Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Προσοχή !. Σχετικά με την ανακοίνωση της ΕΦΕΕΑ για παγίδα σε ένδειξη του εντύπου Ε1.

Ενημέρωση σχετικά με το θέμα που προέκυψε αναφορικά με την 'ένδειξη "Επιθυμώ να ενημερωθώ για την έκδοση του εκκαθαριστικού μου ηλεκτρονικά" στο έντυπο Ε1 .

Σε ανακοίνωσή της η ΕΦΕΕΑ ανέφερε ότι σε περίπτωση που ο υπόχρεος "τσεκάρει" την ανωτέρω ένδειξη στον πίνακα επιβεβαίωσης στοιχείων φορολογουμένου,κατάτην διαδικασία υποβολής της φορολογικής δήλωσης τότε δεν θα εκδοθεί εκκαθαριστικό σημείωμα και η ενημέρωση για την εκκαθάριση θα γίνεται ηλεκτρονικά.

Ο Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων Κος Χάρης Θεοχάρης διαψεύδοντας την ανωτέρω ανακοίνωση διευκρίνισε ότι σε κάθε περίπτωση εκδίδεται εκκαθαριστικό και αποστέλλεται στον Υπόχρεο.





Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description paris | Ιουλίου 13, 2013 8:22 π.μ. | Reply
συγχαρητηρια στην ΕΦΕΑ.ο καθενας οτι θελει λεει.μας εστειλαν για υπνο με βαλεριανες και ξυπναμε με ανακουφιση.......... ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ!!!
image description GEVA | Ιουλίου 13, 2013 11:28 π.μ. | Reply
Καλα θα εκανε ο κ.Θεοχαρης να ενημερωσει τους υφισταμενους του ,να ενημερωνουν σωστα.
Σε ερωτηση που εγινε στο TAXIS απαντησαν οτι οταν καποιος τσεκαρει την ενδειξη δεν θα λαμβανει εκκαθαριστικο με το ταχυδρομειο αλλα μονο ηλεκτρονικα.
image description Your Name | Ιουλίου 13, 2013 11:31 π.μ. | Reply
Το προβλημα ειναι οτι κανεις δεν λαμβανει τιποτα.ΟΥΤΕ ΜΑΙΛ ΟΥΤΕ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ....ΟΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ.....ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑΥΤΟ ΑΣΤΥΝΟΟΜΕ ΘΕΟΧΑΡΗ?
image description ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ | Ιουλίου 13, 2013 11:37 π.μ. | Reply
μου ετυχε και εμενα αυτο με την ταυτοτητα πληρωμης, να υπαρξει ενημερωση για να μη βρεθουμε εκτεθειμενοι στους πελατες μας.
image description GGEORGE | Ιουλίου 13, 2013 12:43 μ.μ. | Reply
Που είναι αυτή η ταυτότητα αφού μπουεμ με τους κωδικούς?
image description Your Name | Ιουλίου 13, 2013 12:03 μ.μ. | Reply
κλεφτοπολεμος, ειναι αργα για δακρυα..δοκιμαστε και αλλα, θελετε πολυ δρομο για να πεσουμε
image description ΤΗΟ | Ιουλίου 13, 2013 1:48 μ.μ. | Reply
Πλάκα πλάκα σε κανέναν πελάτη μου δεν έχει έρθει εκκαθαριστικό ακόμα.
image description Trip_Accountant | Ιουλίου 13, 2013 1:08 μ.μ. | Reply
ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΕΣΤΩ ΕΝΑ Ε-ΜΑΙΛ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ Η ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ;;;;
image description Nikos | Ιουλίου 13, 2013 5:31 μ.μ. | Reply
ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΦΠΑ ΔΙΑΒΑΖΑ ΕΔΩ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΤΑΒΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΔΕΚΑ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΤΛ......ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ......
image description Your Name | Ιουλίου 13, 2013 8:21 μ.μ. | Reply
Δηλαδη να το παρουμε κι αλλιως.Ο καθεις θα ειναι αναγκασμενος να μπςινοβγαινει καθε μερα στο διαδικτυο και να δςι αν εγινε η εκκαθαριση του.Αυτοι ε ουν βαλθει να εκκαθαρισουν κοσμο.
image description ΝΟΡΑ | Ιουλίου 13, 2013 11:23 μ.μ. | Reply
Αδιαφορω για τα εκκαθαριστικα. Με τις προθεσμιες τι θα γινει ? Κοιταμε τοδεντρο και χανουμε το δασος
image description Your Name | Ιουλίου 13, 2013 11:21 μ.μ. | Reply
Απόλυτο δίκιο.Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να τα προλαβαίνει όλα;
image description λογιστης & ξενυκτησ | Ιουλίου 14, 2013 11:15 π.μ. | Reply
Ειχα αρχες 6ου κλαεσει το ΚΕΠΥΟ και ειπαν οτι θα στείλουν μονο τα χρεωστικα εκκαθαριστικα (μαλλον). Εαν ξεκλικαρουμε την ηλεκτρονικη ενημερωση ενδεχεται να μην μπορουμε να δουμε την εκκαθαριση ηλεκτρονικα. Ουτε οι ιδιοι δεν ηξεραν - τοτε - αρχες 6ου/2013. Το θεμα ειναι αυριο λήγει η περαιωση ΦΠΑ χωρις ομως να εχουμε υποβαλλει Ε3.........
Κανεις δεν μπορει μεχρι Παρασκευη 19/7 να εχει στειλει ολα τα χρεωστικα ΦΠΑ να πληρωθουν μεχρι Παρασκευη μεσημερι και το Σ/Κ να στειλει Ε1 που λήγει Δευτερα.
Τον Αυγουστο ολα τα γραφεία κλεινουν, ας στειλει ο Χαρουλης τις δηλώσεις και ας μας πει πως θα δωσει αδεια στα παιδια του ΚΕΠΥΟ ενω θα ανοιξει το Ε9 οικον 2013 (ειπε οτι θα ανοιξει η εφαρμογη τελη 8ου) - βεβαια για να ειμαι δικαιος δεν θυμαμαι να προσδιορισε το ετος.
Κατα την αποψη μου θα πρεπει ειτε να λήξουν τα Ε1 31/10/13 (οπως ζητηθηκε) κια η περαιωση ΦΠΑ μετα απο 15 μερες απο την ληξη του Ε1 ειτε εαν αρνηθουν να κηρυξουμε μια απεργιουλα να δουν τη γλύκα.
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο