Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

52% αυξήθηκε η φορολογία για τους μισθωτούς το 2011

Έξι στους δέκα ελεύθερους επαγγελματίες δήλωσαν εισόδημα κάτω από το όριο της φτώχειας

Τα εισοδήματα μειώνονται και οι φόροι αυξάνονται. Αυτό προκύπτει από την πρώτη επεξεργασία των δηλώσεων που υποβλήθηκαν το 2012 και αφορούν τα εισοδήματα που εισπράχθηκαν το 2011.

Συγκεκριμένα, για μία ακόμη φορά περίπου 4,8 εκατομμύρια μισθωτοί και συνταξιούχοι είδαν τα εισοδήματά τους να μειώνονται και το εκκαθαριστικό της εφορίας να είναι τσουχτερό. Δεν ισχύει το ίδιο όμως και για τους ελεύθερους επαγγελματίες, οι οποίοι κατάφεραν να μειώσουν τους φόρους για τα εισοδήματα που εισέπραξαν το 2011. Εξι στους δέκα ελεύθερους επαγγελματίες εμφανίζονται με εισοδήματα έως... 6.000 ευρώ. Το μέσο δηλωθέν εισόδημα των μισθωτών και των συνταξιούχων μειώθηκε κατά 18% σε σύγκριση με το προηγούμενο έτος (δηλαδή τα εισοδήματα του 2010), ενώ η μέση φορολογική επιβάρυνση αυξήθηκε κατά 52%. Σύμφωνα με τα στοιχεία του υπουργείου Οικονομικών, περίπου 1,1 εκατ. μισθωτοί και συνταξιούχοι δήλωσαν εισοδήματα -κάτω από το όριο της φτώχειας- και συγκεκριμένα έως 6.000 ευρώ. Ειδικότερα, από την ανάλυση των στοιχείων του υπουργείου Οικονομικών προκύπτουν τα εξής:

1. Το μέσο εισόδημα που δήλωσαν το 2012 οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι ανήλθε σε 14.640 ευρώ. Το 2011 οι φορολογούμενοι αυτοί είχαν δηλώσει κατά μέσο όρο 17.928 ευρώ.

2. Μισθωτοί και συνταξιούχοι πλήρωσαν κατά μέσο όρο 1.654 ευρώ στην εφορία από 1.011 το προηγoύμενο έτος. Αυτό οφείλεται στη μείωση του αφορολογήτου ορίου, που ίσχυε για φορολογούμενους από τις 12.000 στις 5.000 ευρώ, στην επιβολή φόρου 10% στο τμήμα του ετήσιου εισοδήματος πάνω από το νέο μειωμένο αφορολόγητο όριο των 5.000 ευρώ και μέχρι το όριο του παλαιού αφορολογήτου των 12.000 ευρώ, στις μειώσεις στα αφορολόγητα όρια για τα παιδιά κ.λπ.

Επίσης, αυξήθηκαν οι φορολογικοί συντελεστές για τα χαμηλά και τα μεσαία εισοδήματα, τα τεκμήρια διαβίωσης έγιναν σκληρότερα για κατοικίες και αυτοκίνητα, περιορίσθηκαν οι φοροαπαλλαγές, ενώ άλλαξε και ο τρόπος υπολογισμού της αξίας των αποδείξεων που κατοχυρώνουν το αφορολόγητο όριο.

3. Εξι στους δέκα μισθωτούς και συνταξιούχους δήλωσαν πέρυσι εισοδήματα από 6.000 έως 20.000 ευρώ.

4. Σε 7.011 ανέρχονται οι πλούσιοι φορολογούμενοι, αφού εμφανίζονται στην εφορία με εισοδήματα έως 150 εκατ. ευρώ τον χρόνο. Ο συνολικός φόρος που πλήρωσαν φτάνει τα 418,39 εκατ. ευρώ.

5. Μειωμένα ήταν τα εισοδήματα που δήλωσαν οι ελεύθεροι επαγγελματίες. Το μέσο εισόδημα που δήλωσαν το 2012 (οι αμιγώς ελεύθεροι επαγγελματίες) ήταν μειωμένο κατά 38,5% σε σύγκριση με το μέσο εισόδημα του 2011. Συγκεκριμένα, 347.304 ελεύθεροι επαγγελματίες δήλωσαν το 2012 μέσο εισόδημα 19.880 ευρώ, από 32.313 ευρώ το 2011. Η μέση φορολογική επιβάρυνση κάθε ελεύθερου επαγγελματία διαμορφώθηκε σε 3.603 ευρώ το 2012 από 4.378 ευρώ το 2011, δηλαδή μειώθηκε κατά 17,7%.

6. Το 60% των ελεύθερων επαγγελματιών δήλωσαν ετήσια εισοδήματα μέχρι 6.000 ευρώ.

7. Ετήσιο εισόδημα άνω των 101.000 ευρώ και μέχρι 1,5 εκατ. ευρώ δήλωσαν μόλις 2.443 ελεύθεροι επαγγελματίες.

www.kathimerini.gr




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Τασος | Ιουλίου 23, 2013 12:01 μ.μ. | Reply
αποκατασταση της αληθειας
μισθωτοι μεσο εισοδημα 14640, μεσος φορος 1654, συντελεστης επιβαρυνσης 11,29%
επαγγελματιες μεσο εισοδημα 19880, φορος 3603, συντελεστης επιβαρυνσης 18,12%
image description sP | Ιουλίου 23, 2013 3:40 μ.μ. | Reply
Επίσης το 60% των ελεύθερων επαγγελματιών δήλωσαν ετήσια εισοδήματα μέχρι 6.000 ευρώ.Αυτό κι αν είναι αποκατάσταση της αλήθειας
image description broster | Ιουλίου 23, 2013 1:00 μ.μ. | Reply
Αισχρό άθρο στα όρια της αθλιότητας ..... Του χρόνου που θα είναι όλοι άνεργοι και μισθωτοί και ελ.επαγγελματίες τι άλλο θα βρουν τα ΜΜΕ για να μας διχάζουν ....???
image description Your Name | Ιουλίου 23, 2013 1:40 μ.μ. | Reply
ΜΑ ΚΑΛΑ,ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΣΟΔΑ???ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ???ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΙΣ.....ΚΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟΣΟΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟΙ.....ΑΦΟΥ ΚΡΥΒΟΥΝ ΕΣΟΔΑ.....ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ..ΠΕΙΤΕ ΑΠΛΑ...ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΕΥΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΝΝΟΜΟΙ..
image description καναπεδατος | Ιουλίου 23, 2013 2:16 μ.μ. | Reply
Ενδεικτικα, οι συμβολαιογραφοι ..... τα σουβλατζιδικα ....πιτσαριες, τα συνεργεια αυτοκινητων ....τα ποικιλομορφα (κεντρα πολιτισμου).... ιδιαιτερως της νυχτας ..... οσοι συναλλασονται με τουριστες, οι γιατροι , η ευγενεστατη..... ταξη των ταξιτζιδων και αλλοι πολλοι φτωχοι συγγενεις, δεν προλαβαινουν να κοβουν ΑΛΠ για να ελαφρυνουν απο τα φορολογικα βαρη τα κοροιδα τους μισθωτους και συνταξιουχους !! ..........
image description sP | Ιουλίου 23, 2013 3:07 μ.μ. | Reply
Ξέχασες τους λογιστές.Αυτοί κι αν δεν προλαβαίνουν να κόψουν αποδείξεις για τις δηλώσεις!
image description Τασος | Ιουλίου 23, 2013 3:03 μ.μ. | Reply
εισοδημα=εσοδα-εξοδα, αλλο ο τζιρος και αλλο το εισοδημα
τζιρος 100000, δαπανες 90000, εισοδημα 10000
image description KANAPEDATOS | Ιουλίου 23, 2013 3:26 μ.μ. | Reply
Οι λογισταραδες που δεν κοβουν ΑΛΠ ειναι στατιστικως...μια μικρη αμελητεα μειοψηφια και υποομαδα του συνολου .... που κοβουν κανονικα αποδειξεις !!! Δεν εχουν φορολογικο ενδιαφερον για τις αρχες.............
image description Your Name | Ιουλίου 23, 2013 5:43 μ.μ. | Reply
Ρε παιδιά, όλοι κλέβουν, γιατί διαφορετικά δεν βγαίνουν πλέον. Όταν ο τζίρος σου έχει πέσει στα τάρταρα και το κέρδος ημέρας είναι 20-30 ευρώ, που από από αυτό πρέπει να πληρώσει ΦΠΑ και φόρο, ποιός θα κόψει απόδειξη? Να του μείνει του επιχειρηματία, ο Θεός να τον κάνει, τι? Γιατί οι πιο πολλές επιχειρήσεις στην Ελλάδα είναι ατομικές με 1-2 άτομα προσωπικό. Επίσης οι μισθωτοί σε όλες τις τουριστικές περιοχές ασφαλίζονται με 586 μεικτά ή ακόμα χειρότερα ημιαπασχόληση, δουλεύουν 12ωρα 30 μέρες το μήνα γιατί στις τουριστικές περιοχές δεν υπάρχει Κυριακή και αργίες,πληρώνονται οι αντίστοιχες εισφορές ΙΚΑ και αντί για 200-480 ευρώ που φαίνεται ότι παίρνουν, παίρνουν καθαρά 900 - 1200 ευρώ, όλα μαύρα. Αλλά ποιος θα παραπονεθεί? Ο εργαζόμενος που αν πάει με το νόμο θα πρέπει να ζήσει με 3000 ευρώ το χρόνο και ότι του βγει από το ταμείο ανεργίας το χειμώνα? Άσε που και τα λεφτά του επειδή τα παίρνει μαύρα είναι και αφορολόγητα ενώ αν τα δήλωναν θα πλήρωναν φόρο και κρατήσεις. Και ένας εργαζόμενος να μην θέλει να το κάνει, θα βρεθεί άλλος που θα το κάνει. 28% ανεργία έχουμε. Όλα αυτά τα στατιστικά στην Ελλάδα είναι για να "δουλεύουν" τον μέσο Έλληνα από την τηλεόραση.
image description Pedro | Ιουλίου 23, 2013 5:13 μ.μ. | Reply
Δεν εχω διάθεση αντιδικείας. Αλλα πραγματικά εντυπωσιάζομαι για το πόσο κοντοφθαλμοι ειναι οι ελευθεροι επαγγελματίες (εξαιρούνται όσο πρέπει να εξαιρεθούν). Οι Ε.Ε. ζουν -άμεσα ή έμμεσα- απο την καταναλωση των μισθωτών. Αντί να εύχονται να μειωθουν οι φόροι στους μισθωτούς και να να κινηθεί λίγο το χρήμα, μπαίνουν στην ντροπιαστική διαδικασία να μην κόβουν αποδείξεις και να κλαίνε οτι δεν εχουν δουλειά. Αντί να αναλάβουν τις ευθύνες τους και να διευρυνθεί η φορολογική βάση, πραγμα από το οποίο θα κερδίσουν ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ, κάθονται και αντιδικουν με τους πελάτες τους. Τα δικά σου δικά μου....ο ορισμός του τζαμπατζή λέμε
image description BLACKJACK | Ιουλίου 24, 2013 2:33 π.μ. | Reply
Κλασικοί σχολιαστές. Κλασικά άρθρα με νούμερα. Κλασικές αιτιολογήσεις για κλωτσιές.

Δε χρειάζεται να σχολιάσει κανείς τα νούμερα και τί κάνουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες και τί οι μισθωτοί.
Ας σχολιάσουν, όπως βλέπω ότι έκαναν στα άλλα άρθρα με τα newsletters τους, οι διάφορες οργανώσεις εφοριακών, λογιστών, επιμελητηρίων και δε συμμαζεύεται, τί έφταιγαν οι εκατομμύρια του ιδιωτικού τομέα που απολύθηκαν επειδή το μνημόνιο του γιωργάκη σας (ελάτε τώρα, μη λέτε μ.λακίες, τον είχατε ψηφίσει) ανέφερε ότι βάρυναν τις κρατικές δαπάνες, τί φταίει που νέοι επαγγελματίες δεν επιχειρούν, γιατί προσπαθούν να πάρουν την ακίνητη περιουσία του κόσμου, γιατί κάθε ρύθμιση χρεών που ανακοινώνεται είναι επίτηδες χειρότερη από μια μή ρύθμιση, γιατί το χρέος σε ποσοστό αεπ διαρκώς αυξάνεται κλπ κλπ.
Εξήγηση σε όλα αυτά που βασανίζουν την καθημερινότητα όλων θα δώσουν ποτέ επίσημα και θα κάνουν κάτι γι' αυτό ή θα βγάλουμε αντ' αυτού καμιά μελέτη ότι αυτή η χώρα επιβιώνει τόσα χρόνια μόνο και μόνο επειδή έχει μαύρο χρήμα;
image description AENAOS KINOUMENOS | Ιουλίου 25, 2013 9:24 π.μ. | Reply
Όταν μπορεί κάποιος να πάρει 7000€ φανερά και άλλα 7000€ μαύρα γιατί να μην το κάνει; Να τα δηλώσει όλα για να πληρώσει όσα αποφασίσει η τρόικα και η κάθε τρόικα; Οταν αποκτήσουμε σταθερό και σοβαρό(φόρος=φοροδοτική ικανότητα) τότε ο καθένας να είναι υπόλογος στην κοινωνία. Όσο τα πράγματα είναι έτσι, προτιμώ να πάρω μαύρα και να τα δώσω στο παιδί μου πορά να πάω να τα δώσω στον βιαστή μου. Κράξτε ελεύθερα.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο