Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Στουρνάρας: Αν δεν κάνουμε κάτι θα καταρρεύσουν οι τράπεζες

Στουρνάρας: Αν δεν κάνουμε κάτι θα καταρρεύσουν οι τράπεζες              
 
 Τον κίνδυνο κατάρρευσης των τραπεζών επισείει ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας, αναφερόμενος, με δήλωσή του στη Realnews, στο πρόβλημα που προκύπτει από τα "κόκκινα" στεγαστικά δάνεια, θέτοντας ζήτημα σταδιακής επανεκκίνησης των πλειστηριασμών για την πρώτη κατοικία. Ο κ. Στουρνάρας, στη δήλωσή του στην εφημερίδα τονίζει ότι «δεν μπορούμε να μην κάνουμε κάτι, γιατι διαφορετικά θα καταρρεύσουν οι τράπεζες». Διαβεβαιώνει, πάντως, ότι «θα τεθούν κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια, ώστε να προστατεύονται αυτοί που έχουν πραγματικά ανάγκη και να μην βρίσκουν ευκαιρία να αποφύγουν την καταβολή των δόσεων οι κακοπληρωτές».
 




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description xxxoulio | Αυγούστου 19, 2013 9:14 π.μ. | Reply
Na καταρρεύσουν και να γίνουν χίλια κομμάτια...Στα τσακίδια....
image description Δμήτρης | Αυγούστου 19, 2013 9:21 π.μ. | Reply
+άπειροοοο!!!!
image description teo8111 | Αυγούστου 19, 2013 9:59 π.μ. | Reply
Ας υποθέσουμε πως αίρεται η απαγόρευση των πλειστηριασμών έστω για όλα τα ακίνητα και βγαίνουν στο σφυρί. Ποιος θα αγοράσει και σε ποιες τιμές; Ποιο ποσοστό των επισφαλών απαιτήσεων θα ανακτήσουν οι τράπεζες; Νομίζω πως οι ζημιές για τις τράπεζες είναι δεδομένες και το αν θα βγουν στο σφυρί ή όχι ακίνητα ελάχιστα θα επηρεάσει το γεγονός της φούσκας των ακινήτων. Πχ ένα δάνειο 200.000 για την απόκτηση ακινήτου το οποίο σήμερα δεν μπορεί να πουληθεί ούτε στο μισό, πόσο νομίζουν ότι θα αποκτηθεί σε ένα πλειστηριασμό. Και αυτοί που θα πάνε να αγοράσουν στους πλειστηριασμούς δεν θα είναι τπτ γατάκια.
image description SOYLA | Αυγούστου 19, 2013 10:37 π.μ. | Reply
Πρόκειται για ιδιωτικές επιχειρήσεις, οι οποίες έλαβαν ένα επαγγελματικό ρίσκο που δεν τους βγήκε. Και σε εμένα χρωστούν οι πελάτες μου, αλλά δε μου χαρίζει χρήματα το κράτος για "ανακεφαλαιοποίηση".
image description PANICD7 | Αυγούστου 19, 2013 10:35 π.μ. | Reply
Ας καταρρεύσουν οι τράπεζες, . Επιλογή τους ήταν η ανεξέλεγκτη πιστωτική επέκταση .
Ας κλείσουν οι τράπεζες ώστε να ανοίξουν νέες κρατικές που να παράγουν κέρδη για το κράτος .
Όσο για τις καταθέσεις -ως γνωστόν- το κράτος τις εγγυάται, όχι οι τράπεζες .
Όσο για την αγορά ακινήτων έχει ήδη καταρρεύσει κ θέλει 10ετία για να επανέλθει . Δικαιολογία είναι ώστε να πουληθούν τα φιλέτα .
image description xristosserres | Αυγούστου 19, 2013 11:53 π.μ. | Reply
'πρεπει να κανουμε κατι να μην καταρευσουν οι τραπεζες'???
σημαινει...σας πηραμε και τις δικιες σας καταθεσεις οπως στην Κυπρο και σε Ελλαδα πανω απο 20000 ευρω...
image description gdp | Αυγούστου 19, 2013 12:47 μ.μ. | Reply
Αυτος δεν ηταν πριν ελαχιστότατο καιρο που ελεγε οτι δεν εχουν κανενα προβλημα οι τραπεζες??? Τωρα ξαφνικα θα καταρρευσουν??? Χωρις ντροπη και αιδω, χρησιμοποιουν τις λεξεις καταπως τους βολευει και καταπου θελουν να στρεψουν την κοινη γνωμη. Τι θα πει πχ κακοπληρωτες ενω εχουν? Αν πχ ενας ταλαιπωρος εχει ενα σπιτι για το οποιο πηρε δανειο και λογω συνθηκων δεν μπορει να αποπληρωσει ή να εξυπηρετησει με συνεπεια και εχει κιενα πατρικο στο χωριο, σημαινει οτι ειναι κακοπληρωτης ή απλα σημαινει οτι οι Στουρναραιοι δεν εχουν τσιπα και ντροπη????
Και οι τραπεζες παρεπιπτοντως ειναι ΚΡΑΤΙΚΕΣ. Απλως τις χαριζουν στους χρεωκοπημενους τραπεζιτες, οπως και τα σπιτια μας!!!
image description gIORGos | Αυγούστου 19, 2013 1:16 μ.μ. | Reply
Προκλητικότατη η δήλωση προς μια κοινωνία που αναστενάζει από τους χειρισμούς των διοικούντων. Αίσχος !!!! Ντροπή !!!!
image description markos347 | Αυγούστου 19, 2013 3:59 μ.μ. | Reply
Πότε με το καλό?
image description POULOPOULOS | Αυγούστου 19, 2013 4:17 μ.μ. | Reply
Όσοι λέτε να καταρρεύσουν οι τράπεζες είστε λογιστές? Να το έλεγε κανένας θεολόγος να πω οκ. Αν μαζί με τις τράπεζες καταρρεύσει και όλη η οικονομία είναι καλά? Προφανώς οποιος δεν έχει λεφτά δεν τον νοιάζουν οι άλλοι. Σωστά? Αυτοί που θέλουν τόσο απλά να μην ξεπληρωθεί κανένα δάνειο, έχουν ιδέα ότι τα δάνεια είναι οι καταθέσεις του κόσμου? Δεν λέω ότι πρέπει να πάρουν τα σπίτια των ανέργων κλπ. αλλά ψυχραιμία. Έχετε δει καμια χώρα που οι τράπεζες τους να μοιράζουν στεγαστικά και όποτε δεν γουστάρει ο οφειλέτης και να διαγράφει και το χρέος και να κρατάει και το σπίτι? Οι εργαζόμενοι στις τράπεζες σας νοιαζουν καθόλου? Πραγματικά κύριοι και κυρίες ψυχραιμία. Και έλεος δηλαδή, κάθε μέρα εδώ μέσα πέφτει το θάψιμο του αιώνα με όρους Τούρκικου καφενείου, που έχει καταντήσει αηδία. Καμια σοβαρή πρόταση υπάρχει? Ξέρω ναι, στα τσακίδια οι τράπεζες και ο άσχετος Στουρνάρας, κρέμασμα στο Σύνταγμα κλπ. Καληνύχτα....
image description markos347 | Αυγούστου 19, 2013 9:40 μ.μ. | Reply
Όχι τσαγγάριδες...
image description pantazis | Αυγούστου 19, 2013 4:42 μ.μ. | Reply
Φίλε POULOPOULE ούτε απο μέρους σου είδα καμία πρόταση,
image description POULOPOULOS | Αυγούστου 19, 2013 4:33 μ.μ. | Reply
Συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ / Καμμένων με το ΥΠΟΙΚ στο ΚΚΕ. Αξιωματική Αντιπολιτευση η ΧΑ
image description αλφα | Αυγούστου 19, 2013 5:04 μ.μ. | Reply
ΕΥΤΥΧΩΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΠΑΝΤΩΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ!!
image description markos347 | Αυγούστου 19, 2013 9:01 μ.μ. | Reply
Το θέμα με τις τράπεζες είναι η "τακτική" τους...πάτησαν πάνω στην αδυναμία/αφέλεια/βλακεία του Έλληνα ο οποίος πίστεψε ότι με την τράπεζα στο πλευρό του μπορεί να κατακτήσει τα πάντα...η τράπεζα απ' την άλλη χορήγησε δάνεια και πιστώσεις σε ανθρώπους που δεν ήταν φερέγγυοι, τα παιχνίδια των τραπεζών (domino, εξαγορές, πίτες κλπ) ήταν και παραμένουν άγνωστα για τον απλό πολίτη, και τώρα ως στυγνή επιχείρηση κοιτά το συμφέρον της και μόνο, γυρνώντας τη πλάτη στους πελάτες της, γιατί πολύ απλά την ενδιαφέρει μόνο "όποιος" έχει κεφάλαιο...

Εννοείται πως δεν μπορούμε να έχουμε σύγχρονη κοινωνία χωρίς τράπεζες, αλλά θέλουμε ελεγχόμενες τράπεζες. Νομίζω πως έχουν λίγη παραπάνω δύναμη/επιρροή απ' όσο θα 'πρεπε...