Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Πόσες δηλώσεις έχουν υποβληθεί μέχρι σήμερα - Το TAXISnet ανταποκρίνεται στο μεγάλο φορτίο δηλώσεων σύμφωνα με το Υπ. Οικ.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
Νίκης 5-7
10180 Αθήνα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ                                                  
Tηλ.:  210-3332553/4
Fax: 210-3332559
e-mail: [email protected]

Τρίτη, 23 Ιουλίου 2013

Δελτίο Τύπου

Το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνει ότι το σύστημα TAXISnet, χθες 22/07/2013, ανταποκρίθηκε στο πολύ μεγάλο φορτίο δηλώσεων, όπως φαίνεται και στο επισυναπτόμενο στατιστικό διάγραμμα.

Η ΓΓΠΣ λαμβάνει όλα τα μέτρα, ώστε να μπορέσει να καλύψει τις αυξημένες ανάγκες και καλεί τους φορολογούμενους και τους λογιστές να συμβάλουν στην προσπάθεια αυτή και να σπεύσουν να υποβάλουν έγκαιρα τις φορολογικές δηλώσεις και να μην περιμένουν την λήξη των προθεσμιών.

(Δείτε αρχείο ως συνημμένο)




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description DAS | Ιουλίου 23, 2013 12:27 μ.μ. | Reply
Σταματήστε επιτέλους να ευλογάτε τα γένια σας , όταν δεν σας εχει μείνει ούτε τρίχα.
image description stavros | Ιουλίου 23, 2013 12:53 μ.μ. | Reply
...αρα, ολοι οι λογιστες που ελεγαν οτι επεσε, ηταν ψευτες!
image description PANOSG | Ιουλίου 23, 2013 12:48 μ.μ. | Reply
ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΚΡΕΜΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ .. 262(ΜΑΛΛΟΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗΣ ΕΔΩ) ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΠΑ -ΦΜΥ-ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΚΛΠ.....
ΤΟ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩΜΕΝΟ XLS ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ Ή ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ??? ΟΕΟΕ
image description plaka kaneis | Ιουλίου 23, 2013 12:49 μ.μ. | Reply
πλακα κανουν?? ανταποκριθηκε?? ποτε? εγω που ημουν?
image description ΝΟΡΑ | Ιουλίου 23, 2013 12:28 μ.μ. | Reply
Στις 65 ημερες λειτουργιας του taxis 2583405 E1 ( 2.583.405 : 65 = 39.744,69 δηλωσεις την ημερα μαζιμε Κυριακες)
6.500.000 - 2.583.405 = 3.916.595 δηλωσεις Ε1 : 39 ημερες ( ως 31/8 ) = 100.425,51 δηλωσεις την ημερα μαζι με Κυριακες ( χωρις Ε3,Ε2 κλπ) ****εν μεσω Αυγουστου *****
ΑΡΑ : 2.583.405 δηλωσεις στις 39 ημερες
3.915.595 δηλωσεις σε ποσες ημερες x?
Απαντηση : 98,5186 ημερες τουτεστιν 98,51-39=56 ακομα ημερες απο την ληξη της προθεσμιας
ΧΩΡΙΣ Ε2 ΥΠΟΧΡΕΟΥ ,ΣΥΖΥΓΟΥ, Ε3
Απλα μαθηματικα Δημοτικου !!!
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ................
image description Your Name | Ιουλίου 23, 2013 12:09 μ.μ. | Reply
κάνε όμως τους υπολογισμούς με ένα ανθρώπινο ωράριο και όχι μετά τις 12 τη νύχτα που έχει λιγότερο φόρτο... άρα πάμε για 106 μέρες και όχι 56...
image description DimitrisD | Ιουλίου 23, 2013 1:58 μ.μ. | Reply
Σωστόοοοοος!!!!
image description ΝΟΡΑ | Ιουλίου 23, 2013 1:55 μ.μ. | Reply
Συμφωνω ( θεωρησα δεδομενο λογω κεκτημενης ταχυτητας οτι δουλευουμε σαν ζωα )οποτε αν βγαλουμ.ε και τις Κυριακες .........
image description CHRIS | Ιουλίου 23, 2013 12:16 μ.μ. | Reply
Παιδιά τσάμπα φωνάζουμε εμείς οι ίδιοι φταίμε γιατί αντί να οργανωθούμε και να κρατήσουμε από κοινού μια στάση και να μην στείλουμε καμία δήλωση και όταν λέω καμία αυτοί που μας αντιπροσωπεύουν πέρα βρέχει δεν κάνουμε τίποτα οπότε καλά μας κάνουν στείλτε καμιά δήλωση τώρα και τουμπέκι !!!!!!!!!
image description KARGIO1 | Ιουλίου 23, 2013 8:13 μ.μ. | Reply
ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ
image description GERRARD | Ιουλίου 23, 2013 12:25 μ.μ. | Reply
CHRIS ΤΡΑΒΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΕ ΡΕ
image description no coment | Ιουλίου 23, 2013 12:13 μ.μ. | Reply
xa.xa.xa.xa o ηλιθιοσ του ντοστογιεσφσκι πηρεσ 250 σελ . αυτοι για να τουσ γραψει κανεισ ποσο σελ θα παρει ,,,??????????????????????????????????????
image description εφοροσ | Ιουλίου 23, 2013 12:42 μ.μ. | Reply
ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΩΡΑ
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ | Ιουλίου 23, 2013 1:08 μ.μ. | Reply
Εγώ πάντως και χτες και σήμερα που στέλνω τις ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ δηλωσεις Φ.Ε. δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα, εκτός ότι κάποιες φορές αργούσε ελαφρως σε σχέση με τις άλλες φορές. Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα. Ισως να βοήθησε το γεγόνος ότι έχω σύνδεση VDSL
image description δημητρησ | Ιουλίου 23, 2013 1:34 μ.μ. | Reply
Εγω παντως που τις εχω στειλει ολες απο τον Μαιο και τωρα στελνω αυτες για του χρονου δεν παρατηρω κανενα προβλημα. Ισως να βοηθησε το γεγονος οτι εχω ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ INTERNET και τις στελνω μεσω Αρη. Που ξερεις εχει και μειωμενα τεκμηρια στον Αρη και σε λιγο θα παμε και στην Αφροδιτη.
image description THANOS | Ιουλίου 23, 2013 1:51 μ.μ. | Reply
Δημήτρη σίγουρα βοήθησε η σύνδεση VDSL.
Επίσης βοήθησε και η αποσύνδεση σου απο την αναστολή υποβολής δηλώσεων.
Καλό καλοκαίρι.
image description ΔΗΜΗΤΡΗΣ | Ιουλίου 23, 2013 2:02 μ.μ. | Reply
Εμένα 15-20 επιδευματίες-πελάτες μου μείναν που πληρώνουν κανόνικα, και δεν έχω καμιά διαθέση να τους χάσω (αυτούς που δεν πληρώναν τους σούταρα γιατί δεν έχω καμιά διαθέση να δουλεύω και να πληρώνω από την τσέπη μου, χαρτιά μελάνια κτλ για κάποιον που το παίζει "μάγκας"), γιατί δεν τους νοίαζει, αν δουλεύει ή όχι το taxis ή το κάθε taxis. Δηλώσεις Φ.Ε. ανακέθεν δεν αναλάμβανα, γιατί στην περιοχή που είμαι, κανένας δεν πληρώνει πάνω από 15-20 ευρώ το χρόνο.Ειδικά τώρα έτσι που μας εκάναν ιδιωτικά ΚΕΠ (βγάλε ειδοποτήρια,βγάλε αντίγραφα, βγάλε κωδικούς πληρωμής κτλ θα έμπαινα και μέσα).Αμά του πείς, δώσε κάτι για τα έξοδα, θα έλεγε δεν σε πλήρωσα στη δήλωση. Αν όμως πηγαίναν σε συμβολαιόγραφο η δικηγόρο θα τα ακουμπούσαν όσα και να ζητούσαν. Το φετινό κορυφαίο, με πήρε τηλεφώνο δικηγόρος συνταξιούχου δημόσιου, να μου κάνει "κύρυγμα" ότι και καλά δεν θέλω να κάνω την δήλωση, γιατί το συγκεκριμένο ταμείο, δεν είχε στείλει τη βεβαίωση για την κύρια σύνταξη...

Πέρα από από, γιατί νομίζετε, ότι θα καθήσει να σκάσει ο Θεοχάρης ή ο κάθε Θεοχάρης αν δεν στείλουμε εγκαίρως τις δηλώσεις; Ξέρετε τι θα λέει μέσα του; Στα @@ μου αν τις στείλετε εκπρόθεσμες.Εσείς θα πληρώνετε πρόστιμα και προσαύξησεις όχι εγώ... Εγώ το μισθό μου, βρέξει χιονίσει θα τον πάρω...

Παιδιά ΔΥΣΤΥΧΩΣ η αποχή δεν βοηθάει. Αντιθέτως δημιουργεί περισσότερα προβλήματα. Δείτε το λογικά. Αν ήμουν ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΛΥΜΕΝΟΣ ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα η πρόστιμο θα έκανα αποχή 1000% γιατί και εμένα φέτος μου έγινα τα νεύρα τσατάλια, και δεν είναι λίγες φορές που θα με άκουγε η γειτονιά να ρίχνω καντήλια και μπινελίκια...

Εσείς τι θέση μου τι θα κάνατε αν ξέρατε ότι αν οι λίγοι πελάτες που σας έχουν απομείνει θα φεύγαν, γιατί δεν του κάνω τη δήλωση, ή δεν του βγάζω το ΦΠΑ. Νομίζετε ότι θα τον νοιάξει αν δεν προλαβαίνω ή όχι. Στη τελική θα φύγει από μένα και θα πάει σε κάποιον άλλο που θα το εξυπηρετήσει

Στην τελική ας προσέχαμε (και ας προσέξουμε ) τι ψηφίζουμε... Γιατί στην Έλλαδα έχουμε την τάση, το Σαββάτο να τους βρίζουμε, αλλά την Κυριακή να τους ψηφίζουμε...

Κλείνοντας, θα πω ένα πράγμα. Αναπολώ εκείνεις τις ωραίες μέρες που όλες τι δηλώσεις τις πηγαίναμε χειρόγραφα στις ΔΟΥ, και είχαμε και το κεφάλι μας ησύχο...

Ευχαριστώ καλη συνέχεια και καλό κουράγιο σε όλους μας....

image description ΣΠΥΡΟΣ | Ιουλίου 23, 2013 2:05 μ.μ. | Reply
μονο εγω μπαινω στο ταξις και δε μπορω να κανω καμια προβολη?
image description evoula | Ιουλίου 23, 2013 2:34 μ.μ. | Reply
πάντως από χθες, περίπου στις 8:20 το απόγευμα που δημοσιεύτηκε η "παράταση" δεν έχω δει κάποια επίσημη ανακοίνωση για το τι κάνουμε από αυτούς που μας κάλεσαν σε αποχή.
image description ΑΓΡΙΝΙΟ | Ιουλίου 23, 2013 2:15 μ.μ. | Reply
1) ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΙΣ ΑΗΔΙΕΣ - ΒΛΑΚΕΙΕΣ

2) πάντως από χθες, περίπου στις 8:20 το απόγευμα που δημοσιεύτηκε η "παράταση" δεν έχω δει κάποια επίσημη ανακοίνωση για το τι κάνουμε από αυτούς που μας κάλεσαν σε αποχή.
ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΡΕ ΜΕΓΑΛΟΙ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΤΕ?

image description Your Name | Ιουλίου 23, 2013 4:55 μ.μ. | Reply
ΣΩΣΤΟΣ.
image description σπyρος | Ιουλίου 23, 2013 8:33 μ.μ. | Reply
Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι ισχύει σίγουρα η υποβολή φορολογικής δήλωσης βάσει του υψηλότερου τελευταίου ψηφίου του ΑΦΜ μεταξύ των συζύγων; Έχουν γίνει δηλώσεις από τον αρμόδιο υπουργό αλλά έχει βγει διευκρινιστική εγκύκλιος μέχρι σήμερα;
image description evoula | Ιουλίου 23, 2013 8:25 μ.μ. | Reply
το είπε και ο Θεοχάρης στο σκαι...
image description KARGIO1 | Ιουλίου 23, 2013 8:41 μ.μ. | Reply
Οσο και να φωναζουμε, οτι και να λεμε ειμαστε ξεκρεμαστοι, δυστυχως ή ευτυχως ο Δημητρης παραπανω εχει δικιο, εχουμε γινει Κεπ, και "υπαλληλοι του Υ.Ο." με μπλοκακι, αλλα μη μας κακοφαινεται. Οργανωθηκαμε ποτε? Ο δικηγορος για να παει στο δικαστηριο χρεωνει παρασταση, για να σε συμβουλεψει σου λεει ελα απ το γραφειο και μετα περνα απο τη γραμματεα μου. Ο συμβολαιογραφος απ την αλλη χρεωνει μεχρι και τα αντιγραφα που θα σου βγαλει. Εμεις? Εμεις απλα κοιταμε να φαμε τον πελατη του αλλου ριχνοντας την τιμη, απανταμε στο τηλεφωνο και δινουμε λυσεις, βγαζουμε φωτοτυπιες για τραπεζες, ελεγχους κλπ κανουμε τον υπαλληλο του οαεδ, του σεπε, εκδιδουμε συνταξεις και αποδεικτικα εισφορων, κανουμε ρυθμισεις. Καλα να παθουμε αφου δεν αντιδραμε με οργανωση και αλληλεγγυη. Στο χωριο μου (και φανταζομαι) και στο δικο σας λενε μαθανε πως @@@@στε πλακωσανε και οι γ@@@@. Αυτα τραβαμε φιλοι μου και οσο κι αν γραφουμε σημερα και διαμαρτυρομαστε, παλι αυριο θα σηκωσουμε το τηλεφωνο, θα βγαλουμε φωτοτυπιες και φτου κι απ την αρχη.
image description sPIROS | Ιουλίου 23, 2013 9:10 μ.μ. | Reply
Αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα αν δεν επισημοποιηθεί με εγκύκλιο...
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο