Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

5.250.000 δηλώσεις έχουν υποβληθεί. Μέχρι το πρωί της Δευτέρας η εμπρόθεσμη υποβολή των δηλώσεων

Μόλις πέντε ημέρες έμειναν μέχρι την λήξη της προθεσμίας των φορολογικών δηλώσεων.

Υπενθυμίζουμε στους συναδέλφους ότι η καταληκτική ημερομηνία υποβολής σύμφωνα και με τις παρατάσεις που έχουν δοθεί είναι η 30η Αυγούστου, ωστόσο όπως είναι γνωστό σύμφωνα και με την διάταξη της παραγράφου 1 του άρθρου 62 του νόμου 2238/1994 (ΚΦΕ) η προθεσμία λήγει μέχρι την έναρξη του ωραρίου λειτουργίας των δημοσίων υπηρεσιών της επόμενης μέρας από την ημέρα λήξης της προθεσμίας, ήτοι μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες της Δευτέρας 2 Σεπτεμβρίου.

Μέχρι και εχθές είχαν υποβληθεί στο taxis περίπου 5.250.000 δηλώσεις εισοδήματος.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΣΠΥΡΟΣ | Αυγούστου 28, 2013 9:12 π.μ. | Reply
ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΤΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ....

ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΑΠΔ, ΦΑΚΕΛΟΙ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΑ, ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ ΦΠΑ ΜΙΑς ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ?

ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΑΞΕΧΑΣΤΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ (ΟΠΩς ΚΑΙ ΤΙς ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ)
image description Your Name | Αυγούστου 28, 2013 10:59 π.μ. | Reply
Kαι δεν αρκεί μοναχά η ψήφος.Οφείλουμε να απαιτήσουμε την παραδειγματική τιμωρία αυτών των σκιωδών προσωπικοτήτων μετά τις εκλογές.......
image description spirosvii | Αυγούστου 28, 2013 11:43 π.μ. | Reply
πες τα συνονόματε!! έχει λιώσει το κορμί μας
image description 123123 | Αυγούστου 28, 2013 10:19 π.μ. | Reply
Γιατι μετα τις εκλογες ? ΤΩΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!
image description Your Name | Αυγούστου 28, 2013 11:45 π.μ. | Reply
ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ?Η ΠΟΦΕΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΨΗΦΙΣΜΕΝΟΙ ΓΛΥΦΤΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.ΤΟ ΠΑΘΗΜΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΣ ΕΓΙΝΕ ΜΑΘΗΜΑ ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΕΠΟΜΕΝΩΝ ΜΗΝΩΝ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΦΟΡΕΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗΣ ΜΑΣ ΚΑΘΑΡΟ ΑΠΟ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ.
image description karnik | Αυγούστου 28, 2013 10:10 π.μ. | Reply
πραγματικα πιστεύουν ότι αυτη τη βδομάδα κανουμε δηλώσεις όταν λήγουν τόσα άλλα που είναι και σημαντικότερα?. Νομίζω ότι δε προλαβαίνουν να υποβληθούν τόσες δηλώσεις ακόμα .
image description λεφ | Αυγούστου 28, 2013 11:34 π.μ. | Reply
παντως ευθυνη εχουν και οι φορολογουμενοι που ερχονται τελευταια στιγμη για δηλωση...
image description SARAKINOS | Αυγούστου 28, 2013 11:08 π.μ. | Reply
Γιατί ; Τους ειδοποίησε κανείς σας να έλθουν να κάνουν την δήλωση; Φταίμε και εμείς , λοιπόν, τουλάχιστον σε αυτό το θέμα. Αφού έπαψαν να στέλνουν - για οικονομία - τα φάκελλα με τα έντυπα...
image description 123123 | Αυγούστου 28, 2013 11:37 π.μ. | Reply
" 28/08/13 | Αρχική > Ειδησεογραφία > Οικονομικά
Την τελευταία στιγμή θα υποβληθούν 600.000 φορολογικές δηλώσεις
Την τελευταία στιγμή, κυριολεκτικά, θα υποβληθούν (αν καταστεί δυνατό) οι 600.000 δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος οι οποίες απομένουν για να ολοκληρωθεί το φετινό «θρίλερ» της κατάθεσης των φορολογικών δηλώσεων

Τυπικά, η προθεσμία λήγει την Παρασκευή 30 Αυγούστου, ωστόσο οι φορολογούμενοι θα έχουν τη δυνατότητα να υποβάλλουν εμπρόθεσμα τις δηλώσεις τους ως τις 8.00 το πρωί της Δευτέρας στις 2 Σεπτεμβρίου."
.............ΔΗΛ. 150.000 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ και φπα και απδ και Ε9 ΚΑΙ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΔΟΥΛΙΑ κλπ κλπ κλπ κλπ !!!!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ( ΑΝΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ) ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΞΟΥΜΕ
image description C.F.C. | Αυγούστου 28, 2013 2:55 μ.μ. | Reply
Αν μου εξηγήσετε γιατί θα πρέπει να ειδοποιούμε τον καθένα για τις υποχρεώσεις του θα αποδεχθώ πως έχω ευθύνη ...
image description akomh επιζωn | Αυγούστου 28, 2013 12:57 μ.μ. | Reply
κι εγώ θα το θυμάμαι στις εκλογές ! δεν είναι μικρό το απάνθρωπο να μας χωρίσουν από τις οικογένειές μας. Αυτοί στις παραλίες κι εμείς στις οθόνες και να καυχιόνται ότι όλα βαίνουν καλώς γιατί κάποια κορόιδα δουλεύουν νύχτα μέρα.
Και δεν είμαι μόνος μου. Μιλάμε για καμιά 25αριά ψηφαλάκια τουλάχιστον (γιατί είμαστε και μεγάλο σόι!)
image description SOYLA | Αυγούστου 28, 2013 1:28 μ.μ. | Reply
Να δω πόσοι αγανακτησμένοι θα το θυμηθούν στις ερχόμενες εκλογές το ζόρι που τραβάμε όχι μ όνο τώρα, αλλά και όλη τη χρονιά. Θα δω πάλι κανένα πρώτο κόμμα περίεργο και θα πάρω μαστίγιο!!!!
image description SARAKINOS | Αυγούστου 28, 2013 3:26 μ.μ. | Reply
Αγαπητέ συνάδελφε CFC, πολλοί συνάδελφοι και εγώ βέβαια, έχουμε κατάσταση "ιδιωτών" πελατών, που τους ειδοποιούμε με ραντεβού και κατάλογο των χαρτιών που χρειαζόμαστε. Βλέπεις το κράτος δεν τους στέλνει , όπως παλιότερα, καμιά ειδοποίηση και ασφαλώς δεν περιμένεις, ειδικά στην επαρχία, να έλθουν μόνοι τους. Αν έχεις επιλέξει να μην ειδοποιείς, είναι θέμα οργάνωσής σου και δεν έχω κανένα δικαίωμα να το κρίνω. Για τον λόγο αυτό έγραψα "ευθυνόμαστε". Αυτά και ας μη σφαζόμαστε μεταξύ μας , γιατί αυτό επιδιώκουν οι παραπάνω από μας...
image description sakis24 | Αυγούστου 28, 2013 2:04 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ?

http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1860158
image description C.F.C. | Αυγούστου 28, 2013 5:20 μ.μ. | Reply
Συνάδελφε Παριανέ, δεν σφαζόμαστε μεταξύ μας (τουλάχιστον όχι οι δυό μας, άλλωστε από δημοσιεύσεις σου που έχω διαβάσει σε έχω σε εκτίμηση κι ας μη σε ξέρω προσωπικά). Απλά η ένστασή μου έγκειται στο, γιατί π.χ., για το Α21 μας έχουν μουρλάνει στα τηλέφωνα (από κάπου ενημερώθηκαν μάλλον) και για την φορολογική τους δήλωση ή το Ε9 κάνουν το κορόιδο (από κάπου δεν ενημερώθηκαν μάλλον). Και, ασφαλώς και δεν περιμένω, όχι μόνο ειδικά στην επαρχία αλλά σε όλη την Ελλάδα, να έλθουν μόνοι τους, αλλά δεν ευθύνομαι για το αν θα έρθουν, πότε θα έρθουν, τι θα φέρουν όταν αποφασίσουν να έρθουν κλπ και θεωρώ πως η υποβολή της δήλωσής τους είναι δική τους ευθύνη και άγχος κι όχι δικό μου. Τέλος της "αντιπαράθεσης", συνέχεια, αν το επιθυμείς, μέσω pm.
image description DC997908072 | Αυγούστου 28, 2013 5:54 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΥΡΙΕ ΘΕΟΧΑΡΗ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΜΑΣ.
ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ,ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΜΕ, ΑΣ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΠΡΑΞΑΜΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΧΑΜΕΝΗ.ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο