Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Θεοχάρης : «Δεν χρειάζεται παράταση για όσους ο ΑΦΜ λήγει σε 3 και 4» Συνεχίζει το Taxis να δέχεται δηλώσεις για τα ΑΦΜ 1,2

Ο κ. Θεοχάρης ανέφερε χαρακτηριστικά στο πρωινό του ΜΕGA ότι: «Όταν υπάρχουν προθεσμίες υπάρχουν για να είναι κάποιοι εμπρόθεσμοι και κάποιοι εκπρόθεσμοι».

Όμως, πρόσθεσε ότι:

«Το σύστημα θα συνεχίσεινα  δέχεται τις δηλώσεις εκείνων με ΑΦΜ που τελειώνει σε 1 και 2. Το πώς θα εξεταστούν, θα εξεταστεί αργότερα».

Είπε ακόμη ότι: «Οι εκκαθαρίσεις δεν γίνονται την ίδια στιγμή. Θέλουμε να δούμε όλες τις δηλώσεις, να δούμε πόσοι θα είναι εκπρόθεσμοι και πόσοι εμπρόθεσμοι. Προσπαθούμε να πάρουμε την απόφαση όσο πιο αργά γίνεται».

Πάντως, για τους υπόλοιπους φορολογούμενους και πιο συγκεκριμένα για εκείνους που ο ΑΦΜ τους λήγει σε 3 και 4 είπε: « Το τελευταίο χρονικό διάστημα δεν υπάρχει πρόβλημα με το σύστημα. Δεν χρειάζεται παράταση για όσους το ΑΦΜ τους λήγει σε 3 και 4».

Μέχρι σήμερα έχουν εκκαθαριστεί 3.4 Εκκ. Δηλώσεις ενώ το Σαββατοκύριακο υποβλήθηκαν 150 χιλ δηλώσεις.

Τέλος σε ερώτηση για το εάν θα υπάρχει παράταση μετά την 30η Αυγούστου που λήγει και το τελευταίο ΑΦΜ, απάντησε ότι αυτό είναι αρκετά δύσκολο, διότι εκεί αρχίζουμε να χτυπάμε δημοσιονομικά ζητήματα.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description tas | Ιουλίου 29, 2013 9:49 π.μ. | Reply
Συνειδητοποιει τι λεει αυτός εχει δημιουργήσει τον πανικό που ζούμε με τις δηλώσεις του στα καναλια
image description nick | Ιουλίου 29, 2013 9:21 π.μ. | Reply
Κάθε μέρα και μία διαφορετική δήλωση έλεοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς πια αφήστε μας να κάνουμε την δουλειά μας χωρίς άγχος.
image description redpower | Ιουλίου 29, 2013 9:16 π.μ. | Reply
Το αν θα κριθούν εμπρόθεσμες ή εκπρόθεσμες θα κριθεί από το αν πιάνεται ο στόχος στα φορολογικά έσοδα.... πες το να τελειώνουμε: ότι υπάρχει σχέδιο, το ξεζούμισμα των λογιστών και των φορολογουμένων (της πλειοψηφίας). και από Σεπτέμβρη νέα μέτρα.... Δε βαριέσαι....
image description AENAOS KINOUMENOS | Ιουλίου 29, 2013 9:44 π.μ. | Reply
Υπάρχει εισαγγελέας; Υπάρχει εισαγγελέας; Υπάρχει εισαγγελέας; Υπάρχει εισαγγελέας; Υπάρχει εισαγγελέας; Υπάρχει εισαγγελέας; Υπάρχει εισαγγελέας; Υπάρχει εισαγγελέας;
image description Your Name | Ιουλίου 29, 2013 9:45 π.μ. | Reply
ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ.ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο Κ.ΘΕΟΧΑΡΗΣ.ΑΠΟ 1/2 ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΟΙΞΕ????ΠΟΤΕ ΜΕΤΑΦΟΡΤΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΤΟΚΟΙ???ΜΕΤΑΦΟΡΤΩΘΗΚΑΝ????ΠΟΤΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΗΡΕ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ?????ΠΟΤΕ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ Ε7???????ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΣΥΤΗΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕ ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΑ????
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΠΕΡΙ ΠΑΡΑΤΑΣΕΩΝ....ΩΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΣΤΕ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟΙ...ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ...ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ....ΓΙΑΥΤΟ ΜΕΝΕΤΕ ΑΤΙΜΩΡΗΤΟΙ ΝΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙΤΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΝ ΜΕΣΩ ΘΕΡΟΥΣ.....ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.ΉΤΟΙ ΕΩΣ 24/10/13.ΤΕΛΟΣ.
image description ΤΗΟ | Ιουλίου 29, 2013 10:45 π.μ. | Reply
Εδώ δεν υπάρχει κράτος, Εισαγγελέας θα υπάρχει?
image description ELEMENTAL | Ιουλίου 29, 2013 10:33 π.μ. | Reply
Πόσο του ταιριάζει αυτό που είχε πεί ο Πάγκαλος για τον Αβραμόπουλο , τότε που

κοντράρονταν για την Δημαρχεία : "ο κύριος Τίποτα"

Γιατί πώς χαρακτηρίζεται αυτός που,
καμία ευθύνη δεν αναλαμβάνει για το πότε άνοιξε το σύστημα , για την ελλειπή ενημέρωση των φορολογουμένων, για τις καθυστερημένες ΠΟΛ, για τις πτώσεις και αναβαθμίσεις του συστήματος - και ψεύδεται χυδαία για την κατάσταση και για το ιστορικό των φετινών δηλώσεων.
image description Your Name | Ιουλίου 29, 2013 10:53 π.μ. | Reply
Επειδή δούλεψε κανονικά το taxis αυτή την βδομάδα δεν χρειάζεται να δώσει παράταση. Το ότι δεν δούλεψε για τέσσερις μήνες δεν έχει σημασία για τον κύριο.

Επίσης ο νόμος λέει ότι για να σου βάλουν πρόστιμο εκπροθέσμου πρέπει να το ξέρεις κατά την υποβολή σε όλα τα θέματα. Το ότι θα δούμε μετά ανάλογα με την κατακραυγή του κόσμου είναι ξεδιάντροπο.
image description Your Name | Ιουλίου 29, 2013 11:11 π.μ. | Reply
ΟΣΟ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΩΝ ΟΡΩΝ ΖΩΗΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ...ΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΦΡΙΚΙΑ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΤΑΠΑΤΩΝΤΑΣ ΚΑΘΕ ΕΝΝΟΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ.
Ο ΛΟΓΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΟ.ΚΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗ.
image description ΘΣΓΟ | Ιουλίου 29, 2013 11:17 π.μ. | Reply
ΑΣ ΤΟΛΜΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΟΣΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ ΜΕ ΑΦΜ 1,2 ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ!

ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΣ ΠΟΥΤ@[email protected]Σ!

ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΙΑ!

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ.
ΕΝΑ ΤΣΙΚ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ''ΘΕΟΧΑΡΗΔΕΣ'' ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ..!

ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΡΕΜΙΑΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ.





image description Λογικός | Ιουλίου 29, 2013 5:44 μ.μ. | Reply
Συμφωνώ απόλυτα... αυτά που λέει είναι για να μη φύγουμε όλοι διακοπές και να συνεχίσουμε τις δηλώσεις. Καμία έως το τέλος του Αυγούστου δεν θα είναι εκπρόθεσμη. Έτσι πετυχαίνε τους στόχους του, δεν θέλει κάτι περισσότερο. Στο τέλος θα μας πει και πόσο καλοί είναι που "την χάρισαν" στους "εκπρόθεσμους". Δεν υπάρχει μία στο εκατομμύριο να βγει το σκληρό σενάριο. Τότε μέχρι και εγώ (ακόμα και εγώ) θα είμαι υποψήφιος δολοφόνος... και μάλιστα όχι οποιουδήποτε τυχαίου...
image description Your Name | Ιουλίου 29, 2013 11:46 π.μ. | Reply
Ρε αντε απο εδω που θα είναι εκπρόθεσμες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! τα νευρά μας έχουν γίνει κουρέλια με την παπαριά του καθενός
image description Your Name | Ιουλίου 29, 2013 11:59 π.μ. | Reply
Εισαγγελέας που τους χρειάζεται!!!
image description Your Name | Ιουλίου 29, 2013 11:29 π.μ. | Reply
επιτελους πο είναι η ΠΟΦΕΕ και τα άλλα συνδικαλιστικά όργανα κάθε πρωί θα πρέπει να βλέπουμε τα πρωινάδικα για ενημέρωση; εάν θα δώσουν ή όψι παράταση ή εαν θα είναι ή δεν είνα ανοιχτό το σύστημα ή εαν είναι ή δεν είναι εκπρόθεσμες οι δηλώσει που έχουν λήξει τα αφμ; Εσείς δεν δηλώσατε Κα Θεοχάρη οτι το σύστημα θα παραμείνει ανοιχτό; οεεεεεεο
image description wings | Ιουλίου 29, 2013 12:07 μ.μ. | Reply
Αν καποιος στείλει δήλωση με 1,2 σήμερα και την εκκαθαρίσει αυτόματα το συστήμα σημαίνει ότι είναι εμπρόθεσμη. Οπότε είναι όλες εμπρόθεσμες. Ας μας απαντήσει κάποιος που θα στείλει γιατί αυτές που έχω εγώ είναι με εκρεμμότητες και δεν μπορώ να το τσεκάρω. Αυτόματη εκκαθάριση τις προηγούμενες μέρες έκανε σε αυτές που δεν είχαν παρακράτηση.
image description MARIA | Ιουλίου 29, 2013 1:39 μ.μ. | Reply
ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΓΙΑ ΑΦΜ ΣΕ 4 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ,ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΜΕ ΑΦΜ 2 ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ.."ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΤΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΚΛΠ ΚΛΠ" ΑΡΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ?
image description ΝΙΚΟΣ | Ιουλίου 29, 2013 12:11 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ- ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ- ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟ ΑΛΛΑ Ο ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΣ ΒΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ, ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ ΤΟΥ ''''ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ'''' ΜΑΣ .ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΜΕ ΤΙΣ ΘΥΡΕΣ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΥ ΒΙΑΣΜΟΥ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΕΜΠΡΑΧΤΑ ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ! ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ, ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΝΑΝΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ! ΤΙΙΙΙ !!!! ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ???? ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΩΘΟΥΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΑ? ΜΠΡΑΑΒΟΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!
image description neos | Ιουλίου 29, 2013 9:52 μ.μ. | Reply
Σωστος!!
image description TAG-AMAL | Ιουλίου 29, 2013 12:24 μ.μ. | Reply
K. ΘΕΟΧΑΡΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ .... ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΟ...

ΚΑΙ ΟΣΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΑΤΕ...?????
image description Your Name | Ιουλίου 29, 2013 1:06 μ.μ. | Reply
Η ΠΟΦΕΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ;;;;;;;;;;;;
image description Your Name | Ιουλίου 29, 2013 1:46 μ.μ. | Reply
Αυτο τι ειναι παλι ....νομιζω οτι την καταργησαν.....
image description ΑΙΣΧΟΣ | Ιουλίου 29, 2013 1:50 μ.μ. | Reply
ΑΙΣΧΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description wings | Ιουλίου 29, 2013 2:27 μ.μ. | Reply
Οχι απαραίτητα, αλλά ειναι σίγουρα διαφορετική αντιμετώπιση.........
Μία ακόμα άσκηση πίεσης για την συνέχεια, για την πολύ δύσκολη συνέχεια......
Στυγνός εκβιασμός!!!
image description john | Ιουλίου 29, 2013 1:34 μ.μ. | Reply
καταντια !!!!!!!!!
image description J | Ιουλίου 29, 2013 2:24 μ.μ. | Reply
POU ZEI AFTOS O ANTROPOS SIGOURA EXEI NA PAEI SE EFORIA POLI KAIRO
image description ANTOYAN | Ιουλίου 29, 2013 2:11 μ.μ. | Reply
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΛΕΒΕΝΤΗ ΘΕΟΧΑΡΗ ΣΤΑΘΕΡΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΗΚΟΟΙ ΣΟΥ
ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΟΥΝ ΣΑΝ ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΩ "ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ" ΤΟΥΣ
image description ΚΩΣΤΑΣ | Ιουλίου 29, 2013 2:54 μ.μ. | Reply
10.000.000 'ελληνες και 40.000 επαγγελματίες κάθονται και τους γ*μάνε οι κάθε Θεοχάρηδες.Πού 'σε Κολοκοτρώνη να δείς γιατί έχυνες αίμα.
image description iliasnik | Ιουλίου 29, 2013 2:07 μ.μ. | Reply
http://www.parapolitika.gr/ArticleDetails/tabid/63/ArticleID/619742/Teleionoyn-ton-Theochari-apo-to-Maximoy.aspx
image description ace | Ιουλίου 29, 2013 3:05 μ.μ. | Reply
kala mas kanoyn
image description nikmet | Ιουλίου 29, 2013 4:01 μ.μ. | Reply
"Τελειώνουν" τον Θεοχάρη από το Μαξίμου!

Βαρύ το κλίμα για τον γενικό γραμματέα Εσόδων

Θέμα Θεοχάρη φάινεται ότι έθεσε προ ημερών ο Αντώνης Σαμαράς στην Τρόικα. Το κλίμα στο Μέγαρο Μαξίμου για τον γενικό γραμματέα Εσόδων, Χάρη Θεοχάρη είναι ιδιαίτερα βαρύ. "Δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε ούτε στα βασικά μαζί του" αναφέρει με νόημα στενός συνεργάτης του πρωθυπουργού. Με δεδομένο ότι ο Θεοχάρης έχει πενταετή θητεία, καταβάλλεται προσπάθεια μήπως και οδηγηθεί σε παραίτηση. Μέχρι τότε, συνεχίζει να κινείται στη σφαίρα της κυβερνητικής αυτονομίας.

http://www.parapolitika.gr/ArticleDetails/tabid/63/ArticleID/619742/Teleionoyn-ton-Theochari-apo-to-Maximoy.aspx
image description Your Name | Ιουλίου 29, 2013 4:45 μ.μ. | Reply
Αντωνη μεγαλε , πως μας ξεγελασες ετσι ? την ανοργανωσια και προχειροτητα του Υποικ,επιτρεπεις να την πληρωσουν οι λογιστες με την υγεια τους? Που θα παει ομως, θα ελθουν και οι επομενες εκλογες, μονο που την σφαλιαρα δεν θα την φαει ο Θεοχαρης ,αλλα εσυ και μαλιστα ...αναποδη!!
image description j | Ιουλίου 29, 2013 5:48 μ.μ. | Reply
exeis prolavi na kaneis ti dilosi sou ke theoxari
image description DC997908072 | Ιουλίου 29, 2013 6:24 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΨΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΜΕGA. ΤΟ ΓΥΡΙΣΑ ΣΤΟΝ ΣΚΑΙ ,ΛΟΓΩ ΚΟΡΟΜΗΛΑ.
ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ MEGA ΜΑΣ ΠΗΓΕ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΡΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ.
image description YourName | Ιουλίου 29, 2013 7:46 μ.μ. | Reply
Ρε συνάδελφοι, σοβαρά τώρα, διαβάζετε τι λέτε? Όλοι είμαστε σε πανικό και πίεση αλλά να σοβαρευτούμε και λίγο.

Αλήθεια τι ακριβώς περιμένετε να μας πει ο Θεοχάρης? Ανοιχτό το σύστημα μέχρι 31/8? Θα το αφήσουν όλοι για τότε και απλά δεν θα αντέξει το σύστημα.

Αυτό που μας "λέει" ο Θεοχάρης, αλλά αρνείστε να καταλάβετε είναι ότι "οι δηλώσεις θα πάνε ανά νούμερο, συνεχίστε με αυτές τις προθεσμίες, εμείς δεν θα κλείσουμε το σύστημα, θα ρίχνετε τις καθυστερημένες μέχρι 31/8. Σας λέμε εμμέσως ότι αυτές ΔΕΝ θα έχουν πρόστιμο γιατί αν σας πούμε άμεσα ότι θα έχουν τότε στην ουσία καταργούμε τις προθεσμίες. Σας κλείνουμε δλδ το ματάκι"

Δείχτε την απαραίτητη ευφυΐα για να μπορέσουμε να συνεργαστούμε χωρίς να εκτεθεί κανείς. Ούτε να μείνουν όλες οι δηλώσεις στις 31/8, ούτε να πέφτουν πρόστιμα, ούτε να δείξουμε έξω ότι είμαστε χύμα.

Και απο 1/9 ανοιχτό θα παραμένει, τα ίδια έγιναν και πέρυσι. Απλή μην είστε αφελής και απαιτείτε ξεκάθαρα να καταργήσουν τις προθεσμίες γιατί είναι εντελώς ΚΟΥΤΟ
image description Your Name | Ιουλίου 29, 2013 8:23 μ.μ. | Reply
Γράψτε το σχόλιό σας εδώ.
image description gus | Ιουλίου 29, 2013 8:34 μ.μ. | Reply
Επιτέλους κάποιος το κατάλαβε
image description TAKIS | Ιουλίου 29, 2013 11:46 μ.μ. | Reply
Συμφωνώ μαζί σου σε όλα εκτός από ένα : κλείσιμο ματιού σε επαγγελματίες δεν ταιριάζει .
image description anarchy20 | Ιουλίου 29, 2013 8:31 μ.μ. | Reply
Your name συμφωνω μαζί σου... Είναι φως φαναρι οτι το πράγμα οδηγείται εκει... Έχουμε την απαραίτητη ευφυϊα και ολη την καλή διαθεση να στείλουμε τις δηλώσεις, γιατι στο κάτω κατω είναι κ η δουλειά μας αυτη... Αλλα.....-να το πω κ λαϊκα, αν μ επιτρεπεται- δεν τραβαει το πράμα... Δε βγαίνει... Παραλληλα εχουμε φπα, ε7, ικα κτλ... Ο κόσμος (οι πελατες) με την όλη κατασταση έχει αγριέψει και δεν καταλαβαινει, δε συνεννοείται και, κυριως, δεν πληρωνει και εκει που περιμένεις τουλάχιστον τις υπηρεσίες (γγπσ, εφοριες κτλ, ΠΟΦΕΕ και λοιποι συγγενεις) να επιδείξουν την απαραίτητη σοβαρότητα και οργάνωση, να σε υποστηρίξουν στη δουλεια σου βλέπεις ενα μπάχαλο...

Δεν επιχειρώ να το πάιξω πολύξερος... Είναι απλά οι σκέψεις ενός 25χρονου νέου συναδέλφου...
Του οποίου βέβαια οι γονεις έχοντας 35ετή εμπειρια στο επάγγελμα λένε συνεχεια το γνωστο "κάθε περσι και καλύτερα"... Τους θεωρούσα υπερβολικούς αλλα τλκ έχουν απίστευτο δικιο....
image description Your Name | Ιουλίου 29, 2013 8:23 μ.μ. | Reply
Γραψατε και οι δυο σας!!
(η αφορητη πιεση των πελατων , οι πολλες υποχρεωσεις και ο καυσωνας μας κανουν να μην μπορουμε να σκεφτομαστε ψυχραιμα και ...λογικα!!)
image description Your Name | Ιουλίου 29, 2013 9:35 μ.μ. | Reply
Σωστος!!
image description neos | Ιουλίου 29, 2013 9:06 μ.μ. | Reply
Δε μας δίνεις και εμάς από αυτό που πίνεις μήπως την ακούσουμε και τα δούμε τα πράγματα με την δική σου ματιά ???
image description KOUTVIS | Ιουλίου 29, 2013 9:54 μ.μ. | Reply
Κουτσαβάκια του Υπουργείου Οικονομικών. Μαγκιά κλανιά κι ο κώλος βαλβίδα.
image description nikmet | Ιουλίου 29, 2013 9:30 μ.μ. | Reply
Συνάδελφοι, δίκιο έχετε για το "ανοικτό σύστημα" και όλοι μας λίγο πολύ το υποψιαζόμασταν ότι προς τα εκεί πήγαινε το πράγμα. Είναι όμως δυνατόν ένα κράτος, ένας ολόκληρος κλάδος και εκατομμύρια φορολογούμενοι να πορεύονται με εικασίες;; Τι είμαστε παιδάκια και μας λένε παραμυθάκια; Και στο κάτω κάτω δηλαδή ειλικρινά απαντήστε μου, έχετε εμπιστοσύνη στο Υπουργείο και τους "υπεύθυνους" "εκεί ψηλά"; Έχουν δείξει πολλές φορές συνέπεια λόγων και πράξεων; Και ρωτώ, πρέπει να πάθουμε καρδιακό ή εγκεφαλικό για να στείλουμε τις κωλοδηλώσεις, που τις άνοιξαν Μάιο με ένα σωρό προβλήματα και χωρίς διευκρινίσεις; Και με το Taxis να σέρνεται. Είπαμε, δουλειά μας είναι αλλά συγχωρέστε με, κι εγώ 25 χρονών είμαι, νέος στο επάγγελμα, απηυδισμένος, και δεν μπορώ να κατανοήσω το πώς γίνεται ένα κράτος να δουλεύει όπως γουστάρει, ο Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων να είναι άσχετος από φορολογικά, να τιτιβίζει όλη μέρα, να λέει ότι θα είναι πολύ σκληρός στην τήρηση των προθεσμιών, ξεφτιλίζοντας την ίδια ώρα τον εαυτό του και όλο το σύστημα της ΓΓΠΣ που φέτος έχει καταρρεύσει. Γελάνε κι οι πέτρες με το πόσο άχρηστοι είναι αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι αυτός ο τόπος θα πάει μπροστά με τέτοιες συμπεριφορές. Και στο πιο πρακτικό: ας δώσουν προθεσμία έως 30/09 ή 31/10, να δουλέψουμε σωστά χωρίς να πεθάνουμε ή να παρατήσουμε τις υπόλοιπες εργασίες μας και όποιος βγεί εκπρόθεσμος θα καταλάβει του χρόνου αν θα πρέπει να κάνει στην ώρα της τη δήλωσή του ή όχι. Δεν γίνεται όμως να δουλεύεις με το μαχαίρι στο λαιμό. Σέβομαι όλους τους προλαλήσαντες, αλλά ρε παιδιά, δεν σας καταλαβαίνω. Όπως λέτε ο Θεοχάρης μας κλείνει το μάτι. Κι εμείς τι κάνουμε;; Το κλείνουμε κι εμείς και συνεχίζουμε τις δηλώσεις με σκυμμένο το κεφάλι; Θα ήθελα να μου απαντήσετε όσοι έχετε παιδιά: Αν σας έλεγαν "φεύγω, δεν αντέχω άλλο αυτή την κωλοχώρα, δεν έχει τίποτα να μου προσφέρει, ούτε υγεία, ούτε παιδεία, ούτε δουλειά, ούτε τίποτα της προκοπής". Τι θα απαντάγατε;; Δεν παλεύεται άλλο η κατάσταση, το αντιλαμβάνεστε;; ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ ΤΙΣ ΑΗΔΙΕΣ.
Καλό βράδυ και καλή συνέχεια σε όλους.
image description νικοσ | Ιουλίου 29, 2013 9:22 μ.μ. | Reply
ειμαι 33 χρονων και 8 χρονια στο επαγγελμα. ο πατερας μου εχει 37 χρονια στον κλαδο. και το κεθε περσυ και καλυτερα ειναι πια κατι που ολοι μας το λεμε. σε τετοιες περιοδους κρισης ειμαστε ενας απο τους λιγους κλαδους που ο ογκος εργασιας αυξανεται, οι εργατοωρες αυξανονται και οι εισπραξεις και οι αμοιβες μειωνονται (ως εκμηδενιζονται μπορω να πω). και εχοντας αναπτυξει μια φιλικη σχεση με τους πελατες μας μετα απο τοσα χρονια και εχοντας φιλοτιμο και μην θελοντας να τους παρατησουμε τωρα στα δυσκολα αλλα θελουμε να τους στηριξουμε παλευουμε με αυτον τον ορυμαγδο, μειωνοντας τοις αμοιβες μας, εισπρατωντας εναντι ισα ισα να επιβιωσουμε, συσσωρεουοντας ανεισπακτες οφειλες και την ιδια στιγμη εχουμε ενα κρατος και ενα Υπουργειο που μας ανιμετωπιζει χειροτερα και απο επαιτες. ασκησεις επι χαρτου, νομοι και Πολ με το τσουβαλι, ενα μπαχαλο και μονη εννοια πως θα εισπραξουμε,οχι πως θα βοηθησουμε λογιστες και φορολογουμενους και θα κανουμε πιο απλο το φορολογικο περιβαλλον που πρεπει ολοι μας να "κολυμπησουμε". λοιπον και εγω ειπα φτανει πια. απο Σεπτεμβρη θα καλεσω ολους τους πελατες μου, θα σταματησω τη συνεργασια με το 70% απο αυτους και θα κρατησω μονο ενα 30% που μπορει να πληρωνει στην ωρα του και φυσικα με αυξημενη πια αμοιβη, θα διωξω τα 4 απο τα 5 ατομα που απασχολω και δουλεψω πια σε μια πιο μικρη κλιμακα με λιγοτερα εξοδα, λιγοτερα φεσια και με την ψυχικη μου υγεια αθικτη. εγω οσο παλεψα τη βλακεια που δερνει αυτο το ΥΟ οικονομικων παλεψα. τα αποθεματα τελειωσαν οποτε ωρα να κοιταψουμε την υγεια μας πρωτα απο ολα
image description giorgos | Ιουλίου 29, 2013 10:01 μ.μ. | Reply
η λυση ειναι μια παντρευτειτε γυναικα που να χει αφμ 0.
image description Γιώργος Θεσσαλονίκη | Ιουλίου 29, 2013 10:47 μ.μ. | Reply
Παιδιά ας μη το διακωμωδούμε το θέμα. Εντάξει, να κάνουμε και χιούμορ, αλλά τα πράγματα έχουν αγριέψει πολύ. Ταλαιπωρούμαστε μέρες και νύχτες. Σάββατα και Κυριακές. Γιορτές και αργίες. Μας έχουν χάσει από τα σπίτια μας. Ας μη δίνουμε άλλου είδους εντυπώσεις σ΄αυτούς που μας διαβάζουν.
image description γραφικοσ | Ιουλίου 29, 2013 10:00 μ.μ. | Reply
μία κινέζικη παροιμία λέει "χίλιοι τόνοι συμβουλές ένα γραμμάριο παράδειγμα" όταν καπνίζεις δεν μπορείς να πεις στο παιδί σου να μην καπνίζει έτσι όταν λες «Όταν υπάρχουν προθεσμίες υπάρχουν για να είναι κάποιοι εμπρόθεσμοι και κάποιοι εκπρόθεσμοι» να βγει αναλογικά η ευθύνη για ΤΟ ΣΥΣΤΥΜΑ ΑΝΟΙΞΕ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ 24/5 (+ότι έχει πει ο κ.Κορομηλάς) και μετά η ευθύνη των πολιτών
image description Γιαννης | Ιουλίου 29, 2013 11:18 μ.μ. | Reply
Όσο κάποιοι εδώ μέσα ερμηνεύετε κατά το δοκούν ως άλλες Πυθιες τα λεγόμενα του Θεοχάρη, εμείς βαράμε 15ωρα στα γραφεία με σπασμένα νεύρα και κεφάλια έτοιμα να αποκολληθούν.
image description GINA | Ιουλίου 30, 2013 12:36 π.μ. | Reply
"ενώ το Σαββατοκύριακο υποβλήθηκαν 150 χιλ δηλώσεις...."
Οσο περισσότερο το σκεφτομαι τοσο περισσότερο με πιανει πονοκεφαλος...
Εχετε καταλαβει τι σημαίνει αυτό;;; οτι εμεις οι σκλαβοι ολο το σαββατοκυριακο στελναμε δηλώσεις...

Καμμια παραταση σοβαρή (και επίσημη) θα δώσουν τα ΤΣΙΡΑΚΙΑ της ΤΡΟΙΚΑΣ (μόνοι τους το παραδεχονται) γιατι καλοκαιριάτικα να χτυπάμε τουλ΄. 15ωρα 7 μερες τη βδομάδα είναι καπως...
Καμμια αγωγή προς το υπουργείο θα στείλει η ΠΟΦΕΕ αρκούν οι ανακοινωσούλες για τα ματια του κοσμου;;;;;(Και για να σας προλαβω ειμαι μελος εδω και χρονια... )

Καλά δεν συζηταω για το Οικονομικό Επιμελητήριο... εκείνο είναι μόνο για να μαζεύει συνδρομές... το έχουμε καταλαβει τοσα χρονια...
image description nat | Ιουλίου 30, 2013 12:19 π.μ. | Reply
« Το τελευταίο χρονικό διάστημα δεν υπάρχει πρόβλημα με το σύστημα. Δεν χρειάζεται παράταση για όσους το ΑΦΜ τους λήγει σε 3 και 4». ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΑΙΔΙΑ!!!! ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΕΡΙ ΜΕΧΡΙ 30/08, ΧΩΡΙΣ ΥΠΝΟ!! ΑΝΤΕ ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ!!!
image description DC997908072 | Ιουλίου 30, 2013 1:34 π.μ. | Reply
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
image description 03:10 | Ιουλίου 30, 2013 3:50 π.μ. | Reply
Για να ξέρετε κ. Θεοχάρη τι ώρες φεύγουμε από τα γραφεία μας.... Ενώ εσείς κοιμάστε στην κρεβατάρα σας....
image description οτ | Ιουλίου 30, 2013 4:08 μ.μ. | Reply
Παράταση δε χρειάζεται για κανέναν κ.Θεοχάρη.Οι μόνοι που εξυπηρετούνται από τις παρατάσεις είναι κάποιοι λίγοι ελεύθεροι επαγγελματίες λογιστές που έχουν να υποβάλλουν μια τεράστια ποσότητα δηλώσεων και κατ'επέκταση βγάζουν αυτή την περίοδο όσα χρήματα βγάζει ο περισσότερος κόσμος όλη τη χρονιά-και βέβαια αφορολόγητα,γιατί κανείς τους δεν κάνει τον "κόπο" να κόψει απόδειξη. Αυτούς και μόνο τους συναδέλφους διευκολύνουν οι παρατάσεις σας κε Θεοχάρη. Για τους υπόλοιπους που είναι και η μεγάλη πλειοψηφία των λογιστών και που έχουν ήδη υποβάλει τις δηλώσεις τους μέσα στις προβλεπόμενες ημερομηνίες, οι αποφάσεις περί παρατάσεων δεν είναι τίποτ'άλλο παρά μια εις βάρος τους αδικία.
image description SPIROS | Αυγούστου 7, 2013 2:11 μ.μ. | Reply
Χιλάδες Φορ.Δηλώσεις έχουν συσωρευθεί στις Εφορίες για έλεγχο των παραστατικών τους.Μέχρι εδώ όλα λογικά.Το παράλογο της όλης ιστορίας είναι ότι αφού ελεγχθούν στοιβάζονται χωρίς να υπάρχει καμμιά εντολή πως θα εκκαθαριστούν.Και λέω εγώ:Εντάξει το κράτος καθυστερεί τις πιστωτικές για να μην δώσει χρήματα στους φορολογούμενους.ΤΙΣ ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ ΟΜΩΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ?ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ? ΜΗΠΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΕΑ ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΩΝ?ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ?Λέω εγώ τώρα!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο