Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Παράταση έως 20 Σεπτεμβρίου για τον πίνακα 1 του Ε9 και έως 14 Οκτωβρίου για τον πίνακα 2

Νίκης 5-7
10180 Αθήνα
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ Tηλ.: 210-3332553/4
Fax: 210-3332559
e-mail: [email protected]

Παρασκευή, 13 Σεπτεμβρίου 2013

Δελτίο Τύπου

Από το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται πως η προθεσμία συμπλήρωσης και υποβολής του Πίνακα 1: Στοιχεία οικοπέδων (εντός σχεδίου ή οικισμού) και κτισμάτων (εντός & εκτός σχεδίου) της δήλωσης στοιχείων ακινήτων φυσικών προσώπων (Ε9) έτους 2013, παρατείνεται μέχρι και την 20η Σεπτεμβρίου 2013.

Επίσης η προθεσμία ελέγχου, ηλεκτρονικής συμπλήρωσης και υποβολής του Πίνακα 2: Στοιχεία αγροτεμαχίων της δήλωσης στοιχείων ακινήτων φυσικών προσώπων (Ε9) έτους 2013, παρατείνεται μέχρι και τη 14η Οκτωβρίου 2013.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Marioss | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:38 μ.μ. | Reply
Εμμετός!!!!
image description access | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:40 μ.μ. | Reply
Τον κακό τους τον καιρό!!!
image description mkara | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:17 μ.μ. | Reply
''ΤΩΡΑ ΗΡΕΜΗΣΑ''
image description Eddie | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:17 μ.μ. | Reply
άντε καλά....
image description NTL | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:44 μ.μ. | Reply
ΑΗΔΙΑ
image description Korina_77 | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:21 μ.μ. | Reply
Αλητεία
image description NTL | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:04 μ.μ. | Reply
ΣΗΨΗ
image description LIANIKH | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:56 μ.μ. | Reply
Η Μέρκελ μπροστά τους είναι αγγελούδι
image description logistaras | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:47 μ.μ. | Reply
Παρακμή ... ου να χαθείτε ... μπλιαχ
image description xristos58 | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:53 μ.μ. | Reply
ολοι τους ειναι μεγαλοι μ*****ς ας τα φτιαξουν μονοι τους εμεις τα εχουμε υποβαλλει παρα πολλες φορες
image description FENPEN | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:45 μ.μ. | Reply
Τουλάχιστον γελοίοι
image description NANDRO79 | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:50 μ.μ. | Reply
παιδια κανενα αγχος. αναλμαβανουμε να κανουμε οσα Ε9 μπορουμε. δεν φταιμε εμεις, δεν θα πεθανουμε. αυτοι τα βληματα του Υπουργειου θελουν να φτιαχτει το περιουσιολογιο μεσα σε 20 μερες που αυτοι δεν ηταν ικανοι να φτιαξουν σε 10 χρονια, εμεις δεν εχουμε καμια ευθυνη και ειμαστε ελευθεροι επαγγελματιες και δεν μπορουν να μας υποχρεωσει το πουργειο να κανουμε κατι που δεν μπορουμε. Εγω την τελευταια βδομαδα πηρα 30 Ε9 να φτιαξω και εδιωξα τουλαχιστον 40 ατομα που ηθελαν να κανουν Ε9, τους ειπα αν δεν δωσει παραταση δεν προλαβαινω και αν θελουν ας πανε σε αλλο συναδελφο, και αν μου ερθουν τωρα παλι απο Δευτερα θα δω ποσα μπορω να κανω μεχρι τις 20 (20, 30?) και τους υπολοιπους θα τους πω παλι συγνωμη δεν δυναμαι
image description vivitas | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:55 μ.μ. | Reply
Τη παράταση την δώσανε.... το σύστημα το φτιάξανε???? οεεοοο!!!!!!!!!
image description dRf | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:36 μ.μ. | Reply
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;
image description fountos | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:58 μ.μ. | Reply
Αηδία και βρώμα ατελείωτη!
image description gpap | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:17 μ.μ. | Reply
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
image description dRf | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:50 μ.μ. | Reply
Να βγάλει τώρα επίσημη ακανοίνωση (που θα δημοσιοποιηθεί σε όλα τα ΜΜΕ) το ΟΕΕ, η ΠΟΦΕΕ, η ΕΦΕΕΑ, η ΕΦΕΕΘ, η μάνα τους η ίδια, ότι οι λογιστές δεν θα αναλαμβάνουν να φτιάξουν Ε9 λόγω στενών χρονικών περιορισμών. Από εκεί και περα ο κάθε "συνάδελφος" ας πράξει ανάλογα με τις δυνατότητες του!!!!
image description Auditor | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:18 μ.μ. | Reply
Απαράδεκτοι, αισχροί άλλη μια φορά.
image description agamemnon | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:28 μ.μ. | Reply
Κε γενικέ, μας κακομαθαίνετε... #not
image description gpap | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:12 μ.μ. | Reply
ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Κύριοι συνάδελφοι, κάνετε όλοι ένα μεγάλο λάθος: η υποβολή των Ε-9 δεν είναι πρόβλημα δικό μας, είναι των φορολογουμένων. Επομένως, αν το σύστημα δεν περπατάει, επίσης δεν είναι δικό μας πρόβλημα, είναι της ΓΓΠΣ. Αντί λοιπόν να χτυπιέστε γιατί δεν περπατάει το σύστημα, καλύτερα να ασχοληθείτε με άλλες εργασίες του γραφείου σας, οι οποίες δόξα το Θεώ είναι πάμπολες για όλους μας. Έχω όλη την καλή διάθεση να βοηθήσω τον πελάτη μου, όχι όμως εις βάρος μου.
Θα επανέλθω προσεχώς...
image description foibos | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:14 μ.μ. | Reply
EISTE ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΙ ΑΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ
,,,,,,,,

image description MVP | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:59 μ.μ. | Reply
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑΙΟΔΩΡΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ Ε9. ΑΠΛΑ FAIL .
image description markos347 | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:56 μ.μ. | Reply
Είμαι και θα παραμείνω ελεύθερος επαγγελματίας. Θα κάνω ότι θέλω...
Τα Ε9 σας φέτος θα τα συντάξουν οι ίδιοι οι φορολογούμενοι όποτε προλάβουν, εμείς θα τους υποστηρίξουμε μόνο τηλεφωνικώς. Λυπούμαστε αλλά εξαιτίας της πεπιεσμένης "βλακείας" σας, πρέπει να τρέχουμε τα πρωινά στις εφορίες για κατάθεση δικαιολογητικών, ακόμα υποβάλουμε Ε1 κλπ...δε πειράζει όμως...φρενάρουμε εδώ, Ε9 από σήμερα δε θυμάμαι να φτιάχνω...άλλωστε υπό πίεση πιο πολλά λάθη κάνω παρά δημιουργική εργασία, σιγά μην αναλάβω ευθύνη για πάρτη σας...

Συνάδελφοι η καλή χρονιά/σεζόν από την αρχή φαίνεται, αν έτσι ξεκίνησε σκεφτείτε πως θα καταλήξει τον Αύγουστο...αναλογιστείτε τις συνέπειες των συμπεριφορών σας...
image description agrevelos | Σεπτεμβρίου 13, 2013 3:59 μ.μ. | Reply
Δεσμεύομαι ρέ γαμωτο , Δεσμεύομαι απο το παρακάτω

Διατηρήστε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Τα σχόλια σας θα δημοσιευτούν εφόσον το περιεχόμενο τους συμμορφώνεται με τους όρους χρήσης. Μη χρησιμοποιείτε κεφαλαία και greeklish.
Σχόλια επιτρέπονται μόνο από τα μέλη του κόμβου.
image description mariahat | Σεπτεμβρίου 13, 2013 4:56 μ.μ. | Reply
Ας το δώσουν στο ΤΣΜΕΔΕ. Οι μηχανικοί κάθονται. Δεν είναι και αυτό δική μας δουλειά.
image description HARIS_K | Σεπτεμβρίου 13, 2013 4:07 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ !... , ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ !...
image description ELEMENTAL | Σεπτεμβρίου 13, 2013 4:44 μ.μ. | Reply
Χα χα χα χα χα

Υ.Γ στο Ε9 δεν έχει κωδικο 049 και το ανάλογο προστιμο.

Υ.Γ οπότε χαχαχαχαχαχα
image description el | Σεπτεμβρίου 13, 2013 4:21 μ.μ. | Reply
ΤΡΕΛΟΙ ΕΙΝΑΙ????? ή ΤΟΥΣ ΤΡΕΛΟΥΣ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΥΝ?????????????
image description ELEMENTAL | Σεπτεμβρίου 13, 2013 4:30 μ.μ. | Reply
οσο συνεχιζουν να με αντιμετωπίζουν όπως το καλοκάιρι, και γιατί να αλλάξουν άραγε ?

εγω θα τους δίνω ότι λιγότερο μπορώ

Για σου ρε Θεοχάρη μεγάλε
image description ELEMENTAL | Σεπτεμβρίου 13, 2013 4:55 μ.μ. | Reply
Στις ΔΟΥ χειρόγραφα και ασε αυτούς να βρίσκουν τους αγροτικούς δρόμους , τον αριθμό του ηλεκτρικού που είναι λάθος , να απαντάνε σε ερωτήσεις , κτλ κτλ κτλ

Α ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
image description kotsasargyris | Σεπτεμβρίου 13, 2013 4:08 μ.μ. | Reply
χαχαχα
παντως γελασα πολυ με την ανακοινωση δεν εχω ξαναδει τετοια κολπα καλο ειναι να φτιαξετε αλλη εφαρμογη για τον πανω πινακα και αλλη για τον κατω .....
εεε τους παιχτες τελικα αρχιζω να σας συμπαθω με διασκεδαζετε....
χαχαχα
image description el | Σεπτεμβρίου 13, 2013 4:52 μ.μ. | Reply
Ο κόμπος εφτασε στο χτενι κατι πρέπει να κανουμε επιτελους..... Δε μπορουν να μας κοροιδευουν ετσι προκλητικα και να μην αντιδράμε. Δε γίνεται πια, έλεος.... ΑΣ ΣΥΝΤΑΞΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ Ε9 ΚΑΙ ΑΣ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ, ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΘΕΛΟΥΝ..... ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Μ ΕΚΑΝΑΝ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ, ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ , ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΠΙΑ ΠΑΡΑΙΤΟΥΜΑΙ....
image description DC998147798 | Σεπτεμβρίου 13, 2013 4:18 μ.μ. | Reply
Δεν παίζονται οι άνθρωποι. Δεν προλαβαίνουμε ούτε τα τηλέφωνα για ενημέρωση να σηκώνουμε όχι να ετοιμάσουμε τα Ε9. Τις υπόλοιπες λογιστικές εργασίες ποιος θα τις κάνει; ή νομίζουν ότι το καλοκαιρινό ξενύχτι θα συνεχιστεί επ αόριστον.
Δεν μπορώ - Δεν κάνω. Να ενημερωθούν τα ΜΜΕ γιατί το κακό έχει παραγίνει και με τις υποσχέσεις των συλλόγων αλλά και κάποιων δημοσιογράφων που τα βλέπουν ρόδινα.Το ΟΕΕ πρέπει να πάρει δραστική απόφαση για την αντιμετώπιση του ΥΟ και του ΓΕΝΙΚΟΥ του
image description vaggian | Σεπτεμβρίου 13, 2013 4:27 μ.μ. | Reply
Δεν πάει άλλο με τους απίθανους!!!! Κλεισμένοι σε γυάλα βρίσκονται και νομίζουν ότι επιτελούν και έργο. Τετοιο μπάχαλο, τέτοια προχειρότητα,τέτοια βλακεια μαζεμένη πρώτη φορά. Αλλά υπάρχει το σούπερ αγόρι Θεοχαρούλης και το επιτελείο των δημοσιογραφίσκων
των καναλιών που δεν ξέρουν ούτε να ρωτάνε ούτε να πιέζουν για να μαθαίνει ο κόσμος για το τι ανύπαρκτους πρόκειται....
image description GEORGE1 | Σεπτεμβρίου 13, 2013 5:07 μ.μ. | Reply
ΝΤΡΟΠΗ..... Ας το δώσουν στους συμβολαιογράφους να γλυτώσουμε.

Δεν πάει άλλο ....
image description 235711 | Σεπτεμβρίου 13, 2013 5:35 μ.μ. | Reply
Σωστά... μόνο όταν το ανάφερα (στο παρελθόν) σε συνδικαλιστή του χώρου ... μου είπε οτι υπάρχουν συνάδελφοι που βγάζουν το ψωμί τους από το Ε9... Εδώ κολλάει το πρόσεχε το τι εύχεσε γιατί θα το πάθεις....
image description panosoptimus | Σεπτεμβρίου 13, 2013 5:13 μ.μ. | Reply
Δε θέλω να ξαναδώ άλλες ανακοινώσεις από ΠΟΦΕΕ κτλ.Απαράδεκτοι όλοι τους.
image description Aristidis | Σεπτεμβρίου 13, 2013 5:06 μ.μ. | Reply
Είναι πλέον προφανές ότι αντί να ζητάμε παρατάσεις και κατανόηση πρέπει να απαιτήσουμε να
φύγουν. Δεν είναι συντεχνιακό το ζήτημα. Είναι πλέον θέμα επιβίωσης όλων μας.
Δεν υπάρχει άλλη διέξοδος. Δεν αλλάζει η πολιτική του υπουργείου οικονομικών άμα αλλαξουν
τα πρόσωπα. Πρέπει να αλλάξει το περιεχόμενο της πολιτικής. Ούτε χαζοί είναι, ούτε δεν ξέρουν
τι τους γίνεται. Αυτοί ξέρουν τι τους γίνεται, εμείς τι κάνουμε ??.
Μας κοροιδεύουν με πλεονάσματα,μας σπρώχνουν στην ανέχεια, άλλοι συνάνθρωποι μας
αυτοκτονούν, οι ανασφάλιστοι πολλαπλασιάζονται, τα παιδιά μας δεν έχουν μέλλον και προοπτική ,πείνα ,παιδιά λιποθυμούν από πείνα,1.500.000 άνεργοι.Τι περιμένουμε να γίνουν
8.000.000. Πρέπει να φύγουν ΤΩΡΑ .

image description riapapou | Σεπτεμβρίου 13, 2013 6:36 μ.μ. | Reply
+1
image description klery | Σεπτεμβρίου 13, 2013 6:33 μ.μ. | Reply
αισχος ξεφτυλα
τα συνχαρητηρια μου στους συνδικαλιστες
αληθεια που ειναι ?
μηπως απο ευθιξια παραιτηθηκαν?
image description riapapou | Σεπτεμβρίου 13, 2013 6:04 μ.μ. | Reply
ΜΠΡΑΒΟ...ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΩΣΑΤΕ! ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ...ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΟΥΥΜΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΜΕ ΦΤΑΙΜΕ..!!!
image description TAG-AMAL | Σεπτεμβρίου 13, 2013 6:19 μ.μ. | Reply
Εκτος τοπου και χρονου................... !!!!!!
image description tsouk | Σεπτεμβρίου 13, 2013 7:04 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι καλησπέρα.

Για πολλοστή φορά γινόμαστε μάρτυρες αλλά και αποδέκτες ενός ξεδιάντροπου εμπαιγμού από την πλευρά του Υπουργείου Οικονομικών.

Η "παράταση" υποβολής Ε9, που τόσο...γενναιόδωρα δόθηκε βάσει της ΠΟΛ. 1212/13.9.2013, προστίθεται στην ατελείωτη λίστα όσων ανεχτήκαμε κατά τη διάρκεια της φετινής εφιαλτικής χρονιάς.

Διαβάζοντας την...επιμήκυνση της προθεσμίας κατά 5 (ολογράφως: πέντε!) ολόκληρες εργάσιμες ημέρες, τη στιγμή που βρισκόμαστε αντιμέτωποι με μία εφαρμογή που (όχι δυσ-λειτουργεί, όχι υπό-λειτουργεί, αλλά) ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ, οι πιο ήπιες και ευγενικές λέξεις που έρχονται στο μυαλό όλων των συναδέλφων είναι ΟΡΓΗ και ΑΗΔΙΑ.

Είμαστε παραμονές ενός Σαββατοκύριακου που προμηνύεται full-time εργάσιμο για πολλούς από εμάς, όπως όλα του Ιουνίου, όπως όλα του Ιουλίου, όπως όλα του Αυγούστου.
Παρακαλείστε ΟΛΟΙ να σκεφτείτε και να εκφράσετε τη γνώμη σας αναφορικά με το αν πρέπει να αντιδράσουμε και με ποιον τρόπο στη νέα αυτή πρόκληση, με σκοπό τη Δευτέρα να μπορούμε να πάρουμε μία συλλογική απόφαση για τη στάση που θα κρατήσουμε.

Παρακαλούμε για τη μέγιστη δυνατή συμμετοχή των μελών του Συλλόγου σε αυτή την ανταλλαγή απόψεων που ξεκινάει.

Καλό κουράγιο σε όλους (επίσης για πολλοστή φορά).

__________________________________________________________________
Σύλλογος Οικονομολόγων & Λογιστών/Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών
Αιγιαλείας & Καλαβρύτων (Σ.Ο.Λ/Φ.Ε.Ε.)



Υ.Γ.: Το mail αυτό στάλθηκε πριν λίγο σε όλα τα μέλη του Συλλόγου μας με σκοπό τη λήψη μίας κοινής απόφασης. Παράλληλα, ΚΑΛΟΥΜΕ και άλλους συναδέλφους ή/και Συλλόγους από όλη την Ελλάδα να εκφράσουν την άποψή τους, προσπαθώντας να συμβάλλουμε κι εμείς από την πλευρά μας στις προσπάθειες συντονισμού που κάνουν και άλλοι Σύλλογοι το τελευταίο διάστημα. Περιμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον τις απόψεις και τις προτάσεις όλων σας στο
e-mail: [email protected]
image description broster | Σεπτεμβρίου 13, 2013 7:03 μ.μ. | Reply
Μα γιατί συνάδελφοι εκενυρίζεστε ?? Προσωπικά βλέπω ότι το Υπουργείο και η Διοίκηση διαθέτει χιούμορ ..... Όσον αφορά τις προθεσμίες , εννοείτε πως δεν με ακουμπούν καθόλου . Όσα πρόλαβω και βέβαια όσα θα κάνω γιατί με ενδιαφέρει περισσότερο πλέον οι συγκεντρωτικές και οι ενημερώσεις και όχι τα Ε9 .
image description VACHO | Σεπτεμβρίου 13, 2013 7:35 μ.μ. | Reply
ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!!!!!!!! ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ !!!!! ΑΙΣΧΟΣ!!!!!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ .ΦΤΑΝΕΙ. ΟΧΙ ΗΜΙΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ !!!!!! ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΙΚΑ.
image description DC011718180 | Σεπτεμβρίου 13, 2013 7:04 μ.μ. | Reply
Η παράτα για το 2013,με τις οριστικοποιήσεις τι γίνεται κε Χάρη Θεοχάρη ?
image description DC011718180 | Σεπτεμβρίου 13, 2013 7:47 μ.μ. | Reply
Σωστά με τις οριστικοποιήσεις τι θα γίνει,εκεί και αν γίνεται το μπάχαλο,δεν έχουμε καμμιά
σκέψη για παράτα ?
image description DC037161755 | Σεπτεμβρίου 13, 2013 7:53 μ.μ. | Reply
Δεν υπάρχουν λόγια. Η εφαρμογή δεν δουλεύει και οι υπάευθυνοι μας "δουλεύουν"........ Πως νομίζετε θα βγεί το πρωτογενές πλεόνασμα.
image description magel | Σεπτεμβρίου 13, 2013 7:52 μ.μ. | Reply
Χαζες παρατασεις. Δηλαδη αν κάποιος εχει μεταβολη σε πινακα 1 θα φτιαξουμε τωρα μονο τον πινακα 1 και θα πουμε στον πελατη ελα παλι σε 5 μερες να σου φτιαξω τους αγρους ή θα κάνουμε όλα μαζι? Μια εβδομαδα για τις μεταβολες, μετα στελνουμε συγκεντρωτικές, ΑΠΔ μετα πάλι Ε9 για αγρους και μεσα σε 5 μερες (απο 15-20/10) ενημερωση βιβλιων, φπα, vies, ΦΜΥ κλπ.
Οι ενωσεις στο Ε1 δεν αντεδρασαν, τωρα δεν αντιδρούν, σε λιγο θα ψηφιστει η μηνιαια συγκεντρωτικη, κανενα γραφειο δεν θα μπορει να κλεισει για 20 μερες διακοπών, κανενας λογιστης δεν επιτρεπεται να ασθενήσει. Θα μαζεφτουν όλες οι επιχειρησεις στα μεγαλα λογιστικα γραφεία με υπαλληλους 600 ευρω και θα μεινουν τα ψιλικατζιδικα και οι χαμηλοσυνταξιουχοι στους λοιπούς ελευθερους να παρακαλαμε για αμοιβη δεδουλευμενων.
image description TAKHS | Σεπτεμβρίου 13, 2013 7:22 μ.μ. | Reply
ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΩΣΤΗΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ <ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ>
image description ELEMENTAL | Σεπτεμβρίου 13, 2013 8:53 μ.μ. | Reply
Νο 1 Συγκεντρωτικές, Ισοζύγια και ΑΠΔ
Νο 2 Ενημέρωση βιβλίων και ΦΠΑ γ κατηγορίας
Νο 3 Παρακρατούμενοι φόροι
Νο 4 λοιπά που έμειναν πίσω το καλοκαίρι
Νο 5 Ε9

Τι λέτε θα τελειώσει στις 20/9

image description Masato | Σεπτεμβρίου 13, 2013 8:20 μ.μ. | Reply
13/09/2013
Η περίοδος λειτουργίας δεν είναι ενεργή γιατί , λόγω αδράνειας, έληξε ο διαθέσιμος χρόνος της. Θα γίνει αυτόματα επανάληψη φόρτωσης της σελίδας σε 10 δευτερόλεπτα. Διαφορετικά, κάντε κλικ εδώ.
Η περίοδος λειτουργίας δεν είναι ενεργή γιατί , λόγω αδράνειας, έληξε ο διαθέσιμος χρόνος της. Θα γίνει αυτόματα επανάληψη φόρτωσης της σελίδας σε 10 δευτερόλεπτα. Διαφορετικά, κάντε κλικ εδώ.Η περίοδος λειτουργίας δεν είναι ενεργή γιατί , λόγω αδράνειας, έληξε ο διαθέσιμος χρόνος της. Θα γίνει αυτόματα επανάληψη φόρτωσης της σελίδας σε 10 δευτερόλεπτα. Διαφορετικά, κάντε κλικ εδώ.
image description DimitrisD | Σεπτεμβρίου 13, 2013 9:32 μ.μ. | Reply
Ντροπή σας ρε! Φτιάξτε το πρόγραμμα ρεεεεεε
image description MΙΛΤΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑ | Σεπτεμβρίου 13, 2013 10:06 μ.μ. | Reply
Να τα υποβάλλει ο κος Γενικός, να δει τη γλύκα !!! Α Ι Σ Χ Ο Σ.
image description DC997908072 | Σεπτεμβρίου 13, 2013 11:04 μ.μ. | Reply
ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΤΟ 2012 ΚΥΡΙΟΙ.ΤΕΛΟΣ.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΩΣΤΑ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΤΑ ΒΡΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΟΥ ΠΟΥ ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΑΝ.
image description NickMastro | Σεπτεμβρίου 13, 2013 11:51 μ.μ. | Reply
ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ε9 ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ. ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥ ΟΓΚΟΥ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ. ΚΑΚΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ.......
image description 200266 | Σεπτεμβρίου 14, 2013 3:58 π.μ. | Reply
πολύ χάλι!!!! χωρίς να λειτουργεί το σύστημα θέλουν να γίνουν άμεσα τα πάντα!!!! τόσο ηλίθιοι πια?? Αλλά τι περιμένουμε από ανθρώπους που δεν έχουν παραμερίσει ένα λιθαράκι στη ζωή τους?? που δεν ξέρουν τι σημαίνει δουλειά?? παρά μόνο να τα παίρνουν με υπόγειους τρόπους και να κλέβουν - εξαθλιώνουν τον έλληνα πολίτη...
image description PLAT | Σεπτεμβρίου 14, 2013 9:19 π.μ. | Reply
1-Υπαρχει καμμια συμφωνια με το ΥΠΟΙΚ οτι οι λογστες πρεπει να κανουν υποχρεωτικα το Ε9.ΟΧΙ
2-Μεχρι τωρα οι φορολογουμενοι το Ε9 το κανανε δωρεαν στις ΔΟΥ και επειτα στους λογιστες κατα 99,99% δωρεαν.Οι φορολογουμενοι θεωρουν οτι το Ε9 ειναι ενα συμπληρωμα της φορολογικης δηλωσης και οτι οι λογιστες πρεπει να το κανουν και μαλιστα δωρεαν.
Το Ε9 χειαζετε πολυ χρονο τωρα -ειναι και προβληματικο το συστημα-αλλα δεν ξεμπερδευεις γιατι οτι ειναι προαιρειτικο τωρα θα πρεπει να το κανεις αργοτερα.Ειναι σε εκκρεμοτητα.Και ακολουθουν οι διορθωσεις στα εκκαθαριστικα ΦΑΠ.
4-Να διαμαρτυρηθουν οι φορολογουμενοι και οχι οι λογιστες-αφου κανεις δεν τους ακουει.
5-Αρνηση επιτελους συνταξης του Ε9.Ας ψαξουν αλλα κοροιδα να το κανουν
image description NickMastro | Σεπτεμβρίου 14, 2013 9:16 π.μ. | Reply
ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ....ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΨΕΜΑΤΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΡΩΤΑΝΕ ΤΙ ΧΡΩΣΤΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ Ε9. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ.
ΤΕΣΠΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΤΑΚΑ: '' αφου τα δηλωσα δεν με νοιαζει''. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ''ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ'' ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΡΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.
image description dravis | Σεπτεμβρίου 14, 2013 1:14 μ.μ. | Reply
Οτι και να λέμε,(γράφουμε), αν δεν γίνει κάτι οργανωμένο, απλά τα ακούμε μόνοι μας.
Ότι ποιό light που θα τους βγάλει εκτός προγράμματος και δεν θα μπορούσε να αρνηθεί κανένας είναι ότι είναι πλήρως ορθό :
μπορούμε να πιεστούμε για τα Ε9 του οικονομικού 2012(και ότι προλάβουμε στους συνεπείς πελάτες μας), αλλά ...
... η κυβέρνησει έχει υπολογίσει ότι θα λάβει 1,1 δις από τα αγροτεμάχια(ανάθεμα πως το υπολόγισαν αφού δεν έχουν βαση δεδομένω), άρα ας βγάλουν οι ενώσεις-σωματεία-σύλλογοι και λοιποί, ότι δεν θα αποστείλουμε τίποτα. Δεν έχουν ορθή βάση δεδομένων με τα στοιχεία των αγροτεμαχίων, οπότε μάλλον θα τους πηράξει παραπάνω αυτό από την απεργεία των καθηγητών, γιατί αντε να βρουν ισοδύναμο ...
image description PLAT | Σεπτεμβρίου 14, 2013 4:37 μ.μ. | Reply
Στα χωρια τα αγροτεμαχια τα περισσοτερα ειναι δια λογου.Επισης εχουν δηλωθει παρα πολλες φορες απο διαφορετικους ανθρωπους.Στην ουσια υπαρχουν αγροτεμαχια δηλωμενα αλλα κανεις απο τους ιδιοκτητες δεν γωριζουν που ακριβως ειναι.Ετσι σε περιπτωση κατασχεσης αγροτ.κανεις δεν θα ξερει που ειναι.Τα παντα γινονται αναποδα για εισπρακτικους λογους .Πρωτα γινονται οι νομιμες ενεργειες ωστε να κατοχειρωθουν οι πραγματικοι ιδιοκτητες στα δια λογου και επειτα δηλωνονται.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο