Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Ανακοίνωση Π.Ο.Φ.Ε.Ε. σχετικά με τις εκπρόθεσμες δηλώσεις

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ
Π.Ο.Φ.Ε.Ε.
ΙΟΥΛΙΑΝΟΥ 42 - 46 - ΑΘΗΝΑ 104 34
ΤΗΛ: 210 8253445 - FAX: 210 8253446 * Ε - Μail: [email protected]
ΑΠ.ΑΝΑΓ. ΠΟΛ.ΠΡΩΤ.ΑΘΗΝΩΝ 2923/94 ΚΑΙ ΑΡ.ΚΑΤ. 545/4787/94

Τρίτη, 3 Σεπτεμβρίου 2013

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Συνάδελφοι,

Όλοι μας μείναμε βουβοί στο άκουσμα του θανάτου της Συναδέλφου από το Ηράκλειο. Ενός θανάτου για τον οποίο είχαμε προειδοποιήσει το Οικονομικό Επιτελείο της Κυβέρνησης καθώς ο Κλάδος μας διατηρεί τα πρωτεία στους ασφαλισμένους του Ο.Α.Ε.Ε. και ίσως και όλου του Ε.Ο.Π.Υ.Υ.

Με την αδιαλλαξία που επέδειξαν όλοι όσοι είχαν το δικαίωμα να αλλάξουν τις ημερομηνίες που οι ίδιοι ψήφισαν και κατάργησαν στην πράξη προσπαθώντας να καλύψουν τα δικά τους λάθη (συγχωνεύσεις ΔΟΥ και υπολειτουργία του TAXIS), αναδεικνύονται οι ηθικοί αυτουργοί στην συνείδησή μας.

Ακόμη και τώρα «ξεγελάνε» τους Συναδέλφους επιτρέποντας την καταχώρηση ποσών στο κωδ. 049 με τις δαπάνες.

Τα ποσά που καταχωρούνται ΔΕΝ ΘΑ ΛΗΦΘΟΥΝ υπ’ όψιν στην εκκαθάριση ,όπως ενημερωθήκαμε από τον Γενικό  Γραμματέα  Δημοσίων Εσόδων .

Συνάδελφοι,

Μην υποβάλλετε οριστικά καμία δήλωση Ε1 στην Γ.Γ.Π.Σ. μέχρι η Πολιτική Ηγεσία να αποφασίσει ότι αυτές θα θεωρούνται εμπρόθεσμες.

Γνωρίζουμε ότι υπηρετούμε το Δημόσιο συμφέρον όταν υποστηρίζαμε και υποστηρίζουμε ότι πρέπει να παραδώσουμε τις δηλώσεις μόνον ηλεκτρονικά. Αν κάποιοι επιδεικτικά κωφεύουν απλά ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ αλλά προσδοκούν σε αύξηση των εσόδων μέσω προστίμων και απώλειας απαλλαγών.

Είναι αναγκαίο επίσης να ΜΗΝ υποβάλλουμε Ε9 για διορθώσεις που αφορούν υποβληθέντα και «εξαφανισμένα» Ε9 για αστικά και αγροτικά ακίνητα.

Ας πληρώσει αυτός που ευθύνεται για τα λάθη και τα χαμένα αρχεία  και όχι εμείς ή οι φορολογούμενοι.  

Προτείνουμε:
Καμία οριστικοποίηση περιουσιακής κατάστασης μέχρι 15/09/2013.

Συνάδελφε Μέλος ή Μη της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

Διεκδικήσαμε τα αυτονόητα όπως μας το ζήτησες.

Λάβαμε υποσχέσεις που δεν τηρήθηκαν ενώ ο Κλάδος υπερέβαλε των δυνατοτήτων του.

Άμεσα θα αξιολογήσουμε την διαμορφωθείσα κατάσταση και θα λάβουμε αποφάσεις για δράση και αντίδραση ζητώντας την συμμετοχή σου.

Όχι άλλη χαμένη ζωή στον βωμό των δήθεν προσταγών της τρόικας.

Δεν δίνουμε άλλοθι σε κανέναν από τους Βουλευτές μέχρι τον Πρωθυπουργό.

Το Διοικητικό Συμβούλιο
Της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description markos347 | Σεπτεμβρίου 3, 2013 11:20 π.μ. | Reply
Μάλιστα....
image description hristatoskef01 | Σεπτεμβρίου 3, 2013 11:37 π.μ. | Reply
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ....
image description broster | Σεπτεμβρίου 3, 2013 12:00 μ.μ. | Reply
Χαιρετίζω την ανακοίνωση , είμαστε όλοι μαζί ...... ΑΛΛΑ, η κριτική θα γίνει και θα είναι όχι απλά σκληρή αλλά ισοπεδωτική ... Προς το παρόν όμως πάμε όλοι μάζι .
image description ΧΡΥΣΑ | Σεπτεμβρίου 3, 2013 12:13 μ.μ. | Reply
Κυριοι της ΠΟΦΕΕ να απευθυνεστε μονο στα μελη σας, γιατι εμας τα μη μελη , μας κλεινουν το τηλεφωνο στα μουτρα . Συγκεκριμενα, για να μην αδικω, ισως, αλλους μιλαω για την ΕΦΕΕΘεσ/νικης.
image description asteras5 | Σεπτεμβρίου 3, 2013 12:24 μ.μ. | Reply
Στις 15/07/2013 θα έπρεπε να στείλετε αυτή την ανακοίνωση

Μην υποβάλλετε οριστικά καμία δήλωση Ε1 στην Γ.Γ.Π.Σ. μέχρι η Πολιτική Ηγεσία να αποφασίσει την παράταση των δηλώσεων έως την 15/09/2013.

Τώρα ίσως είναι αργά....
image description stavrosmix | Σεπτεμβρίου 3, 2013 12:49 μ.μ. | Reply
συντασομαι απολυτα με οποιαδηποτε αποφαση του συνδικαλιστικου μας οργανου ( οπως παντα). αισθανομαι ομως εντονη την απογοητευση γιατι επρεπε να υπαρξει αυτο το γεγονος για να ενημερωσετε τους συναδελφους οι οποιοι εδω και ενα μηνα τουλαχιστο βρισκονται σε συγχυση ( δε μπορω να προσδιορισω ποσοι αλλα σιγουρα δεν ημασταν λιγοι). εγω εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη στο θεοχαρη και ειμαι σιγουρος οτι οσες δηλωσεις εχουν τον κωδικο 049 αποκλειεται να μην υπολογιστει στην εκκαθαριση , δε μπορειτε να το εισπραξετε οταν ανακοινωθει ως δικη σας επιτυχια. θα παραβιασετε ανοιχτες θυρες!
image description mk83 | Σεπτεμβρίου 3, 2013 1:00 μ.μ. | Reply
Βρε, βρε, βρεεεε... σαν τα χιόνια !!! Καλώς τους !!! Νωρίς θυμηθήκατε να αντιδράσατε... Αφήστε τους συναδέλφους να συνεχίσουν την υποβολή δηλώσεων και πάψτε με τις θεωρίες σας περί άσκησης πίεσης στους ανάλγητους των υπουργείων. Αυτό που δεν καταφέρατε όλο τον Ιούλιο και Αύγουστο, πως θα το κάνετε τώρα έχοντας απομείνει λιγότερες από το 10% των δηλώσεων μη υποβληθείσες??? Κάνοντας σημαία τον θάνατο της συναδέλφου ??? Ντροπή σας.-
image description FIORI073 | Σεπτεμβρίου 3, 2013 1:11 μ.μ. | Reply
αγαπητε συναδελφε την προηγουμενη χρονια με αποχη απο την καταθεση δηλωσεων ολων καταφεραμε να ανοιξει ξανα το συστημα και να ειναι ολες εμπροθεσμες τοτε ομως το καναμε ολοι. ακομα και ενας απο εμας να εχει προβλημα πρεπει να κανουμε κατι. το καλιο αργα παρα ποτε δεν ειναι οτι καλητερο αλλα πραγματικα αυτην την στιγμη ειναι μια καλη αρχη. κανεις δεν εχει δικαιομα να κανει την απωλεια ενος συναδελφου σημαια αλλα τελικα ειναι το φυσικο επακολουθο της τρελης πορειας που τραβιξαμε . δεν εχει σημασια αν εχει απομεινει το 10% το 1% ή το 50% σημασια εχει να κανουμε κατι ομαδικα αυτην την φορα . (συγνωμη για τα οποια ορογραφικα λαθη)
image description ge0 | Σεπτεμβρίου 3, 2013 2:11 μ.μ. | Reply
" προτεινουμε " !?!?!?!?! τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου
image description CAP | Σεπτεμβρίου 3, 2013 2:09 μ.μ. | Reply
Τα κροκοδείλια δάκρυα της ΠΟΦΕΕ πάνω από τον τάφο της συναδέλφου ΔΕΝ πείθουν κανένα.
image description SARAKINOS | Σεπτεμβρίου 3, 2013 3:14 μ.μ. | Reply
Επειδή ο Σύλλογός μας δεν είναι μέλος, συνεπώς θα μου πείτε κύριοι συνάδελφοι της ΠΟΦΕΕ, ότι δεν πρέπει να μιλάω. Ομως απλά αναφέρω, χωρίς περισσότερα δικά μου λόγια αυτά που γράφουν παραπάνω οι συνάδελφοι ΧΡΥΣΑ, ΜΚ83, STAYROSMIX.
Είχα ζητήσει από σας και με mail να υποβάλετε τις παραιτήσεις σας για όσα αναφέρετε στην ανακοίνωσή σας. Δεν το πράξατε, δικαίωμά σας. Ομως μη παρασύρετε τον κλάδο σε ενέρεγιες που μπορεί να έχουν επιπτώσεις οικονομικές και όχι μόνο, στου συναδέλφους που δεν πρόλαβαν να στείλουν τις δηλώσεις, λόγω της "συμπίεσης" του χρόνου , όπως το ίδιο το Υπουργείο ομολόγησε. Τα στοιχεία μου είναι γνωστά σε όλους σας.
image description FIORI073 | Σεπτεμβρίου 3, 2013 4:53 μ.μ. | Reply
vrite moy mia lysi an tis doso oses moy minane milame gia 35000 me 50000 zimia apo tin tsepi mou fusika an den tis doso pali to idio poso tha einai. vrite moy loipon mia lysi giati otan katevika sto syntagma anti na katevoun oloi oi logistes katevikan to polu 50 atoma kai enw egw san mal--as ekana apoxi stin katathesi dilosewv kapioi alloi estelnan . den lew an tha paretithoun i oxi auto einai to meta pou tha prepei na ginei twra autous exoume kai kala na pathoume . alla aytin tin stigmi autoi prepei na kanoun oti prepei na kanon
image description arha | Σεπτεμβρίου 3, 2013 4:43 μ.μ. | Reply
αληθεια ρε συνδικαλησταραδες γιατι δεν τα λεγατε αυτα στο υπουργειο απο τον ιουνιο τον ιουλιο ακομα και τον αυγουστο,γιατι ποτε δεν ανακοινωσατε τι συζητουσατε μαζι τους,γιατι δεν βρηκατε να πειτε μια λεξη για ολους αυτους τους συναδελφους που ξενυχτανε ακομα (εχουν διαλυσει τα σπιτια τους),γιατι δεν καλεσατε τον λογιστικο κοσμο σε καθολικη αποχη απο καθε ειδους υποχρεωση για να σπασει ο τσαμπουκας (του καθε Θεοχαρη) που προσπαθουν να μας περασουν με τις ασφυκτικες ημερομηνιες?
αληθεια τι & ποιους εκπροσωπειται με την παθητικη σταση σας?
3 χρονια τραβαμε μαρτυριο & δεν ειστε πουθενα(μονο για ψηφους & καρεκλιτσες ενδιαφερεστε?)
Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΙΚΗ & ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΥΠΑΡΧΕΤΑΙ
ΕΙΣΤΕ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ & Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΙΑ...
ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΕΤΕ ΤΣΙΠΑ!!!!!!
image description jimtrif | Σεπτεμβρίου 3, 2013 4:58 μ.μ. | Reply
Πλέον πρέπει να σας πληροφορήσω οτι το σύστημα δεν υπολογίζει τον κωδικο 049
στην εκκαθάριση.......τώρα κύριοι τι προτείνετε? Με ξενύχτια και υπεράνθρωπες προσπάθειες φτάσαμε λίγο πριν το τέλος.....ας ελπίσουμε κάποιοι από το υπουργείο οικονομικών να είναι λογικοί και να αφήσουν μέχρι το τέλος της εβδομάδας το σύστημα ανοιχτό. Δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα αυτό σε κανέναν, αντιθέτως η μεγάλη προσπάθεια που κάνει το υπουργείο αλλά και όλοι οι λογιστές να είμαστε εντός χρονικών ορίων στα επιτελικά σχέδια της τρόικας νομίζω πέτυχε!!!!!
image description 2433032308 | Σεπτεμβρίου 3, 2013 7:25 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΟΡΙΑ ΜΙΛΑΜΕ; ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΜΗΝΑ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ Η ΤΟ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΝΩ ΤΟΥ Κου ΘΕΟΧΑΡΗ;
image description ge0 | Σεπτεμβρίου 3, 2013 5:14 μ.μ. | Reply
ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΦΕΑΣΗ "ΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ" ΤΙ ΘΕΛΑΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΗ ΒΑΛΕΤΕ ΕΔΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΔΡΑΣΕΙ ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ .... ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΤΕ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ?
ΕΓΩ ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ,ΤΗΝ ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΣΑΣ ..... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ .ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΤΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΞΕΒΡΩΜΗΣΟΥΜΕ
image description logistakos | Σεπτεμβρίου 3, 2013 5:42 μ.μ. | Reply
Θα ηθελα να ηξερα οι τοπικοι συλλογοι γιατι δεν αντιδρουν και περιμενουν μονο απο την ΠΟΦΕΕ να βγαλει το φιδι απο την τρυπα, αμα βγαλουν ανακοινωση θα δειξουν το μεγεθος του προβληματος και σε τοπικο επιπεδο.
image description SARAKINOS | Σεπτεμβρίου 4, 2013 12:42 π.μ. | Reply
Να σου θυμίσω συνάδελφε ότι εμείς οι μικροί 5 τοπικοί σύλλογοι υπογράψαμε εξώδικο που αποστείλαμε στους αρμόδιους, για μη τήρηση του νόμου. Εμείς και όχι η ΠΟΦΕΕ...
image description spiridakisd | Σεπτεμβρίου 3, 2013 6:32 μ.μ. | Reply
Ακομα και πεντε δηλωσεις να εχουν μεινει το κοστος για τα γραφεια ειναι μεγαλο!!!!!!!ειλικρινα ειμαι μεσα σε ενα πελαγος..........αντε τωρα να δουλεψεις!!!!!
image description 2433032308 | Σεπτεμβρίου 3, 2013 7:20 μ.μ. | Reply
ΛΕΟΝΤΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ; ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΜΕ. ΜΕ 110 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!!! ΩΡΑΙΑ ΠΗΓΕ Η ΧΡΟΝΙΑ!

image description DC059607768 | Σεπτεμβρίου 3, 2013 7:52 μ.μ. | Reply
δυστυχως φιλε χρηστο, εδω ειμαι, μετα απο προσπαθεια εχω 50 θα τις αποθηκευσω και βλεπουμε, να οργανωθουμε να μαζεψουμε υπογραφες και η ποφεε, να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΟΤΙ ΝΑ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ Ε9, ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ Τ.ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΛΕΦΤΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΑΜΑ ΘΕΛΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΡΟ ΠΙΕΣΗΣ, ΘΕΛΕΙΣ ΟΜΩΣ ?
image description 2433032308 | Σεπτεμβρίου 3, 2013 8:17 μ.μ. | Reply
ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΜΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ Η ΠΟΦΕΕ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ. ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΟΧΙ. ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ.ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΝ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ -ΝΟΜΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ- Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΤΟΥ Υ.Ο. ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ;
image description DC059607768 | Σεπτεμβρίου 3, 2013 8:20 μ.μ. | Reply
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΑΠΟ ΝΟΜΙΚΟ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ.
image description ELENAH | Σεπτεμβρίου 4, 2013 1:54 μ.μ. | Reply
Ο ΝΟΜΟΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟ 6 ΜΗΝΕΣ
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο