Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Οι θέσεις του Ο.Ε.Ε. για την Άδεια των Λογιστών - Φοροτεχνικών Γ΄ Ειδική και τον Κώδικα Δεοντολογίας όπως προκύπτει από τα επίσημα έγγραφα

Με αφορμή την συνέντευξη τύπου του Υφυπουργού Ανάπτυξης κ. Νότη Μηταράκη στον δικτυακό κόμβο Taxheaven, αναφορικά με τις τάξεις των Λογιστών - Φοροτεχνικών του πρόσφατα ψηφισθέντος ν. 4152/2013 καθώς και σχετικά με τον Κώδικα Δεοντολογίας του Επαγγέλματος, το Ο.Ε.Ε. δηλώνει ότι όχι μόνο δεν αρνήθηκε τον διάλογο με το Υπουργείο Ανάπτυξης αλλά αντιθέτως με συνεχείς αναφορές, όπως προκύπτει από την σχετική αλληλογραφία ενημέρωνε τον αρμόδιο Υφυπουργό με τις θέσεις και τις απόψεις του Οικονομικού Επιμελητηρίου.

Για την Γ΄Ειδική ενημερωθείτε πατώντας εδώ
Για των Κώδικα Δεοντολογίας πατώντας εδώ
Για την Συνέντευξη του Προέδρου εδώ




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description ΕΙΡΗΝΗ | Ιουλίου 15, 2013 5:45 μ.μ. | Reply
Τις επιστολές του Υπουργού γιατί δεν τις δημοσιοποιείτε κ. Κυδωνάκη, ούτως ώστε να έχουμε πλήρη εικόνα της αλληλογραφίας; Αλλά ως φαίνεται δεν σας συμφέρει... Και αλήθεια, μπορείτε να μου εξηγήσετε αυτή τη "λύσσα" να μην χορηγήσετε Α τάξης; Γιατί όσο και να προσπαθώ, δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η διαφορά στην τήρηση των διπλογραφικών όταν αλλάζει το ύψος του τζίρου... Μήπως αυτό που σας καίει είναι άλλο;
image description ECRC | Ιουλίου 15, 2013 5:35 μ.μ. | Reply
Μήπως θέλετε κυρία μου να σας κάνουμε και μέλος στο ΟΕΕ, να σας δώσουμε και άδεια ασκήσεως οικονομολογικού επαγγέλματος;;;;; ή μήπως επιθυμείτε διακαώς και κανένα πτυχίο Πανεπιστημίου;;;;; Η διαφορά είναι στην κατάρτιση και όχι στην τήρηση που εσείς θεωρείτε ότι τα γνωρίζετε κυρία μου...... άλλο να κρατάς διπλογραφικά μέχρι το όριο του Β και άλλο να είσαι προϊσταμένη λογιστηρίου σε πολυεθνική με 10.000.000 ευρώ τζίρο......με γνώσεις οικονομικές που εσείς δεν γνωρίζετε, ούτε τον απλό τύπο της ράντας για απόσβεση δανείου........
image description eleos | Ιουλίου 15, 2013 5:11 μ.μ. | Reply
Μπράβο ρε μεγάλε.....τήν έσκισες ....τί συνάδελφοι και μ@..κίες .......ποιός είσαι ρε άρχοντα ....
τής έκανες τήν μούρη κρέας ......τήν τάπωσες.......την ισοπέδωσες........γίγαντα !!!
Τώρα λοιπόν αφού οι πολυεθνικές σε περιμένουν χωρίς την απειλή τής Γ΄ειδικής , ρίξε την κεφάλα σου μαζί με τις δικές μας , μέσα στόν βόθρο πού λέγεται Ελλάδα , καί καλύτερα να μήν αποκτήσεις ποτέ μυαλό γιατί θα στενοχωρηθείς πάρα πολύ για τον καιρό πού δέν το είχες .
image description DIDACTAΡΧΗς | Ιουλίου 15, 2013 7:15 μ.μ. | Reply
Λεβέντη επειδή έρχονται πιστοποιήσεις , θα δω την μεγαλοστομία σου στα αποτελέσματα των εξετάσεων που θα κλειθείς να δώσεις. Εκεί θα δούμε και τις ράντες και τις τιράντες. Άλλα μην αρχίσεις τα "εγώ όμως έδωσα εξετάσεις για το πτυχίο" και τέτοια. Προσωπικά μετά από 29 χρόνια δουλειάς δεν φοβαμαι τίποτα, ούτε εξετάσεις , ούτε ελεύθερο ανταγωνισμό , ούτε τίποτα. Το μόνο που ΑΠΑΙΤΩ είναι το δικαίωμα να συνεχίσω να κάνω αυτό που έκανα ΝΟΜΙΜΑ από το 1984 που ξεκίνησα και μέχρι τώρα. Ευχαριστώ και συγνώμη αν παραφέρομαι
image description Your Name | Ιουλίου 15, 2013 11:19 μ.μ. | Reply
Διατηρήστε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Τα σχόλια σας θα δημοσιευτούν εφόσον το περιεχόμενο τους συμμορφώνεται με τους όρους χρήσης........
image description γ ειδικη | Ιουλίου 15, 2013 6:24 μ.μ. | Reply
με εχετε καταταξει στη Γ Ειδικη ,και καθε φορα μου λετε πως δεν εχω δικαιωμα να "ανεβω" κατηγορια....δεν με ενδιαφερει να γινω μελος σας, στην τελικη,δεν μ ενδιαφερει καν η αδεια σας....αφηστε με να δουλεψω οπως δουλευω απο το 1992, οταν δεν σας ηξερα και δεν με ξερατε...δεν απειλω τις δουλειες σας,γιατι προσπαθειτε να με πεταξετε εξω?Παρτε τη ραντα σας ,Κυριε "συναδελφε",παρτε και τις πολυεθνικες και τους τζιρους τους και αφηστε με στην ησυχια μου...εγω καθε μερα ειμαι εξω και παλευω μ ενα συστημα που δοκιμαζει τις αντοχες μου,κανω καταχωρησεις,βγαζω μισθοδοσιες,πηγαινω σε ΟΛΕΣ τις δημοσιες υπηρεσιες,και,πιστεψτε με,ειδικα μετα την απαντηση σας,ειμαι καλυτερη απο εσας..Σεβομαι τους ανθρωπους και τον μοχθο τους...Τα πτυχια δεν σε κανουν καλυτερο ανθρωπο...Ο τυπος των αποσβεσεων μαθαινεται,η ανθρωπια παλι...(πριν μερικα χρονια δεν ειχατε εκλεξει Προεδρο του περιφημου Επιμελητηριου σας εναν ανθρωπο με πλαστο πτυχιο????)Για ποια πτυχια μιλατε ,οταν εχουν αλλαξει /και συνεχιζουν να αλλαζουν/ολα οσα ξεραμε??????? θα εγραφα περισσοτερα,αλλα πρεπει να συνεχισω τη δουλεια μου..Καλη σας συνεχεια
image description ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΕΟΔΟΣΗΣ | Ιουλίου 15, 2013 6:00 μ.μ. | Reply
Ξεκίνησε αυτό που θέλουν , όχι μόνο για τους φοροτέχνες λογιστές αλλά για όλη την Ελληνική κοινωνία , ο συναδελφικός κανιβαλισμός. Συνάδελφοι όταν δεν υπήρχε κρίση δεν είχε κανένας πρόβλημα με τις τάξεις , είχαμε όλοι δουλεία .Από το 1997 κανένας δεν ασχολούνταν με τις άδειες , υπήρχαν και καλά έκαναν και υπήρχαν τώρα γίναμε όλοι καχύποπτοι. Δουλεία πρέπει να απαιτήσουμε σε σωστές επαγγελματικές συνθήκες. Συνάδελφοι, υπομονή , συναδελφικότητα και κανένας λογιστής στο δρόμο χωρίς δουλειά
image description DimitrisD | Ιουλίου 15, 2013 7:57 μ.μ. | Reply
Να βάλουμε κάτω τις άδειες μας να μετρήσουμε ποιος έχει τη μεγαλύτερη... Ρε συνέλθετε λίγο.
image description ΕΙΡΗΝΗ | Ιουλίου 15, 2013 8:18 μ.μ. | Reply
Δεν αξίζει τον κόπο να απαντάς σε ανεγκέφαλους ανοργασμικούς... Όσο για τους τζίρους και τις πολυεθνικές, πες τα αλλού εκεί που σε παίρνει! Γιατί εδώ κάνει τζίζ....Κατάλαβες, η να στο κάνω πιο λιανά;
image description SARAKINOS | Ιουλίου 15, 2013 9:42 μ.μ. | Reply
Ειρήνη, χάρις σε σένα αποκαλύφθηκε και άλλος από τους "μεγάλους" που αυτοδιαφημίζεται σαν διευθυντής πολυεθνικής, ένα ακόμα golden boy, που ένα πρωϊ θα καταλήξει στον κάδο των αχρήστων και τότε θα μάθε τι σημαίνει να έχεις γραφείο και να παιδεύεσαι να εφαρμόζεις όσα τόσα χρόνια έμαθες στην πράξη. Και τώρα θέλουν να σε κάνουν, με πρώτους κάποιους σαν τον "διευθυντή", να χάσεις την δουλειά σου. Αλλά και αυτός σε διατεταγμένη υπηρεσία είναι. Αγνόησέ τον και συνέχισε να αγωνίζεσαι...
image description tzannis | Ιουλίου 15, 2013 8:49 μ.μ. | Reply
μπραβο ειρηνη
ακομα και εδω που εχουμε φθασει δεν καταλαβινουν τι προκειται να γινει και στο επαγγελμα μας σε μερικα χρονια πολυ μερικα ομως ........καλα να παθουμε
image description ΚΩΣΤΗΣ ΒΑΚΡΙΝΟΣ | Ιουλίου 15, 2013 9:16 μ.μ. | Reply
"Συνάδελφε" ECRC (τα εισαγωγικά είναι γιατί δεν ξέρω αν εσύ με θεωρείς συνάδελφο),
δεν αντιλαμβάνεσαι πως προσπαθούν να στρέψουν τον καθένα απέναντι σε κάθε άλλο?
Δεν αντιλαμβάνεσαι την, τεχνητά διασπειρόμενη, διχόνοια?
Αν όχι, μείνε στο συννεφάκι της "ελίτ" που ο ίδιος τοποθετείσαι. Μοναχά να ξέρεις πως δεν αποτελείς και το θέσφατο της λογιστικής - οικονομικής επιστήμης. Φυσικά δεν είσαι ο μόνος. Αλλά επειδή κάποτε πρέπει να τελειώνουμε με τους τεχνητούς διαχωρισμούς και επειδή έθεσες ζήτημα ράντας κλπ κλπ σε παρακαλώ απάντησε:
1) Ποιός κανόνας της χρέωσης και της πίστωσης αλλάζει αν μιλήσουμε για αριθμητικό μέγεθος πάνω από κάποιο όριο?
2) Ποιά τεχνική κατάρτισης και ανάγνωσης οικονομικών καταστάσεων αλλάζει αν μιλήσουμε για αριθμητικά μεγέθη πάνω από κάποιο όριο?
3) Ποιά ιδιότητα της πρόσθεσης και της αφαίρεσης, του πολλαπλασιασμού και της διαίρεσης αλλάζει αν μιλήσουμε για αριθμητικά μεγέθη πάνω από κάποιο όριο?

Γνωρίζω καλά το σκεπτικό σου. Εγώ, ο Γ΄ ειδικής πτωχός "συνάδελφός" σου, εμπίπτω στην κατηγορία των ορίων. Με άλλα λόγια μπορώ να καταστώ "ολίγον έγκυος", όχι όμως και "έγκυος".
Αν θέλεις να είσαι συνεπής στις απόψεις σου, πες το καθαρά πως δεν δικαιούμαι να τηρώ κανένα λογιστικό βιβλίο. Στο μεταξύ, αν αντέχεις ευρισκόμενος μέσα στη σκόνη των πτυχίων σου, αφού έθεσες θέμα επιστημονικής κατάρτισης και αφού ουσιαστικά αναζητάς την καταμέτρηση του ποιός την έχει μεγαλύτερη (την κατάρτιση ε ?), δέχομαι το γάντι που πετάς:
- Γνωρίζεις πτυχιούχους (Α' τάξης βεβαίως-βεβαίως) που σταματάνε τις εγγραφές μόλις φτάσουμε σε κάποιο λογαριασμό που ξεκινά από 8?
- Γνωρίζεις πτυχιούχους (Α' τάξης βεβαίως-βεβαίως) που ουδέποτε χρεώσαν τον 54.08, επειδή ουδέποτε τον πίστωσαν ?
- Μιας και μίλησες για ράντες κλπ, μήπως θέλεις να μιλήσεις με κάποιον "πτωχό λογιστή" της χαμερπούς Γ΄ ειδικής τάξης, για παραγώγους και για ολοκληρώματα, για επιφάνειες και για όγκους, για δισδιάστατες και για τρισδιάστατες ..., αλλά τι λέω..., αυτά τα ξέρετε μόνο εσείς!

Άνθρωπε ECRC μην τσιμπάς στη διχόνοια που κάποιοι σπέρνουν. Εκτός και αν είοαι ένας από αυτούς.

ΥΓ. Αυτήν που αποκάλεσες "κυρία μου", έστω και αν διαφωνώ μαζί της σε διάφορα ζητήματα, να ξέρεις πως είναι Κυρία. Όχι δεν είμαι ούτε τσιράκι της, ούτε κολαούζος, ούτε ... Τυχαίνει να την γνωρίζω ! Και ελπίζω να γνωρίζεις την διαφορά των πεζών από τα κεφαλαία.

Με σεβασμό στην ράντα, όχι όμως και όσους δεν γνωρίζουν τι σημαίνει αλληλεγγύη ή τι σημαίνει το σύμβολο του παραγοντικού ("!").
Έρρωσθε.

image description λογιστησ | Ιουλίου 15, 2013 9:16 μ.μ. | Reply
ΣΣΣΣΣΣΣΤ.Παλιόπαιδα Μην μιλάτε έτσι για ένα μέλος του Οικονομικού Επιμελητηρίου.
Ξέτετε τι σημαίνει να είσαι μέλος στο Οικον.Επιμ/ριο;Ντροπή σας και πάλι ντροπή σας.
Όσοι λέτε κακά λόγια για ένα μέλος του επιμελητηρίου είστε σαδιστές-μαζοχιστές-εκπρόσωποι
και αντιπρόσωποι.
image description ΚΩΣΤΗΣ ΒΑΚΡΙΝΟΣ | Ιουλίου 15, 2013 10:55 μ.μ. | Reply
Ηττημένα μυαλά, χαλασμένες σκέψεις.
image description thanos larissa | Ιουλίου 15, 2013 11:29 μ.μ. | Reply
Ωραίο αυτό του λογιστή.Ακόμα γελάω.
Κατά τ΄άλλα συμφωνώ με όλους τους συναδέλφους.
ECRC ήταν ατόπημα αυτό που έγραψες.Δεν σε ξέρω ούτε σαν άνθρωπο ούτε σαν επαγγελματία.
Γιαυτό περιορίζομαι μόνο σ΄αυτό που διάβασα.Είσαι αλαζόνας .Λυπάμαι.............
image description Your Name | Ιουλίου 16, 2013 12:17 π.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΠΕΡΙΦΗΜΑ
ΧΕΙΟΡΟΥΡΓΗΣΑ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΟΥ
ΕΝΑΣ ΤΡΕΙΣ ΠΤΥΧΙΟΥΟΥΧΟΣ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ Ο.Ε.Ε.
image description Your Name | Ιουλίου 16, 2013 10:53 π.μ. | Reply
Μήπως χειρούργησες το κεφάλι σου , αντί για το πουλί σου ?
image description ΠΑ-ΠΕΙ | Ιουλίου 16, 2013 6:26 μ.μ. | Reply
Όλοι εσείς της Γ' ειδικής μαζευτείτε να κάνετε κανένα club να τα λέτε....όλοι και όλοι 1205 είστε ...Το Ο.Ε.Ε έχει 100.000 μέλη και έχετε δουλειά ακόμα.......μα πολύ δουλειααααααά.....