Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Δεν υπάρχει καμία σκέψη για παράταση στις δηλώσεις

Σε σχετική ερώτηση προς τον Γενικό Γραμματέα Δημοσίων εσόδων, εάν υπάρχει σκέψη για παράταση στις ημερομηνίες υποβολής των φορολογικών δηλώσεων όπως αναφέρουν σχετικά δημοσιεύματα εφημερίδων αλλά και Ιστοσελίδων ενημέρωσης, ο Κος θεοχάρης απάντησε αρνητικά.






Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ELEMENTAL | Ιουλίου 16, 2013 7:22 π.μ. | Reply
Χωρίς λόγια,

Κολοσσός ( το δεύτερο συνθετικό , δικό σας)
image description 969 | Ιουλίου 16, 2013 7:50 π.μ. | Reply
Συναδελφοι λογιστες η απάντηση η δικη μας μπορει να είναι μόνο μια : ΑΠΟΧΗ .

image description shark | Ιουλίου 16, 2013 7:41 π.μ. | Reply
Ε ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ. ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ.
image description past perfect | Ιουλίου 16, 2013 7:54 π.μ. | Reply
Ειναι απαραδεκτος , αν δεν οργανωθουμε δεν γινεται τιποτα.
Καθε μερα ξυπναμε στις 5 το πρωι για να ρθουμε στα γραφεια μας,
εχουμε χασει τις γυναικες μας , τα παιδια μας , δεν θα παμε διακοπες , δεν πληρωνομαστε, το στομαχι μας ποναει απο το αγχος , απδ , φπα ,ε7 , προσωρινες ,προσληψεις , απολυσεις ρυθμισεις, Γεμη, Δηλωσεις Ν.Π , Φ.Π ..... ΤΙ θα πρωτοκανουμε ....... και καθομαστε και ακουμε τον ΨΥΧΟΠΑΘΗ ΘΕΟΧΑΡΗ με τα κουστουμια του να λεει οτι δεν θα δωθει παραταση.Δεν τον νοιαζει ....... μονο να μαζευει λεφτα για τους δανειστες ειναι η εννοια του
image description 2 | Ιουλίου 16, 2013 7:46 π.μ. | Reply
κρίμα κρίμα κρίμα
image description Thw | Ιουλίου 16, 2013 8:10 π.μ. | Reply
ΠΑΛΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΛΕΠΤΟ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ? .
Αν και ήδη δόθηκε παράταση υπάρχουν σοβαρά προβλήματα σε όλα τα επίπεδα και έτσι ήδη υπάρχει αίτημα για νέα παράταση μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου.
http://gr.news.yahoo.com/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-041506050.html
image description 2 | Ιουλίου 16, 2013 8:57 π.μ. | Reply
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113079031
ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
Υπό κατάρρευση το Taxinet - Προς νέα παράταση για τις δηλώσεις
image description medium | Ιουλίου 16, 2013 8:09 π.μ. | Reply
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΗ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΜEDIUM ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.
image description KiMwnas n. | Ιουλίου 16, 2013 8:17 π.μ. | Reply
Της καπαρντινας το κουμπι μοιαζει του πουκαμισου...ολοι...αντε...

Υγ. Ψαξε την στο google χαρη ...!
image description ????? | Ιουλίου 16, 2013 8:53 π.μ. | Reply
να δουμε θα υπάρξει σοβαρη και υπευθυνη αντιδραση απο ΠΟΦΕΕ - ΕΦΕΕ -ΧΑΝΙΑ -ΚΥΚΛΑΔΕΣ - ΙΟΝΙΟ κλπ......... Μιλαμε πια για σοβαρη απαντηση. Τουλαχιστον 31/10 οι δηλωσεις και να επιτρεπεται για 10-20 μερες ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΕΣ μονο απο λογιστη κια μετα το 20ημερο να επιβαλλεται προστιμο και η περαιωση ΦΠΑ να πάει τελη 11ου. Να δουμε. Θα κραξει κανεις τον Χαρουλη αν τελη 8ου δεν ανοιξει το Ε9 οπως υποσχεθηκε. Θα πει κανεις στα καναλια ποσο μανταρα τα εκανε με τους τόκους, ακομα δεν εμφανιζονται στο Ε1, ουτε στον 1ο δικαιουχο, αν τους δηλωνουν όλοι μαζι ή ο κατεχων το μεγαλυτερο εισοδημα. Δεν ακουσα καμια διαματυρια που εν μεσω δηλωσεων εμφανιζονται απο το πουθενα πολ-διευκρινηστικες κλπ. Περιμενω να δω.....
image description katerina | Ιουλίου 16, 2013 8:59 π.μ. | Reply
ΞΕΦΤΙΛΑ!!!!!!!!!!!!!!
image description Your Name | Ιουλίου 16, 2013 8:31 π.μ. | Reply
ΚΑΛΕ ΜΑΣ Κ.ΘΕΟΧΑΡΗ.ΤΟ Ε7 ΑΝΟΙΞΕ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ,ΤΟ ΦΠΑ ΤΟ ΠΗΓΕΣ ΣΤΙΣ 20/07,ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ Α21,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΔΙΜΗΝΑ ΦΜΥ,,ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΝΤΟΜΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ Κ.ΘΕΟΧΑΡΗ [ΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΛΗ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΣΩΣΤΑ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΩΝ???Ο ΚΛΑΔΟΣ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕΘΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ,ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΕΙ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ....ΦΕΤΟΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ Η ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΥΠΟΨΙΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ??????ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ,ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΕΝΩ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΘΕΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ.....ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ.......ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟΔΙΔΟΥΜΕ ΦΠΑ ΓΙΑ ΑΝΕΙΣΠΡΑΚΤΑ,ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΑΝΕΙΣΠΡΑΚΤΑ,ΤΥΠΩΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ,ΚΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΔΩΡΕΑΝ,ΧΩΡΙΣ ΜΟΙΒΗ Κ.ΘΕΟΧΑΡΗ ....
image description ElenaAnele | Ιουλίου 16, 2013 10:53 π.μ. | Reply
Συνάδελφε, δεν βλέππει taxheaven ο κ.Θεοχάρης. Μόνο στο Tweeter θα τον βρείτε. Εκεί χαλβαδιάζει, από το πρωί εως αργά το βράδυ....
image description αβραμποσ | Ιουλίου 16, 2013 8:51 π.μ. | Reply
Η ΠΟΦΕΕ θα λάβει σήμερα τις σχετικές αποφάσεις σύμφωνα με την απο 12/7/13 ανακοινωσή της ;
image description ααα | Ιουλίου 16, 2013 8:48 π.μ. | Reply
να ερθει να τις στειλει αυτος και το φπα και τα ε7 και τα α21...να δει
image description Chl23 | Ιουλίου 16, 2013 8:15 π.μ. | Reply
Θεοχάρη μάλλον και εσύ ξεχνάς ότι σε πληρώνει ο έλληνας φορολογούμενος.
image description geo1821 | Ιουλίου 16, 2013 8:19 π.μ. | Reply
ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ....ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ.....Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΒΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟΧΑΡΗ.....ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΗΝ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.......
image description andreas | Ιουλίου 16, 2013 9:00 π.μ. | Reply
αρα τι κλαιγεστε;;;αφου ξυπνατε απο τις 5 το πρωι εχετε πολυ δουλεια...τραβατε με και ας κλαιω ειστε!!!
image description kos | Ιουλίου 16, 2013 9:38 π.μ. | Reply
Η ΠΟΦΕΕ εχει βγάλει ανακοίνωση για αποχή στο site της!!!! Πρέπει να προωθηθεί στα ΜΜΕ για να ενημερωθούν όλοι.Εμείς πάντως ξεκινήσαμε αποχή από εχτές το βράδυ! Συνάδελφοι δε πάει άλλο!!!!!
Αν όχι τώρα,πότε??? Ούτε καν μπήκαν στο κόπο να ασχολήθουν με τις κραυγές ενός κλάδου, που προσπαθεί να καλύψει εδω και τρία χρόνια την ανικανότητα τους και την προχειροτητα των αποφάσεων τους!!!!!!
image description ElenaAnele | Ιουλίου 16, 2013 10:07 π.μ. | Reply
Ποια ΜΜΕ ρε παιδιά?? Έχουν απεργία οι δημοσιογράφοι. Και σήμερα πρωί σε κάποια πρωινή εκπομπή που πήγε να πει κάτι σχετικό ο φοροτεχνικός, τον έκοψαν κακήν κακώς!!! Πλάκα κάνουμε τώρα???
image description gpap | Ιουλίου 16, 2013 9:50 π.μ. | Reply
Αγαπητοί συνάδελφοι,
είναι η ώρα που πρέπει όλοι να αποφασίσουμε τι θέλουμε να κάνουμε, σκεπτόμενοι ως σύνολο και όχι ως μονάδες. Υπάρχουν χιλιάδες συνάδελφοι σε όλη τη χώρα, οι οποίοι περιμένουν να δουν τι θα γίνει. Πάνω απ' όλα όμως: όλοι οι συνάδελφοι (εντός - εκτός ΠΟΦΕΕ, εντός- εκτός Συλλόγων), είναι αγανακτισμένοι. Γιατί όλοι μας τραβάμε το ίδιο κουπί.
Οι ελεύθεροι επαγγελματίες του Ν. Καρδίτσας, σεβόμενοι τις αποφάσεις, μα προπάντων σεβόμενοι τον εαυτό μας, από σήμερα και μέχρι την ερχόμενοι Τρίτη, σταματάμε να υποβάλλουμε δηλώσεις, γιατί πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι και όχι υποζύγια (όπως μας θεωρούν πολλοί από τα Υπουργεία). Και μην ακούσω ερωτήματα "τι θα κάνει ο πελάτης". Ο πελάτης μας, είναι και θα πρέπει να είναι μαζί μας, γιατί είναι αυτός ο οποίος με μία καταβολή της τάξης των 30-40€ το χρόνο με την υποβολή της φορολογικής του δήλωσης, είχε και έχει για όλο το χρόνο, Λογιστή, φωτοτυπικό μηχάνημα, σύμβουλο αγοράς ακινήτων ,αυτοκινήτων, ψυχολόγο και ένα σωρό άλλα.

Συνάδελφοι,
ΌΧΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 16/07/13 - 22/07/13 (σε πρώτη φάση).

Γιώργος Παπαδημητρίου
image description Your Name | Ιουλίου 16, 2013 9:17 π.μ. | Reply
Καλε σεις δεν πατε καλα.....Τι καθομαστε κι ακουμε πρωινιατικα...αντε ξεκινηστε τισ αγωγες για να εχουμε στοιχειωδη καλυψη απεναντι στους πελατες μας...επρεπε να τισ εχετε κανει προ πολλου....δηλαδη η ποφεε σημερα ταμαθε περι μνημονιακης υποχρεωσεως...ειμαστε δουλοι.....επανασταση λοιπον με χρηση των δικαιωματων που μας παρεχει το συνταγμα....καντε ομως πρωτα μηνυσεις...
image description κωστασ | Ιουλίου 16, 2013 9:12 π.μ. | Reply
Ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΕΙΠΕ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ.ΛΟΓΙΚΟ ΑΦΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΕΨΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΟΜΟΙΟΙ ΤΟΥ ΤΟΝ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΣΤΟ Ε2 ΩΣ ΚΕΝΟ ΚΑΙ ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ.
ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΡΦΙΑ.
image description Sarliz | Ιουλίου 16, 2013 11:15 π.μ. | Reply
Ο Κώστας έχει δίκιο.... χαχαχχχαχχα κενό και με 99999999!!! χαχχαχαχαχ
image description ADAMANTIA | Ιουλίου 16, 2013 10:38 π.μ. | Reply
συναδελφοι η θα αρχισουμε τα χαπια η θα αντιδρασουμε...............
image description george z | Ιουλίου 16, 2013 1:08 μ.μ. | Reply
Εγω τα χάπια τα εχω αρχισει εδω και χρόνια!! Στην αντίδραση υστερώ !!
image description 235711 | Ιουλίου 16, 2013 11:38 π.μ. | Reply
πλάκα έχει...
image description MARKOS CHANIA | Ιουλίου 16, 2013 11:24 π.μ. | Reply
εϊναι φανερό ότι είμαστε όλοι κατω απο ΦΟΒΕΡΗ σωματικη και ψυχολογική πίεση αυτο τον καιρό και ειναι δίκαιο το αίτημα για παράταση οσο και αν φτάσαμε χωρίς δική μας ευθύνη για πρώτη φορά σε αυτη την κατάσταση αυτη την εποχή...και ακούγεται λογική απο "συνδικαλιστική άποψη" η ΑΠΟΧΗ....ΑΛΛΑ......πέρα απο τους ΛΕΟΝΤΑΡΙΣΜΟΥΣ.....θα ήθελα να είμαι απο μια γωνιά να βλέπω τα "ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ" οταν ο πελάτης θα είναι απο πάνω τους και θα ΑΠΑΙΤΕΙ να στελει η δήλωση του επειδη θα χάσει το αφορολόγητο των αποδείξεων κτλπ...κτλπ..... και σε περίπτωση άρνησης θα ζητάει απο τον "άτυχο" συνάδελφο τα χαρτιά του να πάει να κάνει τη δήλωση του αλλού για να μην επιβαρυνθεί οικονομικά...... εχω πεί πολλές φορές,,,,το επάγγελμα μας ειναι "ΑΤΟΜΙΚΟ ΑΓΩΝΙΣΜΑ"......
image description Your Name | Ιουλίου 16, 2013 12:52 μ.μ. | Reply
Οποιος πελάτης κάνει κέφι να πάει αλλού. Δηλαδή εκεί που θα πάει θα του την φτιαξουνε??Επιτέλους τέρμα οι εκβιασμοί....Δεν θα βγάλουμε τον καρκίνο.....
image description γιαννης | Ιουλίου 16, 2013 12:39 μ.μ. | Reply
Βόδια του Γηρυόνη ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ...!!!

Τα βόδια του Γηρυόνη ήταν στην ελληνική μυθολογία όντα που άνηκαν στον Γηρυόνη, τον τερατόμορφο γιο του Ποσειδώνα. Βρίσκονταν μαζί του στη νήσο Ερύθεια. Είναι γνωστά κυρίως μέσω του δέκατου άθλου του Ηρακλή, αντικείμενο του οποίου απετέλεσε η απαγωγή τους.

Ο Γηρυόνης είχε αναθέσει τη φύλαξη των ζώων τους σε δύο φύλακες, τον Ευρυτίωνα και τον Όρθρο. Ο Ευρυτίωνας ήταν γιος του Άρη και της Ερυθείας. Ο Όρθρος ήταν ένας τερατόμορφος σκύλος, γιος του Τυφώνα και της Έχιδνας. Είχε δύο κεφάλια και επιπλέον εφτά κεφάλια φιδιού.

Μόλις ο ήρωας έφτασε στην Ερύθεια, και αφού πέρασε τη νύχτα του στο βουνό Άβας, ήρθε αντιμέτωπος με τους δύο φύλακες των ζώων. Τόσο ο Όρθρος, όσο και ο Ευρυτίωνας βρήκαν τραγικό θάνατο από το ρόπαλο του Ηρακλή. Στη συνέχεια ο Μενοίτιος, φύλακας των βοδιών του Άδη, ειδοποίησε το Γηρυόνη για τα συμβάντα και έτσι εκείνος έσπευσε να αντιμετωπίσει τον εισβολέα. Ο Ηρακλής κατόρθωσε να εξολοθρεύσει το Γηρυόνη, αφού τον τόξευσε με τα βέλη του.

Στο δρόμο της επιστροφής, ο Ηρακλής αντιμετώπισε πολλές περιπέτειες. Όταν τελικά επέστρεψε στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Αμβρακία, ένας οίστρος σταλμένος από την Ήρα διασκόρπισε το κοπάδι των βοδιών στα βουνά της Θράκης. Ο ήρωας κατόρθωσε να περισυλλέξει το μεγαλύτερο μέρος των ζωών. Τα υπόλοιπα παρέμειναν στα βουνά και περιήλθαν σε άγρια κατάσταση.

Τελικά ο Ηρακλής έφτασε στις Μυκήνες, παρέδωσε τα βόδια στον Ευρυσθέα, ο οποίος τα θυσίασε στη θεά Ήρα.
image description access | Ιουλίου 16, 2013 12:32 μ.μ. | Reply
ΑΠΕΡΓΙΑ η τελος πάντων ας δουλευουμε για να ειμαστε έτοιμοι αλλα να μην υποβαλλουμε ΚΑΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ - Δε χρειάζεται πολλα, ολοι το υποστιρίζουμε, ας το ζητήσουν ΟΛΕΣ οι οργανώσεις ΟΛΟΙ οι σύλογοι και θα γίνει. Εχουμε ξεπεράσει τα όρια μας... ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ,
image description IDO | Ιουλίου 16, 2013 12:57 μ.μ. | Reply
Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω. Αυτά τα 1.800.000 δηλώσεις ποιός τις έστειλε;
image description Your Name | Ιουλίου 16, 2013 12:27 μ.μ. | Reply
Ψέμματα λένε, ούτε το 10% δεν έχει υποβληθεί.....
image description gkazan | Ιουλίου 16, 2013 1:41 μ.μ. | Reply
Προφανώς μετράνε τα έντυπα και όχι τα ΑΦΜ που έχουν οριστικοποιήσει δηλώσεις.

Ένας επιτηδευματίας με εισόδημα από ενοίκια, για παράδειγμα, θα κληθεί να συμπληρώσει 3 έντυπα.
Άρα χονδρικά να το δει κανείς, στην καλύτερη των περιπτώσεων (γιατί πολλοί θα έχουν και Ε2 για τα εξοχικά τους, για να μην πάρουν το τεκμήριο στην πλάτη τους), αν διαιρέσεις το 1.800.000 δηλώσεων με το 2, τότε πλησιάζεις την αλήθεια: περίπου 900.000 να έχουν στείλει μέχρι τώρα τις δηλώσεις τους... Που σημαίνει οτι υπολείπονται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ άλλα 5.000.000 φορολογουμενοι...

Οπότε Χαρούλη, do the math and vaffanculo, stronzo.
image description IDO | Ιουλίου 16, 2013 12:44 μ.μ. | Reply
Και γω τέτοια εκτίμηση έχω.
image description aggi_ΣΑΝΤΟΡΙΝΙ | Ιουλίου 16, 2013 1:22 μ.μ. | Reply
ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ "ΔΕΝ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΕΡΓΙΑ/ΑΠΟΧΗ" Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ. ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΚΑΤΕΒΕΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ. ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ. ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΔΑ.
image description με | Ιουλίου 16, 2013 1:10 μ.μ. | Reply
Ασχετο αλλα θα το πω...... αυτους τους μηνες Λυπαμε τους λογιστες με εξωσυζυγικη σχεση
image description Game over...... | Ιουλίου 16, 2013 2:21 μ.μ. | Reply
Γιατι λυπάσαι ρε φιλε???
Αμα ντυσεις τον άλλο/την άλλη Χάρη, να δεις πως γινεται η δουλειά!!!!!!!!!!!!!
image description CHRIS HARRISON | Ιουλίου 16, 2013 1:04 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ 13 ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ 2014
ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΔΙΠΛΑ
image description ge0 | Ιουλίου 16, 2013 2:35 μ.μ. | Reply
ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ .... ΑΥΤΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΡΑΤΑΘΟΥΝ ΔΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ? ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ?
image description οτ | Ιουλίου 16, 2013 2:43 μ.μ. | Reply
Και ούτε να το διανοηθούν για καινούργια παράταση.Έχουν ήδη δώσει αρκετές παρατάσεις και ο χρόνος έως το τέλος των δηλώσεων είναι υπεραρκετός.
image description WILL. | Ιουλίου 16, 2013 3:41 μ.μ. | Reply
Ρε παιδια μονο εγω αγχωθηκα περυσι εαν μου ξεφυφε καμμια δηλωση με συνεπεια να μην προσμετρωνται οι αποδειξεις.Φετος θα χουμε αυτη την παρανοια επι πεντε με τα ΑΦΜ.Ειναι καλα οι ανθρωποι?
image description xristosnlogist | Ιουλίου 16, 2013 3:54 μ.μ. | Reply
Μέχρι 15/09 Ολες οι Δηλώσεις όλα τα ΑΦΜ κε Θεοχάρη.............. και μην εμπαίζετε με έναν ολόκληρο κλάδο τον Λογιστικό Κόσμο..........¨Αλλωστε οι προηγούμενες παρατάσεις εξυπηρέτησαν τα Ασφασλιστικά ταμεία που δεν ήταν έτοιμα για τις βεβαιώσεις...όσο για τους τόκους.....δεν λέω κάτι......
image description 1959 | Ιουλίου 16, 2013 3:15 μ.μ. | Reply
Ερχονται πελατες και μου λενε για δηλωση.Τους μαζευω τα χαρτια που φερνουν σε φακελλο και τους στελνω να φερουν οτι λειπει.Τι να τους πω οτι βγαζουμε ΦΠΑ,ΦΜΥ,ΚΛΠ ??
Γιατι δεν λενε τουλαχιστον για αρχη οτι ολες οι δηλωσεις ηλεκτρονικα μεχρι 30 Αυγουστου ???
Λες και το συστημα δεν θα ειναι ανοιχτο !!!!!!Ξεχνουν βεβαια οτι Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα και οι μεγαλες πολις.Εδω τωρα λογω εποχικοτητας γινετε χαμος !!!Τι να κανεις προσληψεις εναρξεις,διακοπες,μεταβολες αστα να πανε.
Οπως και να εχει δεν πιστευω οτι η παραταση δεν θα φτασει φετος τελος Σεπτεμβρη!!!!!!Οποτε επαψα να τρεχω πισω απο τις δηλωσεις που κανουν στα μεσα ενημερωσης.
Και ξερετε κατι τελικα στο τελος πολυ απο μας θα αλλαξουν επαγγελμα.Γιαυτο θα παρουν αδεια λογιστη και αυτοι που εχουν βγαλει το Λυκειο.
Κανενα πτυχιο δεν υπαρχει σαν το δικο μας.Αισχος κυριοι ΜΑ.....ΕΣ. Σας εχω γραμμενους εκει που δεν πιανει η πενα μου.
Πηγα αλλου αλλα οκ, δεν μπορω συναδελφοι αλλη κοροιδια!!!

Γιαννης
image description NO NAME | Ιουλίου 16, 2013 7:54 μ.μ. | Reply
<<Διατηρήστε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη>>

Επειδή ζητάει κάτι τέτοιο το σύστημα δεν μπορώ να απαντήσω!!!
image description Dimitris | Ιουλίου 16, 2013 8:42 μ.μ. | Reply
Αν δεν οργανωθείτε μόνο το τρέξιμο θα σας μείνει δυστυχώς φίλοι λογιστές...!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο