Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Θεοχάρης: Θα τηρηθούν οι υπόλοιπες προθεσμίες για τις φορολογικές δηλώσεις - Τι ανέφερε για αποδείξεις και συγκεντρωτικές ανά μήνα - Video


Θα τηρηθούν οι υπόλοιπες προθεσμίες υποβολής φορολογικών δηλώσεων, τόνισε στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ ο Γενικός Γραμματέας Εσόδων Χάρης Θεοχάρης.

Όπως εξήγησε η παράταση δόθηκε λόγω των προβλημάτων στο Taxis, ενώ εκτίμησε ότι για την υποβολή δηλώσεων των υπόλοιπων αριθμών ΑΦΜ δε θα υπάρχει πρόβλημα, καθώς δεν θα συμπίπτουν με άλλη υποβολή.

Ο κ. Θεοχάρης τόνισε ακόμα πως θα εκκαθαριστούν μέσα στον Ιούλιο οι δηλώσεις που θα έχουν υποβληθεί τις 31 Ιουλίου και θα ισχύσουν οι τρεις δόσεις της αποπληρωμής του φόρου.

Για τις συγκεντρωτικές κάθε μήνα ανέφερε ότι σχεδιάζεται να ισχύσει το μέτρο από 1.1.2014 και σκοπό έχει την μείωση έως και την εξάλειψη των πλατών και εικονικών τιμολογίων




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Dimitris1984 | Ιουλίου 23, 2013 3:32 μ.μ. | Reply
ΠΟΣΟ ΜΜΜΜΜΑΑΑΣΣΣΣΣ???????? ΜΑ ΠΟΣΟ???
image description SCORPIOS | Ιουλίου 23, 2013 3:16 μ.μ. | Reply
Γιατι? Το 2014 με ολα αυτά, θα υπάρχουν επιχειρήσεις????????
image description Δημήτρης Κ. | Ιουλίου 23, 2013 3:22 μ.μ. | Reply
Ατελειωτες ωρες στο twitter και το πρωι παλι στην πρωτη γραμμη (οπως λεγεται και η εκπομπη ) της ενημερωσης. Αυτος δουλευει οχι εμεις. Μα τι τεμπεληδες ειμαστε
image description ntexter | Ιουλίου 23, 2013 3:02 μ.μ. | Reply
Αυτη η σιγουρια θα τους φαει...Λες κ θα ειναι κυβερνηση μεχρι τοτε!!!Με αυτες τις μ...ες
που κανουνε σαν ωριμα φρουτα θα πεσουν μεχρι τον Οκτωβριο...
image description gkazan | Ιουλίου 23, 2013 4:52 μ.μ. | Reply
Μην το δένεις σχοινί-κορδόνι... 39 χρόνια είναι κυβέρνηση, με κάθε είδους προσωπείο, δεν άλλαξε κάτι...
image description ANGELOS | Ιουλίου 23, 2013 3:24 μ.μ. | Reply
Χτες ειπε δεν ειχε προβλημα το συστημα.
Σήμερα ομολογησε οτι η παράταση δόθηκε λόγω δισλειτουργιών του taxis.
Χτές είπε οτι δεν μπορεί να δώσει παράταση γιατί δεν αφήνει η τρόικα.
Σήμερα την ρώτησε?
Χτες είπε πως το συστημα δεν έιχε πρόβλημα και για να το αποδείξει δημοσίευσε πίνακα ροης υποβολών.
Σήμερα μπορέι να διαπιστώσει οτι μέσα σε δύο μήνες παρέλαβε 2,5 εκ δηλώσεις και στον υπολοιπόμενο Άυγουστο είναι τεχνικά και ανθρώπινα αδύνατο να παραλάβει τα υπόλοιπα 3,0 εκ.
Αν..... ξυπνήσει!!!
image description periergos | Ιουλίου 23, 2013 3:56 μ.μ. | Reply
Η βουλή θα κλείσει το Αύγουστο???
image description gkazan | Ιουλίου 23, 2013 4:16 μ.μ. | Reply
Είναι ήδη σε διακοπές (Θερινά τμήματα-κατασκηνώσεις...κάπως έτσι τα λένε).
image description panagiotis | Ιουλίου 23, 2013 3:24 μ.μ. | Reply
Ο Χάρης Θεοχάρης κατά την διάρκεια της καριέρας του διετέλεσε υψηλόβαθμο στέλεχος μεγάλων επιχειρήσεων αλλά δούλεψε και σε νεοσύστατες εταιρίες καινοτομίας (start-up). ΔΛΔ;
image description Your Name | Ιουλίου 23, 2013 10:01 μ.μ. | Reply
δλδ μκο γκεγκε?
image description evoula | Ιουλίου 23, 2013 3:42 μ.μ. | Reply
ο άνθρωπος ζει σε άλλο πλανήτη, μόνο να γελάσω μπορώ αυτή τι στιγμή.
δηλαδή μας βοηθούν για να τρέξουν οι πελάτες στα γραφεία και να μην μας γράφουν...
σας ευχαριστούμε από καρδιάς εκεί στο Υπουργείο!
image description MANOS | Ιουλίου 23, 2013 4:12 μ.μ. | Reply
Tελικα πόσες Δηλώσεις Ε1 πρέπει να δοθούν ακόμα?
image description Dimitris1984 | Ιουλίου 23, 2013 4:28 μ.μ. | Reply
,5 ΕΚ
image description Your Name | Ιουλίου 23, 2013 4:05 μ.μ. | Reply
Εγω το ειχα πει....ειναι σιγουρα οχι ασχετος....ειναι για σιδερα.....θεοτρελλος..
image description dsta | Ιουλίου 23, 2013 4:19 μ.μ. | Reply
Εμείς λαλούμε και αυτός χορεύει.
Όλα πάνε καλά, κλειδάριθμοι, τόκοι, βεβαιώσεις δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αγχώνεται ο Κύριος Θεοχάρης........! Σήμερα έκανα μια Φανουρόπιτα, μήπως και ο Άγιος Φανούριος (μεγάλη η χάρη του) μου φανερώσει το taxis, αλλα έμαθα ότι λεςιτουργεί άψογα . . . . . μάλλον πρέπει να αλλάγω υπολογιστή και σύνδεση ή θα τα ανεβάζω στο twitter και θα τις καταχωρεί ο κύριος Θεοχάρης.......!
image description Your Name | Ιουλίου 23, 2013 10:44 μ.μ. | Reply
τι είπες τώρα! Κωδικοί Ε1 όπως είναι στο twitter, αυτός θα τα κανει retweet στις ΔΟΥ που θα απομεινουν και αυτοί θα tweetαρουν το φορο σε μας. Λύθηκε το προβλημα
image description mario | Ιουλίου 23, 2013 4:37 μ.μ. | Reply
Πόσο επικίνδυνος !!!
image description hyp1974 | Ιουλίου 23, 2013 5:19 μ.μ. | Reply
Εγώ θα πω ένα μπράβο στον κ.Κορομηλά ο οποίος με επιχειρήματα μίλησε για αυτά που τραβάει ο κλάδος και δεν άφησε περιθώρια στον Χάρη να μπορέσει να απαντήσει. Και τον κόψανε λόγω εκτάκτου γεγονότος "και καλά" όταν άρχισε να τους λέει ποιος φταίει που φτάσαμε στο σημείο αυτό με τις δηλώσεις και ποιανού υπαιτιότητα ήταν.
image description ANIKANOTHTA | Ιουλίου 23, 2013 5:16 μ.μ. | Reply
ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΟΣΟ ΑΝΙΚΑΝΟΙ και ΑΝΙΣΣΟΡΟΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ............
image description μανοσ | Ιουλίου 23, 2013 5:51 μ.μ. | Reply
Γράψτε το σχόλιό σας εδώ.
image description μιμικα | Ιουλίου 23, 2013 11:55 μ.μ. | Reply
θελω τον θεοχαρη στο γραφειο,θα καθισει στην καρεκλα και θα στειλει ολες τις δηλωσεις ,γιατι εμεις κστι δεν ξερουμε .αυτος ειναι επιστημονας, (δουλευει σαν δημοσιος υπαλληλος.πρωι καφεδακι και μετα τουιτερ,να περασει η ωρα
image description MANOS | Ιουλίου 23, 2013 5:17 μ.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΚΟΜΑ 5 ΕΚ Ε1 Η 0,5 ΕΚ
image description Λάμπρος | Ιουλίου 23, 2013 5:52 μ.μ. | Reply
Τι απο 2014οι συγκεντρωτικες ανα μηνα;;;;;;;;
Εγω λεω απο 1-1-2013 αναδρομικα με ληξη στις 31/7/2013.
ΧΡΟΝΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!
image description Your Name | Ιουλίου 23, 2013 5:55 μ.μ. | Reply
Ο άχρηστος ο δημοσιογράφος ο ζήρας τι θέλει και μιλάει? "Με το αζημίωτο"! Προσωπικά μου χρωστάνε λεφτά ετών και έχουμε να κάνουμε αύξηση 4-5 χρόνια. Και δεν είναι ότι δεν θέλουν. Δεν μπορούν οι άνθρωποι. Και να μην δώσει παράταση γιατί θα πάμε από παράταση σε παράταση επειδή είμαστε οι λογιστές της τελευταίας στιγμής? τι ξέρει ρε αυτός και έχει και άποψη? Που μου έπαιρνε τις μίζες στην καθημερινή.... Το λαμόγιο!
image description HURRICANE33 | Ιουλίου 23, 2013 6:59 μ.μ. | Reply
Πες τα!Ο τσάτσος ο Ζήρας είπε ότι ΕΙΔΙΚΑ φέτος ΜΠΟΡΕΙ να έχουν ΚΑΠΟΙΟ δίκιο οι λογιστές!Ενώ όλες τις άλλες φορές ζητάγαμε παράταση για να κονομάμε!Ρε ουστ!Ο Κορομηλάς τους τα είπε μια χαρά, όσο τον αφήσανε να μιλήσει!
image description KATERINA S | Ιουλίου 24, 2013 1:13 π.μ. | Reply
Το ίδιο υφάκι χαμηλοβλεπούσας είχε και ο Παπακωνσταντίνου.
Του αρέσει του Χάρη το υπουργιλίκι ..Κρίμα όμως που δεν θα του κάτσει γιατί θα τα κάνει σαλάτα πριν καταφέρει να γίνει υπουργός.
Όσο για εμάς τους λογιστές...ούτε ζωγραφιστούς δε θέλει να μας βλέπει..Μας έχει μεγάλο άχτι και μας έχει φυλάξει μεγάλες εκπλήξεις...(όχι ευχάριστες!!!).
image description 1959 | Ιουλίου 23, 2013 5:32 μ.μ. | Reply
θες δεν θες θα παμε 20/9/13.Τουλαχιστον.
ΑΝΤΕ ΓΙΑ ,ΔΕΝ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΖΩ Μ@Λ@ΚΙΕΣ !
image description βασιλησ | Ιουλίου 23, 2013 7:30 μ.μ. | Reply
ΕΓΩ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΩΡΑ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΠΕΤΑΕΙ ΕΞΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΕΟ?????ΠΑΛΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΣΩ ΟΛΕΣ ΣΕ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ??????ΟΕΟ???ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΟΕΟ!!!!
image description Δημητρησ τ. | Ιουλίου 23, 2013 8:06 μ.μ. | Reply
Κάποτε έβλεπα αυτούς τους γαργαλόγους στη ΝΕΤ , τον Λιρητζή και τον Οικονόμου, επειδή είναι Ολυμπιακοί. Είναι επικίνδυνοι, μεροληπτούν και γλείφουν την "εξουσία". Τίποτα υπέρ του "λογιστή". Πείτε μου ένα τρόπο να μαζέψω τους πελάτους μου να ερθουν για τη δηλωση , εχουν φύγει για διακοπες διοτι εγω τους έλεγα το προφανες ,"μην ανησυχειτε θα δωσουν παραταση εστω μεχρι 30/09/2013 , μολις επιστρεψετε με το καλο θα τα φτιαξουμε, εξαλλου τωρα δεν δουλευει καλα το συστημα " , σας ρωτάω τους ειπα ψεματα? τοσο αγωνα ολοι οι συλλογοι λογιστων για να δωσει πεντε ημερες παραταση σε δυο ψηφια ΑΦΜ και να αρχιζει τις απειλες παλι? Δηλαδή πρέπει να τους κοροιδεψω , να βαλω στον 049 ενα ποσο και να την καταθεσω , και μετά για τροποποιητικη χωρις προστιμο στην εφορια, να δουλεψουν ολοι, να παραλαβουν τα δικαιολογητικα με την ευκαιρια. Ετσι πρέπει τελικά Κε Θεοχάρη, έχεις τα μούτρα να λές οτι δεν είναι στο χέρι σου αλλά είναι απόφαση της τρόικας, στις επόμενες εκλογές δεν πιστέυω να ψηφίσετε κάποιον από αυτούς διότι στο ψηφοδέλτιο τους θα έχουν βάλει τα ονοματα των τροικανων , αυτοι μας κανουν κουμαντο τελικα? Ντροπή, εκλέχτηκαν για να μας αντιπροσωπευουν και να διοικουν τη χωρα αλλα αυτοί είναι μεσολαβητές, σερβιτόροι με φιλοδώρημα αλλά και εκτελεστές. Φτάνει πια. Με λενε κλέφτη, θα τους χτυπισω αλυπητα γιατι ολα αυτα τα χρονια με κανανε κλεφτη με τα συστηματα τους και τους υπερρρρρρρρογκους αλλα και πολλαπλους φόρους, έμμεσους αμεσους θανάσιμους. Εξήντα έως εκατο ευρω πρόστιμο θα μου κοστισει να δημοσιευσω το κειμένο αυτο που διαβάζετε, επέλεξα αντι να καταθέσω μια δηλώση , να γράψω μια δήλωση διαμαρτυρίας. Δεν καταθέτω καμία δήλωση αν δεν δοθει ένα συγκεκριμένο πλάνο υποβολής δηλώσεων που να είναι κατορθωτό. Ελπίζω να κάνετε και εσείς το ίδιο φίλοι και συνάδελφοι, εκτός και αν είστε και εσείς μέρος του συστήματος.....
Δημήτρης Τ.
image description AENAOS | Ιουλίου 23, 2013 9:29 μ.μ. | Reply
Δημήτρη συμφωνώ απόλυτα .....
image description ELEMENTAL | Ιουλίου 23, 2013 9:22 μ.μ. | Reply
Την Τρόικα την ρωτήσαμε για να γράψουμε ή θα φάμε κανα πρόστιμο
image description e9 | Ιουλίου 23, 2013 10:17 μ.μ. | Reply
ανοιξε και ληγει 31/8/13.....
Μηνιαια ΜΥΦ????
που ειναι οι συλλογοι????
image description SOYLA | Ιουλίου 23, 2013 11:15 μ.μ. | Reply
Θα συμφωνλησω με το Δημήτρη τ. Υποβολή δηλώσεων μόνο με ποσό στο 049 για να μην έχουν πρόβλημα οι πελάτες.΄Όσο για το ποσό, κάτι ανάλογο με πέρισυ. Και να τους δω μετά, Τρίτη πρωί 31/12/2013 να πηγαίνουν οι εφοριακοί στην υπηρεσία τους και έξω από το εισόδημα να υπάρχουν χιλιάδες φορολογούμενοι με τις τροποποιητικές στο χέρι, οι οποίοι να απαιτούν για άμεση εκκαθάριση. Τότε να δω το (Θεο)Χάρη τι θα ζητήσει από την τρόϊκα. Καλοί καλοί, αλλά μη γίνουμε και μ@λ@κες (τουλάχιστον όχι περισσότερο)!!!!
image description sadismo | Ιουλίου 23, 2013 11:14 μ.μ. | Reply
ειναι σαδιστες................................................... και εμεις
ΜΑΖΩΧΕΣ
image description aaaaaaa | Ιουλίου 23, 2013 11:25 μ.μ. | Reply
Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η - Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η

ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΠΟΝΤΙΚΟΜΑΜΕΣ

Ποντικομαμή
• Στην παράδοση η μαμή αποτελούσε την επιστήμονα των χωριών με γνώσεις κυρίως ξεγεννήματος, αλλά όμως και ιατρικές, παραϊατρικές και παραδοσιακές, που εξηπηρετούσαν τις μικρές κοινωνίες. Έτσι σαν σύμβολο αποτελεί την έξυπνη, ίσως και πονηρή και ταλαντούχα γυναίκα που εξυπηρετεί με τις ιδιαίτερες της γνώσεις. Όμως η μαμή για τα ποντίκια συν τοις άλλοις πρέπει να είναι και μικροκαμωμένη για να φέρνει στον κόσμο τα ποντικάκια. Τα ποντίκια είναι γνωστά σαν πηγή προβλημάτων, αρρωστιών και βρωμιάς, εδώ σε συνδυασμό με τον ορισμό της μαμής.
• χαρακτηρισμός πονηρού και δόλιο ανθρώπου, που δημιουργεί σκάνδαλα και προκαλεί επεισόδια.
• άνθρωπος μικροκαμωμένος και ζαρωμένος ή που τα χαρακτηριστικά του προσώπου του θυμίζουν ποντίκι.

Ποντικομαμή

Ο δόλιος τύπος, αυτός που μόνο και μόνο εξαιτίας της φυσιογνωμίας του δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη, ίσα-ίσα δημιουργεί υποψίες ότι είναι ικανός για ύπουλα καμώματα. Συνήθως πρόκειται περί ιδιαίτερα ήσυχου ατόμου. Πιθανόν να κοιτάει τον άλλον λοξά και όχι στα μάτια.
Ο όρος ισχύει για γυναίκες και άντρες.
image description ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!! | Ιουλίου 24, 2013 2:03 μ.μ. | Reply
Π Α Ρ Α Τ Α Σ Η ΩΣ 30/90
Π Α Ρ Α Τ Α Σ Η ΩΣ 30/90
Π Α Ρ Α Τ Α Σ Η ΩΣ 30/90
Π Α Ρ Α Τ Α Σ Η ΩΣ 30/90
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο