Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Οι κατηγορίες φορολογουμένων που καλούνται για έλεγχο στην εφορία μετά την υποβολή της δήλωσης

Όπως αναφέρεται στο Έθνος της Δευτέρας, τέσσερις κατηγορίες φορολογούμενων μπαίνουν στο στόχαστρο του συστήματος:

· Όσοι εμφάνισαν υψηλά ποσοστά παρακράτησης φόρου από μισθωτές υπηρεσίες και δελτία παροχής υπηρεσιών.
· Όσοι μισθωτοί δηλώνουν εισόδημα και από ελευθέρια επαγγέλματα είτε με δελτία παροχής υπηρεσιών είτε με απόδειξη δαπάνης
· Όσοι εμφανίζουν υψηλές αφορολόγητες δαπάνες για γιατρούς, νοσήλια, τόκους στεγαστικών κλπ
· Οι επιτηδευματίες και έμποροι για τους οποίους από τις περιοδικές ΦΠΑ προκύπτουν μεγάλες επιστροφές φόρου.

Σε αυτές τις περιπτώσεις οι φορολογούμενοι καλούνται στις ΔΟΥ να προσκομίσουν όλα τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά και παραστατικά, αποδείξεις κλπ.

Παράγοντες του υπουργείου Οικονομικών υπογραμμίζουν ότι το «μπλόκο» για έλεγχο αφορά το 2,5% των δηλώσεων και ισχύει για όσους με βάση τα αναγραφόμενα στοιχεία εμφανίζουν μεγάλη επικινδυνότητα «ανακρίβειας».




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description GGEORGE | Ιουλίου 29, 2013 9:51 π.μ. | Reply
Τις αποδειξεις πάντως που τις πηγα ουτε που τις ελεγξαν, μου τις εδωσαν πισω, ελεγξαν ολα τα υπολοιπα δικαιολογητιακ και υπεγραψαν το αντίγραφο της δηλωσης μου
image description germanicus | Ιουλίου 29, 2013 10:44 π.μ. | Reply
Από τη στιγμή που αναγράφουμε ποιος παρακράτησε τα 20% κ.ο.κ., ποιος ο λόγος να καλέσεις τον φορολογούμενο??? Ακόμα και άμα δεν υποβάλλει ο εργοδότης/διενεργείσας την κατάσταση με το τι παρακρατήσεις έκανε, δεν μπορείς να διασταυρώσεις εάν χ φορολογούμενοι είπαν ότι το ΑΦΜ τάδε παρακράτησε αυτά τα ποσά, τι λένε τα δικά μας τα στοιχεία σχετικά με το πόσα λεφτά έδωσε για 20%, για 10% κ.ο.κ.? Ασυμφωνία? Έλεγχος. Συμφωνία? Πάμε στον επόμενο.
image description DRIVECENTER | Ιουλίου 29, 2013 11:34 π.μ. | Reply
Αγαπητέ κύριε GGEORGE αυτές οι πληροφορίες καλύτερα... να μη δημοσιεύονται.
image description αλητεια | Ιουλίου 29, 2013 3:18 μ.μ. | Reply
Μα και να ελεχθουν και να ειναι ολα σωστα, οι εφοριες λενε οτι δεν εχουν συστημα για να δωσουν το ΟΚ στη ΓΓΠΣ να εκδώσει εκκαθαριστικό. ..και όλα αυτα για να μην παρει ο κόσμος το επιδομα. Αλητεία τεράστια. Γι΄αυτο θα απαντήσει ο κος Θεοχάρης(εστω και να τιτιβίσει)
image description AEK | Ιουλίου 29, 2013 3:01 μ.μ. | Reply
Απλετο φως.....που χυνεται (βλεπε λιστες λαγκαρτ), το μαχαιρι πο θα φθασει και φθανει ....στο κοκκαλο, αδιαφθοροι ραμπο..... ελεγκτες που ξεσκονιζουν τους φορολογουμενους.....κλπ.... κλπ.
Φτανει πια !!!! με τις φραστικες υπερβολες σας ηλιθιοι , ανικανοι , διεφθαρμενοι, μιζαδοροι σκουληκια, βαριδια, παραμυθαδες και τσιρακια των ντοπιων δυναμεων οικονομικης κατοχης της αποικιας χρεους..
image description Τασος | Ιουλίου 29, 2013 3:03 μ.μ. | Reply
απο τους μισθωτους θα ελεγχθουν αυτοι που εεμφανιζουν εισοδημα απο επιχειρηση-ελ επαγγελμα, αυτοι που εμφανιζουν εισοδημα (ικα καλιιθεας κλπ) για βιλαρες με πισινες θα ελεγχθουν καποια στιγμη, καποτε, αργοτερα στο απωτερο μελλον
image description weberth | Ιουλίου 29, 2013 4:41 μ.μ. | Reply
PORTA PORTA ‏@PORTAPORTA 2ω
αντε να μπει το ΣΔΟΕ στα κομματικα Ιδρυματα να κλαψει ο καθε Γκρουεζας !
Το ΤΑΞΙΣ στελνει στις εφοριες για ελλεγχο παραστατικων...1000δες.. ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΣΟΚ ΜΕ ΤΑ 120 εκ ΜΑΥΡΑ / ΑΦΑΝΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ
ΤΟ ΤΑΞΙΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ... ΚΑΙ Ν ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥΣ. ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ 300ΕΚ ?
image description Λογικός | Ιουλίου 29, 2013 5:10 μ.μ. | Reply
...και το μαχαίρι να φτάσει στο κόκκαλη....
image description Marty | Ιουλίου 29, 2013 9:32 μ.μ. | Reply
7888 ΒΓΗΚΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΩ ΕΦΟΡΙΑ,ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΚ/ΣΤΕΙ.
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ,ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ .ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΝΙΓΟΜΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΛΛΩΝ.ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΑΤΑ ΔΟΥΝΕ.
ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΤΑ ΒΑΙΩΝ ΚΑΙ ΚΛΑΔΩΝ. ΚΑΙ ΤΙ ΚΛΑΔΩΝ ....
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΙΞΑ .ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ .ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΕΙΡΩ ΚΟΣΜΟ
image description Dogofwar | Ιουλίου 29, 2013 9:33 μ.μ. | Reply
Βέβαια ακόμη και αν έχεις να πληρώσεις πρεπει να τα πας γιατί μπορεί να έπρεπε να πληρώσεις περισσότερα. Αν υπολογίσει κάποιος πρόχειρα τον όγκο μιλάμε για πάνω απο 120χιλ δηλώσεις , ποτέ θα ελεγχθούν αυτές? υπάρχει προσωπικό να κάνει τη δουλειά αυτή? τι να πει κανείς....
image description sP | Ιουλίου 30, 2013 4:11 μ.μ. | Reply
Για τους ελεύθερους επαγγελματίες ούτε λόγος.Παρότι οι περισσότεροι δηλώνουν εισοδήματα των 6 ή 8 χιλιάδων.
image description SPIROS | Αυγούστου 7, 2013 2:37 μ.μ. | Reply
Χιλάδες Φορ.Δηλώσεις έχουν συσωρευθεί στις Εφορίες για έλεγχο των παραστατικών τους.Μέχρι εδώ όλα λογικά.Το παράλογο της όλης ιστορίας είναι ότι αφού ελεγχθούν στοιβάζονται χωρίς να υπάρχει καμμιά εντολή πως θα εκκαθαριστούν.Και λέω εγώ:Εντάξει το κράτος καθυστερεί τις πιστωτικές για να μην δώσει χρήματα στους φορολογούμενους.ΤΙΣ ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ ΟΜΩΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ?ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ? ΜΗΠΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΕΑ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΩΝ?ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ?Λέω εγώ τώρα!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο