Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Διευκρινίσεις και από το Υπ. Οικονομικών για την υποβολή δήλωσης Ε9

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
Νίκης 5-7
10180 Αθήνα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ                                                  
Tηλ.:  210-3332553/4
Fax: 210-3332559
e-mail: [email protected]

Παρασκευή, 02 Αυγούστου 2013

Δελτίο Τύπου

Με αφορμή δημοσιεύματα σχετικά με την υποχρέωση υποβολής δήλωσης στοιχείων ακινήτων (Ε9) εξ αρχής από όλους τους φορολογουμένους, από το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι η δήλωση αυτή υποβάλλεται μόνο στην περίπτωση που υπάρχει μεταβολή της περιουσιακής κατάστασης του φορολογουμένου κατά το προηγούμενο έτος.

Ειδικά για το έτος 2013, όπως ορίζεται από τις σχετικές διατάξεις (άρ.19 ν. 4110/2013), οι φορολογούμενοι οι οποίοι, κατά την 1.1.2013, έχουν εμπράγματα δικαιώματα σε γήπεδα εκτός σχεδίου πόλης ή οικισμού υποχρεούνται να ελέγξουν ηλεκτρονικά, μέχρι 15.9.2013, την περιουσιακή τους κατάσταση, όπως αυτή εμφανίζεται στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων ("Υποβολή δηλώσεων στοιχείων ακινήτων Ε9") , προκειμένου να τη συμπληρώσουν, τροποποιήσουν και οριστικοποιήσουν.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description nikos | Αυγούστου 2, 2013 3:02 μ.μ. | Reply
βγαλτε ανακοινωση σε ΤV, εφημεριδες περιοδικα για να ενημερωθουν οι φορολογουμενοι γιατι πρεπει να το κανουν και γιατι πρεπει να ξαναπληρωσουν για αλλη μια φορα το μπαχαλο του κρατπυς , καθοριστε ημερομηνια υποβολης τουλαχιστον μεχρι 31/12 και τοτε το συζηταμε. εγω δεν προκειται να παρω τηλεφωνο κανεναν, θα κανω Ε9 μονον σε αυτους που ειχαν μεταβολες το 2012 αφου με εχουν πληρωσει να το κανω αυτο, και οποιος εμφανιστει Σεπτμεβριο και θελει να κανει αυτη τη δουλεια θα του πω οτι αν προλαβω μεχρι 15/9 εχει καλως αλλιως δεν το κανω εκτος και αν δωσουν παραταση. απλα τα πραγματα, ουτε αγχος ουτε πιεση οποιος δεν του αρεσει ας παει σε αλλο συναδελφο να τον εξυπηρετησει αν προλαβαινει.
image description Game over...... | Αυγούστου 3, 2013 11:37 μ.μ. | Reply
Σωστός ο παίχτης !!!! Μόνο σε οσους έχουν αλλαγές το 2012. Αυτο ειχα σκεφτεί κι εγώ.
Επίσης, θέλω να πω οτι δεν εκανα ΚΑΝΕΝΑ Α21. Εδωσα σαφης οδηγίες, και το έκαναν μονοι τους.
13/8 -26/8 θα πάω και διακοπές (πρωτα ο Θεός.)
image description akis | Αυγούστου 2, 2013 3:52 μ.μ. | Reply
Το θέμα είναι αν κατά την οριστικοποίηση απαιτήσει το σύστημα και συμπλήρωση των λοιπών στοιχείων (αριθμούς μετρητών κλπ). Αν ναι τότε πρόκειται στην ουσία για νέα δήλωση παρά τα περί αντιθέτου υποστηριζόμενα.
image description gus | Αυγούστου 2, 2013 4:27 μ.μ. | Reply
Το θέμα είναι επίσης εάν και εφόσον χρειάζεται ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ. Και όπως διευκρινίσαμε σε προηγούμενη δημοσίευση για πολλούς δεν χρειάζεται . Κοινώς Μπορούν να φύγουν για διακοπές και να έρθουν μετά από ένα χρόνο χωρίς να είναι απαραίτητο να επισκεφθούν την Εφαρμογή του Ε9. Αυτό ποιος δεν το καταλαβαίνει . Πόσο πιο ξεκάθαρα να το γράψουμε.
image description RaniaDo | Αυγούστου 2, 2013 8:20 μ.μ. | Reply
Ακόμη και για απλή οριστικοποίηση θέλει τον αριθμό παροχής. Και έχεις ακίνητο μέσα σε χωράφι θα πρέπει να επιλέξει αν είναι σπίτι, αποθήκη κτλ.......
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Αυγούστου 3, 2013 1:50 π.μ. | Reply
Κωστή,
η Ελλάδα δεν είναι η Αθήνα.
Ανάθεμά με και αν δεν έχουν εδώ στον Ν. Χανίων το 95% των Ε9 και ένα αγροτεμάχιο.

Επίσης,
Πόσο σιχαίνομαι αυτές τις ανακοινώσεις που ξεκινούν έτσι:
"το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι η δήλωση αυτή υποβάλλεται μόνο στην περίπτωση που υπάρχει μεταβολή της περιουσιακής κατάστασης του φορολογουμένου κατά το προηγούμενο έτος."
και τελειώνουν έτσι:
"Ειδικά για το έτος 2013, οι φορολογούμενοι οι οποίοι, κατά την 1.1.2013, έχουν εμπράγματα δικαιώματα σε γήπεδα εκτός σχεδίου πόλης ή οικισμού υποχρεούνται να ελέγξουν ηλεκτρονικά, μέχρι 15.9.2013, την περιουσιακή τους κατάσταση.."

Τις συχαίνομαι Κωστή, γιατί είναι δούλεμα.. Αυτό είναι...
image description panagos | Αυγούστου 2, 2013 4:14 μ.μ. | Reply
Όπως το είπε ο akis!!! Νέο Ε9 είναι, απλά το διατυπώνουν με περιτύλιγμα!!! Καραγκιοζιλίκια πράγματα.
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Αυγούστου 3, 2013 1:27 π.μ. | Reply
Κωστή,
η Ελλάδα δεν είναι η Αθήνα.
Ανάθεμά με και αν δεν έχουν εδώ στον Ν. Χανίων το 95% των Ε9 και ένα αγροτεμάχιο.

Επίσης,
Πόσο σιχαίνομαι αυτές τις ανακοινώσεις που ξεκινούν έτσι:
"το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνεται ότι η δήλωση αυτή υποβάλλεται μόνο στην περίπτωση που υπάρχει μεταβολή της περιουσιακής κατάστασης του φορολογουμένου κατά το προηγούμενο έτος."
και τελειώνουν έτσι:
"Ειδικά για το έτος 2013, οι φορολογούμενοι οι οποίοι, κατά την 1.1.2013, έχουν εμπράγματα δικαιώματα σε γήπεδα εκτός σχεδίου πόλης ή οικισμού υποχρεούνται να ελέγξουν ηλεκτρονικά, μέχρι 15.9.2013, την περιουσιακή τους κατάσταση.."

Τις συχαίνομαι Κωστή, γιατί είναι δούλεμα.. Αυτό είναι...
image description Your Name | Αυγούστου 2, 2013 4:11 μ.μ. | Reply
Αφού ο κόσμος σχεδόν έχει τελειώσει με τις φορολογικές του δηλώσεις έβγαλαν εγκύκλιο για το ε9…… φυσικά όποιος «πιστός» θέλει ας μπει στην εφαρμογή να δει πόσο εύχρηστη είναι……4 ώρες για 10 εγγραφές….. δυστηχώς τα θέλει όλα γραμμή, γραμμή, ακόμα και για απλή οριστικοποίηση χωρίς καμοία αλλαγή....
image description Your Name | Αυγούστου 2, 2013 4:36 μ.μ. | Reply
Όταν η ΠΟΛ 1175/29-7-2013 αναφέρει
«2. Η δήλωση στοιχείων ακινήτων υποβάλλεται ηλεκτρονικά μέσω διαδικτύου ατομικά από κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, το οποίο απαιτείται να είναι ενεργός χρήστης των υπηρεσιών του Taxisnet»
μετά γιατί ο φορολογούμενος δεν μπορεί να πιστέψει τον λογιστή του...... και ο λογιστής του να προσπαθεί να είναι επαγγελματίας....
image description ΑΛΕΞΗΣ06 | Αυγούστου 2, 2013 4:13 μ.μ. | Reply
Θα πρέπει να ενημερώσουμε το αγαπητό Υπουργείο Οικονομικών ότι τα χειρόγραφα Ε9 που κατατέθηκαν -εμπρόθεσμα και νόμιμα- από τα έτη 2005 ως 2011 σε πολλές περιπτώσεις τα στοιχεία τους δεν έχουν καταχωρηθεί στην ηλεκτρονική εφαρμογή Ε9 και όχι με ευθύνη των φορολογουμένων. Στην ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ενός λογιστικού γραφείου αυτά είναι μερικές δεκάδες-εκατοντάδες και σίγουρα σε όλη την Ελλάδα είναι μερικά εκατομμύρια. Ας φροντίσουν λοιπόν εκεί στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΑΣ να δώσουν μια ρεαλιστική λύση με προθεσμίες που να είναι εφικτές ΚΑΙ ΒΙΩΣΙΜΕΣ. Ειδάλλως να μας πουν «Από ποια πηγή πίνουν νερό και ποιος παπάς τους βάπτισε»;
image description χρηστοσ | Αυγούστου 2, 2013 5:15 μ.μ. | Reply
Ως λογιστής, περνάμε μόνο τις μεταβολές του κάθε φορολογούμενου και απο εκεί και πέρα, α) δεν είναι η δουλειά μας να το ελέγξουμε την περιουσιακή κατάσταση του καθενός β) θα το κάνουμε μόνο με εντολή πελάτη και επι πληρωμή βέβαια, γ) μας είναι αδιάφορο το αν, το πότε και το πως θα μαζέψει χρήματα το κράτος. Δεν πληρωνόμαστε απο το κράτος αλλά μόνο απο τον πελάτη μας και αυτόν εξυπηρετούμε και μόνο!!!!
image description νικοσ | Αυγούστου 2, 2013 5:13 μ.μ. | Reply
"....υποβάλλεται μόνο στην περίπτωση που υπάρχει μεταβολή της περιουσιακής κατάστασης του φορολογουμένου κατά το προηγούμενο έτος."
γιατι πρεπει να το κανουν ολοι το ε9? ειναι ξεκαθαρο οτι αφορα μονο οσους εχουν μεταβολες....
image description nikos | Αυγούστου 2, 2013 5:04 μ.μ. | Reply
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΝΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΔΩΡΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΔΕΗ. ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΚΙΝΗΤΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ. ΗΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ 15 ΜΕΡΕΣ.ΝΑ ΔΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ......
image description 235711 | Αυγούστου 2, 2013 6:05 μ.μ. | Reply
Θα κλείσετε για 15 μέρες;;; ....Αμαρτία....
image description NIKOS | Αυγούστου 2, 2013 7:29 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ?
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.
ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ.........
image description hello απο την επαρχια | Αυγούστου 2, 2013 6:34 μ.μ. | Reply
Την επαρχία την σκέφτεται καθόλου το υπουργείο μας? Άνθρωποι ηλικιωμένοι, αγράμματοι, συνταξιούχοι του ΟΓΑ που βοηθούν και άνεργα παιδιά στην πόλη, ατυχώς ιδιοκτήτες μικρών αγροτεμαχίων χωρίς καμιά αξία τώρα πλέον, να ορίστικοποιήσουν τίνι τρόπο το Ε9? Μέσω του λογιστή τους? Από όλους τους πελάτες μου ζήτημα είναι αν έχω 10 Ε9 χωρις αγροτεμάχια. Πως θα βγει αυτή η δουλειά μέχρι 15/9 και ποιος θα με πληρώσει??????
image description Νενια κ. | Αυγούστου 2, 2013 7:54 μ.μ. | Reply
Ας απαντήσει κάποιος λογιστής, αν έχει μπει σήμερα στο σύστημα , τι δυνατότητα έχει αυτή τη στιγμή. Δεν είναι δυνατόν οι εφημερίδες και τα blogs να δημοσιεύουν ότι καλούνται όλοι οι φορολογούμενοι να υποβάλλουν νέα δήλωση στοιχείων ακινήτων (Ε9) και το Υπ. Οικονομικών να τους διαψεύδει? Προσωπικά πιστεύω ότι το προτελευταίο σχόλιο του nikou είναι και το σωστό. Ωστόσο το υπουργείο θα πρέπει να προβεί άμεσα σε νέα διευκρίνηση. Ίσως να είναι το επόμενο βήμα, το νέο Ε9. Προς το παρόν το πιο πιθανό είναι να ισχύει μόνο, αν υπάρχουν μεταβολές στο 2012 τότε μπαίνεις και το υποβάλλεις.
image description δημητριος | Αυγούστου 2, 2013 9:38 μ.μ. | Reply
δεν ξερω τι ληγμενα παιρνουν...
αλλά
ή δεν ξερουν οτι προκειται για μερικα εκατομμυρια ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
[δεν μιλαμε για χωραφια...μιλαμε για ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ]
ή ξερουν και προσπαθουν να τα δωσουν εκει που θελουΝ

ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ.....
image description ΓΙΩΤΗΣ | Αυγούστου 2, 2013 10:17 μ.μ. | Reply
οπως τα ειπε ο φιλος πιο πανω ,εχεις 1 αγροτεμαχιο ??? δωρο η συμπληρωση ολων των μετρητων στα ακινητα,επισης παρατηρησα σε ε9 το οποιο ειχα στειλει με την νεα εφαρμογη το 2011 μου ζητουσε παλι εντοπισμο οικοδ τετραγωνου.
τελευταιο και καλυτερο σε αγροτεμαχιο μου ζητουσε μεσα απο μενου του ε9 να το προσδιορισω ως εξης ΄΄ το αγροτεμαχιο βρισκεται δεξια της εθνικης οδου αθηνων λαμιας ?''
ή ΄΄το αγροτεμαχιο βρισκεται αριστερα της εθνικης οδου αθηνων λαμιας ?''
ο πελατης μου απαντησε ΄΄ οπως πηγαινω για αθηνα η για λαμια? ΄΄ χαχαχαχαχαχαχαχαχ
πραγματικο γεγονος.
image description neos | Αυγούστου 3, 2013 2:28 π.μ. | Reply
Και εδώ κολλάει η μαντινάδα

Η γλάστρα που είναι δεξιά
στη σκάλα όταν βγαίνεις
είναι κυρα μου αριστερά
όταν θα κατεβαίνεις...!!!!!
image description giorgio | Αυγούστου 3, 2013 2:00 π.μ. | Reply
Εγω εχω βρει την λυση στα αγροτεμαχια .Τα βαζω ολα στο ευρητερο ΔΔ και τελος.Ας πανε να τα βρουνε.Δεν ειμαι ουτε τοπογραφος ουτε μηχανικος,Και το υπουργειο θα επρεπε να τα αναθεσει σε αυτους και οχι σε εμας.βΑΡΕΘΗΚΑ να συμπληρωνω Ε9 .Καθε χρονο και κατι καινουργιο θελουν.Ετρεχα σαν τρελος να οριστικοποιησω το 2012 τζαμπα γιατι πλεον ντρεπομαι να λεω στους πελατες παλι για Ε9.Και τωρα τι θα τους ξανακαλω να ερθουν παλι για Ε9?
Και οσοι ερθουν θα τους τα κανω παλι τζαμπα.Δεν με πειραζει αυτο.Αυτο που με πειραζει ειναι οτι οι ανθρωποι (γενικα)ειναι ανεργοι δεν ξερουν που χρωστανε και ενα υπουργειο τους αναγκαζει να κανουν ενα σωρο απο πραγματα τα οποια θα πρεπει να πληρωσουν ξανα και ξανα και ξανα
Τελος του χρονου θα κανω παυση εργασιων.Το εχω αποφασισει.Δεν με ενδιαφερει πως θα ζησω.Απλα δεν θελω να με βρει το εμφραγμα πανω σε ενα γραφειο ξημερωματα αγκαλια με ενα πληκτρολογιο.Θελω οτι παθω να το παθω με τους ανθρωπους που με αγαπουν και που απο τοτε που αρχισα να κανω αυτην την δουλεια τους εχω παραμελησει.Εχω χασει και φιλους γιατι παντα ειχα δουλεια.Και δεν ειμαι κανενας φραγκατος λογιστης γιατι αυτο θα σκεφτουν μερικοι "καλοι" συναδελφοι.Δεν ειμαι κανενας βολεμενος.Απλα ΒΑΡΕΘΗΚΑ να δουλευω και να ζω σε μια χωρα που ζηταει τα παντα απο τους πολιτες και αυτη δεν προσφερει απολυτος ΤΙΠΟΤΑ σε αυτους
Αυτα αγαπητοι μου κι ελπιζω καποιοι να με καταλαβαν
Καλη συνεχεια καλο κουραγιο και δυναμη
image description ge0 | Αυγούστου 3, 2013 8:43 π.μ. | Reply
απο το 2008-09 αυτο κρατει αυτη η ιστορια ..... τοτε με τις ειδοποιησεις ...με το γνωστο "μου εστειλαν ειδοποιηση οτι μου εκανες λαθος το ε9" ....τοτε δεν καναμε τιποτα ... οριστε τωρα μετα 5 χρονια κανουμε τα ιδια και τα ιδια αμοισθη η σχεδον αμοισθη!! και ολα αυτα επειδη κανεις δε μας ζητησε τη γνωμη μας και ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΑΜΕ
image description ge0 | Αυγούστου 3, 2013 8:59 π.μ. | Reply
το γηπεδα σαν ορος ειναι σωστος .... η λεξη αγροτεμαχια ομως ειναι πιο σωστος σκοπιμα δεν την χχρησιμοποιησαν ? ??
image description FOTIS | Αυγούστου 6, 2013 9:55 π.μ. | Reply
Από πότε η λέξη "γήπεδα", μεταφράζεται σε αγροτεμάχια;
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο