Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Υποχρεωτική η αναγραφή των αριθμών παροχής όλων των ακινήτων στο Ε9 του 2013

Σύμφωνα με την "ΠΟΛ.1175/10.7.2013 Τύπος και περιεχόμενο της δήλωσης στοιχείων ακινήτων (Ε9) φυσικών και νομικών προσώπων έτους 2013 και διαδικασία υποβολής της" είναι υποχρεωτική η αναγραφή των αριθμών παροχής ηλεκτρικής ενέργειας, για ΟΛΑ τα ακίνητα εφόσον αυτά από την 1η Ιανουαρίου 2013 ήταν ηλεκτροδοτούμενα ή είναι ηλεκτροδοτούμενα κατά την ημερομηνία υποβολής της δήλωσης.

Επίσης στην δήλωση αναγράφεται α) η επιφάνεια των κατοικιών – μονοκατοικιών, αποθηκών, γεωργικών κτισμάτων επαγγελματικών στεγών ή άλλων ειδικών κτηρίων που βρίσκονται εντός αγροτεμαχίου καθώς και το σύνολο της επιφανείας τους.

β) το μήκος της πρόσοψης ή το άθροισμα των προσόψεων της επαγγελματικής στέγης ή του οικοπέδου.

Επίσης  Στις «ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥ» της δήλωσης στοιχείων ακινήτων υποχρεωτικά αναγράφεται:

i. Σε περίπτωση προσθήκης νέου ακινήτου ή διαγραφής ακινήτου που έχει δηλωθεί σε προηγούμενες δηλώσεις στοιχείων ακινήτων του υποχρέου, ο αριθμός και η ημερομηνία του συμβολαίου αγοράς ή πώλησης καθώς και το ονοματεπώνυμο και η έδρα του συμβολαιογράφου.

ii. Σε περίπτωση εισαγωγής κληρονομιαίων ακινήτων αναγράφεται ο Α.Φ.Μ. ή η ταυτότητα και το ονοματεπώνυμο του αποβιώσαντος καθώς και η ημερομηνία θανάτου αυτού.

iii. Σε περίπτωση μεταβολής που επήλθε σε ακίνητο εντός του έτους 2012, αναγράφονται η ημερομηνία και ο οικείος αριθμός του παραστατικού (συμβόλαιο, άδεια οικοδομής κ.λπ.) που αποδεικνύει τη μεταβολή.


Υπενθυμίζουμε τέλος στους συναδέλφους ότι η υποβολή της δήλωσης στοιχείων ακινήτων Ε9 για το 2012 (ακίνητα που υπάρχουν την 1.1.2013) είναι υποχρεωτική για όλα τα νομικά πρόσωπα.
Επίσης, στην συγκεκριμένη δήλωση θα πρέπει να δηλωθούν εξ αρχής όλα τα ακίνητα του κάθε νομικού προσώπου, όπως ρητώς προβλέπεται στην παρ. 1 του άρθρου 23 του νόμου 3427/2005 μετά την τροποποίηση του με τον νόμο 4110/2013.





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description sokler | Αυγούστου 1, 2013 12:50 μ.μ. | Reply
Αν κάποιος δεν υποχρεούται σε υποβολη Ε9, πρέπει να κάνει οριστικοποίηση περιουσιακής κατάστασης με τα υπάρχοντα ακίνητα? πρέπει και σε αυτή την περίπτωση να εισάγει όλους τους αριθμούς παροχής από τα υπάρχοντα ακίνητα ?
image description gus | Αυγούστου 1, 2013 1:01 μ.μ. | Reply
Ναι δεν σε αφήνει να οριστικοποιήσεις ένα δεν συμπληρώσεις τους αριθμούς παροχής σε όλα τα ακίνητα.
image description ΓΙΑΝΝΗΣ | Αυγούστου 1, 2013 1:38 μ.μ. | Reply
ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!
image description ΒΑΣΙΛΗΣ Β. | Αυγούστου 1, 2013 1:16 μ.μ. | Reply
Λογικό το βρίσκω
image description KERKYRA | Αυγούστου 1, 2013 1:19 μ.μ. | Reply
παντως για τα νομικα προσωπα τα χει ολα τα ακινητα μεσα...δεν καταλαβαινω τι εννοει οτι πρεπει να ξαναδηλωθουν !!!αφου η περουσιακη κατασταση τα χει ολα μεσα απο παλια...για να βαλεις δηλαδη της παροχες θα ξαναυποβαλουμε ε9?? ...τι ειναι τουτοι ρε!!!???α ρε τζιμανια συμβουλατορες του υποικ...
image description Your Name | Αυγούστου 1, 2013 4:19 μ.μ. | Reply
Ειναι πλεον κατανοητο απο ολους μας οτι εκει στο υπουργειο ταχουν κανει σαλατα.Δεν υπαρχει κανενας σχεδιασμος παρα σπασμωδικες κινησεις εντρομου πανικου ωστε να δειξουν στα αφεντικα τους πως παραγουν εργο.Εργο,το οποιο θα φερουν εις περας τα γνωστα κοροιδα κι ο απλος φορολογουμενος πολιτης.Τα συνδικαλιστικα μας οργαμα οφειλουν σημερα να εργανωσουν μεθοδους ενημερωσης των πολιτων αποκαλυπτοντας στον ελληνα πολιτη την προχειροτητα με την οποια τον αντιμετωπιζει η κυβερνηση.
image description Your Name | Αυγούστου 1, 2013 4:31 μ.μ. | Reply
ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΛΟΤΑΧΩΣ.ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΛΕΤΕ ΚΑΘΑΡΗ ΑΛΗΤΑΡΑΔΕΣ.
image description gkazan | Αυγούστου 1, 2013 9:54 μ.μ. | Reply
Ευσεβείς πόθοι... Αφού πάλι η Μοναδιαία (πως το λένε στα Αγγλικά βρε παιδάκι μου; Σινγκιολαρ; Δεν με βοηθάνε και τα τσάτρα-πάτρα Αγγλικούλια μου), θα καθαρίσει πάλι...
image description NIKOΣ | Αυγούστου 1, 2013 5:59 μ.μ. | Reply
Επιτέλους. Συνεχής απλοποίηση της φορολογικής νομοθεσίας. Μπράβο
image description All Bandy | Αυγούστου 1, 2013 6:51 μ.μ. | Reply
Ελα Αλέκο!!!!!
Πότε είπαμε πως το θες το Ε9?????
Πότεεε???
image description Your Name | Αυγούστου 1, 2013 6:21 μ.μ. | Reply
Εγώ το θέλω στις 15/9.Θα δείξω κι επιεικία σας λέω.Αρχίστε εσείς να στέλνετε και μπορεί να δοθεί και παράταση αν μαφήσουν τα αφεντικά μου...
image description Your Name | Αυγούστου 1, 2013 7:16 μ.μ. | Reply
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΒΡΕ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΕΣ???????ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝΟΙΞΕ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ....
image description Your Name | Αυγούστου 1, 2013 7:26 μ.μ. | Reply
Προφανώς νομίζουν ότι όλοι οι φορολογούμενοι μετά τις 20 Αυγούστου θα τρέχουν στα λογιστικά γραφεία για να ξανακάνουν Ε9,ξανά και ξανά και ξανά........και νομίζετε ότι θα έχετε εικόνα έτσι όπως καπνίσει στον κάθε άσχετο ότι την γουστάρει έως 15/9 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα......είστε θεόμουρλοι πανάθεμά σας....
image description ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ | Αυγούστου 1, 2013 7:45 μ.μ. | Reply
να βαλουν τα τζιμανια τους να βρουν τα χειρογραφα ε9 που εχουμε υποβαλλει και να τα διορθωσουν πρωτα!! οχι που φαγανε τα λεφτα για το συστημα του ε9 και δεν εχουν κανει απολυτως ΤΙΠΟΤΑ!!!
image description ZZTOP | Αυγούστου 1, 2013 7:58 μ.μ. | Reply
E9 να ειναι οι μερες τους
image description GREC | Αυγούστου 1, 2013 7:01 μ.μ. | Reply
Ρε δεν πάτε στο διάολο κι ακόμα παραπέρα.Πείτε τον πρώην κόκκινο πρόεδρο με τα τρομερά λογισμικά να τα στείλει απευθείας στην γγπσ
image description xristo | Αυγούστου 1, 2013 7:55 μ.μ. | Reply
Στα ε9 που έχω στείλει φέτος δεν γράφω τίποτα στις σημειώσεις και προχωράει κανονικά, άρα δεν είναι υποχρεωτικό πεδίο. Όσον αφορά τις εταιρείες, είδα και γω μέσα να μην έχει τίποτα ενώ έχει δηλωθεί το ακίνητο απο το 2010 και πληρώνει και ΦΑΠ. Σήμερα για αυτό το θέμα είχα επικοινωνία με την εφορία για το τι συμβαίνει και δεν το βλέπουμε ενω έχουμε υποβάλει και πληρώσει τα πάντα και ο υπάλληλος δεν ήξερε, ψαχνόταν και αυτός!!!! μου είπε να πάρω τηλ στο ΤΑΧΙΣ μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα!! Όσοι δεν έχουν μεταβολή στην περιουσιακή τους κατάσταση δεν χρειάζεται να κάνουν ε9, άρα ας το οριστικοποιήσει μόνο του το σύστημα όπως έκανε το 2010 και το 2011. Σιγά μη φέρει ο κόσμος πάλι όλους τους αριθμούς παροχης ΔΕΗ!!!! Εν κατακλείδι, κάνουμε ε9 μόνο για τις εταιρείες και για όσους έχουν μεταβολή, μέχρι 15/9 προλαβαίνουμε άνετα. Για τα υπόλοιπα ας βγάλει άκρη το Υπουργείο μόνο του.
image description MANOS KRITI | Αυγούστου 1, 2013 8:22 μ.μ. | Reply
ΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΓΥΡΕΨΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑΦΙ.ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ.
image description georkar | Αυγούστου 1, 2013 9:38 μ.μ. | Reply
Πιστευω οτι πεπει να προσθεσουν και το ερωτημα "ποσα απιδια παιρνει ο σακος"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description Your Name | Αυγούστου 1, 2013 10:07 μ.μ. | Reply
Οποιος ασχοληθει ειναι βλακας και κανει ζημια στον κλαδο....μοναχα τις μεταβολες.....και αειστονκορακα ηλιθιοι...
image description TasosX | Αυγούστου 2, 2013 2:01 π.μ. | Reply
Για να ειμαστε ετοιμοι για το επομενο βημα, παρτε μια φωτογραφικη μηχανη και μια ηλεκτρονικη ζυγαρια ( στα παγια τα περναμε) να εχετε στο γραφειο. Θα χρειαστει να ζυγισουμε τους πελατες και να τους βγαλουμε φωτογραφια
image description Your Name | Αυγούστου 2, 2013 9:07 π.μ. | Reply
Κι επειδή αυτοί τρελλάθηκαν ή τέλος πάντων τα αφεντικά τους ζητάνε απίθανα πράγματα σε αδιανόητους χρόνους υλοποίησης πρέπει να ακολουθήσουμε???
Αυτά αν όντως υπήρχε σοβαρός σχεδιασμός θα έπρεπε να είχαν γνωστοποιηθεί στους πολίτες και φοροτεχνικούς από τέλη δεκεμβρίου και το πρόγραμμα να ήταν πλήρως λειτουργικό ολόκληρο το επόμενο έτος.Μονάχα έτσι μπορεί να φτιχθεί σωστή εικόνα...αλλιώς λένε ψέματα,κάνουν πασαλλείματα και φυσικά πασαλλείματα θα εισπράξουν....
image description κοροιδο | Αυγούστου 2, 2013 11:23 π.μ. | Reply
ζητανε εαν προσεξατε κ τα μετρα προσοψης, κατι σατανικο θα εχει κατεβει παλι στο μυαλο τους
βεβαια οι εκλογες θα ερθουν πολυ πιο συντομα τελικα κ εχω απορια εαν θα περασουν το 10% ετσι οπως πανε
πελατες μου φανατικοι μεχρι κ τωρα ΝΔ, τους στελνουν μονομιας στον εξω απο εδω....χαχαχα
προβλεπω μαχη συριζα- χ.α.
image description C.F.C. | Αυγούστου 2, 2013 1:06 μ.μ. | Reply
Αν έχεις ποτέ συμπληρώσει Έντυπα Αντικειμενικού Προσδιορισμού Ακινήτων μπορείς να καταλάβεις σε τι χρειάζονται τα μέτρα πρόσοψης ...
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο