Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Προθεσμία υποβολής «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.»

Υπουργείο Οικονομικών

Με αφορμή σχετικά ερωτήματα, διευκρινίζουμε τα εξής:

1. Με την ΑΥΟ ΠΟΛ.1133/5.6.2013 παρατάθηκε μέχρι 15.7.2013 η προθεσμία υποβολής του Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου ΦΠΑ για τη διαχειριστική περίοδο που έληξε μέχρι 31.12.2012.

2. Σύμφωνα με την ΑΥΟ ΠΟΛ.1136/31.5.2012 προβλέπεται ότι το «Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» υποβάλλεται εντός πέντε ημερών από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος ή της εκκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ (όποια είναι τελευταία).

3. Σύμφωνα με τα ανωτέρω και δεδομένου ότι για τη διαχειριστική περίοδο που έληξε έως 31.12.2012 η προθεσμία υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος για τα φυσικά πρόσωπα λήγει από 22.7.2013 έως 30.8.2013, ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του αριθμού φορολογικού μητρώου του φορολογουμένου (ΑΥΟ ΠΟΛ.1154/26.6.2013), ενώ για τις λοιπές δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος η προθεσμία υποβολής τους έχει ήδη λήξει,  η καταληκτική προθεσμία υποβολής του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου ΦΠΑ» λήγει την πέμπτη ημέρα μετά την καταληκτική προθεσμία για την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος ανά ΑΦΜ για τα φυσικά πρόσωπα, και στις 15.7.13 για τις λοιπές περιπτώσεις, εκτός ειδικών περιπτώσεων για τις οποίες η προθεσμία υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος δεν έχει λήξει.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description hLF | Ιουλίου 18, 2013 12:47 μ.μ. | Reply
Δηλαδή άμα έχει λήξει δεν έληξε, εκτός αν δεν έχει λήξει οπότε δεν λήγει όταν έληγε αλλά όταν θα λήξει? Οκ σαφές όπως πάντα.
image description 2433032308 | Ιουλίου 18, 2013 12:14 μ.μ. | Reply
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ!!! ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΑΠΛΟΣ ΝΟΜΟΣ , ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ ΑΠ' ΟΛΟΥΣ!!!!!!
image description SELECTOR | Ιουλίου 18, 2013 12:49 μ.μ. | Reply
Δηλαδή για τις ΟΕ έληξε ????
Ολα καλά πάνε...
image description marx | Ιουλίου 18, 2013 12:27 μ.μ. | Reply
έτσι όπως το διαβάζω για το νομικά πρόσωπα ΟΕ-ΕΕ-ΑΕ-ΕΠΕ έχει λήξει
image description XRISA R | Ιουλίου 18, 2013 12:28 μ.μ. | Reply
Οπως είναι απολύτως σαφές το υπουργείο σ αυτή την ανακοίνωση,θα μπορούσε να ήταν το ίδιο σαφές και στην ανακοίνωση της παράτασης....Δεν πρέπει να τους εμπιστευόμαστε γιατί μας περιμένουν στην γωνία,έτοιμοι να ρίξουν την σφαλιάρα...
image description Dimitris1984 | Ιουλίου 18, 2013 12:36 μ.μ. | Reply
ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ-ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΟ! ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ!!!
image description Your Name | Ιουλίου 18, 2013 12:18 μ.μ. | Reply
ΟΥΣΤ ΑΠΟΔΩ ΒΛΑΜΜΕΝΑ......ΜΕ ΣΑΣ,ΠΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΣΤΕ ΠΡΕΖΟΝΙΑ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ..
image description ntinospatra | Ιουλίου 18, 2013 1:48 μ.μ. | Reply
Τι δεν καταλαβαίνετε?
image description TAG-AMAL | Ιουλίου 18, 2013 1:55 μ.μ. | Reply
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΩΣΤΕ ΜΙΑ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΕΚΕΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.... ΣΕ ΣΥΓΧΗΣΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑΘΙΑ .... ΘΕΛΕΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 30/9/13.........
image description DimitrisD | Ιουλίου 18, 2013 1:26 μ.μ. | Reply
ότι να ναι... Κρατιέμαι να μην βρίσω!
image description jim1970 | Ιουλίου 18, 2013 1:55 μ.μ. | Reply
α ρε " διευκρίνηση" που σας χρειάζεται...
image description trapezokomos | Ιουλίου 18, 2013 1:18 μ.μ. | Reply
ΣΤ @#$$$ΙΑ ΜΟΥ!ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΚΥΡΙΟΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΑΣ.ΣΚΑΤΑ ΕΣΟΔΑ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ.ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΣΑΣ.ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΣΑΣ.ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ.
image description ΠΡΩΗΝ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΑΚΟΣ | Ιουλίου 18, 2013 2:06 μ.μ. | Reply
...και είπαμε εμείς ότι αυτοί μας είπαν ότι τους είπαν να γίνει το παιχνίδι αλλά είπαν ότι αυτό δεν μπορεί δεν δεν γίνεται ούτε ούτε και δηλώσανε ότι θέλουν να γίνει αφού αυτοί είπανε πως εμείς θέλαμε να γίνει το παιχνίδι αλλά αυτοί μετά είπανε ότι ούτε ούτε και θέλανε αφού δεν είπαμε εμείς ότι το εξόρυξε η ΠΑΕ.
ΑΥΤΑ. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.
image description MΙΛΤΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑ | Ιουλίου 18, 2013 2:34 μ.μ. | Reply
Γιατί δηλαδή, μπούχτισαν τα ταμεία από τα έσοδα των αυτοελέγχων και δε θέλετε να εισπράξετε από τις εταιρείες;;;; ΑΙΣΧΟΣ !!!
image description faidros | Ιουλίου 18, 2013 2:07 μ.μ. | Reply
Από την απογοήτευση που νοιώθω, ούτε να βρίσω δεν μπορώ. Μόνο ντροπή μπορώ να νοιώσω πια για αυτή τη χώρα και τους ανθρώπους που την "διοικούν" - αν και την ντροπή πια λάθος άτομα την νοιώθουν- Και επείδη δεν είμαι μόνος πια σε αυτή τη ζωή και δεν βλέπω κανένα μέλλον για το 3χρονο αγγελούδι μου σε αυτή τη χώρα, το μόνο που θέλω να πω έιναι καλή δύναμη και κουράγιο σε όσους συνάδελφους και μη που έμειναν πίσω. Ραντεβου το Σεπτέβρη από το "Νησί" και ευχαριστούμε που μας δίωξατε από την πατρίδα μας. ΥΓ ( μήπως κύριοι της ΓΓΠΣ μια βόλτα από Αγγλία σας βοηθήσει να κατανοήσετε τις 'εννοιες σχεδιασμός και οργάνωση?? )
image description ALEX | Ιουλίου 18, 2013 2:48 μ.μ. | Reply
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΟΙ.....Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΟΥ ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.....
image description Eleni | Ιουλίου 18, 2013 4:04 μ.μ. | Reply
Πλακα κανουν. Οι εταιριες εληξαν;
image description CRIS V | Ιουλίου 18, 2013 4:12 μ.μ. | Reply
ΘΕΟΧΑΡΗ ΣΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΓΥΑΡΟ!!!!!!!ΤΡΕΧΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ ΑΣΤΑ ΟΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΕΩΣ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ 31\10 ΔΗΛΑΔΗ
image description altrip | Ιουλίου 18, 2013 4:05 μ.μ. | Reply
Μα καλά.. Αποφασίσατε ότι έληξε χωρίς νέο έντυπο; Οκ.. Ότι πείτε!
image description NIKOS_b | Ιουλίου 18, 2013 5:31 μ.μ. | Reply
Το έντυπο υπάρχει από το 2011 με την ΠΟΛ.1098/4-5-2011.

Καθορίζεται ο τύπος και το περιεχόμενο του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» σύμφωνα με τον ν.3296/2004, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το άρθρο 79 του ν.3842/2010, για τις δηλώσεις που αφορούν το οικονομικό έτος 2011  και εφεξής, όπως το υπόδειγμα που επισυνάπτεται ως παράρτημα της παρούσας.

Τώρα γιατί κάποιες εταιρίες λογισμικού επιμένουν το σημείωμα αυτοελέγχου να το ονομάζουν προϋπολογιστικό ή πρόχειρο μέχρι την κοινοποίηση του νέου, δεν ξέρω, ρωτήστε τους.
image description eleni | Ιουλίου 18, 2013 8:24 μ.μ. | Reply
Η ΠΟΦΕΕ ΚΛΠ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ;;
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο