται χωρίς πρόστιμο ταυτόχρονα με την διόρθωση του Φ.Α.Π. 2011, 2012, 2013 μέχρι και 4 μήνες από την έκδοση του εκκαθαριστικού Φ.Α.Π. (όπως προβλέπει η ΠΟΛ.1225/24.12.2012 μετά την τροποποίηση με την ΠΟΛ.1188/30.7.2013).
?
Το ΦΑΠ του 2013 δεν είναι του οικ. έτους 2013 ?????
image description picos | Σεπτεμβρίου 18, 2013 10:54 π.μ. | Reply
αφηστε τα σχολια και στειλτε τωρα που δουλευει
image description ΧΡΥΣΑ | Σεπτεμβρίου 18, 2013 10:44 π.μ. | Reply
ουαουυυυυυυυυ να τρεξουμε να αρπαξουμε το κοκκαλακι που μας πετανε......
image description jimmis74 | Σεπτεμβρίου 18, 2013 11:03 π.μ. | Reply
Παιδιά όσο χαρήκατε, χαρήκατε, το σύστημα κατέρρευσε, πλέον δεν εμφανίζει καν τη σελίδα του Ε9 για εισαγωγή στην εφαρμογή...
image description jimmis74 | Σεπτεμβρίου 18, 2013 11:26 π.μ. | Reply
Κι όποτε μπαίνει και θέλεις να κάνεις εισαγωγή ακινήτου, ανοίγεις το χάρτη και τι βλέπεις; ΤΙΠΟΤΑ.
image description NickMastro | Σεπτεμβρίου 18, 2013 11:09 π.μ. | Reply
ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ REFRESH TON SERVER
image description GRECTORAS | Σεπτεμβρίου 18, 2013 11:36 π.μ. | Reply
'''''''ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ'''''' ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.
image description DimitrisD | Σεπτεμβρίου 18, 2013 11:50 π.μ. | Reply
Μας έκανε καλό τελικά η απεργία τους... σφαίρα πάει το taxis τώρα!
image description athanassia | Σεπτεμβρίου 18, 2013 11:51 π.μ. | Reply
Επιτελους καποιος μιλαει Συγχαρητηρια για μια ακομη φορα στο Taxheaven
Ολος ο κλαδος κοιμαται, ολες οι οργανωσεις εχουν φερει ενα μηδενικο αποτελεσμα
Εχουμε γινει ολοι δουλοι, και αυτη η κατασταση δεν καταφερε ουτε καν να μας ενωσει σαν κλαδο και ολοι μαζι να παλεψουμε για τα προφανη.
Ειμαστε αξιοι της μοιρας μας τελικα. Χωρις συντονισμενη προσπαθεια δεν θα γινει ποτε και τιποτα, ενα απολυτο μηδεν
Ειλικρινα λυπαμαι πολυ .....παρα πολυ....
image description CAP | Σεπτεμβρίου 18, 2013 11:42 π.μ. | Reply
Δουλεύει το Ε9 ; Πάρτε νάχετε :
Error 500--Internal Server Error
From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:
10.5.1 500 Internal Server Error
The server encountered an unexpected condition which prevented it from fulfilling the request.
image description Marioss | Σεπτεμβρίου 18, 2013 12:48 μ.μ. | Reply
Τώρα που το έφτιαξαν πρέπει μέσα σε δύο μέρες πρέπει να στείλουμε όλα τα Ε9????
image description DC124505510 | Σεπτεμβρίου 18, 2013 12:11 μ.μ. | Reply
Να ηταν μόνο το TAXIS. O OTE ακολουθεί την ίδια πορεία με το ΤΑΧΙS. Εχει βλαβη στην ΚΥΨΕΛΗ από το πρωί!
image description DC124505510 | Σεπτεμβρίου 18, 2013 12:44 μ.μ. | Reply
Γράψτε το σχόλιό σας εδώ.
image description HARIS_K | Σεπτεμβρίου 18, 2013 12:58 μ.μ. | Reply
TAXHEAVEN, ΤΙ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ , ΤΟΥΣ ΧΑΙΔΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΣΤΡΟΓΓΥΛΕΥΕΤΕ ΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ , ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΚΙΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ Ε9 ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΝΟΜΙΚΗΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΓΙΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ.
image description gus | Σεπτεμβρίου 18, 2013 3:50 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ στο κείμενο απαντάμε γιατί οι δηλώσεις δεν μπορούνε να υποβληθούν δευτέρα όπως έγινε με τις δηλώσεις εισοδήματος τον Αύγουστο που έληγαν την Παρασκευή.
image description ΑΛΕΞΗΣ06 | Σεπτεμβρίου 18, 2013 1:41 μ.μ. | Reply
Τα μνημόνια βρίσκουν τρόπους να τα ψηφίσουν με διαδικασίες express.
Να φροντίσουν και εδώ να δώσουν ρεαλιστικές και βιώσιμες λύσεις.
Είναι υποχρεώμενοι να λειτουργούν για το ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ
προς όλες τις κατευθύνσεις και όχι μόνο να ψηφίζουν ΦΟΡΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ .........
image description altrip | Σεπτεμβρίου 18, 2013 1:41 μ.μ. | Reply
Μόνο ευχαριστώ μπορώ να πω στην Επιστημονική Ομάδα για όλες τις προσπάθειες υπεράσπισης των αυτονόητων.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο