Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Η εισφορά αλληλεγγύης παρατείνεται έως το 2016

Η εισφορά αλληλεγγύης παρατείνεται έως το 2016


Έως το 2016 τελικά παρατείνεται το μέτρο της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης που επιβάλλεται στα εισοδήματα με συντελεστές από 1% έως 4%, όπως αναφέρεται ρητά στην έκθεση της Κομισιόν για το ελληνικό πρόγραμμα και η οποία δόθηκε το απόγευμα της Δευτέρας στη δημοσιότητα.

Θυμίζουμε ότι η εισφορά αλληλεγγύης θεσπίστηκε με τον νόμο 3986/2011 άρθρο 29 τ και αφορά διαχειριστικές χρήσεις 2010 έως και 2014.

Στην έκθεση της Κομισιόν αναφέρεται πως η σχετική νομοθετική διάταξη για την παράταση του συγκεκριμένου μέτρου θα πρέπει να έχει περάσει από τη Βουλή το αργότερο έως τον Νοέμβριο του 2013.

Πέρα από την έκτακτη εισφορά όμως, η έκθεση αναφέρει και τα τέσσερα προαπαιτούμενα για τη δόση του Οκτωβρίου και τα οποία είναι:

- Εντός του Αυγούστου να ξεκινήσει η αναδιάρθρωση των ΕΛΒΟ, ΕΑΣ, και ΛΑΡΚΟ και η οποία να ολοκληρωθεί μέχρι τέλος Αυγούστου
- Καθορισμός των χρεών του στενού και ευρύτερου δημόσιου τομέα προς ΕΥΔΑΠ και ΕΥΑΘ
- 12.500 διαθεσιμότητες από τον δημόσιο τομέα
- Νέος κώδικας για τους δικηγόρους




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description K.D. | Ιουλίου 29, 2013 6:26 μ.μ. | Reply
Έκτακτη 7 χρόνια.... θα ξεχάσουμε και τα ελληνικά μας...
image description gus | Ιουλίου 29, 2013 7:38 μ.μ. | Reply
Είναι έκτακτη με την άλλη έννοια...
image description Δημήτρης Κ. | Ιουλίου 29, 2013 7:38 μ.μ. | Reply
Εκτακτα. Εκτακτα.
image description ΠΕΤΡΟΣ | Ιουλίου 29, 2013 7:44 μ.μ. | Reply
ΕΤΣΙ ΒΕΝΤΟΥΖΑ...................
image description ΑΓΡΙΝΙΟ | Ιουλίου 29, 2013 9:26 μ.μ. | Reply
ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...
image description panicd7 | Ιουλίου 29, 2013 9:30 μ.μ. | Reply
Όποιος είναι δεκτικός στο κουβάλημα θα είναι πάντα υποζύγιο κ όσο για το που πήγαν τα δάνεια που θα ξεπληρώνουμε για πάντα ; ιδού : http://kinisienergoipolites.blogspot.gr/2013/06/2069-05.html
image description VANMAS | Ιουλίου 29, 2013 9:42 μ.μ. | Reply
Γιατί, τώρα ανεβασμένα τα έχουμε ?
image description panicd7 | Ιουλίου 29, 2013 9:30 μ.μ. | Reply
η αν θέλετε εδώ :
http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2013-06-26-21-09-56-20130626100280/
image description zeus1984 | Ιουλίου 29, 2013 9:41 μ.μ. | Reply
ουδεν μονιμοτερον εκ του προσωρινου λενε! αυτοι ξερουν!
image description Dogofwar | Ιουλίου 29, 2013 9:28 μ.μ. | Reply
Οταν θα εξοντωθουν όλα τα εισοδήματα απο την εισφορά που εχει μια μορφή ενοικίου διαβίωσης επειδή κάποιος τολμά ακόμη να εχει εισόδημα, τότε το 2043 θα βγει απο τον νομό... Αλλα μάλλον ούτε τότε καθώς θα εχει ήδη ενσωματωθεί ακόμη και σε επίπεδο Συντάγματος αν η Τροικα το απαιτήσει. Είπαμε... Αποικία.
image description otinane | Ιουλίου 29, 2013 10:29 μ.μ. | Reply
ΜΙΑ ΕΙΣΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΑΝΕΡΓΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΦΟΠΛΙΣΤΕΣ (ΕΞΕΡΟΥΝΤΑΙ ) . ΑΡΑΓΕ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΜΠΟΛΙΤΗ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ Η ΠΛΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΚΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ. (ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΡΗΤΟΡΙΚΟ)
image description marx | Ιουλίου 29, 2013 10:14 μ.μ. | Reply
Να το ξαναπούμε μπας και το καταλάβουμε όλοι μια ακόμα φορά: ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ .......
image description kOSTAS-DROSOUPOLI | Ιουλίου 29, 2013 11:25 μ.μ. | Reply
Όπως έλεγε και ο Χάρυ Κλυνν πριν 30 χρόνια (πολύ μπροστά το άτομο λέμε...) φορολογούνται αναδρομικά από το 1821 το κλάιμο, το φτύσιμο στο δρόμο και ο αέρας που αναπνέουμε...α ρε βρεγμένη σανίδα που τους χρειάζεται...Έκτακτο μέτρο με ορίζοντα μονιμότητας...!
image description doctor | Ιουλίου 30, 2013 12:39 π.μ. | Reply
Κι ο Μητσοτάκης είχε βγάλει τότε τα τέλη κυκλοφορίας ως προσωρινό μέτρο....